Prowadzenie dziennika to jedna z najbardziej efektywnych metod na poprawę samopoczucia psychicznego poprzez autorefleksję. Jednakże, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą praktyką, możesz napotkać trudności w znalezieniu inspiracji do pisania każdego dnia. Te aplikacje do prowadzenia dziennika oferują świeże podpowiedzi i sugestie, które pomogą Ci w refleksji i tworzeniu wpisów płynących prosto z serca.
1. Refleksja (Internet, Android, iOS): Codzienne inspiracje, cytaty i recenzje z przewodnikiem
Refleksja to intuicyjna aplikacja internetowa i mobilna, idealna dla osób, które dopiero zaczynają prowadzić dziennik. Sekcja „Dzisiaj” ułatwia rozpoczęcie, prezentując codzienne inspirujące pytania, które pobudzają do refleksji. Co ważne, nie jesteś ograniczony tylko do tych sugestii. W zakładce „Inspiracje” znajdziesz szeroki wybór pytań, motywacyjne cytaty znanych osobistości oraz gotowe szablony, które możesz dostosować do swoich potrzeb.
Samo pisanie dziennika jest szybkie i bezproblemowe. Dzięki temu, Refleksja doskonale sprawdza się jako narzędzie do mikrodziennika, umożliwiając tworzenie szybkich wpisów, a nawet kilku notatek każdego dnia. Aplikacja pozwala również na monitorowanie twojej serii wpisów oraz umożliwia powrót do przypadkowego wpisu z przeszłości, aby ponownie go przemyśleć.
Aplikacja Refleksja kładzie nacisk na analizę wpisów w ujęciu miesięcznym i rocznym, oferując proces z przewodnikiem. Dokonasz analizy swoich najważniejszych i trudniejszych momentów, rozważysz je w oparciu o sześć kluczowych obszarów (umysł, ciało, dusza, praca, zabawa, miłość) i wyznaczysz cele na następny miesiąc lub rok. Aplikacja oferuje także dodatkowe przewodniki po innych praktykach uważności, jednak wiele z nich jest dostępnych tylko w płatnej wersji.
Pobierz: Refleksja dla Android | iOS (Bezpłatna)
2. Wafel (Android, iOS): Dziennik dzielony z codziennymi inspiracjami i pytaniami
Wafel promuje ideę, że dzienniki nie zawsze muszą być prywatne. Czasami warto dzielić się swoimi przemyśleniami z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi, a nawet terapeutą. Aplikacja ułatwia tworzenie jednego lub wielu dzienników dzielonych i dostarcza podpowiedzi, o czym warto pisać.
Po utworzeniu nowego dziennika zostaniesz zapytany, komu chcesz go udostępnić. Dobrze przemyśl swój wybór, ponieważ wbudowana sztuczna inteligencja Wafel będzie codziennie generować podpowiedzi w oparciu o Twoje preferencje oraz styl pisania, wspierając komunikację między uczestnikami. Możesz również wyłączyć sztuczną inteligencję i korzystać z gotowych, aktualnych pytań z zasobów Wafel.
Masz możliwość ręcznego dodania nowego pytania dla grupy lub opublikowania postu na temat konkretnego wydarzenia, jak np. urodziny czy rocznica. Wafel pozwala na dodawanie zdjęć do wpisów, co umożliwia korzystanie z aplikacji jako rodzaju platformy społecznościowej do dzielenia się doświadczeniami z bliskimi.
Pobierz: Wafel dla Android | iOS (Bezpłatna)
3. Powiedz Molly (Web): Proste i szybkie wpisy dla tych, którzy nie lubią dużo pisać
Tell Molly to dziennik nastroju i myśli, idealny dla osób, które mają trudności z wymyśleniem, o czym pisać. Interfejs jest prosty i skupia się na szybkim rejestrowaniu uczuć i stanu umysłu, bez konieczności tworzenia długich wpisów.
