5 sposobów pisania liter akcentowanych i znaków specjalnych na komputerze Mac

Użytkownicy komputerów Mac często napotykają trudności w odnalezieniu na klawiaturze znaków diakrytycznych oraz innych symboli. Jeśli w swoich dokumentach, wiadomościach lub postach w mediach społecznościowych potrzebujesz wprowadzać znaki spoza standardowego alfabetu, istnieje kilka metod, które to umożliwiają.

1. Wprowadzanie liter akcentowanych poprzez przytrzymanie klawisza

Litery ze znakami diakrytycznymi nie są często spotykane w języku polskim, lecz dla osób posługujących się innymi językami są nieodzownym elementem codziennej komunikacji.

Najprostszy sposób na uzyskanie litery z akcentem na komputerze Mac polega na przytrzymaniu klawisza odpowiadającego danej literze. Spowoduje to wyświetlenie menu kontekstowego z różnymi wariantami, zawierającymi znaki diakrytyczne. Metoda ta działa przede wszystkim w odniesieniu do liter.

Przykładowo, aby wstawić literę „e” z akcentem, należy umieścić kursor w polu tekstowym, a następnie przytrzymać klawisz „E” na klawiaturze.

Następnie należy spojrzeć na pojawiające się menu i wprowadzić numer przypisany do interesującego nas znaku. Alternatywnie, można skorzystać z klawiszy strzałek, by podświetlić żądaną literę i zatwierdzić ją klawiszem „Return”. Możliwe jest także kliknięcie myszą wybranego akcentu.

2. Kopiowanie i wklejanie znaków specjalnych z wyszukiwarki Google

Gdy czas nagli, szybką alternatywą na wprowadzenie liter akcentowanych oraz innych znaków specjalnych jest skopiowanie ich z zasobów internetu, na przykład z wyszukiwarki Google.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę opis poszukiwanego znaku. Następnie, znaleziony znak należy skopiować i wkleić do swojego dokumentu. Przykładowo, szukając niemieckiego znaku „ü”, można wpisać „u z umlautem”.

W tej metodzie szczególnie przydaje się umiejętność wklejania tekstu bez formatowania, by zachować pożądaną estetykę dokumentu.

3. Wykorzystanie Podglądu znaków w celu znalezienia znaków specjalnych i symboli

Kolejnym sposobem na dodawanie znaków specjalnych (a także emoji) na komputerze Mac jest wykorzystanie wbudowanego Podglądu znaków. Jest to swoista mapa znaków, zawierająca wszystkie symbole dostępne w systemie macOS. W przypadku korzystania z Dokumentów Google, istnieje zbliżona biblioteka, umożliwiająca wstawianie symboli do pliku.

Aby otworzyć selektor emoji, należy wcisnąć klawisz Globe (fn) lub kombinację Ctrl + Cmd + Spacja. Dostęp do niego można uzyskać również poprzez menu Edycja > Emoji i symbole na pasku menu macOS. Następnie należy kliknąć ikonę okna w prawym górnym rogu, aby rozwinąć selektor emoji i przejść do Podglądu znaków.

Można odnaleźć poszukiwany znak, przewijając listę, wybierając odpowiednią kategorię z paska bocznego lub używając paska wyszukiwania.

Po zlokalizowaniu interesującego nas znaku specjalnego, wystarczy kliknąć go dwukrotnie, by wstawić go do tekstu. Dodatkowo, istnieje możliwość utworzenia sekcji „Ulubione”, dodając do niej najczęściej używane symbole poprzez kliknięcie „Dodaj do ulubionych” pod każdym z nich.

Jeśli na liście brakuje pożądanego znaku, można rozszerzyć listę, klikając przycisk wielokropka (…) w lewym górnym rogu i wybierając „Dostosuj listę”. Do Podglądu znaków można dodać więcej kategorii, w tym Dingbaty, Symbole muzyczne, Alfabet fonetyczny, Znaki obce i inne.

4. Wprowadzanie znaków specjalnych przy użyciu skrótów klawiszowych

W sytuacji, gdy często potrzebujemy korzystać z niestandardowych znaków, poleganie wyłącznie na Podglądzie znaków może obniżyć tempo pisania. W takim wypadku warto nauczyć się skrótów klawiszowych dla akcentów i znaków specjalnych.

