12 najlepszych samoobsługowych platform serwerów poczty e-mail do użycia [2022]

Dla osób, którym zależy na ochronie prywatności i nieprzerwanym dostępie do poczty, idealnym rozwiązaniem może okazać się samodzielnie hostowany serwer e-mail.

Poczta elektroniczna to wciąż najpopularniejszy kanał komunikacji w sferze biznesowej. Mimo dostępności wielu usług hostingowych, sporo firm decyduje się na alternatywę w postaci własnych serwerów pocztowych.

Przyjrzyjmy się bliżej, czym charakteryzują się samodzielnie hostowane serwery poczty e-mail i jakie są najlepsze platformy do ich wdrożenia.

Czym jest samohosting?

Samoobsługowe serwery e-mail to takie, które funkcjonują w obrębie sieci lokalnej lub na własnym serwerze. Możliwe jest korzystanie z nich również w połączeniu z zewnętrznymi kontami pocztowymi, lecz ich kluczowym zadaniem jest umożliwienie stworzenia swojego własnego, niezależnego serwera pocztowego.

Zalety korzystania z platform do samodzielnego hostingu serwerów e-mail

Posiadanie własnego serwera pocztowego to gwarancja pełnej prywatności korespondencji. Unikasz ryzyka podsłuchu przez podmioty trzecie oraz udostępniania danych osobowych firmom reklamowym.

Tego typu serwery pocztowe, po zintegrowaniu z usługami innych dostawców, są dostępne zarówno przez Internet, jak i w sieci lokalnej.

Decydując się na serwer poczty elektronicznej typu open-source, możesz utworzyć nieograniczoną liczbę aliasów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dodatkowo, za pośrednictwem tych serwerów, możliwe jest wysyłanie nieograniczonej liczby wiadomości.

Zyskujesz też pełną kontrolę nad swoimi skrzynkami pocztowymi i ich ustawieniami. Możesz dowolnie konfigurować zasady i parametry, dopasowując je do potrzeb swojej organizacji.

Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym hostingu serwera poczty e-mail?

Decyzja o wdrożeniu samodzielnie hostowanego serwera pocztowego w firmie powinna być dobrze przemyślana.

Przed rezygnacją z tradycyjnego dostawcy usług e-mail, warto upewnić się, czy serwer:

  • Posiada agenta przesyłania poczty (MTA), umożliwiającego wysyłanie wiadomości od różnych użytkowników.
  • Obsługuje protokoły IMAP i POP3 – dwa najpopularniejsze standardy poczty elektronicznej.
  • Dysponuje skutecznym filtrem antyspamowym, blokującym niechciane wiadomości.
  • Zawiera program antywirusowy, który chroni skrzynki pocztowe przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
  • Ma wbudowanego agenta dostarczania poczty, zapewniającego prawidłowe dostarczanie wiadomości do skrzynek odbiorczych.

Przejdźmy teraz do przeglądu najlepszych, samodzielnie hostowanych serwerów pocztowych.

Modoboa

Modoboa to serwer pocztowy typu open-source, który stawia na pierwszym miejscu prywatność użytkownika. Stanowi doskonałą alternatywę dla komercyjnych usług e-mail, a jego wdrożenie trwa zaledwie około 10 minut.

Oferuje on jedne z najlepszych narzędzi do instalacji, konfiguracji i zabezpieczenia serwera pocztowego. Platforma ta udostępnia wszystkie podstawowe funkcje obsługi e-mail, włączając w to dostęp przez przeglądarkę internetową, zarządzanie kontaktami, kalendarzem, filtrowanie wiadomości, automatyczne odpowiedzi oraz nieograniczoną liczbę skrzynek pocztowych, aliasów i domen.

Dodatkowo, Modoboa oferuje szereg narzędzi administracyjnych, takich jak narzędzie do migracji danych i statystyk. Instalacja poszczególnych komponentów nie wymaga ręcznej konfiguracji, ponieważ instalator wykonuje aż 95% pracy.

Największą zaletą Modoboa jest ochrona danych i prywatności. Usługa szyfruje transmisję danych między serwerem a światem zewnętrznym za pomocą protokołu TLS. W celu ochrony reputacji online, platforma stosuje również protokoły SPF, DKIM i DMARC.

