Automatyzacja w metodyce DevOps stanowi kluczowy element w usprawnianiu komunikacji między zespołami programistycznymi a operacyjnymi. Dzięki niej, przy minimalnym zaangażowaniu manualnej pracy, możliwe jest szybkie wdrażanie nowych usług i aplikacji.
Wzrost konsumpcji dóbr i usług technologicznych wywiera ogromną presję na twórców oprogramowania i producentów. Są oni nieustannie zobowiązani do zaspokajania potrzeb rynku, wprowadzania innowacji, projektowania, wprowadzania na rynek, aktualizowania i iterowania swoich rozwiązań.
Od produkcji artykułów codziennego użytku po rozwój zaawansowanych systemów IoT, wszechobecna jest integracja i zautomatyzowane procesy. Metodyka DevOps nie jest tu wyjątkiem. Wiele narzędzi i praktyk automatyzuje powtarzalne zadania w cyklu DevOps, co umożliwia szybsze wprowadzanie na rynek oprogramowania, aplikacji mobilnych, usług internetowych oraz produktów fizycznych.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z automatyzacją DevOps lub nie wiesz, jak się do niej zabrać, ten artykuł jest dla Ciebie!
Czym jest automatyzacja DevOps?
Automatyzacja DevOps to zbiór technologii i narzędzi, które przejmują na siebie wykonywanie rutynowych, powtarzalnych zadań, które normalnie byłyby wykonywane ręcznie przez inżynierów oprogramowania. Umożliwia również szybszą wymianę informacji i zamyka luki komunikacyjne pomiędzy zespołem operacyjnym a deweloperskim.
Dzięki automatyzacji procesów w cyklu życia oprogramowania (SDLC), zespoły operacyjne i deweloperskie mogą efektywniej współpracować.
Współpraca ta obejmuje cały cykl DevOps, od ciągłego doskonalenia, poprzez tworzenie wersji, testowanie, wdrażanie, aż po monitorowanie aplikacji. Podobne podejście stosuje się także w cyklach życia produktów i usług.
Dwa główne cele automatyzacji w metodyce DevOps to:
- Zwiększenie efektywności współpracy między zespołami.
- Automatyzacja zadań powtarzalnych, rutynowych i podatnych na błędy.
Praktyki i narzędzia automatyzacji DevOps przyspieszają wprowadzanie produktów na rynek, redukując opóźnienia wynikające z błędów ludzkich, braku umiejętności, czy prokrastynacji. W rezultacie, zespoły deweloperskie i operacyjne doświadczają krótszych i mniej licznych pętli informacji zwrotnej.
Automatyzację można zastosować w różnych zadaniach w ramach DevOps. Przykładowe zastosowania obejmują:
- Szybkie wprowadzanie najnowszych zmian kodu.
- Automatyczne aktualizacje w repozytorium oprogramowania.
- Automatyzację aktualizacji usług.
- Tworzenie w pełni samodzielnych aplikacji gotowych do dystrybucji.
Automatyzacja pozwala na uczynienie procesu DevOps opłacalnym i gotowym na przyszłe wyzwania, dzięki ciągłemu rozwojowi oprogramowania, produktu lub usługi.
Ponadto, można zoptymalizować automatyzację z wykorzystaniem kontenerów, platformy Kubernetes oraz architektury mikrousług.
Potrzeba automatyzacji w DevOps
Automatyzacja w DevOps jest niezbędna, aby członkowie zespołów mogli więcej czasu poświęcać na kreatywne myślenie, pisanie nowego kodu, testowanie i inne strategiczne działania. Eliminuje to konieczność wykonywania żmudnych i podatnych na błędy zadań. W rezultacie, zespoły mogą efektywniej współpracować i szybko reagować na potrzeby innych działów.
Inne istotne powody, dla których warto wprowadzić kulturę automatyzacji DevOps, to:
Jednolitość funkcji i działania
Zautomatyzowane narzędzia umożliwiają ujednolicenie produktu, aplikacji lub usługi na każdym etapie cyklu DevOps. Roboty, w przeciwieństwie do ludzi, nie popełniają błędów, o ile kod jest poprawny.
