Przyjemne budżetowe słuchawki douszne z kilkoma problemami

Najważniejsze cechy słuchawek JLab JBuds ANC 3

  • Słuchawki JLab JBuds ANC 3 oferują satysfakcjonującą jakość dźwięku, niezłe wyciszanie hałasów z otoczenia (ANC) i imponującą żywotność baterii, a wszystko to w atrakcyjnej cenie.
  • Ich kompaktowe etui zawiera wbudowany kabel USB-C, który ułatwia ładowanie.
  • Dedykowana aplikacja JLab pomaga rozwiązać problemy ze sterowaniem i oferuje efektywne ustawienia korektora (EQ).

Jakiś czas temu budżetowe słuchawki douszne były uważane za kompromis, a nie za świadomy wybór. Obecnie sytuacja uległa zmianie i istnieje wiele powodów, by nie wydawać więcej niż 100 dolarów na słuchawki. Model JLab JBuds ANC 3, dostępny w cenie o połowę niższej, stanowi solidną propozycję, o ile wiemy, czego od niego oczekiwać.

JLab Jbuds ANC 3

JLab JBuds ANC 3 to godna rozważenia opcja w kategorii bezprzewodowych słuchawek dousznych. Zaskakują jakością dźwięku, zapewniają wygodne dopasowanie, a nawet oferują funkcję redukcji szumów. Należy jednak unikać ich zakupu, jeśli priorytetem są rozmowy telefoniczne.

Zalety:

  • Zaskakująco dobra jakość brzmienia w tej klasie cenowej.
  • Długi czas pracy na baterii.
  • Funkcja ANC działa lepiej, niż można by przypuszczać.
  • Obsługa połączeń wielopunktowych Bluetooth to przydatna funkcja.

Wady:

  • Słaba jakość mikrofonu.
  • Sterowanie dotykowe nie zawsze reaguje poprawnie.
  • Wbudowany kabel USB-C może być mało praktyczny.

Cena i dostępność

Słuchawki JLab JBuds ANC 3 są oferowane wyłącznie w kolorze czarnym i kosztują 59,99 USD. Mimo że jest to stosunkowo nowy model, można go znaleźć w obniżonych cenach u różnych sprzedawców.

Konkurencyjnym produktem mogą być słuchawki douszne EarFun Air Pro 3, które są nieco droższe, bo kosztują 69,99 dolarów. Chociaż są to słuchawki o innej charakterystyce, oferują kodeki audio o wyższej rozdzielczości, nieco dłuższą żywotność baterii i lepsze mikrofony do rozmów telefonicznych.

Dane techniczne:

Żywotność baterii 42 godziny
Etui ładujące w zestawie? Tak
Mikrofony 3 MEMS -42dB+/-3dB
Marka JLab
Obsługiwane kodeki SBC
Bluetooth Bluetooth 5.2
Stopień ochrony IP55
Typ ładowania USB-C
Kolory Czarny
Port ładowania Wbudowany port USB-C
Redukcja szumów ANC
Profile Bluetooth HSP/HFP/A2DP/AVRCP
Pasmo przenoszenia 20 Hz – 20 kHz
Impedancja 32ohm
Czas ładowania 1,5 godziny (słuchawki), 2 godziny (etui)

Klasyczny design z kilkoma ciekawymi detalami

Jerome Thomas / MakeUseOf

JBuds ANC 3 wykazują pewną dychotomię: etui jest zaskakująco kompaktowe w porównaniu z konkurencją, podczas gdy same wkładki douszne wydają się nieco duże. Na szczęście to tylko kwestia estetyki, ponieważ słuchawki nie są ciężkie ani nie sprawiają wrażenia przesadnie dużych podczas noszenia.

Nie miałem żadnych problemów z dopasowaniem. Standardowy rozmiar końcówek dousznych pasował do mnie idealnie. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że dodatkowe końcówki nie są schowane w plastikowym opakowaniu, ale są od razu widoczne po otwarciu pudełka. Dzięki temu można je szybko wymienić, jeśli znamy preferowany rozmiar.

Słuchawki nie są reklamowane jako wodoodporne, ale są odporne na wodę i kurz. Zostały oznaczone stopniem ochrony IP55, co oznacza umiarkowaną ochronę przed kurzem i brudem. Można z nich korzystać podczas krótkiego biegu w lekkim deszczu, ale nie należy ich zanurzać w wodzie.

Wspomniane wcześniej kompaktowe etui jest również bardzo lekkie. Jedynym minusem jest to, że sprawia wrażenie dość delikatnego. Warto też pamiętać, że stopień ochrony IP55 dotyczy tylko słuchawek, a nie etui.

Na koniec, etui posiada wbudowany kabel USB-C zamiast standardowego portu USB-C. Jest on dość krótki, ale stanowi ciekawy dodatek.

Niestabilne sterowanie uratowane przez świetną aplikację

Jerome Thomas / MakeUseOf

Podobnie jak wiele bezprzewodowych słuchawek dousznych w tym przedziale cenowym, wbudowane elementy sterujące są zawodne i działają losowo. Łatwo je także aktywować przypadkowo podczas poprawiania ułożenia słuchawek w uszach. Na szczęście, można całkowicie wyłączyć sterowanie za pomocą aplikacji JLab dostępnej na iPhone’a lub Androida.

Oprócz możliwości wyłączenia sterowania dotykowego, aplikacja umożliwia również przełączanie między trybami filmów i muzyki, które działają niezależnie od wbudowanego korektora dźwięku. Użytkownik ma do dyspozycji trzy predefiniowane ustawienia EQ: JLab Signature, Balanced i Bass Boost. Czwarta opcja pozwala na stworzenie własnej, niestandardowej krzywej korekcji.

