Typowe oszustwa WhatsApp i jak się na nie przygotować

Porozmawiajmy o różnych oszustwach WhatsApp i o tym, jak być bezpiecznym.

„Cześć mamo, tu Amelia. Zgubiłem telefon i używam innego. Czy możesz wystawić mi fakturę na 1600 euro? To pilne.” Lily (jej matka) otrzymała tę wiadomość na swoim WhatsAppie w grudniu 2022 roku.

Ponieważ Amelia zwykle prosiła o pieniądze, zapłaciła osobie trzeciej i poinformowała córkę o wpłacie.

„Jestem teraz zajęta, porozmawiamy później” – odpisała Amelia.

Wyczuwając coś podejrzanego, Lily zadzwoniła do Amelii na jej „stary” numer. Jej córka potwierdziła, że ​​to nie ona i że padła ofiarą oszustwa podszywania się pod WhatsApp.

Chociaż imiona są zmyślone, historia nie.

Inna ofiara, Valerie (prawdziwe nazwisko), straciła 2000 euro w wyniku podobnego oszustwa WhatsApp. Oszust podszywał się pod jej syna, biznesmena, który wcześniej prosił ją o pieniądze.

Ale podszywanie się pod inne osoby nie jest jedynym oszustwem WhatsApp, na które możesz być narażony. Istnieje wiele powszechnych oszustw internetowych polegających na wyłudzaniu od niewinnych ludzi ich ciężko zarobionych pieniędzy lub danych osobowych, które później są sprzedawane w ciemnej sieci.

I niestety nie ma żadnego narzędzia, które chroniłoby Cię przed tymi zagrożeniami internetowymi. Niektóre programy antywirusowe mogą pomóc, wyświetlając ostrzeżenie podczas odwiedzania złośliwych łączy, ale żadne nie uniemożliwia samodzielnego płacenia oszustom.

Dlatego informacja jest jedyną bronią, jaką dysponujemy.

W dalszych sekcjach omówiono kilka oszustw WhatsApp i czy jest coś, co powinieneś z nimi zrobić poza blokowaniem nieznanego numeru.

Oszustwa WhatsApp

Rzecz w WhatsApp polega na tym, że możesz wysłać SMS-a do każdego, nawet jeśli nie masz tej osoby na liście kontaktów. Sprawcy wykorzystują tę (lukę) do masowego wysyłania wiadomości i wybierania tych, którzy wydają się narażeni na niezliczone rundy inżynierii społecznej.

Ostatecznym celem jest wydobycie danych osobowych, takich jak numery kart kredytowych i numery dowodu osobistego, lub po prostu zainstalowanie nieuczciwej aplikacji, która daje przestępcom stałe tylne wejście.

Przyjrzyjmy się typowym typom takich oszustw i ich modus operandi.

Oszustwo polegające na podszywaniu się pod inne osoby

Jak już wspomniano, w tym miejscu otrzymujesz losową wiadomość WhatsApp udającą „kogoś, kogo znasz”; w zasadzie jest to forma wstępnego wysyłania SMS-ów.

I niestety wygląda na to, że (według The Guardian donosił o oszustwach) oszuści mieli jakieś podstawowe informacje. Albo po prostu mieli szczęście, że zrzucili bomby na kogoś z historią podobnych legalnych transakcji.

Kredyty obrazkowe: newsblog.pl.com

Aby uniknąć takiego nieszczęścia, powinniśmy domyślnie traktować wiadomości WhatsApp od nieznajomych jako czerwone flagi. W takim przypadku należy wypróbować inne formy komunikacji (np. media społecznościowe) w celu potwierdzenia tożsamości przed przystąpieniem do realizacji rzekomego żądania.

Złe instalacje

Dopóki Apple nie zezwoli na ładowanie boczne, ta konkretna kategoria należy do użytkowników Androida.

Tutaj ofiary są nakłaniane do instalowania niebezpiecznych aplikacji (format plików Androida) pod przykrywką aktualizacji wydawanej z oficjalnych kont WhatsApp (z dokładnie tym samym logo) należących do wiodących instytucji finansowych.

Kredyty obrazkowe: newsblog.pl.com

Po zainstalowaniu smartfon staje się otwartym skarbem. W zależności od aplikacji wszystko, począwszy od kontaktów, dzienników połączeń, wiadomości itp., po wszystko, co robisz, może być rejestrowane zdalnie. Ujawnione informacje mogą również obejmować hasła lub poufne informacje, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem smartfona.

