10 najlepszych zapór ogniowych dla systemu Linux zapewniających skuteczną ochronę systemu [2023]

Linux to najbezpieczniejszy system operacyjny. Dzieje się tak, ponieważ oferuje konfigurowalną wbudowaną zaporę ogniową. Jednak nie jest przyjazny dla początkujących, zmuszając nowych użytkowników do szukania innych, bardziej przyjaznych dla użytkownika zapór ogniowych dla systemu Linux.

W tym artykule wymienimy najlepsze zapory ogniowe dla systemu Linux, które mogą pomóc Ci zachować ochronę. Zbadamy te zapory ogniowe dla systemu Linux pod kątem różnych kryteriów, w tym interfejsu, funkcji, opcji, społeczności, wydajności i łatwości konfiguracji.

Zacznijmy.

Co to jest zapora sieciowa?

Zapora ogniowa to cyfrowa ściana (sprzętowa lub programowa), która chroni komputer i podłączone urządzenia przed zagrożeniami zewnętrznymi. Robi to, monitorując cały ruch przychodzący i wychodzący.

Zapory ogniowe są wysoce konfigurowalne, co pozwala na zdefiniowanie reguł bezpieczeństwa. Reguły te można ustawić, aby zezwalać, blokować lub nakładać specjalne warunki dla aplikacji, aktorów i usług.

Jądro Linuksa jest dostarczane z podsystemem Netfilter, który chroni system przed niezabezpieczoną siecią. Jednak nie jest dostępny i wymaga dużej wiedzy technicznej. Masz również iptables, które identyfikują pakiety, aby można było do nich zastosować reguły.

Jednak najpopularniejsza zapora systemu Linux używa podsystemu do filtrowania pakietów, procesu filtrowania pakietów, w zależności od reguł.

Krótko mówiąc, chodzi o ochronę zaufanej sieci wewnętrznej przed niezaufaną siecią zewnętrzną, taką jak Internet.

Jako użytkownik Linuksa znajdziesz dwa rodzaje zapór ogniowych systemu Linux:

 • Narzędzie wiersza poleceń lub GUI: Narzędzie wiersza poleceń lub GUI wykorzystuje już dostępne funkcje zapory systemu Linux, takie jak IPtables, Netfilter, FirewallD, UFW itp. Aby je skonfigurować, potrzebujesz wiedzy technicznej.
 • Samodzielna zapora ogniowa dla systemu Linux: Samodzielna zapora ogniowa dla systemu Linux jest bardziej przyjazna dla użytkownika i oferuje lepszą użyteczność. Ponadto zapewniają lepsze funkcje, w tym możliwość kierowania ruchem lub tworzenia raportów.

Dlaczego należy chronić systemy Linux przed nieautoryzowanym dostępem?

Nieautoryzowany dostęp do dowolnego systemu, w tym Linuksa, nie jest rozwiązaniem idealnym. W końcu złośliwy aktor może utrudniać i zagrażać integralności i bezpieczeństwu systemu oraz podłączonego urządzenia.

Na przykład aktor może zmienić sektory rozruchowe, uniemożliwiając prawidłowe uruchomienie systemu. Mogą również instalować i aktywować złośliwe oprogramowanie, które może spowalniać system, kraść poufne informacje, powodować awarie systemu, a nawet wykorzystywać system do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania na podłączone urządzenia.

Aby chronić systemy Linux, potrzebujesz wielu systemów bezpieczeństwa, w tym zapór ogniowych i rozwiązań antywirusowych. Ponadto użytkownicy muszą również postępować zgodnie z najlepszymi praktykami, w tym używać silnych haseł, włączać uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) i używać SSH podczas uzyskiwania dostępu do zdalnych maszyn.

A jeśli hostujesz aplikację internetową na serwerze z systemem Linux, musisz chronić serwer za wszelką cenę. Możesz użyć zapór aplikacji sieci Web typu open source (WAF) w celu poprawy bezpieczeństwa lub komercyjnych w celu uzyskania bardziej ukierunkowanego rozwiązania zabezpieczającego.

