6 najlepszych programów do modelowania informacji o budynku dla projektantów i budowniczych

Modelowanie informacji o budynku (BIM) jest cenne dla branży budowlanej. Zarówno projektanci, jak i budowniczowie mogą zapewnić sukces na każdym etapie cyklu życia projektu, wykorzystując oprogramowanie BIM.

Każdy projekt budowlany wymaga bezproblemowej współpracy architektów, inżynierów i wykonawców. Oprogramowanie do modelowania informacji o budynku może pomóc im pozostać na tej samej stronie i spełnić oczekiwania klientów, minimalizując wszelkie nieporozumienia i błędy konstrukcyjne.

Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z dużymi lub skomplikowanymi projektami budowlanymi, oprogramowanie BIM jest niezbędnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się modelowaniu informacji o budynku, korzyściom i zagrożeniom związanym z narzędziami BIM, trendom na rynku modelowania informacji o budynku oraz najlepszym aplikacjom BIM.

Co to jest modelowanie informacji o budynku?

Modelowanie informacji biznesowych to proces tworzenia i zarządzania danymi o projekcie budowlanym przez jego cykl. Wykonując to modelowanie, musisz opracować cyfrowy opis każdego aspektu zasobu budowlanego. Opis zazwyczaj obejmuje modele 3D bogate w dane i powiązane dane strukturalne.

Korzyści z korzystania z modelowania informacji o budynku

#1. Lepsza komunikacja i współpraca

Dzięki nowoczesnym modelom BIM możliwa jest współpraca na miejscu poprzez udostępnianie i wersjonowanie. Zespoły mogą również przeglądać modele z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych i bezproblemowo udostępniać je wszystkim zainteresowanym stronom.

#2. Oszacowanie kosztów na podstawie modelu

Modelowanie informacji biznesowych pomaga w efektywnym szacowaniu kosztów w oparciu o modele. Ponieważ narzędzia BIM mogą zautomatyzować zadania, takie jak naliczanie kosztów, estymatory działają szybko na podstawie danych, których potrzebujesz.

#3. Zwiększona produktywność

Użytkownicy mogą natychmiast generować rysunki produkcyjne lub bazy danych przy użyciu danych BIM. Tworzenie modeli w kontrolowanym środowisku oznacza mniej strat czasu i pieniędzy oraz większą wydajność.

#4. Usprawnione zarządzanie procesami

Projekt budowlany składa się z różnych etapów, a wszystkimi można efektywnie zarządzać za pomocą narzędzi BIM. Gdy wszystkie zaangażowane zespoły współpracują na prostej platformie, prawdopodobieństwo nieporozumień i błędów jest mniejsze.

#5. Ogólnie lepsze konstrukcje

Narzędzia BIM zapewniają lepszą kontrolę nad wykonaniem projektu i decyzjami technicznymi. Ponieważ projekty można przetestować przed pracami budowlanymi, użytkownicy mogą zidentyfikować wszelkie braki konstrukcyjne.

Ryzyko związane z korzystaniem z BIM

 • Jeśli nie wiesz, w jaki sposób korzystanie z narzędzia BIM wpłynie na umowę między zainteresowanymi stronami, korzystanie z niego nie jest prawnie bezpieczne.
 • Ponieważ rynek modelowania informacji biznesowych rośnie, dla niektórych zespołów może to być pierwszy raz. W rezultacie mogą niepotrzebnie spędzać nad tym zbyt dużo czasu.
 • Zaangażowane strony mogą nie wiedzieć, czym jest modelowanie informacji biznesowych, przez co inwestowanie w nie pieniędzy i czasu może być bezużyteczne.

Zastosowania modelowania informacji o budynku

Mówiąc najprościej, modelowanie informacji biznesowych można wykorzystać na każdym etapie projektu budowlanego. Oto najczęstsze zastosowania oprogramowania BIM:

 • Wizualizuj dowolną architekturę w modelach 3D przy najmniejszym wysiłku.
 • Generuj rysunki produkcyjne dla różnych systemów budynku z gotowego modelu.
 • Automatyczna aktualizacja kosztorysu zgodnie ze zmianami w modelu.
 • Przejrzyj projekty, aby sprawdzić, czy są one zgodne z kodeksem budowlanym.
 • Kolejno koordynuj zamawianie materiałów, produkcję i dostawę.
 • Zarządzaj procesami, takimi jak planowanie przestrzeni, renowacja i konserwacja.
 • Zilustruj graficznie plan ewakuacji i możliwe problemy, aby uzyskać awarię kryminalistyczną.
 • Sprawdź kolizje, aby uniknąć konfliktów i kolizji.