Każdy użytkownik wie, że znaki interpunkcyjne wprowadza się przy użyciu klawisza Shift. Jednak, korzystając z klawisza Opcja (lub kombinacji Opcja + Shift) z różnymi klawiszami, można uzyskać dostęp do znacznie szerszej gamy symboli.

Te skróty pozwalają na szybkie wprowadzanie wielu powszechnie używanych znaków specjalnych. Przykładowo, symbol praw autorskich © można wstawić, naciskając kombinację Opcja + G, a symbol znaku towarowego ™, używając Opcja + 2.

Wyświetlanie skrótów na żywo w Podglądzie klawiatury

Jeżeli zapamiętanie wszystkich skrótów klawiszowych sprawia trudności, warto skorzystać z Podglądu klawiatury, aby zobaczyć je w czasie rzeczywistym. To doskonały sposób, by oswoić się z działaniem symboli i klawiszy na klawiaturze komputera Mac.

Należy przejść do menu Apple > Ustawienia systemowe > Klawiatura. Obok opcji Źródła wejścia kliknąć „Edytuj” i zaznaczyć opcję „Pokaż menu wprowadzania na pasku menu”.

Teraz, na pasku menu, należy kliknąć czarną ikonę „A” i wybrać opcję „Pokaż podgląd klawiatury”. Podgląd klawiatury prezentuje aktualne przypisanie każdego klawisza.

Po naciśnięciu i przytrzymaniu klawisza Shift lub Opcja, wygląd klawiatury zmienia się, uwzględniając skróty do znaków specjalnych. Akcenty są podświetlone na pomarańczowo, sygnalizując, że po akcencie należy wpisać kolejną literę.

Aby powiększyć Podgląd klawiatury i ułatwić odczytanie każdego klawisza, należy kliknąć ikonę wielokropka (…) w prawym górnym rogu, wybrać opcję „Powiększenie” i ustawić preferowany procent. Można również zmienić wygląd klawiatury (na ciemny lub jasny) oraz jej przezroczystość.

5. Korzystanie z aplikacji Album Czcionek do przeglądania wszystkich liter akcentowanych i znaków specjalnych

Różne czcionki oferują różne zestawy znaków specjalnych. Kolejnym sposobem na wyświetlenie wszystkich znaków specjalnych dostępnych dla konkretnej czcionki jest otwarcie Albumu czcionek, gdzie można przejrzeć różne style czcionek i ich litery akcentowane.

Album Czcionek można znaleźć w folderze Aplikacje na komputerze Mac lub uruchomić za pomocą Spotlight (Cmd + spacja).

Album Czcionek umożliwia zarządzanie wszystkimi czcionkami na komputerze Mac. Można go wykorzystać do instalowania nowych czcionek, porządkowania ich w kategorie oraz usuwania niepotrzebnych.

Po otwarciu Albumu Czcionek należy kliknąć ikonę siatki (cztery kwadraty) na pasku narzędzi. Następnie należy kliknąć wybraną czcionkę, aby wyświetlić podgląd jej znaków.

Aby wprowadzić znak specjalny, należy go zaznaczyć, a następnie skopiować do schowka za pomocą skrótu Cmd + C. Kolejnym krokiem jest wklejenie znaku w docelowe miejsce, korzystając ze skrótu Cmd + V. W przypadku wklejania do edytora tekstu, warto użyć skrótu Shift + Cmd + V, aby wkleić tekst bez formatowania.

Podsumowując, istnieje pięć różnych sposobów uzyskiwania dostępu do znaków specjalnych oraz wprowadzania liter akcentowanych na komputerze Mac. W przypadku jednorazowej potrzeby, najbardziej efektywne wydaje się przytrzymanie klawisza z literą na klawiaturze, aby wybrać literę z akcentem.

Jednak, w sytuacji gdy zachodzi częsta potrzeba korzystania z takich znaków, najlepszym rozwiązaniem jest opanowanie skrótów klawiszowych Maca, z pomocą aplikacji Podgląd klawiatury. Jeśli podczas pilnej pracy zapomnimy o skrócie, zawsze można posłużyć się wyszukiwarką internetową, opisując poszukiwany znak, a następnie skopiować go do dokumentu.