10 najlepszych samoobsługowych programów społecznościowych sieci społecznościowych

Ponad połowa świata — ponad 4,70 miliarda ludzi na całym świecie korzysta z platform mediów społecznościowych.

Podczas gdy ludzie korzystają z mediów społecznościowych z wielu powodów, ponad połowa używa ich do utrzymywania kontaktu z bliskimi przyjaciółmi i rodziną. Tak więc sieci społecznościowe znajdują się na szczycie listy powodów, dla których ludzie korzystają z platform mediów społecznościowych.

Sieci społecznościowe pozwalają ludziom pozostać w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter — by wymienić tylko kilka.

Platformy te umożliwiają utrzymywanie i rozwijanie relacji osobistych i zawodowych oraz dzielenie się pomysłami i informacjami na większą skalę.

Chociaż są to znane globalne nazwiska, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad posiadaniem lub hostowaniem własnej sieci społecznościowej — ograniczonej do bliskich osób?

Z tego artykułu dowiesz się, jak zbudować własną platformę mediów społecznościowych na własnym serwerze. Ale najpierw zobaczmy, czym różnią się one od tradycyjnych serwisów społecznościowych i jakie są ich zalety.

Czym są samoobsługowe platformy społecznościowe i jakie są ich zalety?

Samoobsługowe platformy sieci społecznościowych umożliwiają hostowanie i tworzenie własnych sieci społecznościowych na prywatnym serwerze do użytku osobistego i zawodowego — zapewniając pełną elastyczność w zakresie projektu, funkcji i osób dodawanych do sieci.

Budowanie i utrzymywanie własnej sieci mediów społecznościowych na prywatnym serwerze wymaga dogłębnej znajomości Linuksa, PHP i MySQL oraz oczywiście umiejętności kodowania. Jest to jednak długi, kosztowny i czasochłonny proces, który nie jest tego wart.

W tym miejscu do gry wchodzi samoobsługowe oprogramowanie sieci społecznościowych.

Oprogramowanie sieci społecznościowych jest bardzo elastyczne i zawiera wbudowane narzędzia umożliwiające dostosowanie platformy do konkretnych potrzeb.

Ale dlaczego w ogóle miałbyś sam hostować platformę sieci społecznościowej?

Samodzielne hostowanie platformy sieci społecznościowej umożliwia tworzenie zwartej społeczności i kontaktowanie się z określonymi osobami — przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami — w celach prywatnych.

Oto więcej korzyści z samoobsługowego oprogramowania sieci społecznościowych:

 • Chroni prywatne i wrażliwe dane przed użytkownikami zewnętrznymi.
 • Pozwala stworzyć małą, skoncentrowaną sieć społeczności, ułatwiając komunikację i współpracę oraz zwiększając produktywność biznesową.
 • Pozwala przejąć pełną własność danych i informacji bez ryzyka wycieku danych lub problemów z prawami autorskimi.
 • Umożliwia bezproblemowe zarządzanie, gdy zarządzasz mniejszą grupą ludzi.
 • Umożliwia dostosowywanie i personalizację, ponieważ zasadniczo jesteś właścicielem platformy.

Jeśli więc te korzyści są dla Ciebie intrygujące, przyjrzyjmy się jednemu z najlepszych samoobsługowych programów społecznościowych typu open source, których możesz używać do użytku prywatnego.

Mastodont

Mastodon to platforma sieci społecznościowej typu open source, która umożliwia hostowanie własnego prywatnego serwera bez reklam i profili push.

Podobnie jak inne sieci społecznościowe, możesz śledzić każdego użytkownika serwera Mastodon ze swojego konta i przeglądać jego posty chronologicznie. Zapewnia jednak elastyczność umożliwiającą efektywne zarządzanie odbiorcami. Ponieważ jest wdrożony na twojej prywatnej infrastrukturze, możesz śledzić, a każdy inny może śledzić cię z serwera Mastodon – dając pełną kontrolę nad społecznością, którą chcesz zbudować na platformie.

Poza tym Mastodon oferuje niezrównaną kreatywność — umożliwiając łatwe publikowanie zdjęć, filmów, niestandardowych emotikonów, animowanych awatarów, ankiet, ostrzeżeń dotyczących treści i nie tylko.

