5 najlepszych narzędzi do informacji o sprzęcie dla systemu Linux

Znajdowanie informacji o systemie w systemie Windows jest proste. Klikasz prawym przyciskiem myszy na Mój komputer, wybierasz właściwości i jest tam. W systemie Linux znalezienie odczytu sprzętu komputera jest trudne. Wiele środowisk komputerowych w systemie Linux nie oferuje tak łatwego sposobu na odczytanie informacji o systemie komputerowym. W rezultacie wielu nowych użytkowników jest sfrustrowanych.

Aby rozwiązać ten problem, zebraliśmy listę najlepszych narzędzi do informacji o sprzęcie dla systemu Linux!

Uwaga: wszystkie narzędzia informacji o sprzęcie na tej liście są open source i można je łatwo uruchomić w większości nowoczesnych dystrybucji Linuksa.

1. CPU-X

CPU-X: jest to linuksowy odpowiednik popularnego programu informacyjnego systemu Windows CPU-Z. Zawiera szczegółowe informacje systemowe o procesorze w systemie Linux, a także przydatne informacje o systemie operacyjnym, wykorzystaniu pamięci RAM itp.

Chociaż w systemie Linux jest wiele narzędzi do informacji o procesorze, CPU-X pozostaje jednym z najpopularniejszych ze względu na łatwy w nawigacji interfejs.

Istotne cechy:

CPU-X ma prawie identyczny interfejs użytkownika jak CPU-Z, popularny program informacyjny o procesorach systemu Windows.
CPU-X może wyświetlać bieżącą temperaturę twojego procesora w stopniach Celsjusza.
Oprócz wyświetlania informacji o procesorze CPU-X może podać numer modelu i producenta Twojej płyty głównej, a także wersję systemu BIOS i chipset.
Narzędzie CPU-X może pokazać, ile pamięci RAM ma komputer, na którym działa, a także prędkość zegara i numer modelu.
Zawiera zakładkę „System”, która może zawierać informacje o systemie operacyjnym Linux, w tym takie informacje, jak wersja jądra, dystrybucja, nazwa hosta, używana pamięć i wiele innych.
Funkcja pamięci podręcznej CPU-X umożliwia użytkownikowi przeglądanie odczytu pamięci podręcznej procesora i monitorowanie jej prędkości w czasie rzeczywistym.
Program jest rozpowszechniany w formacie AppImage, co oznacza, że ​​każda dystrybucja Linuksa może go uruchomić, nawet jeśli nie ma bezpośredniego wsparcia ze strony programisty.

2. I-Nex

I-Nex to graficzne narzędzie do informacji o systemie dla Linuksa, które gromadzi informacje o sprzęcie systemu w zgrabnym interfejsie podobnym do CPU-Z.

Program I-Nex może wyświetlać informacje o sprzęcie, takie jak ilość pamięci RAM systemu, model / prędkość procesora, informacje o GPU. Pokazuje również informacje o oprogramowaniu, takie jak wersja jądra Linuksa, GCC, Xorg, GLX itp.

Istotne cechy:

Bardzo podobny do CPU-Z i ma ściśle odtworzony interfejs użytkownika, z którym użytkownicy poczują się jak w domu.
Podaje temperaturę procesora (w stopniach Celsjusza).
I-Nex ma wbudowaną funkcję zrzutu ekranu, która ułatwia pokazywanie specyfikacji systemu znajomym (lub prowadzenie dokumentacji).
I-Nex ma dedykowane zakładki informacyjne, które zawierają szczegółowe statystyki dotyczące procesora, karty graficznej, płyty głównej, dźwięku, dysków twardych i systemu operacyjnego.
Możliwe jest wyeksportowanie raportu informacji o systemie I-Nex (CPU, GPU itp.) I przesłanie go bezpośrednio do usługi wklejania, takiej jak Pastebin, Slexy i inne. Co więcej, funkcja generowania raportów systemowych jest konfigurowalna, a użytkownicy mogą wybrać zakładki I-Nex do przesłania do sieci.

