5 sposobów na zwolnienie pamięci/RAM na komputerze Mac

Udostępnij teraz w social media:

Nikt nie lubi wolnego komputera, a co gorsza takiego, który zawsze się zawiesza, gdy masz zbyt wiele kart w przeglądarce.

Zanim zdecydujesz się na nowy, drogi komputer, istnieją znacznie bardziej opłacalne sposoby na przyspieszenie działania komputera Mac.

Możliwe, że Twój komputer Mac nie ma wystarczającej ilości pamięci o dostępie swobodnym (RAM) — pamięci, na której opiera się komputer do uruchamiania urządzeń i programów.

Otwieranie dużych plików, takich jak Photoshop, lub przesyłanie długich filmów może zużywać dużo pamięci RAM, co oznacza, że ​​nie wystarczy jej na płynne działanie.

Na szczęście istnieją sposoby na zwolnienie miejsca za pomocą narzędzia do czyszczenia Mac Ram.

W tym przewodniku dowiesz się o pamięci RAM i jej znaczeniu, dlaczego pamięć RAM jest pełna i narzędziach do zwalniania pamięci RAM na komputerze Mac.

Wskoczmy!

Co to jest pamięć RAM i dlaczego jest to ważne?

Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to fizyczny sprzęt w komputerze, który tymczasowo przechowuje dane. Twój komputer może uzyskać dostęp do danych z pamięci RAM szybciej niż na dysku twardym.

Duża ilość pamięci RAM pozwala komputerowi na jednoczesną pracę z większą ilością informacji, zwiększając wydajność systemu.

Pamięć RAM spełnia dwie podstawowe funkcje:

 • Utrzymuj porządek w pamięci komputera, aby znaleźć właściwe dane, gdy ich potrzebujesz
 • Przechowuje tymczasowe programy i pliki, dzięki czemu komputer działa wydajnie i szybko

Wszystkie dane, których aktywnie używasz, są przechowywane w pamięci RAM, co zapewnia szybszy czas odczytu i zapisu niż dysk twardy. Dzięki temu idealnie nadaje się do przetwarzania aplikacji i programów, na których działa komputer, takich jak dane do surfowania po Internecie.

RAM to rdzeń twojego komputera. Wydajność i szybkość systemu są bezpośrednio skorelowane z ilością zainstalowanej pamięci RAM.

Bez wystarczającej ilości pamięci RAM Twój komputer będzie powolny i powolny. Wystarczająca ilość pamięci RAM w komputerze pomaga w obsłudze różnych używanych programów Mac.

Aby podkreślić znaczenie pamięci RAM, przyjrzyjmy się różnym zaletom posiadania większej ilości pamięci RAM w komputerze:

 • 🌐 Przeglądanie: strony internetowe są pełne obrazów, wyskakujących okienek i filmów. Więcej pamięci RAM oznacza jednoczesne uruchamianie większej liczby programów bez znacznych spowolnień. Zauważysz, że strony internetowe ładują się szybko, niezależnie od szybkości połączenia internetowego.
 • 🎮 Gry: Wyższa pamięć RAM może obsługiwać gry o wysokich wymaganiach graficznych, zapewniając szybką rozgrywkę z mniejszą liczbą gwałtownych ruchów. Większa pamięć zapewnia lepsze możliwości renderowania 3D, co prowadzi do czystszych i jaśniejszych obrazów.
 • 📹 Edycja wideo: Programy do edycji wideo zajmują dużo pamięci RAM. Co więcej, Twój system żongluje otwieraniem plików źródłowych, śledzeniem zmian i przesyłaniem treści. Pamięć RAM może pomóc w edycji wideo bez spowalniania komputera Mac.
 • 💽 Transfer danych: Przesyłanie plików w Internecie z oddzielnego dysku wymaga pamięci RAM. Kopiuje dane do pamięci RAM i przesyła je do chmury. Większa pamięć pomaga szybciej pobierać lub przesyłać pliki.
  Napraw Zdjęcia Google, które nie mogą zapisać zmian

Dlaczego twoja pamięć RAM jest pełna i jej konsekwencje?

Istnieje duża szansa, że ​​Twój Mac jest pełny, ponieważ używasz zbyt wielu aplikacji, a procesy w tle działają jednocześnie.