Istniejące wyzwania na rynku modelowania informacji o budynkach

 • Problemy z interoperacyjnością danych muszą zostać usunięte przy użyciu dobrze zdefiniowanych transakcyjnych modeli procesu konstrukcji.
 • Cyfrowe dane projektowe powinny być obliczalne.
 • Powinny istnieć praktyczne strategie, które mogą skutecznie wymieniać i integrować dane między różnymi komponentami BIM.
 • Konieczność określenia, którzy interesariusze powinni rozwijać i obsługiwać BIM.
 • Wytyczne dotyczące procesu BIM muszą zostać ustandaryzowane.

#1. Efektywności energetycznej

Podobnie jak reszta świata, BIM koncentruje się również na ekologicznym budownictwie zorientowanym na środowisko. Oprócz ratowania przyrody można to nazwać strategią marketingową. Współcześni architekci i inżynierowie preferują projekty energooszczędne, a BIM może zaoferować ulepszone modelowanie energii dla Twoich wyborów projektowych.

#2. drukowanie 3d

Wczesne drukowanie 3D miało swoje wady, ale nowe przezwyciężyły je. Teraz możesz przekształcić swój cyfrowy model w prawdziwy. Użytkownicy BIM często tworzą dokładne modele w skali za pomocą drukarki 3D.

#3. Technologia chmury

Technologia chmury zawładnęła światem, a BIM nie jest wyjątkiem. Narzędzia BIM oparte na chmurze stają się coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają one specjalistom budowlanym dostęp do zasobów z dowolnego miejsca i o każdej porze. Wspierają one również współpracę z różnych lokalizacji jednocześnie.

#4. Automatyzacja

Automatyzacja oznacza wykorzystanie cyfrowych aplikacji, procesów i robotów w celu zastąpienia zadań wymagających ludzkiego wysiłku. BIM pozwala zautomatyzować pracę i chroni przed zagrożeniami dla zdrowia.

Przyjrzymy się teraz najlepszemu oprogramowaniu do modelowania informacji o budynku.

Revit

Przeznaczony głównie dla zespołów AEC, Revit pomaga im projektować i rozwijać wysokiej jakości infrastrukturę. Możesz łatwo tworzyć modele 3D, dodając kształty i struktury z dokładnością i precyzją.

Nie musisz martwić się o pracę nad dokumentacją, ponieważ to narzędzie pomaga usprawnić ją dzięki takim funkcjom, jak natychmiastowa zmiana planu, elewacje i planowanie. Jego ujednolicone środowisko projektowe w równym stopniu wspiera wszystkie zespoły, ponieważ użytkownicy mogą synchronizować, zapisywać i udostępniać dane CAD i BIM oparte na modelach za pomocą tego narzędzia.

Oprócz zintegrowanych narzędzi analitycznych, Revit oferuje wsparcie interoperacyjności dla wielu narzędzi CAD i BIM. Dlatego zespoły projektowe mogą łatwo odkrywać spostrzeżenia i uzyskiwać wyniki z danych.

Archicad

Archicad szczyci się przyjaznym dla użytkownika interfejsem i solidnymi wbudowanymi narzędziami do projektowania, wizualizacji i realizacji projektów budowlanych. Jego narzędzia do wizualizacji architektonicznej przekształcają Twoje pomysły w atrakcyjne projekty przyszłych budynków. Dzięki temu możesz ożywić swoje modele i zainteresować nimi interesariuszy.

Architekci mogą tworzyć fascynujące projekty dzięki obsłudze dużych trybów i algorytmicznym narzędziom do projektowania. Archicad zapewnia również różne gotowe narzędzia do tworzenia dokumentacji. Dzięki nim użytkownicy mogą generować harmonogramy i arkusze, korzystając z danych z modelu BIM.

Co więcej, możesz pozbyć się papierkowej roboty, włączając je do lokalnego przepływu pracy publikowania zgodnego z wymaganiami BIM. Bez względu na wielkość lub złożoność Twojego projektu, to narzędzie ułatwia współpracę z członkami zespołu i interesariuszami.

Navisworks

Navisworks to narzędzie do przeglądu i koordynacji, które może pomóc w realizacji projektu. Umożliwia wizualizację i łączenie wszystkich danych projektowych konstrukcji w jednym modelu sfederowanym.