3. Lister sprzętu (lshw)

Lister sprzętu (aka lshw) polecenie to małe narzędzie Linuksa, za pomocą którego użytkownicy mogą znaleźć informacje o swoim sprzęcie. Program jest obszerny i podaje informacje o każdym, od ilości zainstalowanej pamięci RAM, po prędkość dysków twardych.

Lshw jest ulubionym narzędziem społeczności Linuksa ze względu na to, jak łatwo jest potokować z innymi programami, zwłaszcza z narzędziem Grep, które pozwala użytkownikom odfiltrować określone słowa kluczowe w wyniku polecenia.

Istotne cechy:

Działa dobrze z ekosystemem Unix i może łatwo wchodzić w interakcje z innymi poleceniami.
Hardware Lister umożliwia użytkownikom wyświetlanie informacji o systemie w postaci zwykłego tekstu, XML i HTML w celu łatwego odczytu.
Oprócz działania w terminalu, Lshw ma interfejs graficzny, który może służyć do wyraźniejszego odczytywania informacji systemowych.
Graficzny interfejs Lshw obsługuje eksport raportów systemowych w różnych formatach, podobnie jak terminal.
Funkcja „businfo” programu Hardware Lister może wydrukować szczegółowy raport o magistralach komputera (USB, PCI, SCSI itp.)
Funkcja „sanitize” umożliwia użytkownikom ukrywanie numerów seryjnych urządzeń w raporcie wyjściowym w celu ochrony prywatności.
Dzięki funkcji „klasa” użytkownicy mogą sprawić, że polecenie Lshw wyświetli tylko określone klasy sprzętu podłączonego do komputera.

4. Neofetch

Szybkim sposobem na znalezienie informacji o systemie jest otwarcie terminala i wykonanie polecenia. Jednak wiele wbudowanych poleceń informacji o systemie jest pomieszanych i przeciętny człowiek ma problemy z ich odczytaniem.

Neofetch to lepszy sposób przeglądania informacji o systemie. Po uruchomieniu zagęszcza specyfikacje systemu do łatwego do odczytania wydruku. Pokazuje nazwę używanej dystrybucji Linuksa, informacje o jądrze, czas pracy, rozdzielczość ekranu, procesor, GPU i wiele więcej!

Istotne cechy:

Neofetch wyświetla informacje o systemie w estetyczny sposób, dzięki czemu idealnie nadaje się do zrzutów ekranu na pulpicie.
Program został zaprojektowany tak, aby można go było dostosowywać i ma wiele różnych opcji poleceń, które pozwalają użytkownikowi zmienić sposób wyświetlania informacji.
Chociaż Neofetch domyślnie wyświetla logo systemu operacyjnego, można je zmienić, aby lepiej pasowało do Twojego stylu, dzięki funkcji „obrazu”.
Neofetch działa z każdym systemem operacyjnym obsługującym BASH, nawet Mac OS, Haiku i inne platformy inne niż Linux.

5. Hwinfo

Hwinfo to narzędzie do sondowania sprzętu opracowane przez projekt OpenSUSE Linux. Jego głównym zastosowaniem jest generowanie raportów specyfikacji systemu za pośrednictwem terminala. Podobnie jak narzędzie Hardware Lister, możliwe jest połączenie tego programu z innymi aplikacjami terminalowymi (takimi jak Grep) w celu uzyskania dodatkowych funkcji.

Istotne cechy:

Hwinfo ma „krótką” funkcję, która może zredukować jego zwykle duży odczyt sprzętowy do łatwiejszego do odczytania raportu.
Opcjonalnie może zgłaszać urządzenia RAID w podsumowaniu informacji o systemie.
Funkcja „HW ITEM” umożliwia użytkownikom generowanie niestandardowych raportów systemowych, które obejmują tylko określone urządzenia sprzętowe.

Wniosek

Każde środowisko graficzne w systemie Linux i każda dystrybucja Linuksa powinno mieć obszar, w którym użytkownik może przeglądać informacje o sprzęcie.

Społeczność Linuksa jest pełna różnych pomysłów, więc jest mało prawdopodobne, aby wszyscy spotkali się i stworzyli taką funkcję. Na szczęście mamy wiele narzędzi do informacji o systemie innych firm dla Linuksa, które pomagają pozbyć się luzu!