Oszustwo z kodem weryfikacyjnym

Czy pamiętasz, jak założyłeś swoje konto WhatsApp?

Wpisuje się jego numer, a on automatycznie odczytuje kod weryfikacyjny wysłany SMS-em. Jeśli jednak zakładasz konto na innym urządzeniu niż to, na którym znajduje się karta SIM, musisz wprowadzić je samodzielnie.

Podczas oszustwa WhatsApp z kodem weryfikacyjnym oszust może skontaktować się z Tobą za pośrednictwem wiadomości SMS, WhatsApp lub połączenia głosowego, prosząc o kod „przypadkowo wysłany” na Twój numer.

Kredyty obrazkowe: newsblog.pl.com

Nieznana osoba może udostępnić go złoczyńcy (który może również udawać obsługę klienta), dając dostęp do całej historii komunikacji WhatsApp; lub przynajmniej legalne konto WhatsApp, które może być dalej wykorzystywane do oszukiwania kontaktów za pomocą oszustw związanych z podszywaniem się pod inne osoby.

Należy pamiętać, że oszustwa nie ograniczają się tylko do konta WhatsApp; Twoje inne konta społecznościowe również mogą stać się celem ataków i zostać zhakowane. Właśnie dlatego zaufane rozwiązania do ochrony tożsamości online są bardzo ważne.

Oszustwo związane z pracą

Wiesz, oszuści mogą zachowywać się jak PRAWDZIWI pracodawcy (przez kilka dni).

To sprawia, że ​​​​jest to trudniejsze niż bezpośrednia prośba o pieniądze. W takim przypadku możesz otrzymać propozycję pracy, często tak prostą, jak polubienie, obserwowanie itp. kilku przypadkowych kont „celebrytów” w mediach społecznościowych. Następnie płacą ci w rzeczywistości.

Następna część to oszustwo. Mogą poprosić cię o zapłacenie im pewnej kwoty, aby „odblokować” dalsze dobrze płatne zadania. A ponieważ już otrzymałeś zapłatę, nie pozostaje nic innego, jak podejrzewać.

Źródło: Reddit.com

Chociaż możesz grać, dopóki nie rzucą ci swoich „przedpłaconych zadań”, sugeruję omijanie.

Przestępcy na ogół nie mają żadnego kodeksu etycznego, którego mogliby przestrzegać, i mogą posunąć się do takich rzeczy, które mogą być traumatycznym przeżyciem dla innych.

Informujemy, że renomowane firmy nie ścigają w ten sposób nieznanych kandydatów. Najlepsze, co możesz uzyskać, to przychodząca prośba z mediów społecznościowych o zaplanowanie rozmowy kwalifikacyjnej online lub na miejscu, która może przełożyć się na pracę.

Ale jeśli oferta wydaje się nieuchronnie kusząca, poproś ich o połączenie w mediach społecznościowych. Zobacz, kto jest prawdziwą twarzą wiadomości, sprawdź profil firmy na różnych kanałach społecznościowych i wreszcie nigdy nie płać, aby otrzymać zapłatę.

Oszustwo związane z romansami/inwestycjami

Jeśli ludzie stracili oszczędności swojego życia w wyniku jakichkolwiek oszustw, to dzieje się tak nie tylko na WhatsApp, ale na większości kanałów komunikacji zdalnej.

To globalny problem, w którym niewinni ludzie (głównie starsi lub między czterdziestką a pięćdziesiątką) są uwięzieni w fałszywej miłości online i emocjonalnie szantażowani w programach inwestycyjnych ponzi.

Oszustwo zaczyna się od przypadkowo wylosowanej wiadomości. Mówisz, że to zły numer, przepraszają, a potem następuje próba wywołania całkowicie normalnej rozmowy.

Rzeczy szybko wykraczają poza zwyczajność i czujesz wyjątkowe połączenie emocjonalne, które następnie przekłada się na czystą „błogość”.

W innej wersji podobnego oszustwa związanego z romansami spotykasz kogoś w aplikacji randkowej. Sprawy się eskalują, a oszust sugeruje przejście do WhatsApp na bardziej osobistą rozmowę.

Wreszcie akceptujesz, że wszystko nie jest fałszywe, a czasami dobrzy ludzie spotykają się losowo (nawet przez WhatsApp) i tracą czujność.

To jest dokładnie ten punkt, który twój „znaczący inny” wprowadza do swojego wysoce wydajnego portfela inwestycyjnego i prosi o podobne inwestycje. Lub mogą udawać personel wojskowy w rozdartym wojną kraju, który desperacko potrzebuje pieniędzy, które tylko Ty możesz zapewnić.