Funkcje zapory systemu Linux, na które należy zwrócić uwagę

Zanim wybierzesz zaporę ogniową dla systemu Linux, musisz poszukać kilku kluczowych funkcji. Dzięki tym funkcjom możesz mieć pewność, że zapora będzie w stanie chronić Twój system i połączoną sieć. Obejmują one:

 • Łatwość użytkowania: zapora sieciowa musi oferować użytkownikom łatwy sposób konfiguracji i zarządzania. Jeśli jesteś nowicjuszem w systemie Linux, musisz używać samodzielnych rozwiązań zapory systemu Linux, które są łatwiejsze w użyciu niż wbudowane rozwiązania zapory systemu Linux.
 • Konfigurowalny: Musisz mieć możliwość skonfigurowania zapory w razie potrzeby. Na przykład powinien oferować możliwość ustawienia niestandardowych stref sieciowych, ograniczonych czasowo zasad bezpieczeństwa itp.
 • Filtrowanie pakietów i SPI: Firewall dla systemu Linux powinien oferować możliwość filtrowania pakietów na podstawie zastosowanych reguł. Dodatkowo może oferować Stateful Package Inspection (SPI), która dostarcza informacji o połączeniu sieciowym podczas filtrowania pakietów.
 • Środowisko hostingowe: Przedsiębiorstwa lub firmy decydujące się na niezależną zaporę ogniową Linux muszą sprawdzić kompatybilność środowiska hostingowego. Pomoże to ocenić, czy potrzebujesz wsparcia wdrożeniowego i związanych z tym inwestycji.
 • Dokumentacja i społeczność: ponieważ pracujemy z Linuksem, większość oferowanych przez niego zapór ogniowych jest typu open source. To sprawia, że ​​sprawdzanie społeczności programistów jest niezbędne, aby zrozumieć ich wydania, aktualizacje i inne kanały wsparcia. Powinieneś również sprawdzić dokumentację zapory, ponieważ da ci to jasny obraz tego, czy spełnia twoje wymagania. Dobra dokumentacja pomoże również podczas instalacji, dostosowywania i rozwiązywania problemów.

Możesz także sprawdzić, czy zapora ogniowa dla systemu Linux oferuje funkcje inne niż zapora ogniowa, takie jak wirtualna sieć prywatna (VPN), filtrowanie zawartości, wykrywanie włamań i zapobieganie.

Twoje systemy Linux są już fabrycznie wyposażone w zapory ogniowe. Jednak korzystanie z nich może być trudne, ponieważ wymaga wiedzy technicznej. Co więcej, te wbudowane zapory ogniowe mają również ograniczone możliwości. Właśnie tam pojawiają się te samodzielne zapory ogniowe dla systemu Linux.

IPFire

IPFire to łatwa w użyciu, bogata w funkcje dystrybucja stanowej zapory ogniowej oparta na systemie Linux. Jest również darmowy, ponieważ należy do kategorii zapory typu open source. Dzięki temu jest godną zaufania samodzielną zaporą ogniową, która umożliwia użytkownikom Linuksa wzmocnienie zabezpieczeń systemu operacyjnego.

IPFire to wyjątkowa dystrybucja oferująca jeden z najlepszych silników firewall i systemów zapobiegania włamaniom.

Ponieważ jest to stanowa dystrybucja zapory ogniowej, możesz ją uruchomić w chmurze. Ponadto jest dostępny w Amazon Cloud, gdzie możesz tworzyć elastyczne reguły. Ponadto firmy mogą korzystać z dostępnego systemu wykrywania włamań do ochrony serwerów w chmurze. Ponadto, aby zdalny dostęp był bezpieczny, jest wyposażony w obsługę VPN.

Na koniec możesz użyć Pakfire, systemu zarządzania pakietami, aby zainstalować dodatki, takie jak uruchamianie węzła Tor, uruchamianie przekaźników lub serwerów proxy.

