Zrozumienie pożyczania i pożyczania kryptowalut dla początkujących

Inwestorzy kryptowalut często inwestują z myślą o trzymaniu swoich aktywów przez długi czas w portfelach, dopóki nie zobaczą, że cena rośnie. Czy uważasz, że to właściwa strategia?

Cóż, nie zgodziłbym się, ponieważ możesz wiele zrobić ze swoimi inwestycjami. Zamiast trzymać wszystkie swoje aktywa w banku przy niskich stopach procentowych, możesz skorzystać z innych sposobów na rozwój swojej kryptowaluty.

W tym miejscu w grę wchodzi koncepcja pożyczek kryptograficznych. Czy to nie niesamowite, że możesz zarabiać odsetki od kwoty, którą zainwestujesz w kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum itp.? Oprócz dodatkowego oprocentowania pożyczkobiorcy mogą również zachować te zasoby cyfrowe jako zabezpieczenie uzyskania pożyczki.

Znaczący postęp widoczny jest w technologii blockchain, a duża jego część widoczna jest w sektorze fintech. Jeśli więc zastanawiasz się również, w jaki sposób możesz zarabiać na swoich inwestycjach, powinieneś kontynuować czytanie.

Kryptowaluta staje się powszechną opcją płatności. Niewiele osób wie, ale to także doskonała okazja do inwestycji. Jeśli nie planujesz sprzedawać swoich aktywów kryptograficznych, możesz uzyskać większą wartość swoich aktywów dzięki pożyczkom kryptograficznym.

Przede wszystkim zacznijmy od zrozumienia koncepcji pożyczania kryptowalut.

Co to jest pożyczanie kryptowalut?

Pożyczki kryptograficzne są podobne do koncepcji tradycyjnego pożyczania. Jedyną różnicą jest to, że pożyczasz pożyczkobiorcom różne kryptowaluty zamiast waluty papierowej. Kiedy inwestorzy pożyczają swoje krypto pożyczkobiorcom na zdecentralizowanej platformie, otrzymują w zamian wypłaty odsetek. Płatności te są również określane jako „dywidendy kryptograficzne”. Kilka platform pozwala użytkownikom nie tylko pożyczać kryptowaluty, ale także akceptować stablecoiny.

Zrozummy to lepiej na przykładzie. Załóżmy, że trzymasz pięć bitcoinów. Teraz możesz pożyczać te bitcoiny na platformie pożyczkowej kryptowalut, aby uzyskać pasywny dochód. Musisz tylko pożyczyć krypto i otrzymać w zamian tygodniowe lub miesięczne odsetki. Stopy procentowe będą zależeć od platformy, z której korzystasz. Może wynosić od 3% do 7%, aw niektórych przypadkach nawet do 15-17%.

Pomocne są również pożyczki kryptograficzne, ponieważ pożyczkobiorcy mogą postawić swoje aktywa kryptograficzne jako gwarancję spłaty pożyczki. Jeśli pożyczkobiorca nie może spłacić pożyczki, inwestorzy mogą sprzedać te aktywa kryptograficzne i odzyskać stratę.

Teraz pozwól nam zrozumieć proces pożyczania kryptowalut.

Jak działa pożyczanie kryptowalut?

Proces udzielania i zaciągania pożyczek składa się z trzech głównych elementów. Pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy są połączeni za pośrednictwem platformy pożyczek kryptograficznych, która działa jako strona trzecia.

Obecnie istnieje cały, krok po kroku proces udzielania pożyczek i udzielania pożyczek między tymi trzema stronami.

 • Po pierwsze, pożyczkobiorca udaje się na platformę pożyczkową, aby poprosić o pożyczkę kryptograficzną.
 • Pożyczkobiorca postawi trochę krypto jako zabezpieczenie w momencie, gdy platforma pożyczkowa zaakceptuje jego wniosek o pożyczkę. Nie mogą odzyskać postawionego krypto, dopóki nie zwrócą całej kwoty pożyczki na platformie.
 • Inwestorzy finansują pożyczkę, ale nie będą świadomi procesu zachodzącego na zapleczu platformy.
 • Inwestorzy otrzymują swój udział w wypłatach odsetek regularnie, w ustalonych odstępach czasu.
 • Pożyczkobiorca może odzyskać kryptowalutę zabezpieczenia dopiero po zapłaceniu całej kwoty pożyczki.

Każda platforma pożyczkowa ma inne zasady i stawki, ale proces jest taki sam na każdej platformie pożyczkowej.

