5 zasobów dotyczących zmian klimatu, aby uzyskać wiarygodne informacje bezpośrednio od naukowców

Zmiana klimatu jest coraz większym problemem na całym świecie, ale wciąż nie jest w pełni zrozumiała ani akceptowana. Istnieje zbyt wiele platform, aby usłyszeć o tym od aktywistów, zaprzeczających, polityków, ludzi biznesu i innych osób z własnymi interesami, co prowadzi do niewiarygodnych informacji. Zamiast tego, dlaczego nie usłyszeć na ten temat prosto od klimatologów?

Naukowcy zazwyczaj nie są dobrzy w przekazywaniu swoich danych i opinii w angażujący i informacyjny sposób dla przeciętnej osoby. Dlatego te pięć zasobów internetowych stara się uprościć kwestie techniczne dotyczące zmian klimatu od naukowców i ekspertów, którzy wiedzą, o czym mówią.

1. Więcej niż naukowcy (Internet): Krótkie, wnikliwe filmy autorstwa klimatologów

Więcej niż naukowcy to zbiór filmów autorstwa naukowców zajmujących się zmianami klimatycznymi, w których zastanawiają się nad tym, co już widzieli, słyszeli i czego doświadczyli, a także czego oczekują od przyszłości. Usłyszysz wszystko, od relacji z pierwszej ręki naukowców z Antarktydy po przyszłe prognozy wiodących umysłów z ponad 40-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

Możesz przeglądać najnowsze lub popularne filmy lub filtrować je według tematów, takich jak adaptacja, rodzina, przyszłe pokolenia, optymizm, osobisty konsensus naukowy, burze i katastrofy, nauka, podejmowanie działań, młodsze pokolenia i wpływ na różne rzeczy. Większość filmów trwa około 2-3 minut, a naukowiec rozmawia bezpośrednio z kamerą — bez skomplikowanych statystyk ani pokazów slajdów.

Więcej niż naukowcy nie było aktualizowane od 2018 roku, ale obawy i spostrzeżenia są aktualne nawet dzisiaj. Witryna jest nadal otwarta na przesyłanie filmów wideo przez naukowców i zawiera krótki przewodnik na temat nagrywania i przesyłania wiadomości.

2. Czy tak się czujesz? (Internet): Co naukowcy myślą o zmianach klimatycznych

Często słyszy się, jak naukowcy zajmujący się zmianami klimatycznymi rozmawiają o faktach i liczbach oraz przedstawiają konsekwencje globalnego ocieplenia dla społeczeństwa. Joe Duggan posiada tytuł magistra komunikacji naukowej, a jego celem jest opowiadanie ludziom o nauce w kreatywny i angażujący sposób. Is This How You Feel (ITHYF) to projekt, który zaprojektował, aby ludzie dostrzegli ludzką stronę naukowców zajmujących się zmianami klimatycznymi i wczuli się w ich serca, a nie mózgi.

Duggan zapytał czołowych naukowców zajmujących się zmianami klimatycznymi: „Jak się czujesz w związku ze zmianą klimatu?” I zachęcił ich, aby spisali swoje odpowiedzi długopisem i kartką, aby uczynić je bardziej osobistymi. Oryginalny ITHYF zbiera i wyświetla te listy (wraz z transkrypcjami dla łatwiejszego czytania na ekranie). Duggan powrócił do projektu pięć lat później, aw ITHYF5 można zobaczyć listy od pierwotnych współpracowników, którzy odpowiadają na to samo pytanie po kolejnych pięciu latach zmian klimatycznych oraz działań lub zaniechań związanych z nimi.

Projekt odniósł taki sukces, że inni naukowcy napisali do ITHYF, o czym można przeczytać na stronie internetowej. To dobry sposób na uzyskanie perspektywy, ponieważ, jak mówi Duggan, „Oni nie są robotami. Tymi naukowcami są matki, ojcowie, dziadkowie, córki. To prawdziwi ludzie. I martwią się.