Oto typowe powody, dla których pamięć RAM na komputerze Mac jest pełna:

 • Nadmierne aplikacje: im więcej aplikacji uruchamiasz, tym więcej pamięci RAM odkłada system operacyjny. Zbyt wiele aplikacji spowoduje zapełnienie pamięci RAM i problemy z wydajnością.
 • Aplikacje w tle: Aplikacje w tle ładują się automatycznie po uruchomieniu. Na przykład elementy logowania i pamięć podręczna zwiększają ilość miejsca na Macu.
 • Zaśmiecony pulpit: Nadmierna ilość plików na komputerze Mac może wyczerpać pamięć RAM.
 • Hogging Memory: Niektóre aplikacje, takie jak Finder i Chrome na Macu, mogą zajmować twoją pamięć. Finder pomaga zarządzać plikami i może wykorzystywać więcej pamięci do wyświetlania plików. Chrome osiąga wysokie prędkości, zmniejszając ilość pamięci dostępnej dla innych aplikacji.

Pełna pamięć RAM spowoduje konsekwencje na komputerze Mac. Każdy użytkownik Maca nienawidzi tęczowego kołowrotka, co oznacza, że ​​nie można niczego kliknąć i często zawiesza się komputer.

Pojawienie się obracającego się kursora oczekiwania oznacza, że ​​aplikacja lub cały system macOS ładuje program przekraczający jego możliwości. Dlatego zwykle nie jest w stanie obsłużyć zadania z powodu braku pamięci RAM.

Ponadto możesz zauważyć, że komputer Mac przegrzewa się i wydaje odgłosy wentylatora. Wentylatory zazwyczaj włączają się jako środek zapobiegawczy, gdy procesor jest mocno obciążony z powodu braku pamięci RAM.

Zdarzenia te mogą skutkować mnóstwem poważniejszych problemów, takich jak pogorszenie wydajności systemu Mac i ładowanie aplikacji przez kilka minut. Możesz nawet zacząć doświadczać losowego ponownego uruchamiania podczas wykonywania zadania.

Na komputerze Mac może pojawić się komunikat o błędzie „dyski magazynujące są pełne”, który pojawia się po ukończeniu wielu projektów z intensywnym oprogramowaniem, takim jak Photoshop. Ten komunikat uniemożliwia otwieranie jakichkolwiek plików lub wprowadzanie dalszych zmian.

  Jak pisać skrypty Bash do automatyzacji Linuksa

Źródło: imymac

Błąd dysku magazynującego występuje, ponieważ pamięć RAM jest pełna, co oznacza, że ​​nie ma pamięci do przechowywania większej ilości plików pamięci podręcznej do uruchamiania projektów lub ładowania.

Nawet najnowszy Mac ma standardowo tylko 8 GB pamięci RAM, co utrudnia uruchamianie aplikacji wymagających dużej ilości pamięci.

Teraz, gdy wiesz już o pamięci RAM i jej konsekwencjach, gdy się zapełni, spójrzmy na niektóre narzędzia, które pomogą Ci zwolnić pamięć RAM na komputerze Mac.

Oczyszczanie pamięci

Nektony Memory Cleaner jest częścią zestawu sześciu urządzeń zaprojektowanych do czyszczenia i przyspieszania komputera Mac.

Cechy

 • Wyczyść pamięć RAM: Memory Cleaner pozwala wyczyścić pamięć RAM jednym kliknięciem, usuwając wszystkie niepotrzebne, duplikaty, duże i stare pliki.
 • Monitoruj użycie: wyświetlaj wykorzystanie pamięci przez aplikacje i przeglądaj statystyki wykorzystania dysku; możesz zobaczyć aplikacje zużywające najwięcej pamięci, które pomogą Ci ustalić priorytety tylko dla najważniejszych programów.
 • Ustaw automatyczne czyszczenie: skonfiguruj automatyczne tryby czyszczenia pamięci RAM, dzięki czemu nie musisz regularnie monitorować aplikacji pod kątem całkowitego wykorzystania procesora.
 • Wymuś zamknięcie Aplikacje: Czasami urządzenia Mac nie pozwalają wymusić zamknięcia; Memory Cleaner umożliwia wymuszenie zamknięcia dowolnej aplikacji, nawet Findera.

Ponieważ Mac Cleaner jest całkowicie darmowy do pobrania, jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie większej ilości miejsca, dzięki czemu możesz aktywnie przyspieszyć swoje codzienne zadania.

Mackeeper

MacKeeper pozwala jednym kliknięciem zwolnić pamięć RAM na komputerze Mac i zamknąć procesy przeciążające system. Możesz wyświetlić dostępną pamięć i zajętą ​​pamięć na desce rozdzielczej.

Cechy

 • Czyszczenie pamięci RAM: natychmiast usuń zduplikowane, nieużywane i niepotrzebne pliki
 • Skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania: przeskanuj komputer Mac w poszukiwaniu wirusów lub złośliwego oprogramowania
 • Blokuje wyskakujące okienka i oprogramowanie reklamowe: blokuje wirusy i wyskakujące okienka przed wejściem na komputer Mac
 • VPN: pozwala połączyć się z VPN w celu bezpiecznego przeglądania

MacKeeper oferuje bezpłatne i płatne członkostwo. Bezpłatne członkostwo obejmuje podstawowe i minimalne funkcje, podczas gdy płatni użytkownicy mogą uzyskać dostęp do pakietu innych funkcji, takich jak ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, blokowanie wyskakujących okienek i przeglądanie VPN.

