Wykonanie idealnego zdjęcia zależy nie tylko od Twoich umiejętności, ale także od ustawień aparatu. Oprócz codziennych wyborów podejmowanych podczas aktywnego fotografowania, takich jak tryby ekspozycji, czułość ISO i tryb pomiaru, należy sprawdzić kilka podstawowych ustawień, aby dostosować aparat do preferowanego stylu fotografowania.
Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy aparat, czy chcesz zresetować zaufany aparat do ustawień fabrycznych, skonfigurowanie tych podstawowych ustawień ma kluczowe znaczenie przed rozpoczęciem robienia zdjęć. Istnieje również wiele funkcji, które możesz po prostu wyłączyć, aby oszczędzać energię baterii lub uniknąć irytujących czynników rozpraszających.
1. Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania sprzętowego
Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które warto sprawdzić w przypadku nowego aparatu lub przywrócenia ustawień fabrycznych. Aktualizacje oprogramowania sprzętowego rozwiązują znane problemy i częściej ulepszają lub wprowadzają nowe funkcje. Świetnym tego przykładem były aktualizacje oprogramowania sprzętowego aparatu Nikon Z6 II/Z II.
Aktualizowanie oprogramowania sprzętowego aparatu jest niezbędne, aby uwolnić jego pełny potencjał, zachować zgodność z najnowszymi akcesoriami i być na bieżąco w stale rozwijającym się świecie fotografii. Przeoczenie aktualizacji oprogramowania sprzętowego może ograniczyć możliwości twórcze i ogólną funkcjonalność aparatu.
2. Ustaw datę i godzinę
Aktualizacja tego ustawienia jest niezbędna, aby dane EXIF dla Twoich zdjęć były dokładne. Przyda się to później, gdy będziesz musiał uporządkować zdjęcia w aplikacjach takich jak Lightroom.
Jeśli to zaniedbasz, ryzykujesz, że będziesz musiał wrócić do całej kolekcji zdjęć Sherlocka Holmesa, co może okazać się prawie niemożliwe, jeśli nie pamiętasz dat swoich zdjęć. W celu uporządkowania i zachowania cennych wspomnień należy ustawić datę i godzinę, gdy data i godzina w aparacie są nieprawidłowe.
3. Wyłącz opcję Zdjęcia bez karty
Jeśli nie wyłączysz opcji Fotografuj bez karty, aparat będzie wykonywał zdjęcia bez zapisywania ich na karcie. Ta funkcja może być świetna w przypadku modeli wystawowych w sklepie z aparatami, ale nie do użytku osobistego. Zawsze wyłączaj tę opcję.
4. Zmień format pliku
Zmień format pliku, aby uwzględnić opcję Raw. Fotografowanie w formacie Raw ma kilka zalet. Jeśli nie, zapoznaj się przynajmniej ze wszystkimi opcjami, jakie oferuje Twój aparat i wybierz odpowiedni dla siebie format.
Wiele nowych aparatów ma zwykle domyślną opcję Raw (jeśli jest dostępna), ale jeśli używasz innego aparatu lub kupujesz używany, format pliku może być skonfigurowany wyłącznie na JPEG.
Inwestowanie setek, a nawet tysięcy dolarów w system aparatu, który jest w pełni wyposażony do edycji w formacie Raw i odblokowuje rozbudowane możliwości przetwarzania końcowego, a jedynie po to, aby nagrywać w formacie JPEG, tak jak przy użyciu aparatu w smartfonie, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
5. Przypisz funkcje niestandardowe
Być może nie jest to czynność, którą każdy fotograf będzie musiał wykonać, ale dla doświadczonych fotografów przypisanie niestandardowych funkcji do określonych przycisków aparatu jest niezbędne, aby zaoszczędzić czas. Na przykład niestandardowy przycisk do przełączania między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości, gdy obiektyw nie ma takiej opcji, lub przycisk niestandardowy, który zapisuje wiele ustawień aparatu do fotografowania różnych obiektów.
Dzięki nowoczesnym systemom aparatów, dzięki którym konfigurowalne przyciski są łatwiej dostępne, fotografowie mogą teraz zmieniać aparaty tak, aby były znacznie bardziej elastyczne i przydatne w terenie. Gdy już lepiej poznasz swój aparat, rozpocznij przypisywanie własnych funkcji, aby zaoszczędzić czas.
6. Wyłącz zewnętrzne światła i dźwięki
Oświetlenie zewnętrzne i dźwięki aparatu mogą rozpraszać w najlepszych momentach lub psuć zdjęcia, gdy konieczna jest całkowita cisza. Możesz wyłączyć wszystkie zewnętrzne światła i dźwięki i rozważyć ciche fotografowanie, jeśli Twój aparat ma taką możliwość. Wyłączenie tych ustawień jest również odpowiednie w przypadku wrażliwych sytuacji, takich jak pogrzeby i uroczystości prywatne.
Wyłącz zewnętrzne światła i dźwięki, dopóki nie odkryjesz powodu, dla którego ich potrzebujesz.