Cechy:

 • Dostępne w 35 różnych językach
 • Nie zawiera żadnego algorytmu — daje pełną kontrolę nad osią czasu.
 • Ukrywa rzeczy za ostrzeżeniami o spoilerach.
 • Zawiera opisy ułatwień dostępu.
 • Pozwala usuwać posty lub redagować w celu szybkich poprawek.

Mastodon jest darmowy i dostępny na platformach internetowych, iOS i Android.

Diaspora

Diaspora to internetowa rozproszona platforma społecznościowa, która działa na zasadzie decentralizacji. Przechowuje twoje dane na niezależnych serwerach lub „podach” zamiast hostować wszystkie dane użytkownika na jednym globalnym serwerze, jak inne platformy mediów społecznościowych, takie jak Instagram i Facebook.

Pozwala wybrać kapsułę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład możesz wybrać małą kapsułę do wewnętrznej komunikacji w przedsiębiorstwie, kapsułę między krajami do komunikacji globalnej lub kapsułę w pobliżu.

Podczas gdy zyskujesz pełną prywatność w Diaspora, pozwala ona określić, kto może zobaczyć, co udostępniasz, za pomocą funkcji Aspekty. Korzystając z tej funkcji, możesz łatwo uporządkować swoje kontakty na podstawie ich roli w życiu — przyjaciół, rodziny lub współpracowników i odpowiednio dostosować ich widoczność do swoich postów.

Cechy:

 • Udostępniaj dalej, polub i komentuj posty.
 • Śledź swoje zainteresowania za pomocą hashtagów.
 • Oferuje integracje mediów społecznościowych z platformami takimi jak Tumblr, Twitter i WordPress.

Dlatego Diaspora to zorientowana na prywatność bezpłatna platforma społecznościowa, której można używać w Internecie do tworzenia intymnej społeczności online.

HumHub

HumHub to otwarta, bezpieczna i bardzo elastyczna sieć społecznościowa z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, takim jak Facebook. Jednak w przeciwieństwie do Facebooka HumHub umożliwia tworzenie dostosowanych sieci społecznościowych, Spaces, aplikacji społecznościowych lub intranetu społecznościowego.

Dlatego HumHub jest odpowiedni dla małych grup i zespołów dla dużych firm, w których można wykorzystać bezproblemową współpracę biznesową i komunikację lub zorganizować prywatny klub sportowy.

Podobnie jak inne sieci społecznościowe, możesz pisać i publikować posty, polubić je i komentować, a nawet udostępniać pliki i multimedia. Jednak będąc platformą hostowaną samodzielnie, HumHub zapewnia pełną kontrolę nad siecią społecznościową i sprawia, że ​​strumieniowanie aktywności, monitorowanie i dostosowywanie profilu użytkownika jest dziecinnie proste.

Cechy:

 • Elastyczność integracji narzędzi innych firm
 • Szybki dostęp do istotnych i ważnych informacji
 • Zapewnia ogromny katalog do znajdowania użytkowników, grup i innych przestrzeni

HumHub jest dostępny w Internecie, na platformach Android i iOS, więc możesz go również używać na urządzeniach mobilnych i komunikować się z siecią społecznościową w podróży.

Społeczność publiczna to płatna platforma umożliwiająca hostowanie sieci społecznościowej i tworzenie przestrzeni dla odbiorców.

To narzędzie umożliwia kontakt z podobnie myślącymi członkami społeczności, zadawanie pytań, prowadzenie czatów i dyskusji w czasie rzeczywistym oraz udostępnianie ankiet, GIF-ów i multimediów w tętniącej życiem przestrzeni.

W przeciwieństwie do innych samoobsługowych platform sieci społecznościowych typu open source, ta platforma umożliwia zarabianie na społeczności dzięki Google Ads oraz sprzedaży usług i produktów premium. Możesz także tworzyć niestandardowe banery za pomocą HTML, który zapewnia pełną kontrolę nad Twoimi danymi i społecznością.