Inwestowanie w pożyczki kryptograficzne

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej platformy, aby rozpocząć inwestowanie w pożyczki kryptograficzne. Istnieją dwa rodzaje platform pożyczkowych – scentralizowane i zdecentralizowane. Musisz wybrać według własnych preferencji.

Jak wspomniano, scentralizowane platformy będą angażować stronę trzecią do obsługi transferu kwot kredytów i zarządzania nim. Z drugiej strony zdecentralizowana platforma wyeliminuje stronę trzecią, a inteligentne kontrakty poradzą sobie ze wszystkim.

Musisz wybrać między ręczną a automatyczną platformą pożyczkową. Zautomatyzowany jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ na tych platformach wszystko jest uproszczone. Tutaj Twoje aktywa nie pozostaną bez opieki i będą stale generować zysk.

Musisz upewnić się, że platforma, którą wybierzesz do pożyczania, jest bezpieczna i legalna. Zanim pożyczysz swoje krypto, powinieneś przejrzeć wszystkie informacje dostępne na tej platformie i sprawdzić oprocentowanie. W ten sposób oszczędzisz sobie żalu związanego ze znalezieniem platformy oferującej lepsze stawki w późniejszym czasie.

Rodzaje kryptowalut

Pożyczki kryptograficzne można podzielić na dwie szerokie kategorie:

Pożyczki kryptowalut powierniczych (CeFi)

Jeśli chodzi o pożyczki ze scentralizowanym finansowaniem (CeFi), kontrolę nad zabezpieczeniem przejmuje scentralizowany organ. Pożyczki CeFi są pożyczkami powierniczymi, w których przedsiębiorca nie ma dostępu do zabezpieczonych aktywów, ponieważ pożyczkodawca ma dostęp do kluczy prywatnych zabezpieczonych aktywów.

Jeśli porównasz powiernicze pożyczki kryptograficzne z tradycyjnymi pożyczkami, nadal zauważysz, że są one przystępne cenowo i łatwo dostępne w porównaniu z tradycyjnymi. Jedynym minusem jest to, że istniałby centralny organ, który określałby wszystkie warunki pożyczki. Obecnie ponad 80% pożyczek kryptograficznych jest powierniczych, ale wraz z rozwojem zdecentralizowanych platform wskaźnik ten drastycznie się zmienia.

Pożyczki kryptograficzne bez depozytu (DeFi)

Nie ma centralnego organu kontrolującego warunki pożyczek zdecentralizowanych (DeFi), które nie są powiernicze. Wszystkie warunki są pod kontrolą inteligentnych kontraktów. Jeśli przedsiębiorca zaciąga pożyczkę kryptograficzną DeFi, będzie mógł mieć kontrolę nad kluczem prywatnym do swoich aktywów, chyba że zalega ze spłatą pożyczki kryptograficznej.

Nie możesz uzyskać pożyczki na żadną walutę fiducjarną na platformach DeFi. Możesz otrzymywać pożyczki tylko w różnych kryptowalutach, a nawet otrzymać pożyczkę stablecoin, którą można wymienić na gotówkę. Oprocentowanie pożyczek DeFi jest wysokie w porównaniu do depozytowych pożyczek kryptograficznych.

Wszystkie protokoły są dostępne dla każdego, ponieważ są umieszczane w łańcuchu bloków, gdzie wszystko jest przejrzyste. Na platformach DeFi nie trzeba przechodzić żadnego procesu weryfikacji, a nawet stopy procentowe będą niższe niż na platformach CeFi.

Nie musisz się martwić, nawet jeśli jesteś po stronie pożyczkodawcy na zdecentralizowanej platformie. Inteligentne kontrakty zapewniają spłatę pożyczki.

Niezależnie od tego, czy myślisz o zaciągnięciu pożyczki kryptograficznej, czy też nie, są pewne rzeczy, którymi musisz się zająć. Powinieneś zdawać sobie sprawę z pewnych zagrożeń związanych z pożyczkami kryptograficznymi, zanim je weźmiesz.

Ryzyka związane z kryptowalutami

Jeśli spojrzysz na aktywa w tradycyjnych instytucjach finansowych, zawsze istnieje ubezpieczenie federalne na każde zdarzenie związane z giełdą. Ponadto nie ma federalnego ubezpieczenia żadnego z twoich aktywów kryptograficznych. Jeśli podczas procesu wymiany wystąpi jakakolwiek awaria, nie można nikogo winić. Istnieją trzy podstawowe zagrożenia związane z pożyczkami kryptograficznymi, o których należy pamiętać.

