30 lat „ Saper ” (Sudoku z eksplozjami)

Udostępnij teraz w social media:

8 października 1990 r. Firma Microsoft położyła kres globalnej produktywności, wypuszczając program Minesweeper jako część pakietu Microsoft Entertainment Pack dla systemu Windows. Skierowany był do tych, którzy używali Windows 3.0. Przez ostatnie 30 lat Saper zachwycał miliony swoją prostą, ale głęboką, strategiczną rozgrywką. Oto dlaczego ludzie to kochają.

Tajemnica? Strategiczna, wciągająca rozgrywka

Saper to logiczna gra logiczna osadzona na siatkowym polu minowym. Celem jest wyczyszczenie (odsłonięcie) każdego kwadratu na siatce bez przypadkowego klikania miny – i uczynienie tego tak szybko, jak to możliwe. Gdy odkrywasz kwadraty, wskazówki pojawiają się w postaci liczb, które reprezentują liczbę min znajdujących się na ośmiu sąsiednich polach wokół nich.

Po drodze możesz zaznaczyć flagą, gdzie Twoim zdaniem znajdują się miny, jednym kliknięciem myszy. Uważaj jednak! Jeśli przypadkowo klikniesz choćby jedną minę, gra się kończy.

Nawet jeśli trafisz na minę, trudno się poddać, gdy już zrozumiesz podstawową strategię numeryczną gry. Saper sprawia, że ​​czujesz się sprytny, ale dreszczyk niebezpieczeństwa jest wyczuwalny. To trochę jak Sudoku z eksplozjami. Więc spróbuj ponownie i jeśli ci się uda, możesz chcieć skrócić o kilka sekund swój wynik.

Jesteś teraz w uzależniającym uścisku Minesweepera.

Początki Saper

Microsoft Minesweeper pierwotnie nazywał się Mine i został stworzony przez pracowników Microsoft, Roberta Donnera i Curt Johnsona. Donner oparł swoją grę na wcześniejszej grze Johnsona OS / 2 i obie były pierwotnie rozprowadzane tylko wśród przyjaciół.

  Jak skonfigurować formularz wydatków w programie Microsoft Word

Wkrótce po opracowaniu systemu Windows 3.0, kierownik produktu firmy Microsoft, Bruce Ryan, postanowił skompletować pakiet gier które zachęciłyby osoby posiadające domowe komputery do zakupu systemu Windows. Ryan zadzwonił do pracowników Microsoftu, a Robert Donner zgłosił Mine. Po drobnych zmianach graficznych narodził się Saper o zmienionej nazwie.

Jak wspomnieliśmy powyżej, Minesweeper zadebiutował komercyjnie w 1990 roku jako część pakietu Microsoft Entertainment Pack dla Windows. W tamtym czasie Windows 3.0 nie miał jeszcze 5 miesięcy. Pakiet zawiera sześć gier (Cruel, Golf, Minesweeper, Pegged, Taipei, Tetris, TicTactics) oraz wygaszacz ekranu IdleWild.

Pakiet Microsoft Entertainment Pack dla systemu Windows, około 1990.

Saper stał się najpopularniejszy w biurach Microsoftu (aw kolekcji, w której znalazł się Tetris, jest to spore osiągnięcie). W 1994 roku Donosił Washington Post że Bill Gates był kiedyś tak uzależniony od Minesweepera, że ​​usunął go ze swojego komputera, a potem wślizgnął się do biura kolegi, żeby w niego zagrać.

Pakiet Microsoft Entertainment Pack 1

Ta popularność może być powodem, dla którego Microsoft zdecydował się dołączyć Minesweeper do Windows 3.1 kiedy został wysłany w 1992 roku (wyrzucając brutalnie trudny Reversi, w trakcie).

Kiedy Minesweeper stał się grą typu pack-in dla Windows, grały w nią miliony ludzi na całym świecie i stała się powszechnie znana. I stało się jeszcze większe! Firma Microsoft włączyła Minesweepera do każdej wersji systemu Windows od 1992-2009 (od Windows 3.1 do Windows 7). Możliwe więc, że setki milionów ludzi grało w Saper przez ostatnie trzy dekady.