Kluczowe cechy:

 • Silnik zapory i system zapobiegania instrukcjom.
 • Oferuje domyślne strefy z różnymi zasadami bezpieczeństwa. Na przykład DMZ i LAN.
 • Często aktualizowane, aby zapobiegać wektorom ataków i lukom w zabezpieczeniach.
 • Oferuje zaporę Stateful Package Inspection (SPI) opartą na Netfilter
 • Zapewnia intuicyjny internetowy interfejs użytkownika
 • Chroni przed atakami typu Denial of Service.
 • Pozwala użytkownikom tworzyć dzienniki i raporty graficzne w celu uzyskania szczegółowych informacji.
 • Można go zainstalować na urządzeniach sprzętowych, takich jak Raspberry Pi.

Smoothwall Express

Smoothwall Express to bezpłatna zapora ogniowa typu open source. Jego rozwój rozpoczął się w 2000 roku, co czyni go zaporą ogniową mającą dwie dekady. Miało to na celu umożliwienie nowym użytkownikom domowym konfigurowania zabezpieczeń systemu Linux. I dlatego jest prosty w instalacji, konfiguracji i obsłudze.

Oprócz edycji Open Source Smoothwall oferują ofertę komercyjną.

Smoothwall Express został ostatnio zaktualizowany w 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że jest to przestarzała zapora ogniowa.

Kluczowe cechy:

 • Minimalistyczna zapora sieciowa GNU/Linux
 • Minimalne wymagania sprzętowe
 • Wysoce konfigurowalny, ponieważ pozwala ustawić zaufane sieci
 • Automatycznie wykrywaj urządzenia sieciowe
 • Kopia zapasowa typu plug-and-play

Nebero

Nebero to konfigurowalna dystrybucja Linuksa typu open source, która oferuje firmom elastyczne podejście do bezpieczeństwa, skalowalności i funkcjonalności Linuksa. Korzystając z niego, organizacje mogą zapewnić, że ich sieć jest zawsze bezpieczna. Ponadto chroni sieć organizacji przed złośliwymi atakami, w tym programami szpiegującymi, trojanami i wieloma innymi.

Jednak Nebero nie jest darmowy. Oferuje dostęp do pięciu wariantów: Enterprise, Premium, Standard, SOHO i Basic. Każdy z nich zapewnia inny zestaw funkcji i powinieneś sprawdzić ich stronę z cenami, aby zrozumieć różnicę. Wszystkie te plany obejmują bezpłatne aktualizacje i wsparcie przez pierwszy rok. Dodatkowo firmy uzyskują nieograniczoną liczbę licencji użytkowników we wszystkich planach.

Kluczowe cechy:

 • Rozwój zorientowany na społeczność i regularne aktualizacje
 • Oferuje raporty i analizy w celu zrozumienia bezpieczeństwa sieci, wydajności i interakcji między urządzeniami sieciowymi.
 • Dostęp do VPN dla bezpiecznej łączności
 • Ujednolicone zarządzanie zagrożeniami, które oferuje dostęp do zapory nowej generacji, filtra sieciowego, modułu antyspamowego bramy, systemu zapobiegania włamaniom, WAF i wielu innych.
 • Zarządzanie przepustowością dla lepszej wydajności sieci
 • Bezpieczeństwo zorientowane na BYOD i odzyskiwanie po awarii.

Nerbora oferuje również dodatki, w tym DMZ, urządzenie wirtualne, zabezpieczenia Wi-Fi itp. Możesz wypróbować Nebero, prosząc o wersję demonstracyjną, a następnie wybierając dowolne płatne opcje.

OPNSense

OPNSense to bogate w funkcje rozwiązanie zapory ogniowej, które pozwala zabezpieczyć sieć firmową. Występuje w wersji darmowej i płatnej i jest oparty na dystrybucji FreeBSD. Co więcej, wyewoluował z dwóch najlepszych projektów open source: pfSense i m0n0wall.

Ponadto OPNSense współpracuje z popularnymi liderami technologicznymi, takimi jak ZeroTier, Suricata, Sensei i innymi, aby zapewnić doskonałe opcje integracji dla swoich użytkowników.

Oferuje intuicyjny i łatwy w użyciu interfejs dla użytkowników. Jego bezpłatna wersja jest idealnym miejscem do rozpoczęcia, w którym możesz ją poznać przed wypróbowaniem płatnej wersji OPNsense Business Edition, która zapewnia szeroki dostęp do ponad 70 wtyczek.

