Istotne kwestie do przemyślenia przed publikacją online
Często koncentrujemy się na tym, jak firmy mediów społecznościowych wykorzystują nasze dane, pomijając fakt, że sami udostępniamy o wiele więcej informacji, niż nam się wydaje. Istnieje kilka kluczowych rodzajów danych, których należy unikać ujawniania w sieci, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i chronić swoją prywatność. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
1. Szczegóły Twoich wyjazdów
Zastanów się dwa razy, zanim ogłosisz swoje plany wakacyjne lub podzielisz się zdjęciami z podróży. Nigdy nie wiadomo, kto może zobaczyć te informacje i wykorzystać je w nieuczciwych celach. Na przykład, jeśli ktoś wie, gdzie mieszkasz i ma złe intencje, informacja o twojej dwutygodniowej nieobecności jest dla niego zaproszeniem do włamania.
Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z publikacją jakichkolwiek szczegółów lub zdjęć z podróży do czasu powrotu. Mimo że może to być mniej ekscytujące, chroni cię, ponieważ nie informujesz wszystkich, że twój dom jest pusty przez dłuższy czas.
Podobnie, publikowanie zdjęć twojego domu również może być ryzykowne. Każde zdjęcie twojego miejsca zamieszkania dostarcza potencjalnym intruzom dodatkowych wskazówek, które mogą wykorzystać, na przykład lokalizację, czy słabe punkty zabezpieczeń.
2. Dane o Twojej lokalizacji
Aplikacje społecznościowe używają geolokalizacji (z adresu IP lub GPS w twoim telefonie), aby umożliwić ci oznaczanie postów informacją o tym, gdzie jesteś. Sprawdź, czy strona automatycznie dodaje informacje o twojej lokalizacji i wyłącz ją przed publikacją. W większości sytuacji nie ma potrzeby udostępniania twojej lokalizacji wszystkim, którzy mogą zobaczyć post.
W zależności od platformy, na której udostępniasz zdjęcia, inni mogą uzyskać dostęp do metadanych, które zawierają więcej szczegółów o tym, gdzie i kiedy zostało wykonane zdjęcie. Dlatego warto usunąć metadane przed przesłaniem obrazu.
Ostrzeżenie to dotyczy także twojego adresu domowego i numeru telefonu. Nigdy nie udostępniaj ich publicznie, ponieważ nie możesz przewidzieć, kto zdobędzie te informacje.
3. Informacje umożliwiające identyfikację
Platformy społecznościowe są bogate w dane dla osób, które używają socjotechniki do kradzieży tożsamości. Zawsze unikaj publikowania informacji, które mogą być wykorzystane do weryfikacji tożsamości, takich jak pełna data urodzenia. Nigdy nie udostępniaj zdjęć dokumentów, takich jak prawo jazdy, paszport, czy karty kredytowe, które zawierają dane, które chcesz zachować dla siebie.
Ważne jest, by zachować ostrożność w stosunku do „zabawnych quizów”, które czasem pojawiają się w mediach społecznościowych. Często proszą o podanie danych, takich jak nazwa szkoły, do której chodziłeś lub imię pierwszego zwierzęcia.
Tego typu pytania często używane są jako pytania pomocnicze do ochrony kont online. Na szczęście wiele stron odchodzi od tych słabych pytań, ale nadal stanowią one potencjalne źródło zagrożenia. Upublicznienie tych informacji może umożliwić komuś włamanie na twoje konto; chroń się przed socjotechniką, zachowując te dane prywatne.
4. Osobiste skargi i wybuchy złości
Media społecznościowe nie są odpowiednim miejscem na wyrażanie negatywnych emocji. Jeśli chcesz narzekać na szefa, współpracowników lub rodzinę, media społecznościowe nie są do tego dobrym miejscem. Ktoś prawdopodobnie to zobaczy i poinformuje tę osobę, co może wywołać nieprzyjemną sytuację.
Firmy i instytucje często sprawdzają twoją historię w mediach społecznościowych, gdy ubiegasz się o pracę lub pozwolenie. Nie publikuj więc niczego, co stawia cię w złym świetle.
Zamiast tego, rozważ założenie prywatnego dziennika, w którym możesz wyrażać swoje frustracje. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie negatywnych emocji z dala od publicznych mediów.
Pamiętaj, że wiele firm oferuje obsługę klienta przez media społecznościowe, więc nie dotyczy to zgłaszania uzasadnionych reklamacji. Jednak nawet w tych sytuacjach, staraj się zachować uprzejmość.
5. Dowody obciążające
Oprócz problemów wynikających z nietrafionego żartu lub prowokacyjnego komentarza w mediach, o wiele gorsze jest łamanie prawa i pozostawianie dowodów w mediach społecznościowych.
Mało prawdopodobne, że ktoś przyzna się do poważnych przestępstw na Facebooku czy Twitterze. Jednak często zdarzają się sytuacje, w których ludzie chwalą się jazdą pod wpływem alkoholu lub robią selfie na autostradzie.
Niektórzy publikują zdjęcia swoich zapasów narkotyków, nielegalnej broni, czy skradzionych pieniędzy. Dotyczy to również wulgarnych zdjęć – umieszczanie ich w mediach społecznościowych to zły pomysł.