Jest głębiej niż na to wygląda

Każdy, kto nawet przypadkowo bawi się Saper, wie, że nie jest tak łatwo dostać się do pasjansa. To dlatego, że pomimo prostego wyglądu jest to bardzo głęboka gra strategiczna – tak bardzo, że ludzie graj w nią w zawodach w turniejach na całym świecie.

  Jak usunąć konto Twitcha?

Prawie każdy, kto ma podstawową wiedzę na temat strategii Saper, może pokonać trudne pole, mając wystarczająco dużo czasu (i odrobinę szczęścia). Głównym wyzwaniem w grze Saper jest oczyszczenie trudnego pola minowego w jak najkrótszym czasie.

W dążeniu do najlepszego wyniku Saper (niski czas na trudnym polu minowym), gracze twardo mają zidentyfikowane zestawy wzorców że zapamiętane może znacznie skrócić twoje czasy.

Zaawansowani gracze również zidentyfikowali techniki, takie jak 1,5 kliknięcia, które pozwalają graczom szybciej odkrywać miny. Niektórzy nawet całkowicie rezygnują z używania flag, aby zaoszczędzić czas podczas wypełniania pola.

Jeśli jednak jesteś zwykłym fanem Saper, nie pozwól, aby te zaawansowane techniki zniechęciły Cię do spokojnego grania w grę – nadal możesz się dobrze bawić, nie spiesząc się.

Saper Ciekawostki

Poniżej znajduje się kilka ciekawych faktów i wskazówek dotyczących tej popularnej gry:

Do oszukiwać w wersji dla systemu Windows 3.x., wpisz „xyzzy”, naciśnij Shift + Enter, a następnie ponownie naciśnij Enter. W rogu ekranu pojawi się mała kropka, która zmienia kolor na czarny po najechaniu myszą na kwadrat z miną.
Włoska wersja systemu Windows 2000 zawierała wersję Saper o nazwie Prato Fiorito („Pole kwiatów”). Przedstawiał kwiaty zamiast kopalni pod presją organizacji o nazwie Międzynarodowa kampania mająca na celu zakazanie Winmine.
Wersja programu Minesweeper dla systemu Windows Vista zawiera rozszerzenie możliwość użycia kwiatów zamiast min w niektórych regionach, aw innych gra domyślnie korzysta z kwiatów.
Według Księga Rekordów Guinnessa, najszybszy łączny czas ukończenia wszystkich trzech trudności w grze Saper to 38,65 sekundy, ustalony przez Kamila Murańskiego z Polski w 2014 roku.

  Jak naprawić problemy z wyjściem HDMI

Jak grać w Saper dzisiaj

Tryb przygodowy w

Począwszy od Windows 8, Minesweeper (i Solitaire) stały się opcjonalnymi aplikacjami dostępnymi w Microsoft Store. Gra jest nadal dostępne w systemie Windows 10, ale teraz jest usiany rozpraszającymi reklamami w grze. Zawiera jednak funkcje związane z Xbox Live i godną uwagi odmianą „Przygody”, osadzoną w serii jaskiń ze złotem, potworami i strzałami.

Jeśli wolisz grać w klasyczną darmową wersję Saper, są kilka dostępnych w Internecie. Jedną popularną wersją wśród konkurencyjnych graczy jest Saper X. Zawiera zarówno klasyczny wygląd systemu Windows 3.x, jak i nowe skórki, które zmieniają wygląd gry. Może również przechowywać szczegółowe statystyki i eksportować je do arkusza kalkulacyjnego, jeśli jesteś poważnym graczem.

Jeśli chcesz wypróbować oryginalną wersję Minesweepera dla systemu Windows 3.x, możesz uruchom emulowaną wersję bezpośrednio w przeglądarce, dzięki Internet Archive. Udostępniamy również wolną od reklam wersję internetową Saper (i Pasjans, także).

Niezależnie od wersji, w którą grasz, na pewno dasz się wciągnąć, gdy zrozumiesz podstawy. Wszystkiego najlepszego, Saper!

x