Mailu

Jeśli szukasz serwera poczty elektronicznej, który jest bogaty w funkcje, ale jednocześnie łatwy w obsłudze, Mailu może być dobrym wyborem. To bezpłatne oprogramowanie zostało stworzone, by dostarczyć użytkownikom serwer, który można w prosty sposób skonfigurować i zarządzać. Nie zawiera niepotrzebnych funkcji, które często można znaleźć w innych programach do współpracy grupowej.

Platforma obsługuje standardowe serwery i protokoły poczty, takie jak IMAP, IMAP+, SMTP i Submission. Oprócz dostępu przez Internet, oferuje funkcje takie jak: wiele klientów poczty webowej, aliasy domen, niestandardowy routing i interfejsy administracyjne.

Użytkownicy mogą korzystać z aliasów, automatycznego przekazywania dalej, automatycznych odpowiedzi i pobieranych kont, by oszczędzać czas i wysiłek. Administratorzy globalni, delegowanie na domenę, ogłoszenia i limity to tylko niektóre z funkcji administracyjnych, które ułatwiają zarządzanie serwerem.

Ponadto, platforma wykorzystuje TLS, certyfikaty Letsencrypt!, wychodzący DKIM, szarą listę, skaner antywirusowy, antyspam, autouczenie, DMARC i SPF, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Docker MailServer

Docker MailServer to serwer pocztowy typu open-source, który obsługuje usługi poczty elektronicznej za pośrednictwem SMTP, LDAP i IMAP. Jest to gotowe do produkcyjnego wdrożenia rozwiązanie, które zawiera tylko pliki konfiguracyjne, co upraszcza jego konfigurację i aktualizację. Serwer nie korzysta z bazy danych SQL.

Obsługuje również tworzenie niestandardowych reguł dla SpamAssassin i ClamAV, w tym automatyczne aktualizacje. Serwer korzysta z certyfikatów LetsEncrypt oraz samopodpisanych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przesyłanych danych. Użytkownicy mają dostęp do funkcji takich jak skrypt instalacyjny do konfiguracji i konserwacji serwera, podstawowa obsługa Sieve za pośrednictwem Dovecot, trwałe dane i stany oraz ograniczniki rozszerzeń.

Aby uruchomić ten serwer, urządzenie powinno posiadać przynajmniej 1 rdzeń wirtualny i 512 MB pamięci RAM. W przypadku hosta z 512 MB pamięci RAM, konieczne może być wyłączenie niektórych usług, takich jak ClamAV. Dla optymalnej wydajności, zalecana konfiguracja obejmuje procesor 1-rdzeniowy, 2 GB pamięci RAM oraz możliwość wymiany dla kontenera.

Poste.io

Za pomocą Poste.io możesz w niecałe 5 minut uruchomić serwer pocztowy z dostępem przez przeglądarkę internetową, funkcjami antyspamowymi, antywirusowymi i narzędziami do administracji siecią. Ten w pełni funkcjonalny serwer przechowuje dane użytkownika i konfigurację oddzielnie od plików binarnych. Dzięki temu, że dane użytkownika przechowywane są w plikach bazy danych SQLite, możesz korzystać z tej platformy z pamięcią zewnętrzną.

Korzystanie z tego serwera samoobsługowego sprawia, że aktualizacja, tworzenie kopii zapasowych i migracja stają się bezproblemowe. Platforma koncentruje się na bezpieczeństwie danych, dlatego Poste.io wykorzystuje nowoczesne metody zabezpieczeń zamiast przestarzałych metod uwierzytelniania.

Administrator może przydzielać różne uprawnienia administratorom systemu, domen i poszczególnych użytkowników. Możliwe jest też ustawienie limitów na liczbę wiadomości e-mail i dostępną przestrzeń na skrzynkę. Wbudowany filtr antyspamowy i silnik antywirusowy, wykrywają wirusy, złośliwe oprogramowanie i trojany, aby chronić skrzynki pocztowe.

Inne warte uwagi funkcje to przekierowywanie wiadomości e-mail, automatyczna odpowiedź, filtrowanie wiadomości i szyfrowanie danych. Dodatkowo, platforma ma wbudowaną funkcję automatycznego wykrywania, kompatybilną z Microsoft365 i Thunderbird.

iRedMail

Osoby, które chcą stworzyć serwer pocztowy w oparciu o rozwiązania open-source, powinny rozważyć iRedMail. Jest to serwer pocztowy z otwartym kodem, który można wykorzystywać z systemami Red Hat, Ubuntu, CentOS, Debian, OpenBSD i FreeBSD.

