Pamiętając o GeoCities, prekursorach mediów społecznościowych z lat 90

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli korzystałeś z Internetu w latach 90., prawdopodobnie pamiętasz GeoCities. Ta popularna usługa hostingowa była aktywna w USA od 1994-09 (i do 2019 roku w Japonii). W szczytowym okresie obsługiwał dziesiątki milionów osobistych witryn internetowych.

Co to było GeoCities?

W połowie lat dziewięćdziesiątych sieć World Wide Web (jak ją wówczas nazywano) stała się nową granicą. Zwykli ludzie mogą publikować dowolne informacje – nieważne jak niszowe – do konsumpcji na całym świecie.

Jednak w tamtym czasie do obsługi oprogramowania serwera internetowego potrzeba było kilku dość wydajnych serwerów komputerowych. A te serwery wymagały drogich, szybkich połączeń sieciowych, więc hosting witryn internetowych był początkowo kosztowny. Klient płacił miesięczną opłatę (np. 10 USD) za wynajęcie kilku megabajtów miejsca na zdalnym serwerze internetowym – lub mógłby otrzymać trochę miejsca w ramach subskrypcji usługodawcy internetowego.

Publikowanie w sieci było wtedy prymitywne. Aby opublikować witrynę, zazwyczaj edytować plik HTML w edytorze tekstu, a następnie prześlij go (wraz z niektórymi obrazami) na serwer sieciowy za pośrednictwem klienta FTP i dużo cierpliwości.

W 1995 roku GeoCities zaproponowało alternatywny plan do płatnego hostingu. Zapewniłoby to bezpłatnie niewielką ilość miejsca w sieci (początkowo około 2 megabajtów), a następnie pobiera miesięczną opłatę, jeśli potrzebujesz więcej miejsca.

Około 1997 r. GeoCities zaczęło rekompensować swoje koszty, wymagając od swoich klientów wyświetlania reklam na stronach, które hostowali. Wraz z Statyw, GeoCities stało się ogromnym krokiem w demokratyzacji Internetu, umożliwiając każdemu, kto ma połączenie z Internetem, łatwe publikowanie informacji w sieci.

  Jak korzystać ze schematów kontroli społeczności w Steam dla Linuksa

Otoczenie społeczne w sieci

Ponieważ strony internetowe GeoCities zostały stworzone przez ludzi z różnych środowisk, każda witryna miała swój własny, folkowy klimat, który odzwierciedlał osobowość autora. W ten sposób zapowiadało późniejszą atrakcyjność portali społecznościowych, np Moja przestrzeń i Facebook.

Podczas personalizowania swoich witryn członkowie GeoCities ozdabiali swoje strony banerami promującymi osobiste sprawy, reklamami ich ulubionego oprogramowania (np. Przeglądarki internetowej Netscape), animowane GIF-y o tematyce świątecznej, obrazy z ich Ulubione programy telewizyjne, i więcej.

ZA

Od początku strony w GeoCities były zorganizowane w wirtualne „dzielnice” które luźno odzwierciedlały temat, taki jak „Hollywood” dla rozrywki, „Area51” dla science fiction i „SiliconValley” dla komputerów.

Okolica pojawiła się w adresie URL Twojej witryny, która zawierała również unikalny adres numeryczny, taki jak:

http://www.geocities.com/siliconvalley/7070

Pod koniec lat 90. popularność GeoCities eksplodowała i stała się trzecią najczęściej odwiedzaną witryną w Internecie. Z biegiem czasu liczba dzielnic w GeoCities wzrosła dramatycznie. Na początku XXI wieku GeoCities udostępniały strony internetowe na prawie każdy możliwy temat.

Możesz znaleźć witryny o lokalne jednostki straży pożarnej, samolot militarny, galerie zdjęć z wakacji, dzieła sztuki w szkole podstawowejgenealogia, porwania przez kosmitów, garncarstwo, A lista jest długa.

Mała galeria zarchiwizowanych stron internetowych GeoCities

Wybraliśmy do udostępnienia kilka starych witryn GeoCities, które zostały zarchiwizowane dla potomności przez oocities.org. Poniższe obrazy zostały jednak zrobione w nowoczesnej przeglądarce internetowej, więc mogą nie wyglądać dokładnie tak, jak wyglądały w czasach swojej świetności.