Jest to zatem doskonałe narzędzie dla twórców treści online i marek do budowania dobrze prosperujących społeczności internetowych i prowadzenia wspólnych dyskusji.

Cechy:

 • Pozwala hostować społeczność na wybranym serwerze, takim jak GCP, AWS, Hetzner i DigitalOcean.
 • Pomaga skonfigurować społeczność za pomocą rozmowy Zoom 1:1 z odpowiednimi ustawieniami i rozszerzeniami, które najlepiej Ci odpowiadają.
 • Używa Flarum, najlepszego oprogramowania do tworzenia forum, do tworzenia angażującej i łatwej w zarządzaniu społeczności.
 • Zapewnia automatyczne codzienne kopie zapasowe.
 • Zapewnia aplikację, którą można zainstalować bezpośrednio z przeglądarki.

Platforma społeczności publicznej jest dostępna w Internecie, kosztuje 300 USD za jednorazową konfigurację i nie jest objęta miesięcznymi opłatami za usługi.

Elgg

Elgg to silnik sieci społecznościowych, który zapewnia platformę PHP — umożliwiającą tworzenie prywatnych środowisk społecznościowych dla szkół i uczelni, a nawet wewnętrzną prywatną platformę współpracy dla przedsiębiorstw w celu wydajnej współpracy.

Wykorzystuje środowiska Apache, PHP, MySQL i Linux oraz posiada repozytorium ponad 1000 wtyczek i motywów open source do tworzenia dostosowanego środowiska społecznościowego.

Cechy:

 • Ulepszone wbudowane systemy bezpieczeństwa, w tym ścisłe filtry XSS, walidacja anty-CSRF i podpisy HMAC.
 • Dobrze udokumentowany podstawowy interfejs API, który ułatwia programistom rozpoczęcie pracy i naukę
 • Kompozytor do bezproblemowej instalacji Elgg i konserwacji wtyczek
 • Zasady dostępu do treści
 • Solidne usługi hostingowe od firm takich jak A2 Hosting, Arvixe i ArckCloud.

Możesz korzystać z bezpłatnej sieci społecznościowej Elgg w systemach Linux, MySQL, Apache i PHP.

Oxwall

Oxwall to platforma społecznościowa typu open source, która pozwala tworzyć dostosowaną do potrzeb społeczność sieciową zgodnie z określonymi wymaganiami. Jest to platforma przyjazna dla urządzeń mobilnych, która umożliwia tworzenie grup i forów oraz udostępnianie blogów.

Poza tym zapewnia również kanał informacyjny, taki jak Facebook, aby natychmiast zobaczyć, co się dzieje i zobaczyć aktywność Twojego kanału. Poniżej znajdują się doskonałe funkcje Oxwalls.

Cechy:

 • Szybki i wygodny sposób udostępniania obrazów i zdjęć z tagami, komentarzami i ocenami w społeczności.
 • Kontrola prywatności kontroluje, jakie treści użytkownicy mogą zobaczyć, a czego nie.
 • Udostępnia gotową i już istniejącą stronę kontaktową dla Twojej sieci społecznościowej lub strony internetowej.
 • Oferuje integrację z Cloudflare.
 • Interfejs typu „przeciągnij i upuść” do tworzenia bogatych treści, takich jak pokaz slajdów.
 • Funkcja prywatnej komunikacji na miejscu w postaci tradycyjnej skrzynki pocztowej lub czatu.

Podstawowy plan Oxwall zaczyna się od 999 USD (opłata jednorazowa) i waha się do 10 000 USD w zależności od konkretnych potrzeb i wymagań.

Przyjaźń

Friedica to doskonała rozproszona aplikacja społecznościowa bez centralnej władzy, jak inne ogromne platformy mediów społecznościowych, takie jak Twitter i Facebook.

Zamiast tego możesz hostować swoje dane, tworzyć społeczność na własnym serwerze Friendica i łączyć się z innymi użytkownikami. Jednocześnie możesz w pełni zintegrować użytkowników z innych platform, takich jak StatusNet i Twitter.