Dlatego, jeśli celem jest wyprodukowanie dużej liczby kopii oprogramowania lub usługi dla różnych urządzeń i platform, automatyzacja DevOps jest niezbędna.
Zwiększenie tempa rozwoju
Automatyzacja DevOps jest kluczowa dla szybkiego tworzenia nowych aplikacji i usług. Jej wdrożenie pozwala zyskać przewagę nad konkurencją i szybko wprowadzić produkt na rynek.
Ponadto, w przypadku wykrycia błędów lub luk w zabezpieczeniach, można niemal natychmiast wprowadzić poprawki. W ten sposób buduje się zaufanie użytkowników do marki.
Skalowalność DevOps
Zautomatyzowane procesy DevOps pozwalają na szybsze skalowanie projektów deweloperskich w porównaniu z tradycyjnym podejściem.
Elastyczność DevOps
Szybkie zmiany są nieodłącznym elementem biznesu i rynku. Elastyczność w DevOps jest kluczowa. Automatyzacja umożliwia szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów i trendy rynkowe.
W zautomatyzowanym procesie DevOps szybkie zmiany konfiguracji można wprowadzić we wszystkich usługach i produktach. To pozwala firmom być na bieżąco z dynamiką rynku.
Rodzaje automatyzacji DevOps
Rodzaje automatyzacji DevOps różnią się w zależności od specyfiki firmy, jej klientów, wielkości rynku i inwestycji. Poniżej przedstawiono standardowe typy automatyzacji, które można wdrożyć:
#1. Automatyczne testowanie
Automatyczne testy kompleksowe pomagają w identyfikacji błędów, luk w zabezpieczeniach i defektów na wczesnym etapie cyklu ciągłej integracji i dostarczania (CI/CD).
Tego rodzaju automatyzacja zapewnia regularne, bezpieczne i wysokiej jakości dostarczanie produktów, usług i aplikacji użytkownikom.
#2. Zautomatyzowane CI/CD
Potoki CI/CD są często wykorzystywane przez zwinne zespoły DevOps. Automatyzacja w tym obszarze ma kluczowe znaczenie dla tworzenia bezpiecznego i wysokiej jakości kodu.
Ułatwia to również realizację kluczowych celów biznesowych. Proces ten można rozszerzyć na ciągłe wdrażanie, gdzie wszelkie zmiany i aktualizacje przechodzą automatycznie na środowisko produkcyjne.
#3. Automatyczna współpraca
Organizacja spotkań i sesji burzy mózgów może pochłaniać dużo czasu zespołów DevOps. Inżynierowie nie powinni tracić czasu na organizowanie spotkań.
W tym obszarze pomocna jest automatyzacja we współpracy DevOps. Dostępnych jest wiele narzędzi, takich jak Bitbucket Server, Atlassian Confluence, Microsoft Teams, Atlassian JIRA czy Basecamp, które ułatwiają zautomatyzowaną współpracę.
#4. Automatyczne udostępnianie sieci
Dzięki automatyzacji w tym zakresie programiści mają zawsze dostęp do potrzebnych zasobów obliczeniowych. Inżynierowie nie muszą tracić czasu na konfigurację systemu. Narzędzia takie jak Kubernetes i kontenery umożliwiają łatwe udostępnianie zasobów sieciowych.
#5. Automatyczne monitorowanie aplikacji
Zautomatyzowane narzędzia monitorujące aplikacje i usługi w projektach DevOps, umożliwiają śledzenie przestojów, problemów z usługami, błędów i opóźnień. Pozwala to na zmniejszenie średniego czasu naprawy (MTTR). Można także wykorzystać narzędzia DEM (Dynamic Environment Manager) do dostarczania danych.
Przykłady zastosowań automatyzacji DevOps
Rozwój oprogramowania
Branża tworzenia oprogramowania jest jednym z głównych obszarów zastosowania automatyzacji DevOps. Zapewnia ona płynną komunikację między członkami zespołu, co przekłada się na lepszą i szybszą współpracę. Ułatwia także automatyczny podział projektu i przydzielanie zadań do różnych zespołów.