MacPaw

CleanMyMac X firmy MacPaw to bardziej niezawodne oprogramowanie, które oferuje wiele przydatnych narzędzi w jednym pakiecie, w tym dezinstalator aplikacji, narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania i narzędzie do czyszczenia plików.

Cechy

 • Wstępne czyszczenie: skanuje komputer i eliminuje niekompletne pobrania, pamięć podręczną, uszkodzone pobrania i pliki językowe, których nie potrzebujesz
 • Usuwanie złośliwego oprogramowania: proaktywnie wyszukuje i usuwa zagrożenia i złośliwe oprogramowanie, zapewniając bezpieczeństwo systemu
 • Optymalizacja Mac: Optymalizuje wydajność systemu, zamyka nieużywane aplikacje i uruchamia skrypty konserwacji, dzięki czemu zawsze działasz z najwyższą prędkością
 • Zarządzanie aplikacjami: użyj dezinstalatora i aktualizatora, aby zaktualizować oprogramowanie i natychmiast usunąć niepotrzebne aplikacje
  Przekreślenie, pogrubienie, podkreślenie i kursywa

CleanMyMac X to uniwersalny system, który działa przez całą dobę, aby czyścić, chronić i optymalizować komputer Mac w celu uzyskania optymalnej wydajności.

Fiplab

Memory Clean 2 firmy Fiplab to alternatywne rozwiązanie do zarządzania wykorzystaniem pamięci komputera Mac bez konieczności przeglądania wszystkich danych statystycznych w Monitorze aktywności.

Cechy

 • Kontrolowane czyszczenie: automatycznie czyści pamięć, gdy ilość wolnej pamięci spadnie poniżej określonego progu; ma dwie opcje – czystą i wyjątkowo czystą do czyszczenia pamięci RAM
 • Monitoruj: monitoruj dostępne i używane dane pamięci na pasku menu, który jest skategoryzowany według typu danych, takich jak pamięć podręczna plików, używana, skompresowana, przewodowa i pamięć aplikacji
 • Wizualne: Monitoruj potencjalne świnie pamięci, które zajmują więcej miejsca niż zwykle i wyczyść je jednym kliknięciem

Memory Clean 2 czyści nieaktywną pamięć komputera Mac i idealnie nadaje się do zamykania intensywnej aplikacji, której nie planujesz ponownie użyć w ciągu kilku godzin.

Oprogramowanie Appyogi

Aplikacja Memory Cleaner Appyogi dla komputerów Mac działa w tle, aby zwolnić miejsce i zoptymalizować pamięć dla aplikacji w czasie rzeczywistym.

Cechy

 • Czyszczenie pamięci: Eliminuje wszelkie niechciane dane zatykające pojemność pamięci, oferuje opcje regularnego i głębokiego czyszczenia oraz zwalnia pamięć w ciągu 20 sekund
 • Pasek menu: Animowana ikona stanu wyświetla procent wykorzystanej pamięci; wyświetla również nieaktywne aplikacje, dzięki czemu można je usunąć
 • Powiadomienia: Ostrzega, gdy określone aplikacje lub programy są nieaktywne
 • Automatyczne czyszczenie: automatycznie czyści pamięć, gdy pamięć spadnie poniżej określonego progu

Możesz intensywnie zoptymalizować komputer Mac, aby zwolnić więcej miejsca w pamięci, eliminując dane zajmowane przez aplikacje, dzięki aplikacji do czyszczenia pamięci Appyogi dla komputerów Mac.

Zawijanie

Szybkość komputera Mac zależy w dużej mierze od ilości dostępnej pamięci. Zwolnienie pamięci na komputerze Mac za pomocą narzędzia do czyszczenia pamięci RAM Mac zoptymalizuje komputery i naprawi wszelkie spowolnienia.

W zależności od tego, co chcesz zyskać na laptopie lub komputerze, wyczyszczenie niepotrzebnej pamięci może przyspieszyć wielozadaniowość, przeglądanie, edycję wideo i inne zadania wymagające pamięci RAM.

Korzystanie z aplikacji innej firmy jest tańsze i mniej kłopotliwe niż dodanie większej ilości pamięci RAM. Teraz twoja kolej. Wypróbuj te narzędzia i obserwuj, jak Twój Mac przyspiesza.

Następnie możesz sprawdzić oprogramowanie do optymalizacji komputerów Mac, aby uzyskać lepszą wydajność i bezpieczeństwo.

x