Zrób przysługę sobie i innym i nigdy nie publikuj niczego podobnego w mediach społecznościowych. Kilka polubień nie jest warte potencjalnych problemów prawnych, ani szkód w twojej reputacji.
6. Drogie zakupy
Wiele osób uwielbia chwalić się swoimi nowymi „zabawkami” w mediach społecznościowych. Bez względu na to, czy jest to nowy telefon, laptop, samochód, telewizor czy biżuteria, powstrzymaj się od publikowania tych informacji online.
Najważniejszy powód jest praktyczny: informowanie innych, że masz nową, drogą rzecz, może skłonić niektórych do próby jej kradzieży. Skrajnym przykładem jest ogłoszenie wygranej na loterii. Jeśli ludzie myślą, że jesteś zamożny, mogą chcieć cię wykorzystać.
Innym aspektem jest to, że tego typu posty podkreślają negatywny aspekt mediów społecznościowych: oglądanie tylko sukcesów innych osób, może sprawić, że twoje życie wydaje się mniej atrakcyjne.
7. Osobiste porady
Wszyscy widzieliśmy osoby proszące o wsparcie emocjonalne lub porady prawne w mediach społecznościowych. Bez względu na to, jak bardzo jesteś pewny siebie, najlepiej nie udzielać porad medycznych lub prawnych innym osobom za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dotyczy to również sytuacji, gdy jesteś lekarzem lub prawnikiem.
Najważniejsze jest to, że nie znasz wszystkich szczegółów. Jeśli ktoś jest chory lub ma problem, powinien zwrócić się o profesjonalną pomoc. Dotyczy to również porad dotyczących ćwiczeń, odchudzania, diety, finansów, związków i innych drażliwych tematów. Post w mediach społecznościowych nie da pełnego obrazu sytuacji.
Najlepiej powstrzymać się od komentowania, ponieważ jeśli udzielisz rady, która wyrządzi komuś krzywdę, ta osoba może podjąć kroki prawne przeciwko tobie.
8. Podejrzane prezenty i konkursy
Media społecznościowe są popularną platformą dla firm do organizowania konkursów i rozdawania nagród. Łatwość kliknięcia „udostępnij” sprawia, że ludzie często robią to bez zastanowienia. Mimo że istnieje wiele uczciwych loterii, zawsze trzeba dokładnie rozważyć, zanim weźmie się w nich udział.
Jeśli regularnie udostępniasz prezenty, konkursy i zaproszenia do gier, możesz irytować swoich znajomych. Co ważniejsze, niektóre z tak zwanych konkursów w mediach społecznościowych to w rzeczywistości próby oszustwa. Możesz nieświadomie rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie lub zachęcać ludzi do ujawniania poufnych informacji.
Dla swojego bezpieczeństwa, uważaj na posty, które zachęcają do udostępniania i żądają podania danych osobowych.
9. Informacje poufne
Upublicznienie prywatnych informacji jest prostym błędem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o ujawnianie poufnych informacji w mediach społecznościowych. Jeśli wiesz, że dane w twojej pracy są chronione, nie publikuj ich w Internecie.
Rozmowa o czyimś zwolnieniu w przyszłym tygodniu, strategia firmy na nowy rok i inne poufne informacje mogą przysporzyć ci poważnych kłopotów. Dotyczy to również twojej rodziny; nie publikuj informacji o wydarzeniach, w których inni nie powinni uczestniczyć. Jeśli nie jesteś autorem danej wiadomości, nie udostępniaj jej.
10. Wszystko, co nie powinno być publiczne
Jest to ogólna zasada dla wszystkiego, co nie zostało omówione powyżej. Jeśli jest jedna zasada, której powinieneś przestrzegać w mediach społecznościowych, brzmi ona: nigdy nie publikuj niczego, czego nie chciałbyś, aby zobaczył cały świat.
W Internecie, po opublikowaniu czegoś, prawie niemożliwe jest całkowite usunięcie tego. Nawet jeśli ustawisz swoje posty jako „tylko dla znajomych”, nie masz pewności, kto widział twoje posty i zdjęcia, kto je zapisał lub udostępnił innym. Zawsze można wysłać zrzut ekranu osobie, która „oficjalnie” nie miała zobaczyć wpisu.
Jeśli więc opublikujesz coś dzisiaj, a za dwa lata będziesz tego żałować, być może uda ci się usunąć to z konta, ale nigdy nie zniknie z Internetu. Zastosuj zasadę, aby nigdy nie publikować niczego, czego nie chciałbyś zobaczyć na pierwszej stronie gazety.
Podsumowanie: Czego nie udostępniać w sieci
Chociaż media społecznościowe mogą być świetnym sposobem na dzielenie się treściami z przyjaciółmi, z którymi nie widujesz się osobiście, publikowanie w Internecie ma wiele wad w porównaniu z rozmową w cztery oczy. Łatwo jest udostępnić za dużo, nie zdając sobie sprawy, kto może zobaczyć twoje posty lub popełnić inne błędy.
Dobrowolne udostępnianie informacji w Internecie zmniejsza twoją prywatność i może narazić cię na niebezpieczeństwo. Warto być świadomym tego, co publikujesz i dbać o swoje bezpieczeństwo.