Kredyty obrazkowe: newsblog.pl.com

Możesz przeczytać o jednym takim oszustwie WhatsApp od Redditora tutaj.

Możesz zapytać, dlaczego ludzie się na to nabierają? Dzieje się tak dlatego, że to konkretne oszustwo jest ogólnie dobrze zaplanowane, a źli aktorzy nie spieszą się (czasem miesiące), zanim zastawią ostateczną pułapkę. To sprawia, że ​​ofierze niezwykle trudno jest powiedzieć NIE, nawet jeśli wyczuwa, że ​​coś jest nie tak. Oszustwa inwestycyjne są często najczęstszymi oszustwami związanymi z kryptowalutami.

Moja rada? W czasach zdalnej pracy i rzekomej globalizacji sprawy emocjonalne pozostawmy „na miejscu”.

Zmodyfikowane wersje

Słyszałeś o WhatsApp Gold, WhatsApp Pink lub Plus…

Użytkownicy WhatsApp często otrzymują te wiadomości o aktualizacji do innej wersji. Wiadomość może zawierać link do pobrania aktualizacji lub bezpośrednio wysłać apk.

Po raz pierwszy pojawił się online w 2016 roku z wiadomością:

"Hey Finally Secret WhatsApp golden version has been leaked. This version is used only by big celebrities. Now we can use it too." Click this Link to download.

WhatsApp wyjaśnił później, że nie ma takiej aktualizacji i rzeczywiście jest to oszustwo mające na celu zwabienie ludzi do pobrania złośliwego oprogramowania na ich urządzenia.

W każdym razie należy całkowicie unikać takich „aktualizacji” i szukać informacji na oficjalnej stronie WhatsApp.

Oszustwa związane z loterią/organizacją charytatywną

Oszustwa związane z loterią oferują „zwycięzcy” (Tobie) ogromne sumy pieniędzy. Ten złośliwy proces wykorzystuje reputację dobrze znanych firm, wykorzystując ich nazwę lub logo, ułatwiając użytkownikowi zaufanie do nadawcy.

Następnie użytkownik jest proszony o skorzystanie z podanego linku, który prowadzi do legalnie wyglądającej strony internetowej.

Następnie pojawia się formularz z prośbą o podanie poufnych danych osobowych, takich jak numer dowodu osobistego lub karty kredytowej. Poza tym niektóre z tych oszustw próbują przekonać przyszłe ofiary do zapłacenia pewnej kwoty rejestracyjnej lub podatków w celu odebrania „jackpota”.

Nie trzeba dodawać, że nie byłoby loterii, a ofiara jest po prostu okradana z wpłaconej kwoty.

Z drugiej strony oszustwa charytatywne odwołują się do „człowieka” w tobie, prosząc o darowiznę. Takie wiadomości mogą zawierać fałszywe obrazy lub tekst o „dobrej sprawie” i zawierać linki umożliwiające przekazanie darowizny już za 10 USD.

Witryny, do których prowadzą łącza, mogą jednak nie być prawdziwymi witrynami i mogą wykradać informacje finansowe za pośrednictwem oszukańczych kanałów płatności. Tutaj chodzi o to, aby zbadać organizację charytatywną i przekazać darowiznę we właściwym miejscu.

Może być więcej!

Niestety, ta lista oszustw WhatsApp nie jest wyczerpująca, ponieważ te oszustwa ewoluują i wykorzystują wyłącznie platformę komunikacyjną jako medium propagacji.

I chociaż wiadomości WhatsApp same w sobie nie są niebezpieczne, należy postępować mądrze po otrzymaniu tych wiadomości od nieznajomych. Ci oszuści mogą wyglądać i brzmieć przekonująco i równie dobrze mogą wykorzystywać strach, aby uzyskać to, czego pragną od niewinnych ludzi. Jednak jedyną bronią przeciętnego użytkownika jest czujność i świadomość, ponieważ nie ma do tego oprogramowania antywirusowego.

Istnieje wielu Redditorów, którzy wklejają zrzuty ekranu, trollując tych oszustów, aby dać im nauczkę. Mimo to najlepiej radziłbym po prostu je blokować i rozpowszechniać zrzuty ekranu w kontaktach, aby szerzyć świadomość.

Nigdy nie trać czujności i ufaj swojemu instynktowi.

PS: Możesz użyć tych aplikacji do wyszukiwania numerów telefonów (oszuści).