VPN nie łączy się? 5 sposobów, aby to naprawić

Szybkie linki

  • Regularnie aktualizuj swoją aplikację VPN, aby uniknąć problemów z połączeniem.
  • Zapewnij stabilne połączenie Wi-Fi, aby zapobiec problemom z VPN.
  • Zmień serwery VPN, jeśli doświadczysz niskich prędkości lub problemów z łącznością.

Może być wiele powodów, dla których Twoja sieć VPN nie może się połączyć. Na szczęście większość problemów z połączeniem VPN można rozwiązać w ciągu kilku minut, a wszystkie rozwiązania są proste!

5 Problemy z połączeniem VPN

Istnieje kilka kluczowych przyczyn problemów z połączeniem VPN.

1. Nieaktualna aplikacja VPN

Przestarzałe oprogramowanie VPN może stać się problemem, jeśli wystarczająco długo nie zapewnisz mu tak potrzebnej aktualizacji. Aktualizowanie aplikacji może być denerwujące, ale jest to niezbędna niedogodność, aby mieć pewność, że oprogramowanie VPN nie jest za stare, aby działać prawidłowo.

2. Wadliwe połączenie Wi-Fi

Słabe połączenie Wi-Fi może powodować problemy, w tym trudności w połączeniu z siecią VPN. Nawet przy zamaskowanym adresie IP i tunelowaniu nadal potrzebujesz stabilnego połączenia internetowego, aby położyć fundamenty, a bez tego zaczynają pojawiać się problemy.

Jeśli korzystasz z połączenia Ethernet, mogą również wystąpić problemy z kablem, portem i dostawcą, co prowadzi do problemów z VPN.

3. Przeciążone serwery

Niektóre sieci VPN nie mają wystarczającej liczby oddzielnych serwerów, aby zapewnić każdemu użytkownikowi solidne prędkości połączenia. Im wyższe zapotrzebowanie, tym bardziej obciążony staje się każdy serwer w miarę osiągnięcia przepustowości.

4. Korzystanie z wyłącznika awaryjnego

Przełącznik „zabicia” VPN rozłącza połączenie internetowe, gdy tylko połączenie VPN ulegnie awarii. To automatycznie zapobiega nieświadomemu surfowaniu po Internecie przy użyciu niezabezpieczonego adresu IP bez Twojej wiedzy.

Jednak wyłącznik awaryjny może okazać się problematyczny po włączeniu, ponieważ uniemożliwi ponowne połączenie z siecią VPN po wyłączeniu Wi-Fi.

5. Twoja sieć VPN jest zablokowana

Użytkownicy VPN mogą napotkać blokady witryn internetowych podczas połączenia z serwerem VPN. Strony internetowe monitorują połączone adresy IP i oznaczają te, które wydają się pochodzić z serwera VPN. Jeśli witryna nie akceptuje ruchu z potencjalnie nieznanego pochodzenia, może zablokować wszystkie adresy IP ze znanych adresów serwerów VPN.

Sieci VPN mogą być również blokowane przez publiczne sieci Wi-Fi, na przykład te, z którymi łączysz się w centrum handlowym, na lotnisku lub w hotelu.

Jak rozwiązać problemy z połączeniem VPN

Wypróbuj poniższe rozwiązania, aby problemy z połączeniem VPN odeszły w przeszłość.

1. Przywróć połączenie internetowe

Czasami wyłączenie i ponowne włączenie połączenia Wi-Fi na urządzeniu może szybko rozwiązać problemy z połączeniem VPN, więc wypróbuj tę opcję przed zmianą dostawcy lub lokalizacji serwera. Alternatywnie możesz wyłączyć router i włączyć go ponownie, chociaż zajmie to trochę więcej czasu.

Jeśli korzystasz z połączenia Ethernet, spróbuj odłączyć kabel od urządzenia lub portu Ethernet. Możesz też spróbować ponownie uruchomić router.