Mimo to nadal będziesz mieć wyobrażenie o tym, jak wyglądały klasyczne układy i grafika w Internecie od późnych lat 90. do początku XXI wieku.

  Jak zainstalować Raspbian na Raspberry Pi

Zapuśćmy się w pamięć:

Witryna internetowa Ray’s Packard Bell: Gdzieś w połowie lub późnych latach 90. facet imieniem Ray założył nieoficjalną witrynę pomocy technicznej dla komputerów Packard Bell, wówczas popularnej marki komputerów osobistych. Zawiera szczegółowe informacje o różnych modelach komputerów Packard Bell. Do połowy 2000 roku Ray rzadko ją aktualizował, ale na górze strony zamieścił wiadomość o swojej nowo narodzonej córeczce.

Witryna internetowa Raya Packard Bell w GeoCities.

Strona główna SMB Super: Ta strona fanowska Super Mario została stworzona przez Mario Alberto. Otrzymał ostatnią aktualizację około 2001 roku, ale jest pełen informacji o różnych grach Mario i kreskówkach. Jest nawet strona poświęcona twórcy Mario Shigeru Miyamoto.

Witryna SMB Super Homepage w GeoCities.

Strona internetowa Tom Premo Geezer-Computer Geek: Historia tej entuzjastycznej strony jest taka, że ​​Roy T. (Tom) Premo Jr. był łagodnie wychowanym fanem komputerów, dopóki nie spotkał prezydenta Billa Clintona i wiceprezydenta Al Gore’a. Następnie w magiczny sposób stał się maniakiem komputerowym i stworzył wspaniałą witrynę z lat 90., pełną obracających się animowanych GIF-ów.

Strona internetowa Tom Premo Geezer-Computer Geek w GeoCities.

Dr Quinn, fikcyjna kobieta medycyny: SL Snyder Strona fanowska programu telewizyjnego z lat 90. zawiera dziesiątki rozdzierających gorsety opowieści o romansach, a także niektóre historie z życia, w których występują postacie z serialu. Otrzymała ostatnią aktualizację w 2005 roku, ale biorąc pod uwagę liczbę historii, musiała być w opracowaniu przez długi czas.

ZA

Strona rakiet wodnych: Ta niezwykła strona autorstwa Yorama Rettera zawiera plany budowy własnych rakiet wodnych, zdjęcia rakiet wodnych w akcji, a nawet niektóre animowane starty rakiet wodnych renderowane w grafice komputerowej. To dobry przykład tego, jak osobista pasja, nieważne jak mało znana, może znaleźć dom w GeoCities.

Animowany obraz GIF rakiety wodnej ze strony internetowej GeoCities.

Koniec GeoCities

W 1999 roku ówczesny gigant internetowy Yahoo kupiło GeoCities za 3,5 miliarda dolarów. Usługa GeoCities zaczęła wtedy zmieniać swoją strukturę, chociaż wiele jej starszych stron pozostało. GeoCities pozostawały dość popularne wśród osób, które dopiero zaczęły korzystać z internetu na początku XXI wieku.

  Jak używać dysków Gnome do tworzenia nowych partycji

Jednak jego popularność zaczęła spadać, gdy hosting stał się tańszy i częściej był dołączany do planów ISP lub niedrogi Konta Mac.com. Rozwój portali społecznościowych, takich jak Myspace, również przyczynił się do jego upadku.

W 2009 roku Yahoo ogłosił, że zamknie GeoCities, podpowiadając plik oburzenie wśród ekologów cyfrowych o ogromnej utracie historii kultury. Ochotniczy zespół archiwów zaczął przechwytywać jak najwięcej stron GeoCities zanim Yahoo wyciągnął wtyczkę.

Zarchiwizowali około 100 000 witryn, Większość z nich można dziś oglądać w witrynach lustrzanych, takich jak oocities.org.

Jak wyświetlić GeoCities dzisiaj

Pomimo witryn, które zostały utracone po zamknięciu GeoCities przez Yahoo, rozszerzenie archiwum oocities to bezcenna, historyczna kapsuła czasu od późnych lat 90. do początku XXI wieku i mamy szczęście, że ją mamy. Oczywiste jest, że GeoCities zapewniały podstawowe ujście dla osobistej ekspresji – i to ponadczasowe.

x