5 przydatnych aplikacji do śledzenia nawyków opartych na różnych zasadach produktywności

Photo of author

By maciekx

Zmienianie przyzwyczajeń lub wprowadzanie nowych to wymagający proces. Większość ekspertów od produktywności jest zgodna, że kluczem do sukcesu jest systematyczne monitorowanie własnych działań. Jednakże różnią się oni w kwestii metod śledzenia i definicji sukcesu. W tym artykule przyjrzymy się pięciu odmiennym systemom produktywności powiązanym z koncepcją kształtowania nawyków oraz aplikacjom, które wspomagają w ich monitorowaniu, odzwierciedlając te różne podejścia.

1. Koza (Android, iOS): Dążenie do 10 000 godzin treningu

W swojej poczytnej książce „Poza schematem” Malcolm Gladwell rozsławił koncepcję, że do perfekcyjnego opanowania dowolnej umiejętności potrzeba 10 000 godzin praktyki. Aplikacja Koza bazuje na tej idei, pozwalając śledzić czas poświęcony danej umiejętności oraz postępy w dążeniu do osiągnięcia założonego celu.

Bezpłatna wersja aplikacji pozwala na monitorowanie jednej umiejętności, oferując przy tym interesujące i motywujące szczegóły. W trakcie treningu uruchom stoper, który będzie mierzył czas. W płatnej wersji dostępne jest również prowadzenie dziennika z zapiskami.

Wraz ze wzrostem liczby przepracowanych godzin, Koza prezentuje statystyki dotyczące aktualnego poziomu zaawansowania, obecnej i najdłuższej serii, a także szacuje datę osiągnięcia 10 000 godzin, opierając się na czasie spędzonym na ćwiczeniach każdego dnia. Aplikacja jest idealna dla osób, które wierzą w zasadę Gladwella, jednak warto pamiętać, że niektórzy podważają słuszność tej teorii.

Pobierz: Koza dla Android | iOS (Bezpłatna)

2. Program (Sieć): Budowanie serii nawyków z personalizacją trackera

Program wykorzystuje słynną technikę produktywności Jerry’ego Seinfelda „Nie przerywaj łańcucha”, która została zaimplementowana w wielu aplikacjach do monitorowania nawyków. Ideą jest codzienne zaznaczanie w kalendarzu planowanych aktywności i utrzymywanie passy, co ma motywować do dalszych działań, nawet tych drobnych.

Darmowa wersja Programu umożliwia tworzenie do trzech trackerów. Jest to jeden z najbardziej elastycznych trackerów łańcuchowych, jakie można znaleźć. Można ustawić daty startowe i końcowe kalendarza lub pozostawić go bez ram czasowych, by po prostu stworzyć określoną liczbę komórek. Użytkownik może również wybrać styl komórek (kwadrat, okrąg, obrys przerywany, pojedyncza kropka) i ich rozmiar.

Komórki można uzupełniać na różne sposoby. Można dodać emotikony (domyślnie jest to znacznik wyboru) lub zapisać postęp za pomocą słów lub liczb. Aplikacja pozwala również śledzić nastrój związany z daną czynnością, a także dodawać wpisy do dziennika i przeglądać te, które są najważniejsze.

3. Odrodzenie (Android): Tworzenie sekwencji nawyków w celu budowy rytuałów

Odrodzenie opiera się na koncepcji łączenia nawyków. Zakłada ona, że zwiększamy szansę na realizację zadań i dobrych praktyk, dzieląc je na serie wykonywane jedna po drugiej. Odrodzenie nazywa takie serie Rytuałami i dokłada starań, by ułatwić ich tworzenie i przestrzeganie.

Każdy rytuał może zawierać wiele nawyków, które można dodawać z biblioteki. Użytkownik ma możliwość przeszukiwania nawyków, filtrowania ich według pory dnia (rano, popołudnie, wieczór) lub kategorii (kluczowe, zdrowie, produktywność, społeczne, finanse, uważność, nauka). Idealnie jest ustawić nawyki w kolejności, w jakiej będą realizowane, ponieważ Odrodzenie oferuje tryb pełnoekranowy, w którym można wykonywać czynności bez zakłóceń.