W przeciwieństwie do SmoothWall Express, OPNSense jest aktywnie rozwijany i doczekał się ponad 190 wydań.

Kluczowe cechy:

 • Stanowa zapora sieciowa współpracująca z protokołami IPv4 i IPv6.
 • Obsługa konfiguracji wielu sieci WAN z przełączaniem awaryjnym i równoważeniem obciążenia.
 • Skonfiguruj SD-WAN w ciągu kilku minut dzięki wtyczce ZeroTier.
 • Obsługuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), protokoły routingu i filtrowanie stron internetowych
 • Oferuje odpowiedni system wykrywania i zapobiegania włamaniom
 • Doskonała dokumentacja online

PfSense

PfSense to jedna z najlepszych darmowych zapór ogniowych dla systemu Linux z przejrzystym interfejsem internetowym, doskonałą dokumentacją i wieloma funkcjami. Jednak korzystanie z niego może być trudniejsze ze względu na skomplikowany proces konfiguracji.

Ponieważ OPNSense opiera się na PfSense, znajdziesz wiele podobieństw. Na przykład PfSense używa FreeBSD pod maską. Poza tym PfSense oferuje szeroki zestaw funkcji, takich jak elastyczna i wysoce konfigurowalna zapora ogniowa, system wykrywania włamań oraz obsługa szerokiej gamy sprzętu, w tym routera, serwera DNS lub serwera DHCP. Ogólnie rzecz biorąc, PfSense może działać na równi z komercyjnymi zaporami ogniowymi.

Ponadto bogata historia PfSense oznacza, że ​​zawiera również doskonałą dokumentację.

Kluczowe cechy:

 • Oparte na FreeBSD
 • Obsługuje szeroką gamę sprzętu
 • Czysty interfejs sieciowy
 • Jest wyposażony w funkcje klasy komercyjnej
 • Obsługuje konfigurację punktu końcowego VPN i punktu dostępu bezprzewodowego
 • Równoważenie obciążenia wychodzącego i przychodzącego
 • Informacje w czasie rzeczywistym

Zapora sieciowa Smoothwall

Smoothwall Firewall to kompletny pakiet ochrony typu „wszystko w jednym” dla uczelni, szkół i MAT. Jest to komercyjne podejście do Smoothwall Express, o którym mówiliśmy powyżej. Jednak w przeciwieństwie do wersji bezpłatnej i typu open source, wersja Education jest stale aktualizowana i obsługiwana.

Podstawowym elementem jest zapora ogniowa nowej generacji, która łączy stanową kontrolę pakietów z kontrolą aplikacji w warstwie 7. Oprócz tego otrzymujesz również dynamiczny filtr działający w czasie rzeczywistym oraz najwyższej klasy system wykrywania i zapobiegania włamaniom.

Dlaczego więc miałbyś wybrać Smoothwall Education zamiast Smoothwall Express? Cóż, to zależy od twoich wymagań. Smoothwall Education ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i działa zgodnie z brytyjskim ustawodawstwem i wymaganiami. Ponadto jest skierowany do edukacji w Wielkiej Brytanii przy wsparciu z Wielkiej Brytanii. Wszystko to sprawia, że ​​jest to doskonały wybór dla brytyjskich organizacji edukacyjnych.

Kluczowe cechy:

 • Inspekcja HTTPS
 • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem
 • Wykrywanie włamań i zapobieganie im
 • Anonimowe wykrywanie i blokowanie proxy
 • Równoważenie łącza i obciążenia
 • VPN z obsługą IPSec, SSL i L2TP
 • Integracja źródłowego nattingu i serwera katalogowego

Możesz zarezerwować wersję demonstracyjną lub uzyskać wycenę przed zakupem dla swojej organizacji.

Zenarmor

Zenarmor to definiowana programowo technologia bez aplikacji, która oferuje organizacjom natychmiastowe wdrażanie zapór ogniowych w chmurach, lokalnie, wirtualnie, a nawet bez systemu operacyjnego. Jest również lekki i może pasować do środowisk wymagających dużej ilości zasobów.

