5 najlepszych narzędzi do edycji tagów MP3 dla systemu Linux

Udostępnij teraz w social media:

Usługi przesyłania strumieniowego muzyki są coraz bardziej popularne, nawet wśród użytkowników Linuksa. Mimo to wiele osób nadal woli zrezygnować z aplikacji do przesyłania strumieniowego na rzecz lokalnej biblioteki plików muzycznych. Posiadanie lokalnej kopii zapasowej jest przyzwoitym rozwiązaniem i pozwala użytkownikom słuchać tego, czego chcą, a nie tylko tego, co aplikacja ma oficjalnie licencjonowaną.

Jeśli zamierzasz przejść lokalną trasę plików w systemie Linux, konieczne jest uporządkowanie plików muzycznych MP3 za pomocą odpowiednich tagów muzycznych. Jeśli nie dodasz odpowiednich tagów, zepsujesz odtwarzacz muzyczny i bardzo trudno będzie znaleźć muzykę do przyjemności.

Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku w tagach muzycznych jest użycie edytora tagów ID3. Programy te pozwalają użytkownikowi szybko edytować metadane dowolnego pliku muzycznego w celu dodania informacji o wykonawcy. Nie wiesz, jakiego edytora tagów użyć w systemie Linux? Jesteśmy z Tobą! Oto pięć najlepszych narzędzi do edycji tagów MP3 dla systemu Linux!

1. MusicBrainz Picard

MusicBrainz Picard jest aplikacją do tagowania muzyki „nowej generacji” typu open source, która może w inteligentny sposób skanować i stosować dane do plików muzycznych, sprawdzając je w bazie danych (użytkownicy mogą również ręcznie dodawać znaczniki).

Program jest ulubionym programem dla użytkowników Linuksa, ponieważ ma łatwy w obsłudze interfejs użytkownika i może nie tylko oznaczać pliki muzyczne, ale także automatycznie organizować edytowane dane w łatwych do zarządzania folderach.

Istotne cechy:

MusicBrainz Picard może edytować i czytać wiele różnych typów plików audio, w tym AAC, MP3, Ogg, Opus, WAV i inne.
Wykorzystuje technologię AcpistID do analizy i wykrywania właściwych tagów dla dowolnego pliku muzycznego. Ta funkcja działa, nawet jeśli plik muzyczny nie zawiera żadnych danych tagów.
Może znaleźć informacje o tagach dla całych albumów zamiast jednego utworu na raz.
Obsługuje wtyczki innych firm, umożliwiając użytkownikom dodawanie funkcji, które nie są jeszcze częścią MusicBrainz.
Obsługa HiDPI zapewnia, że ​​MusicBrainz wygląda dobrze nawet na najnowszych wyświetlaczach z najwyższej półki.
MusicBrainz Picard może z łatwością edytować tagi w plikach multimedialnych, nawet jeśli znajdują się one w zdalnym systemie plików (takim jak domowy serwer Linux).

  Jak korzystać z Virt-Manager w systemie Linux

2. Finetune

Dostroić to dostępne na rynku narzędzie do automatycznej edycji tagów MP3 dla systemów Linux, Windows i Mac. Jest niezwykle łatwy w użyciu i został zaprojektowany, aby wyeliminować uciążliwość dodawania informacji do plików muzycznych.

Chociaż Finetune nie jest pierwszym „automatycznym” narzędziem do tagowania w systemie Linux, jest to doskonały wybór, ponieważ jest wieloplatformowy, co oznacza, że ​​użytkownicy będą mieli takie same wrażenia w różnych systemach operacyjnych.

Istotne cechy:

W pełni automatyczny i wymaga minimalnej interakcji użytkownika.
Finetune potrafi czytać i zapisywać we wszystkich popularnych formatach plików muzycznych.
Używa AcoustID do tworzenia odcisków palców i identyfikowania poprawnych informacji, a nie tylko do zgadywania.
Oprócz możliwości dodawania właściwych tagów „artysta”, Finetune może również dodawać tagi kompozytora i wykonawcy, dzięki czemu program jest idealny do skanowania muzyki klasycznej.

3. EasyTAG

EasyTAG to edytor tagów ID3 dla systemu Linux, który specjalizuje się w zapewnianiu użytkownikom pełnej kontroli nad edycją tagów, a nie tylko dodawaniu danych za pośrednictwem automatycznego systemu skanowania.