Automatyzacja w DevOps pomaga we wczesnym wykrywaniu defektów, zmniejsza liczbę błędów i ułatwia ich usuwanie w trakcie całego cyklu życia oprogramowania. W efekcie, umożliwia szybsze tworzenie oprogramowania i dostarczanie go klientom.
Internetowe firmy handlu finansowego
Firmy zajmujące się handlem finansowym online mogą zautomatyzować swoje procesy programistyczne i testowe przy użyciu automatyzacji DevOps.
Pomaga to w skróceniu czasu wdrażania zmian do zaledwie kilku minut, w porównaniu do dni czy tygodni w przypadku manualnego podejścia. Czas przetwarzania również ulega skróceniu, co wpływa na zadowolenie klientów.
Dostawcy usług telekomunikacyjnych
Automatyzacja DevOps pomaga firmom telekomunikacyjnym wdrażać nowe cykle sieciowe poprzez projektowanie i implementację. Testowanie również staje się znacznie szybsze.
Ponadto, automatyzacja umożliwia firmom codziennie dodawanie poprawek bezpieczeństwa do swoich warstw sieciowych, przy minimalnym wysiłku. Chroni to dane użytkowników przed zagrożeniami bezpieczeństwa.
Bankowość
Firmy bankowe i fintech muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo danych. Automatyzacja procesu DevOps umożliwia integrację środków bezpieczeństwa i zgodności. Automatyzacja przyspiesza integrację, co zmniejsza ryzyko zagrożeń bezpieczeństwa.
Skraca to również czas potrzebny na testy regresji. Banki mogą oferować swoim klientom wysokiej jakości aplikacje w krótszym czasie. Dodatkowo zmniejsza się czas obliczeniowy, co generuje oszczędności dla firm.
Przemysł motoryzacyjny
Zwiększanie skali produkcji w przemyśle motoryzacyjnym wymaga sprawnego działania. Ważne jest, aby producenci wykrywali ewentualne błędy przed rozpoczęciem procesów produkcyjnych. Automatyzacja DevOps ułatwia im to zadanie i zapewnia bezproblemowe skalowanie produkcji.
Cechy
Obecnie nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie do automatyzacji wszystkich aspektów DevOps. Większość projektów korzysta z różnych narzędzi dla różnych faz cyklu życia aplikacji. Niemniej jednak, poniżej przedstawiono standardowe cechy, które powinno oferować dobre narzędzie do automatyzacji DevOps:
- Kompleksowe szyfrowanie kodów oprogramowania i danych projektowych, aby chronić własność intelektualną i dane biznesowe przed konkurencją i atakami hakerskimi.
- Uzupełnianie kodu i sugestie składniowe oparte na sztucznej inteligencji, które automatyzują powtarzalne skrypty.
- Dostęp do platform skryptowych, takich jak Google Colab, zapewniający dostęp do popularnych bibliotek kodu. Programiści mogą wybierać biblioteki i modyfikować je, aby w krótkim czasie pisać duże ilości kodu.
- Funkcje zarządzania projektami, które pozwalają na dzielenie dużych zadań na mniejsze części.
- Pulpit nawigacyjny, który pozwala na holistyczny podgląd jednego lub wielu projektów DevOps.
- Ekosystem identyczny ze środowiskiem produkcyjnym, który pozwala programistom na pracę w standardowym środowisku, co ogranicza potencjalne problemy.
- Ciągłe testowanie i sprawdzanie luk w zabezpieczeniach w zautomatyzowanym procesie.
Teraz omówimy, jak wybrać odpowiednie narzędzie do automatyzacji DevOps.
#1. Łatwość użycia
Oprogramowanie do automatyzacji DevOps powinno być intuicyjne i łatwe w obsłudze dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich poziomu doświadczenia. Z narzędzia korzystać będą różne zespoły, więc musi ono być przyjazne dla użytkownika, łatwe w użyciu i oferować niezbędne wizualizacje.
#2. Skalowalność
Wraz z rozwojem firmy rośnie również zespół. Jeśli narzędzie do automatyzacji nie oferuje skalowalności, konieczna może być zmiana na inne. Wybierając oprogramowanie, warto wybrać to, które oferuje możliwość skalowania wraz z potrzebami firmy.