7. Wyłącz automatyczne wyłączanie
W przypadku pracy w studiu i wykonywania zdjęć portretowych praktyczne może być wyłączenie funkcji automatycznego wyłączania, aby aparat był zawsze gotowy. Ta funkcja ma na celu oszczędzanie baterii, ale jeśli potrzebujesz nieprzerwanej pracy, kontroluj poziom baterii i zachowaj pełną kontrolę nad momentem wyłączenia aparatu.
Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest przełączenie aparatu w tryb uśpienia lub wyłączenie, a przegapisz ważne ujęcie.
8. Wyłącz automatyczne obracanie
Kolejną funkcją, która ma być pomocna, ale może potencjalnie być irytująca, jeśli nie jest potrzebna, jest automatyczne obracanie. Po włączeniu tej funkcji aparat automatycznie dostosuje orientację w zależności od sposobu obrotu.
Rozważ wyłączenie go, aby uniknąć irytacji, a także zaoszczędzić trochę energii. To kolejna funkcja, którą możesz włączyć ponownie, jeśli odkryjesz ku temu przydatny powód.
9. Wyłącz automatyczny podgląd
Wyłączenie automatycznego podglądu pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba czekać, aż każdy obraz zostanie wyświetlony na ekranie po jego zrobieniu. Co więcej, możesz nie chcieć, aby Twoje zdjęcia były wyświetlane na ekranie LCD ze względów prywatności. Ograniczysz także czynniki rozpraszające, jeśli masz dużo do zrobienia.
10. Wyłącz redukcję szumów przy długiej ekspozycji
Chociaż redukcja szumów przy długiej ekspozycji może poprawić jakość obrazu, nie zawsze jest potrzebna i może wydłużyć czas przetwarzania między zdjęciami. Wyłącz tę opcję w sytuacjach wymagających szybkiego przepływu pracy, a będziesz mógł bezzwłocznie wykonywać serię zdjęć. To kolejna funkcja, którą najlepiej pominąć do czasu, aż pojawi się logiczny scenariusz jej włączenia.
11. Wyłącz zoom cyfrowy
Zoom cyfrowy często obniża jakość obrazu poprzez zmniejszenie rozdzielczości, dlatego najlepiej go unikać i w razie potrzeby przybliżać optycznie — lub przybliżać stopami! Najważniejsze jest to, że należy go używać w ostateczności, jeśli nie ma innego sposobu na uchwycenie lub wykadrowanie obiektu.
12. Sprawdź ustawienia oszczędzania baterii
Dostosowanie ustawień oszczędzania baterii może wydłużyć żywotność baterii aparatu, co ma kluczowe znaczenie w przypadku dłuższych sesji zdjęciowych. Z drugiej strony wyłączenie tych funkcji umożliwi pełny dostęp do funkcji i wydajności aparatu.
Ważna jest wiedza, kiedy używać tych ustawień, a kiedy nie. nie bój się skonsultować się z doświadczonym fotografem lub obejrzeć film na YouTube, jeśli masz problemy z zasilaniem.
13. Rozsądnie korzystaj ze stabilizacji obrazu
W zależności od stylu fotografowania możesz włączyć lub wyłączyć stabilizację obrazu, aby poprawić jakość obrazu i zmniejszyć zużycie baterii. Jeśli używasz statywu, warto wyłączyć stabilizację obrazu. Poznanie tajników możliwości stabilizacji obrazu aparatu znacznie poprawi jakość fotografowania.
14. Włącz funkcję Focus Peaking
Jeśli to możliwe, włącz funkcję Focus Peaking, aby pomóc w ręcznym ustawianiu ostrości; pomaga określić, które obszary obrazu są ostre. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, jeśli często przełączasz się na ręczne ustawianie ostrości.
15. Włącz wyświetlanie histogramu
Włącz wyświetlanie histogramu, aby monitorować ekspozycję podczas fotografowania. Może znacznie poprawić jakość fotografii, szczególnie w skomplikowanych sytuacjach oświetleniowych. Jeśli jednak nie uznasz, że go potrzebujesz, wyłącz go, aby zachować trochę energii.
16. Dostosuj jasność wyświetlacza LCD
Dla niektórych ta funkcja może być brana pod uwagę, ale dostosowanie jasności wyświetlacza LCD w celu prawidłowego wyświetlania obrazów jest niezwykle istotne. Bądź świadomy pogody i oświetlenia i naucz się regularnie sprawdzać te ustawienia, aby właściwie widzieć, co robisz lub aby oszczędzać energię.
17. Włącz linie siatki
Jeśli pracujesz z precyzyjnymi kompozycjami, jak na przykład w fotografii architektury, nic nie przebije linii siatki. Zastosowanie siatek na obiektach pomoże Ci również zastosować zasady kompozycji fotografii. Zawsze możesz wyłączyć tę funkcję, jeśli nie potrzebujesz linii.
Wszystko znajdziesz w Ustawieniach
Kiedy używasz aparatu po raz pierwszy, przed rozpoczęciem robienia zdjęć koniecznie sprawdź kilka ustawień. Nasza lista służy jako pomocny przewodnik na początek, ale ważne jest, aby sprawdzić także instrukcję. Poszukaj ustawień, które poprawiają lub ograniczają Twój styl fotografowania i odpowiednio dostosuj.