Ryzyko techniczne

Wszystko w świecie handlu kryptograficznego dzieje się w świecie cyfrowym. Istnieje znaczne ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek problemu technicznego w protokole lub przejęcia kontroli nad protokołem przez hakera. Ponieważ wszystkie działania na DeFi są regulowane wyłącznie przez algorytmy, ryzyko wzrasta w przypadku pożyczek bez depozytu. Poza tym, jeśli wystąpi problem z inteligentną umową, cała platforma może zawieść i spowodować utratę aktywów kryptograficznych.

Ryzyko kontrahenta

W przypadku tradycyjnych banków obowiązuje zasada utrzymywania określonego poziomu płynności. Ale tak nie jest w świecie kryptowalut. Inwestorzy udzielający pożyczkobiorcom pożyczek kryptograficznych nie podlegają temu wymogowi.

Jeśli przez przypadek dojdzie do krachu na rynku, znaczna liczba klientów nie będzie spłacać swoich kredytów. Z drugiej strony, jeśli zaistnieje jakikolwiek przypadek wykorzystania platformy lub scenariusza złamania, nie byłoby dostępnej płynności do zwrotu przedmiotowego zabezpieczenia przez pożyczkobiorcę.

Likwidacje przymusowe

Aby zapobiec problemowi braku płynności podczas krachu na rynku lub upadku, platformy pożyczkowe wydają przymusową likwidację lub wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Załóżmy, że wartość dowolnego kryptowaluty spada do pewnego punktu, gdy znaczna kwota LTV pożyczkobiorcy (wartość pożyczki do wartości) jest zbyt wysoka, aby platforma pożyczkowa mogła ją utrzymać. W takim przypadku poinstruują pożyczkobiorcę, aby zwiększył wartość swojego zabezpieczenia lub może stanąć w obliczu likwidacji.

Jeśli pożyczkobiorca nie spełni tego wezwania do uzupełnienia depozytu, platforma zlikwiduje wystarczające zabezpieczenie, aby LTV pożyczkobiorcy powróciło do maksymalnego dozwolonego wskaźnika. Jest to ryzykowny scenariusz zarówno dla przedsiębiorcy, jak i pożyczkobiorcy.

Jakie są stawki pożyczek kryptograficznych?

Każda platforma ma różne stawki pożyczkowe dla kryptowalut. Tak więc Twoje zwroty będą całkowicie zależne od wybranej platformy. Każda platforma pożyczkowa kryptowalut ma określony zwrot z inwestycji i wiąże się z tym również pewne ryzyko. Dlatego powinieneś rozważyć wybór wielu platform pożyczkowych, aby obniżyć ryzyko, a także mieć pewną różnorodność w swoich inwestycjach.

Na różnych platformach znajdziesz różne stawki pożyczkowe dla różnych kryptowalut. Zwykle stawki pożyczkowe dla kryptowalut wynoszą od 3% do 8%, podczas gdy stawki dla stablecoinów wahają się od 10% do 18%. Tak więc najlepszą strategią jest naprawienie platformy dla konkretnej monety poprzez porównanie zwrotów na różnych platformach dla tej konkretnej monety. Dzięki tej strategii możesz zoptymalizować zwroty i uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.

Teraz możesz się zastanawiać, czym są stablecoiny. Zastanówmy się nad tym.

Czym są Stablecoins?

Wszyscy zgodzą się, że kryptowaluty są bardzo niestabilne. Aby zmniejszyć ryzyko, a także zapewnić stabilność cen, wprowadzono stablecoiny. Monety te są zabezpieczone aktywami rezerwowymi. Co to znaczy?

Wartość stablecoina jest powiązana z wartością aktywów niekryptograficznych. Można go nawet powiązać z wartością dowolnej waluty fiducjarnej, takiej jak dolary lub cokolwiek innego. Dodaje to stabilności nawet światu kryptowalut, ponieważ wartość dolara lub jakiejkolwiek innej waluty fiducjarnej nie jest bardzo zmienna, podobnie jak aktywa kryptograficzne.

Głównym powodem, dla którego stablecoins zyskały ogromną popularność, jest to, że zapewnia zarówno stabilność, jak waluty fiducjarne i natychmiastowe przetwarzanie, prywatność płatności i bezpieczeństwo, takie jak kryptowaluty. Jest to więc najlepsza moneta łącząca oba światy.

Jak działają pożyczki kryptograficzne bez zabezpieczenia?