W aplikacji znajdziesz pięć emotikon nastroju, które pomogą Ci ocenić, jak minął dzień. Następnie wybierz tagi z dostępnej listy lub utwórz własne. Znacznie łatwiej jest wybrać tag „siłownia”, niż pisać długą notatkę o treningu.
Następna sekcja, „Komentarze”, to miejsce na ogólne refleksje na temat dnia. Na koniec Tell Molly poprosi o napisanie krótkiego, do 255 znaków, wpisu o wdzięczności. Ograniczona liczba znaków pomaga w klarownym i zwięzłym wyrażeniu myśli.
W panelu Tell Molly możesz analizować statystyki, takie jak ilość dni dobrych, złych lub przeciętnych, od rozpoczęcia prowadzenia dziennika. Możesz również przeglądać kalendarz wpisów, filtrować je według tagów, aby dostrzec swoje wzorce.
4. Dziennik Małpa (Sieć): Generatory inspiracji do głębokiego pisania, samopoznania i uważności
Journal Monkey to strona internetowa, która gromadzi i generuje inspiracje do pisania dziennika, wspomagając różnorodne ćwiczenia. Nie jest to aplikacja do pisania wpisów, więc możesz korzystać z dowolnej aplikacji i bazować na podpowiedziach tej strony. Dostępnych jest kilka generatorów podpowiedzi, takich jak:
- Generator inspiracji do głębokiego pisania: Zapewnia pytania skłaniające do refleksji nad swoim życiem (nadziejami, wspomnieniami, planami, wartościami, wyborami) lub do analizy przekonań, etyki, poglądów i filozofii.
- Generator podpowiedzi uważności: Zawiera inspiracje do dziennika wdzięczności, intencji, autorefleksji, skanowania ciała i uważnych nawyków. Możesz losować pytania lub wybrać konkretną kategorię.
- Dziennik wdzięczności z podpowiedziami dla dzieci: Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć prowadzić dziennik, a dziennik wdzięczności jest świetnym sposobem na budowanie zdrowych nawyków. Journal Monkey oferuje generator podpowiedzi specjalnie dla dzieci.
Dodatkowo znajdziesz generatory inspiracji dotyczące poczucia własnej wartości, depresji, lęku, miłości własnej i pozytywnego dziennika. Wszystkie generatory są bezpłatne, a nowy pomysł na wpis pojawia się po kliknięciu przycisku.
5. Robyn Liechti (Internet, do druku): Dzienniki z przewodnikiem o samoopiece do wydrukowania
Robyn Liechti jest autorką kilku dzienników o samoopiece, np. „The Making of a Mother” czy „The Making of a Strong Woman”, które można nabyć w formie papierowej. Jeśli jednak nie chcesz na nie wydawać, oferuje też darmowe, gotowe do wydrukowania podpowiedzi do dziennika.
Są one szczególnie przydatne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z dziennikarstwem i dotyczą tematów takich jak: początki, rodzicielstwo, miłość własna, wdzięczność, dzieci, stres i niepokój, uzdrawianie, zmiany i niepewność. Większość z nich to miesięczne ćwiczenia dziennikarskie, które proponują jedno pytanie dziennie.
Nie zawierają one miejsca do pisania. Możesz skorzystać z dowolnej strony do prowadzenia dziennika online lub wybrać tradycyjny dziennik i wydrukować podpowiedzi jako pierwszą stronę.
Nie musi to być codzienny nawyk
Dzięki tak dużej liczbie różnorodnych inspiracji, możesz zrezygnować z wymówek, aby nie pisać codziennie dziennika. Chociaż codzienne pisanie jest zalecane, nie ma żadnej reguły, która by Cię do tego zmuszała.
Możesz pisać raz na tydzień lub trzy razy w tygodniu. Najważniejsze jest, aby wyrobić w sobie nawyk autorefleksji, a nieregularne sesje pisania mogą pomóc w utrzymaniu tej rutyny.
newsblog.pl