Rytuały mogą zawierać przypomnienia, które można ustawić codziennie lub rzadziej. Aplikacja monitoruje wszystkie aktywności i przyznaje punkty za każdy wykonany nawyk. Statystyki ogólne można sprawdzać w dowolnym momencie. Płatna wersja pro umożliwia tworzenie wyzwań ze znajomymi, natomiast darmowa wersja nie ma żadnych ograniczeń dla użytkownika indywidualnego.

Odrodzenie jest obecnie dostępne wyłącznie na system Android, choć zespół poinformował na Reddicie, że planuje rozpoczęcie prac nad wersją na iOS przed końcem 2023 roku.

Pobierz: Odrodzenie dla Android (Bezpłatna)

4. LvlUp (Android, iOS): Monitorowanie nawyków, refleksja i rozwój

LvlUp to estetyczna aplikacja do śledzenia nawyków, która zachęca do wykonywania drobnych czynności, opierając się na zasadzie atomowych nawyków Jamesa Cleara. Autor jednej z najbardziej cenionych książek o produktywności twierdzi, że wprowadzając małe, ale konsekwentne zmiany, w dłuższej perspektywie można osiągnąć znaczące postępy. Ważne jest, by analizować swoje działania, obserwować postęp i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę.

Bezpłatna wersja LvlUp pozwala monitorować do trzech nawyków jednocześnie. Można ustawić częstotliwość śledzenia nawyku, korzystając z opcjonalnych przypomnień. Dla każdego nawyku można ustawić do czterech sesji, co pozwala na otrzymywanie nawet czterech przypomnień w ciągu dnia.

Śledzenie nawyku polega na prostej odpowiedzi „tak” lub „nie” dla danej aktywności i nie wymaga dalszego rejestrowania. Dostępna jest jednak sekcja dziennika, gdzie zachęca się do refleksji nad danym dniem i swoimi działaniami. Aplikacja rejestruje statystyki, pyta o nastrój i umożliwia zapisywanie notatek.

LvlUp zawiera także dział o nazwie Akademia Nawyków, gdzie można dowiedzieć się więcej o procesie powstawania nawyków i metodach ich stopniowej zmiany. Jest to seria krótkich lekcji z przewodnikiem, wykorzystująca zasady zawarte w książce Cleara, a także sprawdzone teorie z zakresu nauki o nawykach.

Pobierz: LvlUp dla Android | iOS (Bezpłatna)

5. Kumpel Crush (Internet): Wspólne śledzenie nawyków i odpowiedzialność

Odpowiedzialność społeczna okazuje się jednym z najskuteczniejszych czynników motywujących do zmiany nawyków. Publiczne ogłoszenie swoich zamiarów i celów zwiększa prawdopodobieństwo realizacji drobnych zadań, nawet jeśli wydają się trudne. Jeszcze lepiej, gdy znajomi mogą śledzić postępy. Kumpel Crush jest jedną z najprostszych aplikacji, by rozpocząć przygodę z monitorowaniem nawyków.

Po rejestracji konta można stworzyć nową grupę znajomych lub dołączyć do istniejących. To właśnie istniejące grupy wyróżniają Kumpel Crush, ponieważ zrzeszają ludzi z całego świata, którzy dążą do tego samego celu, ale mają odmienne wyzwania i rozwiązania. Grupy można wyszukiwać w różnych kategoriach, np. nauka języka, regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia cukru, rzucenie kawy itp.

Każda grupa ma tabelę wyników, gdzie można monitorować aktywność członków w ciągu ostatnich 30 dni. Można też zobaczyć meldunki wszystkich grup z bieżącego dnia i udostępniać je znajomym. Kumpel Crush posiada również aktywną społeczność na Slacku z dedykowanymi kanałami dla każdej grupy, co ułatwia kontakt z innymi osobami.

To maraton, a nie sprint

Żadna z tych aplikacji do monitorowania nawyków nie jest lepsza od pozostałych. Wszystko zależy od tego, którą zasadę produktywności uważamy za najważniejszą i której będziemy się trzymać. Po podjęciu decyzji trzeba pamiętać, że proces tworzenia i zmiany nawyków wymaga czasu. Należy utrzymać tempo, niecierpliwość nie pomoże, a w razie potknięć nie wolno się zniechęcać. Wybacz sobie błędy i rozpocznij proces od nowa.


newsblog.pl