#3. Funkcje a cena
Przy wyborze platformy do automatyzacji DevOps, firmy powinny porównać cenę z wartością, którą oferuje. Należy sprawdzić, czy narzędzie oferuje wszystkie potrzebne funkcje i jaki będzie jego całkowity koszt.
#4. Integracja
Narzędzia do automatyzacji DevOps będą używane przez różne zespoły, dlatego powinny one obsługiwać integrację z popularnymi aplikacjami. Upewnij się, że narzędzie integruje się z narzędziami programistycznymi, IDE, platformami do zarządzania projektami, frameworkami testowymi i narzędziami komunikacyjnymi.
Poniżej przedstawiono niektóre z narzędzi do automatyzacji DevOps, którym ufają najbardziej efektywne zespoły:
Docker
Docker to narzędzie do przyspieszonego tworzenia aplikacji. Miliony programistów wykorzystują tę platformę do szybkiego tworzenia, uruchamiania i udostępniania nowoczesnych aplikacji. Można go używać w całym cyklu życia programowania, aby pominąć powtarzające się zadania konfiguracyjne.
Ta wszechstronna platforma oferuje interfejsy użytkownika, CLI i API, które współpracują ze sobą, aby zapewnić wydajne i przewidywalne programowanie. Współpracuje z partnerami w chmurze, takimi jak AWS, Azure i JFrog.
Jenkins
Jenkins to odpowiednia platforma do projektów programistycznych dowolnej wielkości. Jest to serwer automatyzacji o otwartym kodzie źródłowym, którego można używać do tworzenia, wdrażania lub automatyzacji dowolnego projektu DevOps.
Można go zainstalować w systemach operacyjnych Windows, Mac, Linux i Unix. Dzięki setkom wtyczek, można go zintegrować z innymi wykorzystywanymi narzędziami.
Git
Git pozwala na automatyzację procesów w DevOps. Ten system o otwartym kodzie źródłowym jest w stanie szybko i efektywnie obsługiwać projekty dowolnej wielkości. Oferuje również wiele funkcji, takich jak obsługa wielu przepływów pracy i elastyczne rozgałęzienia.
Ponieważ ta aplikacja wykonuje wszystkie operacje lokalnie, można zaobserwować dużą szybkość procesu. Elastyczny system rozgałęzień pozwala na implementację dowolnej liczby przepływów pracy.
Ansible
Dzięki funkcjom automatyzacji Ansible można zmodernizować praktyki DevOps. Umożliwia on szybsze i sprawniejsze aktualizacje IT oraz wdrażanie aplikacji. Zespoły mogą łatwo zrozumieć, zaadaptować i wykorzystać tę platformę do szybkiego wykrywania błędów.
Jest on również przydatny do niezawodnego wdrażania i koordynowania pętli informacji zwrotnej. W ten sposób pracownicy mogą elastycznie reagować i skalować pracę, w zależności od potrzeb.
Progress Chef
Progress Chef to platforma, która łączy programistów i administratorów systemów. Rozwiązanie składa się z czterech produktów: Chef Infra, Chef Habitat, Chef InSpec i Chef Automate.
Oferuje ono kompletne rozwiązanie do automatyzacji aplikacji i infrastruktury. Zespoły mogą przyspieszyć przepływ pracy DevOps przy użyciu Progress Chef, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności, zarządzania, dostarczania aplikacji i bezpieczeństwa w chmurze.
Podsumowanie
Aby rozwijać firmę, konieczne jest szybkie wdrażanie nowych usług i produktów. Wiele firm, chcąc sprostać temu wyzwaniu, korzysta z automatyzacji w procesach DevOps.
Automatyzacja DevOps nie eliminuje ludzi z procesów rozwoju, lecz podnosi jakość produktów i redukuje ilość błędów.
Wprowadzenie automatyzacji w DevOps umożliwia szybsze wprowadzanie produktów na rynek i ich częstsze aktualizowanie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli kosztów. Wykorzystaj powyższe narzędzia, aby pomóc sobie w tym procesie.
Kolejnym krokiem może być zapoznanie się z cyklem życia DevOps.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.