W ten sposób Friendica oferuje maksymalną interoperacyjność z platformami takimi jak Hubzilla, Pleroma, Funkwhale, OStatus, ActivityPub i Mastodon. Ponadto oferuje również obsługę poczty e-mail i umożliwia dodawanie kontaktów e-mail za pośrednictwem protokołu IMAP4rev1/ESMTP.

Możesz dołączyć do już zainstalowanego serwera Friendica lub zainstalować swój serwer na GitHub.

Cechy:

 • Organizowanie imprez i spotkań grup
 • Wysoce rozszerzalny za pomocą motywów i wtyczek innych firm

Friendica jest kompatybilna z MySQL, PHP i Apache.

Umysły

Minds to wysoce bezpieczna platforma społecznościowa typu open source. Twierdzi, że zapewnia „wolność w Internecie” — zapewniając maksymalną prywatność i pozwalając kontrolować media społecznościowe.

Ta wolność w Internecie oznacza samodzielność, wolność słowa, zarządzanie społecznością i gospodarkę kryptograficzną. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w ich białej księdze.

Cechy:

 • Umożliwia publikowanie zdjęć, blogów, filmów i statusów.
 • Ułatwia odkrywanie odpowiednich treści dzięki popularnym hashtagom i kanałom
 • Wysyłaj wiadomości bezpośrednio lub rozmawiaj na czacie wideo ze znajomymi lub grupami
 • Umożliwia otrzymywanie bezpośrednich płatności w Bitcoinach, USD i Etherach od fanów i obserwujących

Minds, dostępna w Internecie, iOS i Androidzie, ma ponad 6 milionów członków i płaci Ci za tworzenie treści, polecanie znajomych i zwiększanie ruchu na platformie.

PeerTube

PeerTube to doskonała, zdecentralizowana i bezpłatna alternatywa dla YouTube o otwartym kodzie źródłowym, która pozwala zainstalować narzędzie na prywatnym serwerze internetowym i udostępniać filmy online, udostępniając swoją witrynę hostującą wideo.

Dzięki transmisji peer-to-peer PeerTube zmniejsza przepustowość serwera, jeśli Twój film stanie się wirusowy.

Cechy:

 • Pomaga stworzyć małą sieć wielu połączonych ze sobą dostawców hostingu wideo.
 • Pozwala stworzyć połączoną i autonomiczną platformę dla filmów.
 • Przejrzyste i podlegające audytowi
 • Bez reklam i nie zawiera żadnych zewnętrznych reklam.
 • Zapewnia wsparcie dla ActivityPub

Tak więc, jeśli chcesz stworzyć darmową sieć społecznościową podobną do YouTube, PeerTube jest najlepszym wyborem.

eter

Aether to platforma typu open source, która umożliwia tworzenie samorządnych społeczności publicznych peer-to-peer.

W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych wymienionych w tym artykule, Aether działa w trybie peer-to-peer i nie ma serwerów. Jednak koncentruje się na prywatności, co utrudnia określenie źródła lub adresu IP konkretnego posta. Co więcej, pozwala wybrać w pełni prywatny lub w pełni publiczny.

Podczas gdy użytkownicy wolą używać pseudonimów, możesz także użyć swojej firmy lub prawdziwego imienia i nazwiska zgodnie z własnymi potrzebami.

Cechy:

 • Wysoka przejrzystość – dzięki czemu działania moderatorów są widoczne dla użytkowników.
 • Wyłącz modyfikacje, których nie lubisz lub wolisz zatwierdzać dla swojego kanału.

Aether jest bezpłatny i dostępny w systemach Linux, Mac i Windows.

Wniosek

Duże platformy mediów społecznościowych, takie jak YouTube, Instagram i Facebook, przechowują wszystkich użytkowników i ich dane na jednym serwerze, wyświetlają reklamy zewnętrzne i umożliwiają kontakt z globalną publicznością.

Z drugiej strony samoobsługowe platformy sieci społecznościowych umożliwiają tworzenie i budowanie własnych, małych i wewnętrznych sieci społecznościowych na potrzeby osobiste lub zawodowe oraz umożliwiają efektywną komunikację i współpracę.

Jeśli więc szukasz platformy do samodzielnego hostowania, mamy nadzieję, że ta lista pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję i wybrać platformę, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i budżetowi.