35 lat Microsoft Windows: Pamiętając Windows 1.0

Udostępnij teraz w social media:

Microsoft wypuścił Windows 1.0 20 listopada 1985 roku. Zaczynając jako środowisko działające na bazie MS-DOS, Windows stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądał oryginalny Windows 1.0.

Kiedy GUI były nowym hitem

We wczesnych latach 80-tych prasa technologiczna uważała, że ​​jest to mysz graficzne interfejsy użytkownika (GUI) i wielozadaniowość jako nowa, gorąca rzecz. To było podobne do obecnego szaleństwa na temat rzeczywistości rozszerzonej i sieci neuronowych.

W tamtym czasie cała branża była świadoma prac Xerox nad Komputer altowy w PARC w latach 70. Komercyjna wersja tej technologii Xerox Star, został wysłany w 1981 roku.

Gdy komputery osobiste poprawiły się pod względem szybkości procesora i pojemności pamięci, tańsze maszyny mogły obsługiwać GUI, co radykalnie poprawiło łatwość obsługi. W 1983 roku Apple wypuścił myszkę o wartości 10 000 USD Apple Lisa komputer. Tymczasem tańsze GUI oparte na IBM PC (takie jak Wizja) zaczęły się pojawiać.

Pulpit systemu Windows 1.01 z kafelkowymi oknami aplikacji (nie mogą się na siebie nakładać).

Ogólny trend w kierunku GUI w branży skłonił Microsoft do rozpoczęcia prac nad eksperymentalnym prekursorem Windows już w 1981 roku. Jednak projekt oficjalnie wystartował kilka lat później, w 1983 roku i Windows został ogłoszony prasie.

Minęły kolejne dwa lata, a nowy kierownik projektu (Tandy Trower) przed rozpoczęciem produkt do wysyłki powstał. Windows 1.01 został wydany w 1985 roku, ale kiedy w końcu pojawił się na rynku, zrobił kilka fal w branży. Jednak ta pierwsza wersja położyła podwaliny pod przyszłość Microsoft.

W systemie Windows 1.0

Aby korzystać z systemu Windows 1.0 w przeszłości, zakupiono pudełkową kopię oprogramowania. Następnie albo zainstalowałeś go na dysku twardym w komputerze, albo uruchomiłeś z dwóch dyskietek. Windows 1.0 nie był samodzielnym systemem operacyjnym. Było to raczej graficzne środowisko aplikacji działające na szczycie systemu MS-DOS.

  Jak nagrać obraz dysku na kartę SD w systemie Windows 10

Windows 1.0 obsługuje grafikę CGA, Hercules lub EGA. Możesz też użyć wielu myszy, które były wtedy na rynku, w tym Microsoft. Mysz nie była jednak wymagana. Tak jak dzisiaj, możesz całkowicie kontrolować system Windows za pomocą poleceń klawiaturowych.

Po uruchomieniu systemu, jeśli chciałeś uruchomić Windows, po prostu wpisałeś „win” w wierszu poleceń MS-DOS.

Logo Microsoft Windows 1.01 na starym komputerze.Ekran powitalny Windows 1.01 (zwróć uwagę na stare logo Microsoft).

Windows 1.01 był pierwszą publiczną wersją systemu Windows. W porównaniu z następnymi wersjami Windows 1.01 reprezentował dość prymitywne środowisko graficzne. Zawierał prosty program uruchamiający i menedżer plików o nazwie MS-DOS Executive. To była prosta lista nazw plików, bez żadnej ikony.

Lista plików w formacie MS-DOS Executive w systemie Windows 1.01.

Jeśli klikniesz plik EXE w MS-DOS Executive, program otworzy się jako okno aplikacji. Możesz go zmaksymalizować lub zminimalizować za pomocą odpowiednio funkcji Zoom lub Ikona.

Po zminimalizowaniu aplikacja była reprezentowana przez ikonę na prostym pasku zadań, który rozciągał się u dołu ekranu. W dowolnym momencie możesz dwukrotnie kliknąć ikonę na pasku zadań, aby ponownie otworzyć to okno.

Wpisana wiadomość Notatnik i pasek zadań w systemie Windows 1.01.

Windows 1.0 zawierał również kilka podstawowych aplikacji, w tym Kalendarz, Zegar, Schowek, Kartotekę, Terminal, Notatnik, Pisanie i Malowanie. Notatnik miał odpowiednio spartańskie funkcje, a Paint obsługiwał tylko monochromatyczną grafikę.

Oprogramowanie uruchamiało również programy MS-DOS w oknie, ale kilka aplikacji jednozadaniowych DOS działało poprawnie w tym nowym środowisku wielozadaniowym.

Graficzny rysunek

W przeciwieństwie do późniejszych wersji Windows (i Macintosh OS), Windows 1.0 nie obsługiwał nakładających się okien. Zamiast tego okna można było układać kafelkami tylko obok siebie na ekranie, a ich zawartość automatycznie zmieniałaby rozmiar w celu dopasowania do dostępnego miejsca.