Dzięki tej aplikacji BIM użytkownicy mogą łatwo zidentyfikować kolizje i kolizje oraz naprawić je jeszcze przed budową. Dzięki temu mogą zaoszczędzić cenny czas na stronie i nie muszą później nad nią pracować.

Navisworks posiada narzędzie TimeLiner do tworzenia symulacji 4D i umożliwia animowanie obiektów modelu. Może również tworzyć zsynchronizowane widoki projektów przy użyciu plików z programów Revit i AutoCAD. Możesz także przeanalizować dane startowe, przenosząc je do Excela.

Użytkownicy mogą planować bezpośrednio z modeli projektów i w razie potrzeby importować je z aplikacji do zarządzania projektami innych firm.

SketchUp

Za pomocą SketchUp, możesz łatwo tworzyć piękne projekty budynków i współpracować nad nimi. Oprogramowanie do modelowania 3D oferuje solidne narzędzia ułatwiające projektowanie zrównoważonych budynków. Możesz nawet uzyskać dostęp do wtyczek, aby rozszerzyć funkcje tego narzędzia.

Posiada kolekcję milionów gotowych modeli 3D, z których możesz wybrać dowolny i zacząć nad nim pracować. SketchUp oferuje również szybki wgląd w badania projektowe i umożliwia tworzenie profesjonalnych fotorealistycznych obrazów przed ich wyeksportowaniem.

Niektóre z jego innych godnych uwagi funkcji to mobilna przeglądarka rozszerzonej rzeczywistości, oglądanie zestawu słuchawkowego (XR), dokumentacja projektowa 2D, w pełni renderowany eksport animacji i wizualizacja modelu w czasie rzeczywistym. Możesz uzyskać dostęp do tego narzędzia w chmurze z dowolnej przeglądarki internetowej na komputerze i iPadzie.

Projektant OpenBuildings

Jeśli chcesz szybko zaprojektować i dostarczyć nowatorską architekturę, Projektant OpenBuildings to platforma dla Ciebie. To kompleksowe rozwiązanie oferuje funkcje zarówno narzędzi CAD, jak i BIM, aby pomóc Ci sprostać rosnącym wymaganiom współczesności.

Zawiera kompleksowe narzędzia architektoniczne do projektowania i tworzenia obiektów, niezależnie od ich wielkości i złożoności. Jego katalog planowania przestrzeni może być wykorzystany do projektowania kiosków biletowych i wyświetlaczy informacji pasażerskiej. Do wizualizacji oferuje obrazy 3D, animacje i fotorealistyczne renderingi.

Za pomocą oprogramowania OpenBuildings Designer można również projektować złożone systemy MEP, w tym systemy zasilania, oświetlenia, wykrywania pożaru, orurowania, uzdatniania powietrza i hydrauliki. Umożliwia również generowanie dokumentacji budowlanej i raportów.

Procore

Procore to narzędzie do zarządzania budową, które łączy zespoły terenowe z wirtualnymi modelami projektowania i budowy. Dzięki niemu zespoły mogą budować to, czego oczekują właściciele, współpracując ze wszystkimi zaangażowanymi stronami w 2D i 3D.

Pozwala zapewnić wyjątkową wydajność dzięki łatwemu opracowywaniu różnych modeli. Pracując nad tym narzędziem, użytkownicy mogą projektować rysunki elewacji bezpośrednio z modelu sfederowanego i oszczędzać czas, który mogliby poświęcić na ich odtworzenie.

Redukując błędy instalacji, Procore oszczędza Twoje pieniądze i czas. Narzędzie do współpracy w czasie rzeczywistym pozwala zespołom szybko uzyskać modele 3D bez kolizji. Możesz także usprawnić cały proces koordynacji, łącząc zespoły projektowe, operacyjne i terenowe.

Wniosek 🏢

Włączając aplikacje oprogramowania BIM do projektu budowlanego, możesz uniknąć przekroczeń, zapobiec niepotrzebnym opóźnieniom i zoptymalizować komunikację wewnętrzną. Dlatego architekci i budowniczowie powinni wybrać narzędzie BIM z omawianej listy, biorąc pod uwagę wymagane funkcje, wielkość projektu i projekt budynku.

Teraz, gdy znasz już modelowanie informacji biznesowych i najlepsze narzędzia do BIM, możesz sprawdzić listę najlepszych programów CAD.

x