Wszystkie komponenty iRedMail są dostępne na licencji open-source, a użytkownicy otrzymują aktualizacje i poprawki od zaufanych dostawców systemów Linux/BSD. Wiadomości można filtrować i organizować w folderach za pomocą intuicyjnego interfejsu internetowego opartego na Roundcube.

iRedMail zapewnia, że komunikacja e-mail odbywa się za pośrednictwem bezpiecznych połączeń (POP3, IMAP i SMTP), a dane przesyłane są w formie zaszyfrowanej, co uniemożliwia nieuprawniony dostęp do treści wiadomości.

Na tej platformie można utworzyć nieograniczoną liczbę użytkowników, administratorów, domen i list dystrybucyjnych, bez obaw o dodatkowe koszty. Ponieważ dane osobowe przechowywane są na własnym dysku, użytkownik ma pełną kontrolę nad bezpieczeństwem poczty, co może monitorować w dzienniku transakcji.

Poczta w pudełku

Poczta w pudełku to łatwy do wdrożenia, samodzielnie hostowany serwer poczty, który zapewnia pełną kontrolę nad korespondencją. Korzystając z tej platformy, możesz przekształcić się we własnego dostawcę usług pocztowych. Z technicznego punktu widzenia, platforma ta zamienia komputer w chmurze w działający serwer poczty.

Jednak, konfiguracja tego rozwiązania nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Platforma oferuje dostęp do poczty przez przeglądarkę internetową oraz serwer IMAP/SMTP, z którego użytkownicy mogą korzystać na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Platforma oferuje wszystkie standardowe funkcje poczty e-mail, w tym: reguły filtrowania, ochronę przed spamem, szarą listę, automatyczną konfigurację i automatyczne kopie zapasowe. Dodatkowo, możesz synchronizować z nią swoje kontakty i kalendarze.

Poczta w pudełku obsługuje hosting wielu nazw domen i użytkowników, co jest przydatne dla dużych firm i przedsiębiorstw. Internetowy panel sterowania umożliwia dodawanie kont e-mail, aliasów i niestandardowych rekordów DNS.

hMailServer

Użytkownicy systemu Microsoft Windows mogą wybrać hMailServer jako darmowy serwer poczty. Jego kod źródłowy jest dostępny na GitHub, dzięki czemu można go wykorzystać w większości scenariuszy komercyjnych. Z hMailServer można używać dowolnego systemu poczty internetowej, obsługującego protokoły IMAP i SMTP.

Instalacja i konfiguracja hMailServer jest prosta i szybka. Intuicyjne narzędzie administracyjne umożliwia użytkownikom dodawanie kont i domen, modyfikację ustawień i włączenie skanowania antywirusowego.

Biblioteka COM platformy wspiera integrację z innym oprogramowaniem, np. istniejącymi systemami IT. Wstępnie skonfigurowane narzędzia bezpieczeństwa chronią serwer przed wykorzystywaniem go do rozsyłania spamu.

Apache James

Apache James to agent przesyłania poczty typu open-source, który obsługuje protokoły SMTP i POP3. James to skrót od Java Apache Mail Enterprise Server. Jego modułowa architektura składa się z solidnych i nowoczesnych komponentów.

Serwer jest kompatybilny z protokołami poczty elektronicznej, takimi jak SMTP, LMTP, POP3, IMAP, ManageSieve i IMAP. Do implementacji pamięci masowej wykorzystuje MySQL, HSQLDB, Cassandra i PostgreSQL. Niektóre z innych jego funkcji to Mailbox API, rozszerzalne agenty przetwarzania wiadomości e-mail, administrator wiersza poleceń itp.

Gołębnik

Gołębnik to bezpieczny serwer IMAP, który może być używany zarówno w małych, jak i dużych instalacjach. Uważany jest za jeden z najbardziej wydajnych serwerów IMAP, obsługujących standardowe formaty plików MBOX i Maildir.

Serwer indeksuje skrzynki pocztowe z pełną transparentnością i zapewnia kompatybilność z obecnymi narzędziami do zarządzania skrzynkami. Samooptymalizujące się indeksy zawierają tylko te elementy, które są faktycznie potrzebne klientom.