Według wielu stron internetowych poświęconych historii systemu Windows, Microsoft podjął tę decyzję, aby uniknąć podobieństw z systemem MacOS. Jednak, według Trowera, mogła to być po prostu preferencja wcześniejszego kierownika projektu i nie było czasu na jej zmianę przed wysyłką.

Chociaż jest prymitywny jak na dzisiejsze standardy, Windows 1.0 wciąż był imponującym początkiem, biorąc pod uwagę słabe komputery PC, na których można było go wtedy uruchomić. Położyło podwaliny pod przyszłą rozbudowę tej koncepcji. Ponadto niektóre z jego innowacji informowały później o udanych nowych funkcjach systemu Windows, w tym na pasku zadań wprowadzonym w systemie Windows 95.

  Jak rozwiązywać problemy z Bluetooth w systemie Windows

Reversi: Pierwsza gra na Windows

Gra

Windows 1.0 został dostarczony z pierwszą w historii komercyjną grą dla systemu Windows: Reversi. Ta strategiczna gra planszowa została zaprogramowana przez Chris Peters w firmie Microsoft jako ćwiczenie eksperymentalne. Jednak później został dołączony do wersji Windows 1.0 jako część zestawu wbudowanych aplikacji.

Reversi jest oparty na Othello i ma cztery poziomy. Niestety jest to również brutalnie trudne. Nie zyskał tak wielu fanów, jak późniejsze zszywki do gier Windows, takie jak Solitaire i Minesweeper. Niemniej jednak Reversi został dostarczony z systemem Windows do wersji 3.0 w 1990 roku.

Bardzo niewiele gier komercyjnych zostało wydanych dla systemu Windows 1.0. W rzeczywistości jedyny, o którym wiemy, to Balans mocy, geopolityczna gra strategiczna stworzona przez legendarnego projektanta Chrisa Crawforda. Może to sprawić, że Balance of Power stanie się oficjalną drugą grą systemu Windows, jeśli nie policzysz wewnętrznych opracowanych przez Microsoft, takich jak Puzzle i Chess.

Jedyna znana komercyjna gra na Windows 1.0: Balance of Power.

W ciągu następnych kilku lat programiści wydali kilka gier typu shareware dla systemu Windows, ale możesz policzyć całkowitą liczbę na dwóch rękach. Możliwe, że Windows nie widział kolejnej wersji gry detalicznej aż do 1991 roku (Battle Chess for Windows 3.0).

Recepcja i dziedzictwo

Windows 1.0 otrzymał letnią odpowiedź od prasy po uruchomieniu. Po raz pierwszy ogłoszono go w 1983 roku, większość uważała, że ​​to dwa lata później. Ponadto inne systemy okienkowe dla komputerów PC i Macintosh OS przewyższały go stylem i możliwościami.

W 1985 roku myszy PC były również drogimi akcesoriami. Biorąc pod uwagę brak aplikacji dostępnych dla systemu Windows, nie było też w tym momencie zabójczej aplikacji, która mogłaby przyspieszyć adopcję. Nawet programy Microsoft Word i Excel nie były dostarczane z systemem Windows przez kolejny rok.

  Windows 10 pokaże temperaturę GPU w Menedżerze zadań

Koszty musiałyby spaść, a podstawowe możliwości systemu PC musiałyby wzrosnąć, zanim to się stanie.

Pudełko z oprogramowaniem Microsoft Windows.Pudełkowa wersja detaliczna systemu Windows 1.0.

Mimo to, Windows 1.0 był dużym pierwszym krokiem do ogromnej nowej linii produktów, nawet jeśli Microsoft nie zdawał sobie z tego wtedy sprawy. Od tego czasu widzieliśmy co najmniej tuzin głównych wersji systemu Windows, od Windows 2.0 do Windows 10. I nie licząc nawet pochodnych, takich jak Windows XP Tablet Edition i Windows Phone.

Windows to wciąż wielki biznes dla firmy Microsoft, a wszystko zaczęło się 35 lat temu od Windows 1.01. Wierz lub nie, ale firma Microsoft nadal wspierała wersję Windows 1.0 Standard Edition do 31 grudnia 2001 roku– pełne 16 lat po premierze, co czyni ją najdłużej obsługiwaną dotychczas wersją systemu Windows.

Jak uruchomić system Windows 1.0 w przeglądarce

Chcesz samodzielnie wypróbować system Windows 1.0? To tak proste, jak odwiedzając witrynę PCjs Machines, gdzie znajdziesz pełną emulację IBM PC z systemem Windows 1.0 w JavaScript.

Warto zauważyć, że symulacja PCjs systemu Windows 1.0 ma przysadzisty wygląd na nowoczesnych ekranach. Dzieje się tak, ponieważ wyświetla okno 640 x 350 EGA z kwadratowymi pikselami. Kiedyś byłby rozciągnięty do proporcji ekranu 4: 3, jak tradycyjny monitor CRT. Wszystkie powyższe obrazy systemu Windows 1.0 zostały dostosowane tak, aby wyglądały pierwotnie na starym sprzęcie.

Podczas korzystania z symulacji systemu Windows spróbuj uruchomić Paint lub zagrać w Reversi. Zobaczysz, jak daleko zaszliśmy.

Wszystkiego najlepszego, Windows!

x