Inną opcją jest przejście przez zdecentralizowaną platformę do pożyczania kryptowalut. Pożyczki kryptograficzne bez zabezpieczenia są również znane jako niezabezpieczone pożyczki kryptograficzne. Pożyczkobiorca może mieć krótkoterminową płynność i spłacić kwotę pożyczki w kryptowalucie lub walucie fiducjarnej.

W tym przypadku chodzi o pożyczenie kwoty pożyczki bezpośrednio od pożyczkodawcy, zachowując kryptowalutę jako zabezpieczenie, zamiast stawiać inne aktywa, takie jak nieruchomości lub złoto na stosie. Pożyczki typu flash są obecnie najpopularniejszymi pożyczkami niezabezpieczonymi w przestrzeni DeFi (Decentralized Finance), w której nie musisz niczego stawiać na zabezpieczenie. Jedyne, na co musisz uważać, to posiadanie wystarczającej wiedzy na temat kryptowalut i DeFi przed zaciągnięciem pożyczki flash.

Pożyczki Flash to pożyczki błyskawiczne, które są kontrolowane bezpośrednio przez inteligentne kontrakty. Powinieneś przeprowadzić dokładne badania, zanim przejdziesz do jakiejkolwiek niezabezpieczonej pożyczki.

Czego potrzebujesz, aby uzyskać pożyczkę kryptograficzną?

Nie musisz przechodzić przez długi proces, jak w przypadku tradycyjnej pożyczki. Nikt nie sprawdzi Twojej zdolności kredytowej ani pokwitowania dochodu, gdy bierzesz pożyczkę kryptograficzną. Jedyną rzeczą, która ma tutaj znaczenie, jest to, że kwota pożyczki, którą otrzymasz, będzie zależeć od kwoty zabezpieczenia, z którego będziesz mógł skorzystać.

Obowiązuje wskaźnik LTV. Jest to stosunek zatwierdzonej kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia. Ponieważ rynki kryptowalut są bardzo niestabilne, wskaźniki LTV są zwykle niskie w przypadku kryptowalut. Tak więc, jeśli stawiasz krypto o wartości 5000 USD jako zabezpieczenie i otrzymujesz pożyczkę w wysokości 3000 USD, Twój wskaźnik LTV wynosi 60%.

Tak więc tak naprawdę nie potrzebujesz żadnych dokumentów, aby uzyskać pożyczkę kryptograficzną. Wystarczy mieć wystarczającą ilość aktywów kryptograficznych, aby postawić je jako zabezpieczenie.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym zaletom i wadom pożyczania kryptowalut.

Plusy i minusy pożyczania kryptowalut

Plusy

 • Pożyczki kryptograficzne są dostępne dla każdej osoby, nie patrząc na żadne odcinki dochodu lub otwierając konto w banku.
 • Zazwyczaj pożyczkobiorcy mogą otrzymać pożyczkę w ciągu kilku godzin.
 • Pożyczki kryptograficzne są znacznie bezpieczniejszą opcją w porównaniu z opcją pożyczek P2P. Aktywa kryptograficzne wykorzystywane jako zabezpieczenie w pożyczkach kryptograficznych są bardzo płynne.
 • Jeśli korzystasz z automatycznych platform pożyczkowych, uzyskiwanie pasywnego dochodu poprzez dywidendy kryptograficzne jest łatwe.
 • Oprocentowanie pożyczek na platformach pożyczkowych jest dość niskie w porównaniu z innymi pożyczkami bankowymi.

Wady 👎

 • Aktywa kryptograficzne są bardzo niestabilne. Możesz pożyczać stablecoiny na różnych platformach, aby rozwiązać ten problem.
 • Aby wziąć udział w pożyczaniu kryptowalut, musisz umieścić swoje krypto w cyfrowym portfelu. Problem polega na tym, że portfele cyfrowe są mniej bezpieczne niż portfel fizyczny, taki jak Ledger.
 • Bezpieczeństwo platformy staje się ogromnym problemem wraz ze wzrostem liczby kradzieży kryptowalut.
 • Określone platformy pozwalają tylko na postawienie krypto na określony czas. Musisz wybrać platformę, która nie ma ustalonych warunków okresowych.

Wniosek

Jeśli zdecydowałeś się zacząć od pożyczania kryptowalut, możesz sprawdzić kilka platform, takich jak CelsjuszBlokFi, Chłopak, i więcej. Te platformy pomogą Ci określić, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Właściwa platforma może ułatwić sprawę, a także zwiększyć zyski z inwestycji na wyższy poziom.

Musisz więc być ostrożnym przy wyborze dowolnej platformy pożyczkowej.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem: Najlepsze platformy do pożyczania kryptowalut

x