Dovecot udostępnia elastyczne tryby uwierzytelniania użytkowników, akceptujące różne bazy danych i mechanizmy autoryzacyjne. Umożliwia też migrację danych poczty z różnych serwerów IMAP i POP3. Bezpieczeństwo było priorytetem podczas projektowania i wdrażania tej platformy, więc nie musisz się martwić o ochronę swoich danych.

Jako serwer przyjazny administratorom, generuje zrozumiałe komunikaty o błędach. Jego funkcjonalność można dodatkowo rozszerzyć za pomocą wtyczek. Można na przykład przydzielać limity, włączać obsługę ACL, dodawać nowe polecenia oraz edytować istniejące za pomocą wtyczek.

W przypadku awarii serwera, platforma sama zdiagnozuje i naprawi jej przyczynę. Użytkownicy mogą jednocześnie modyfikować swoje skrzynki i indeksy z różnych urządzeń, dzięki temu, że Dovecot dobrze współpracuje z systemami plików w klastrach.

Serwer pocztowy WildDuck

Szukając nowoczesnego oprogramowania do obsługi POP3 i IMAP, warto zwrócić uwagę na Serwer pocztowy WildDuck. Jest on w pełni skalowalny, obsługuje Unicode i jest kontrolowany przez API. W połączeniu z Haraka i ZoneMTA, użytkownicy mogą stworzyć kompletny serwer pocztowy.

Platforma oferuje najwyższej klasy wsparcie dla IMAP, co zapewnia bezproblemową współpracę z dowolnym klientem poczty elektronicznej. Klaster MongoDB służy do przechowywania danych pocztowych. Masz swobodę konfiguracji klastra o dowolnej wielkości.

Do napisania tego serwera poczty wykorzystano język bezpieczny dla pamięci. Dodatkowo, nie wymaga on przyznawania żadnych uprawnień administratora ani dostępu do systemu plików.

PocztaSlurper

PocztaSlurper to przydatny serwer pocztowy SMTP, który można wykorzystać do tworzenia aplikacji lokalnych i zespołowych. Ten lekki serwer jest odpowiedni dla indywidualnych programistów i małych zespołów, którzy chcą testować funkcje poczty, bez konieczności instalowania pełnoprawnego serwera.

Jego przejrzysty interfejs pozwala szybko przeglądać i weryfikować wiadomości e-mail wysyłane za pośrednictwem aplikacji. Niezależnie od tego, czy korzystasz z laptopa, zwykłego komputera, czy małej maszyny wirtualnej, ten serwer będzie działać sprawnie na każdym z tych urządzeń.

Ponadto, serwer ten jest w stanie obsłużyć tysiące jednoczesnych połączeń i współpracować z bazami danych takimi jak SQLite, MySQL i MSSQL. Konfiguracja jest prosta, a interfejs responsywny.

Możesz uruchomić MailSlurper na systemach Windows, OSX i Linux. Oprócz wyszukiwania wiadomości po temacie, nadawcy, odbiorcy i treści, serwer zapamiętuje najczęściej wyszukiwane frazy.

Demon serwera Magma

The Demon serwera Magma to system poczty typu open-source, który w celu zapewnienia bezpieczeństwa, wykorzystuje szyfrowanie danych. Serwer obsługuje protokoły POP, HTTP, SMTP, IMAP i MOLTEN. Wkrótce planowane jest też wsparcie dla DMTP i DMAP.

Twórcy tego komercyjnego serwera poczty, stworzyli go pierwotnie w 2004 roku. Obecnie, serwer obsługuje szerokie grono użytkowników, w tym MŚP i przedsiębiorstwa.

Podsumowanie 📧

Dla firm, które muszą tworzyć wiele adresów e-mail i mieć pełną kontrolę nad swoim serwerem poczty oraz danymi, samodzielnie hostowane serwery są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dodatkowo, wybierając dowolną z platform wymienionych w tym artykule, możesz zadbać o swoją prywatność i dopasować serwer do swoich potrzeb.

Jeśli interesuje Cię samohosting, być może zainteresują cię również platformy do marketingu e-mailowego, które pomogą w promocji firmy i pozyskiwaniu nowych kontaktów.