Innymi słowy, organizacje mogą używać Zenarmor do natychmiastowego uruchamiania mikrozapór ogniowych w celu ochrony swoich serwerów przed nieautoryzowanym dostępem. Obsługuje różne platformy, w tym Ubuntu, Debian, FreeBSD i inne.

Kluczowe cechy:

 • Filtrowanie stron internetowych, kontrola aplikacji i analiza zagrożeń w chmurze
 • Automatyczne blokowanie złośliwego oprogramowania/prób phishingu w czasie rzeczywistym
 • Błyskawicznie wdrażaj zaporę przy minimalnych wymaganiach konfiguracyjnych
 • Oferuje scentralizowane zarządzanie chmurą w celu zarządzania wieloma zaporami ogniowymi
 • Poprawia widoczność sieci dzięki rozbudowanym analizom i raportom

Możesz zacząć od bezpłatnej edycji Zenarmor dla platform open-source. Oprócz tego oferuje edycje HOME, SOHO i Business.

Ściana brzegowa

Shorewall (znany również jako Shoreline Firewall) to narzędzie konfiguracyjne Netfilter dla systemu GNU/Linux. Oferuje wysoki poziom kontroli bezpłatnie. Dlatego jest najbardziej odpowiedni w środowiskach, w których administratorzy muszą tworzyć instalacje sieciowe i zarządzać nimi.

Dzięki Shorewall możesz łatwo tworzyć strefy i ich odpowiednie ograniczenia.

Kluczowe cechy:

 • Możliwość tworzenia tajnych stref dla biur lub sieci domowych
 • Oferuje stanowe filtrowanie pakietów w oparciu o Netfilter
 • Obsługuje tunele VPN
 • Obsługiwana weryfikacja kontroli dostępu do multimediów (MAC).
 • Łatwe blokowanie adresów IP i podsieci

Serwer konfiguracji

Configserver to zapora sieciowa z inspekcją pakietów (SPI). Oferuje kompleksowe wsparcie dla systemów operacyjnych Linux, w tym RedHat, CloudLinux, Debian, Ubuntu i Fedora.

Dzięki Configserver uzyskujesz dostęp do zestawu skryptów, których możesz użyć do skonfigurowania zapory sieciowej. Obejmuje konfigurowanie iptables SPI, dynamicznego adresu IP DNS, procesu demona dla błędów uwierzytelniania logowania itp.

Kluczowe cechy:

 • Zgłaszanie podejrzanych plików
 • Blokuj ruch na podstawie listy zablokowanych
 • Oferuje wstępnie skonfigurowany poziom bezpieczeństwa zapory (niski, średni i zapora)
 • System wykrywania włamań
 • Skanowanie i blokowanie portów

Wuurmuur

Vuurmuur to zapora ogniowa oparta na iptables dla systemu Linux. Umożliwia użytkownikom łatwe konfigurowanie zapór ogniowych, oferując jednocześnie miejsce na złożone konfiguracje dla zaawansowanych użytkowników.

Vuurmuur oferuje intuicyjny graficzny interfejs użytkownika Ncurses, który obsługuje również zdalną administrację SSH. Zapewnia również zaawansowane funkcje monitorowania, takie jak dzienniki i wykorzystanie przepustowości, wszystko w czasie rzeczywistym.

Kluczowe cechy:

 • Kształtowanie ruchu
 • Obsługa IPv6
 • Składnia reguł czytelna dla człowieka
 • nie jest wymagana znajomość iptables
 • Bezpieczna domyślna polityka
 • Funkcje zapobiegające fałszowaniu
 • Oferuje możliwość stworzenia skryptu zapory bash
 • Monitorowanie na żywo
 • Rejestrowanie audytu

Wniosek

Linux to solidny system operacyjny. Jednak wbudowane funkcje zapory nie są dla wszystkich. Są skomplikowane w użyciu i nie oferują funkcji wymaganych w konfiguracji komercyjnej. W tym miejscu pojawiają się te samodzielne zapory ogniowe dla systemu Linux, oferujące mnóstwo zaawansowanych funkcji, które nie są zbyt skomplikowane w konfiguracji i zarządzaniu.

Możesz także zapoznać się z najlepszymi zaporami ogniowymi typu open source, aby chronić swoją sieć.