Możesz także przeprowadzić test szybkości Internetu, nie łącząc się z siecią VPN, aby sprawdzić, czy przyczyną problemu jest Twoja sieć.

2. Zaktualizuj lub zainstaluj ponownie aplikację VPN

Szybkim rozwiązaniem problemu z połączeniem VPN może być aktualizacja, usunięcie lub ponowna instalacja aplikacji VPN.

Aby sprawdzić, czy Twoja aplikacja VPN wymaga aktualizacji, otwórz ustawienia VPN i sprawdź dostępność aktualizacji. Możesz też udać się do swojego natywnego sklepu z aplikacjami i wyszukać aplikację VPN.

Jeśli nie jest wymagana żadna aktualizacja, spróbuj usunąć i ponownie zainstalować aplikację VPN.

3. Zmień serwery VPN

Jak omówiono powyżej, przeciążony serwer VPN może uniemożliwić połączenie lub zapewnić tandetną prędkość, jeśli pomyślnie się połączysz. Tak czy inaczej, to nie jest wspaniałe. W takim przypadku rozważ przejście na inny serwer VPN swojego dostawcy.

Jeśli korzystasz z usługi VPN premium, powinieneś mieć do wyboru wiele lokalizacji serwerów.

Jeśli korzystasz z bezpłatnej sieci VPN, która oferuje tylko jedną lub dwie lokalizacje serwerów, możesz nie być w stanie pomyślnie połączyć się z żadnym z dostępnych serwerów, dlatego rozważ aktualizację do wersji premium dostawcy lub przejście na bezpłatną usługę VPN z większą liczbą serwerów do wybrania z.

4. Zmień protokoły VPN

Większość usług VPN oferuje różne protokoły VPN, takie jak OpenVPN, WireGaurd i IKEv2. Protokoły VPN szyfrują ruch internetowy i adres IP, ale różnią się nieco pod względem procesów, prędkości i tak dalej.

Jeśli masz problemy z ustanowieniem solidnego połączenia VPN, spróbuj zmienić protokoły. Upewnij się, że wybrany protokół jest niezawodny, taki jak te wymienione powyżej.

Jeśli nigdy nie słyszałeś o dostępnym protokole VPN, najpierw przeprowadź trochę badań, aby upewnić się, że można mu zaufać. Renomowani dostawcy VPN nie oferują słabych lub niezabezpieczonych protokołów, ale jeśli korzystasz z darmowej lub mniej znanej sieci VPN, zawsze istnieje ryzyko, że Twoje połączenie nie będzie bezpieczne.

5. Wyłącz wyłącznik awaryjny

Jeśli nie masz nic przeciwko spędzeniu kilku minut online bez połączenia VPN, rozważ wyłączenie funkcji wyłącznika awaryjnego VPN. Możesz to zrobić, przechodząc do ustawień lub preferencji aplikacji VPN.

Alternatywnie możesz wybrać protokół VPN, który nie obsługuje wyłączników awaryjnych, aby wyeliminować ryzyko przypadkowego ponownego włączenia tej funkcji.

6. Zmień dostawcę VPN

W drugim punkcie tej listy rozwiązań lekko poruszyliśmy kwestię przełączania serwerów VPN, ale ograniczone serwery VPN nie są tutaj jedynym problemem. Niskie prędkości we wszystkich przypadkach, ciągłe problemy z połączeniem i słabe funkcje bezpieczeństwa mogą przyczyniać się do tandetnej sieci VPN.

Aby zminimalizować ryzyko problemów z połączeniem, zawsze najlepiej jest korzystać z usług dostawcy VPN o ugruntowanej pozycji i wysoko ocenianego. Najlepsze usługi VPN są zwykle płatne, ale jeśli bardzo martwisz się o swoją prywatność w Internecie, ten koszt jest tego wart.

Jeśli rozważasz zmianę, sprawdź naszą listę najlepszych usług VPN.