3. Strach i cud (Podcast): Upraszczanie raportu IPCC z naukowcami, którzy go napisali

Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC) jest wiodącym międzynarodowym organem zajmującym się rzetelnymi danymi i analizami zmian klimatycznych. Od 1990 roku, co kilka lat, IPCC publikuje raport oceniający, który jest uważany za złoty standard danych dotyczących zmian klimatu, przy czym tysiące naukowców z całego świata wnoszą do niego wkład. Szósty raport oceniający IPCC, wydany w 2001 roku, jest pełen danych, tabel, cytatów i żargonu, co czyni go zniechęcającą lekturą dla laika. Ale ważne jest, aby każda osoba rozumiała, co mówią ci naukowcy i działała zgodnie z tym.

Fear and Wonder to podcast prowadzony przez głównego autora IPCC, dr Joelle Gergis i dziennikarza podcastów, Michaela Greena, w którym obalają i wyjaśniają raport. W 8-odcinkowej serii gospodarze zajmują się jednym konkretnym obszarem lub kwestią z raportu i spotykają się z klimatologami, którzy go napisali. Każdy odcinek trwa około 45 minut, w których Gergis i Green wykonują świetną robotę, upraszczając kluczowe tematy techniczne i zajmując się przyczynami, skutkami oraz działaniami, które każdy może podjąć w tej sprawie — wszystko prosto z paszczy konia naukowca, który wie o tym najwięcej.

Wraz z szóstym raportem oceniającym IPCC uruchomiło również interaktywny atlas, w którym można wizualizować dane i przeprowadzać symulacje. To jedno z najfajniejszych i najbardziej imponujących narzędzi online do wizualizacji zmian klimatu.

4. Klimat Adam (YouTube): Filmy o zmianach klimatu od klimatologa

Robiąc doktorat z fizyki atmosfery na Uniwersytecie Oksfordzkim, dr Adam Levy zdał sobie sprawę z ogromnej luki między dostępnymi informacjami na temat zmian klimatu a ich zrozumieniem przez przeciętnego człowieka. Każdy naukowiec chce działać, a jego podejście polegało na stworzeniu kanału na YouTube, ClimateAdam.

W swoich filmach ClimateAdam upraszcza i wyjaśnia różne tematy związane ze zmianą klimatu, globalnym ociepleniem, naukami o środowisku i pokrewnymi tematami. Podobnie jak niektóre z najlepszych edukacyjnych kanałów YouTube, skupia się na tworzeniu treści, które są jednocześnie pouczające i zabawne, czy to za pomocą grafiki, dowcipów, czy wciągających historii.

Playlisty ClimateAdam są warte przejrzenia, ponieważ w przeciwieństwie do wielu twórców YouTube nie wybiera tylko własnych filmów. Jeśli film innego twórcy ma pomóc Ci lepiej zrozumieć dany temat, znajdzie się na playliście.

5. TILClimate (Podcast): Problemy związane ze zmianami klimatycznymi wyjaśnione przez ekspertów w 15 minut

TILClimate, czyli Today I Learned: Climate to wielokrotnie nagradzana seria podcastów MIT. Zamiast rozmawiać tylko z naukowcami zajmującymi się klimatem, wykorzystuje różnych ekspertów na uniwersytecie, aby zrozumieć, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na każdą dziedzinę, od ekonomii po bezpieczeństwo narodowe.

W każdym odcinku gospodarz Laur Hesse Fisher skupia się na jednym temacie, na który obecnie wpływają zmiany w środowisku, rozmawiając z głównym ekspertem w tej dziedzinie. Odcinki są dość krótkie, średnio trwają około 15 minut i mają na celu wyjaśnienie tego komuś, kto nie ma pojęcia o temacie.

TILClimate ma cztery sezony od 2019 roku, ze średnio 8-10 odcinkami w każdym sezonie. Piąty sezon jeszcze się nie zaczął, więc to dobry moment, aby nadrobić zaległości. Jeśli podoba Ci się podcast, powinieneś również sprawdzić Portal klimatyczny MIT aby uzyskać więcej informacji na temat zmian klimatu i tego, jak możesz pomóc.

Jak możesz walczyć ze zmianami klimatycznymi za pomocą technologii

Im lepiej rozumiesz naukę o zmianach klimatycznych bez dodawania agendy lub własnych interesów do opinii, tym bardziej czujesz się zobowiązany do podjęcia działań. I w tym również technologia ułatwia. Istnieje kilka fantastycznych aplikacji, które zmniejszają ślad węglowy, od zmiany zwykłej wyszukiwarki po codzienne monity o małe zadania, które składają się na duże zmiany.