Ten program jest solidny i ma dziesiątki funkcji edycji. Jest to idealny wybór dla osób korzystających z systemu Linux, które chcą ręcznie dodawać informacje o multimediach.

  Jak konwertować programy Debiana do Redhat w systemie Linux

Istotne cechy:

EasyTAG może odczytywać / zapisywać metadane w dziesiątkach różnych typów plików audio, takich jak MP3, FLAC, Ogg Vorbis, AAC i nie tylko.
Umożliwia użytkownikom ręczne dołączanie okładek albumów do poszczególnych utworów lub albumów.
Oprócz zarządzania metadanymi plików, EasyTAG może zmieniać nazwy plików muzycznych i folderów oraz zarządzać nimi.
Posiada doskonałą funkcję autouzupełniania, która znacznie przyspiesza ciągłe wprowadzanie tych samych informacji.
Mimo że EasyTAG służy głównie do ręcznej edycji tagów multimedialnych, może również automatycznie skanować i dodawać dane z baz danych, takich jak FreeDB i GnuDB.

4. Puddletag

Puddletag to narzędzie do edycji tagów audio typu open source, które czerpie ogromną inspirację z narzędzia Windows „MP3tag” i ma podobne funkcje.

Narzędzie służy głównie do ręcznej edycji plików multimedialnych w arkuszu kalkulacyjnym, chociaż możliwe jest również skanowanie plików multimedialnych do baz danych ścieżek online.

Istotne cechy:

Jest obecnie najlepszą alternatywą dla Linuksa dla tych, którzy przeszli na Linuksa z Windows i używali MP3tag do edycji plików muzycznych.
Puddletag obsługuje wszystkie popularne formaty audio.
Interfejs użytkownika można modyfikować, a użytkownicy mogą go dostosowywać, aby lepiej odpowiadał ich własnym potrzebom.
Puddletag pozwala użytkownikom dodawać okładki albumów do pojedynczych utworów lub zbiorczo, wybierając wiele elementów jednocześnie.
Funkcja „podglądu” umożliwia użytkownikom przeglądanie zmian wprowadzonych w plikach muzycznych przed ich zapisaniem.

5. Kid3

Kid3 to narzędzie do edycji tagów muzycznych dla systemu Linux. Używa frameworka Qt i jest open source. Jak większość edytorów, Kid3 może współpracować ze wszystkimi popularnymi formatami plików multimedialnych, umożliwia użytkownikom importowanie informacji do plików z różnych źródeł internetowych (Amazon i innych) oraz może manipulować listami odtwarzania.

  Chromecast VPN - jak zainstalować VPN na Chromecast (przewodnik)

Kid3 to przydatne narzędzie do edycji tagów dla tych, którzy lubią pomysł ręcznego oznaczania rzeczy, ale chcieliby także funkcji automatycznych, takich jak przeglądanie okładek, automatyczne tagowanie itp.

Istotne cechy:

Kid3 może importować dane do użytku z tagami muzycznymi z wielu różnych miejsc. Źródła informacji obejmują Amazon, Discogs, Gnu DB, MusicBrainz i inne.
Kid3 umożliwia użytkownikom tworzenie, zapisywanie i modyfikowanie plików list odtwarzania, oprócz edycji metadanych muzycznych.
Narzędzie może skanować nazwy plików i używać ich do generowania tagów ID3.
Użytkownicy mogą eksportować istniejące tagi ID3 jako plik CSV, plik HTML, XML i wiele innych formatów.
Użytkownicy mogą korzystać z funkcji „automatyzacji zadań”, aby ułatwić zarządzanie powtarzalnymi zadaniami.

Wniosek

Śledzenie metadanych plików muzycznych to różnica między dobrą biblioteką muzyczną a kiepską biblioteką muzyczną. Bez poprawnych informacji w plikach muzycznych nawet najlepsze odtwarzacze muzyczne, które ma do zaoferowania Linux, nie będą w stanie zapewnić dobrego przeglądania.

Dawno temu posiadanie plików muzycznych z poprawnymi informacjami wymagało wiele wysiłku w systemie Linux. Na szczęście dzięki nowoczesnym edytorom, takim jak ci z tej listy, łatwiej niż kiedykolwiek jest wszystko uporządkowane.

x