Aplikacja umożliwia także łatwe przełączanie pomiędzy trybami ANC i Be Aware (tryb transparentny). Oczywiście, w razie potrzeby, można również zaktualizować oprogramowanie słuchawek za pośrednictwem aplikacji.

Dobra jakość dźwięku, ale warto mieć pod ręką korektor

Jerome Thomas / MakeUseOf

JBuds ANC 3 nie wyróżniają się pod względem przetworników, wykorzystując prostą parę dynamicznych przetworników o średnicy 10 mm. Dźwięk Bluetooth również nie jest niczym wyjątkowym, obsługując tylko podstawowy kodek SBC. Co ciekawe, słuchawki obsługują połączenie wielopunktowe Bluetooth, umożliwiając łatwe przełączanie między dwoma urządzeniami.

Podczas testów piosenka „Mary Timony” zespołu No Thirds zaskakująco dobrze zabrzmiała na tych słuchawkach. Bas był głęboki i wyrazisty, a wyższe częstotliwości, takie jak uderzenia w talerze i akustyczną gitarę, brzmiały czysto. Słyszalna była też przestrzenność dźwięku, co nie jest częste w tańszych słuchawkach.

To, w połączeniu z kilkoma innymi utworami, których słuchałem, wywarło na mnie początkowo dobre wrażenie. Z drugiej strony utwór „Eviction Notice” zespołu The Bronx, o bardziej agresywnym charakterze, nie został w pełni oddany przez słuchawki JBuds ANC 3. Zmiana ustawienia na Bass Boost EQ nadała utworowi więcej dynamiki w dolnym zakresie, ale kosztem lekkiego przerysowania basu.

Słuchanie podcastów lub audiobooków również jest przyjemnym doświadczeniem na JBuds, pod warunkiem wyłączenia ustawienia wstępnego wzmocnienia basów. W przeciwnym wypadku głosy mogły brzmieć zbyt basowo, ale pozostałe tryby korekcji spisywały się dobrze.

Zaskakująco skuteczny ANC, zaskakująco słabe mikrofony

Jerome Thomas / MakeUseOf

Wiele tańszych słuchawek dousznych „posiada” funkcję ANC, która często w rzeczywistości nie działa. W tym przypadku byłem zaskoczony, gdy włączyłem ANC w aplikacji JLab i zauważyłem, że otoczenie faktycznie stało się cichsze. Nie była to ogromna różnica, jaką można uzyskać w przypadku najlepszych słuchawek nausznych z ANC, ale zmiana była zauważalna.

Tryb Be Aware, często nazywany trybem transparentnym, to inna historia. Działa poprawnie i pozwala łatwiej słyszeć to, co dzieje się wokół. Jednak dźwięk jest nienaturalny i wydaje się, jakby istniało niewielkie opóźnienie między „prawdziwym” dźwiękiem a tym, który dociera przez przetworniki słuchawek.

Być może to tylko mój egzemplarz testowy, ale wbudowane mikrofony pozostawiają wiele do życzenia. Podczas testowego nagrania w pomieszczeniu, JBuds ledwo zarejestrowały mój głos. Podczas rozmowy na zewnątrz w wietrzny dzień wiele moich słów było prawie niesłyszalnych.

To zdecydowanie nie są słuchawki dla osób, które często rozmawiają przez telefon.

Dobra pojemność baterii i nietypowe ładowanie

Jerome Thomas / MakeUseOf

Mimo że nie jest to najdłuższy czas pracy na baterii w swojej klasie, JBuds ANC 3 oferują solidną żywotność. Słuchawki zapewniają ponad dziewięć godzin odtwarzania na jednym ładowaniu, a etui umożliwia ich prawie czterokrotne doładowanie, co daje łącznie do 42 godzin odtwarzania.

Ładowanie słuchawek w etui trwa około półtorej godziny. Natomiast ładowanie etui za pomocą wbudowanego kabla USB-C zajmuje około dwóch godzin.

Wbudowany kabel może nie być tak praktycznym rozwiązaniem, jak się wydaje. Standardowy port USB-C w większości przypadków wymaga tylko jednego końca kabla. W przypadku krótkiego, wbudowanego kabla USB-C musimy znaleźć odpowiedni port USB-C. Jeśli chcemy ładować z innego rodzaju portu, konieczny będzie adapter.

Czy warto kupić JLab JBuds ANC 3?

Charakterystyka dźwięku JLab JBuds ANC 3 z pewnością nie zadowoli audiofilów, ale są to przyjemne w słuchaniu słuchawki. Dobrze działająca funkcja ANC, w tej cenie, jest zaskakująca. 42-godzinna żywotność baterii również jest imponująca.

Z drugiej strony, nie wszystko jest idealne. Wbudowane mikrofony wydają się bezużyteczne do rozmów, tryb transparentny (Be Aware) wzmacnia otoczenie w sposób nienaturalny, a kabel USB-C wbudowany w etui nie jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Można też narzekać na niepewne działanie sterowania dotykowego, ale na szczęście można je wyłączyć.

Biorąc pod uwagę powyższe wady, JBuds ANC 3 to solidne, budżetowe słuchawki douszne. Biorąc pod uwagę ich niską cenę i wszystkie funkcje, jakie oferują, jest to zakup, którego prawdopodobnie nie będziesz żałować.

JLab Jbuds ANC 3

JLab JBuds ANC 3 to dobra propozycja w kategorii bezprzewodowych słuchawek dousznych. Zaskakują dobrą jakością dźwięku, zapewniają komfort noszenia, a nawet oferują funkcję redukcji szumów. Nie polecamy ich jednak osobom, dla których ważna jest jakość rozmów telefonicznych.