6 platform wydawniczych Web3 dla pisarzy

Wraz z ewolucją Web2 w Web3 tworzenie i dystrybucja treści cyfrowych przybiera nowe formy. Warto zauważyć, że główną troską pisarzy w tej nowej erze jest znalezienie platformy, która priorytetowo traktuje pełną własność ich twórczej ekspresji i możliwości monetyzacji.

Platformy wydawnicze Web3, które obejmują funkcje takie jak technologia blockchain i decentralizacja, spełniają te potrzeby. Przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych platform wydawniczych Web3, które powinieneś rozważyć jako pisarz chcący wykorzystać moc Web3.

Czym są platformy do pisania Web3 i co czyni je wyjątkowymi?

Jeśli Web3 odnosi się do zdecentralizowanej, niewymagającej uprawnień i skupionej na użytkowniku wersji sieci Web, wówczas platformy wydawnicze Web3 publikują aplikacje z wbudowanymi wszystkimi tymi cechami. Platformy wydawnicze Web3 odnoszą się do aplikacji do publikowania cyfrowego integrujących technologię blockchain w celu zapewnienia takich funkcji, jak własność, przejrzystość i możliwości bezpośredniej monetyzacji.

Istnieje kilka kluczowych funkcji, które odróżniają platformy wydawnicze Web3 od zwykłych platform wydawniczych.

Zdecentralizowana technologia Blockchain i monetyzacja

Największym wskaźnikiem Web3 jest technologia blockchain. Platformy Web3 mogą zapewnić przejrzystość i prawdziwą decentralizację poprzez blockchain.

Na przykład platformy Web3 mogą wykorzystywać technologię blockchain do tworzenia literackich NFT lub tokenów na podstawie Twoich prac pisanych. Następnie możesz użyć inteligentnych kontraktów blockchain, aby zarabiać tantiemy za każdą kolejną sprzedaż swojego tokenizowanego dzieła lub automatycznie płacić współautorowi.

Ponadto prawdopodobnie otrzymasz zapłatę za swoją pracę w kryptowalutach, które, jak wszyscy wiemy, zazwyczaj opierają się na technologii blockchain.

Prywatność

W Web2 istnieją nieograniczone możliwości naruszeń danych, ponieważ użytkownicy muszą przesłać dane osobowe w imię weryfikacji KYC. Platformy wydawnicze Web3 rozwiązują ten problem, stawiając na pierwszym miejscu anonimowość i korzystając z adresów portfeli.

Każdy użytkownik jest rozpoznawany po alfanumerycznym ciągu znaków, zwanym adresem portfela. Jeśli jest to dla Ciebie ważne jako pisarza, powinieneś wybrać platformy Web3.

Mirror zyskał miano jednej z najlepszych platform do publikowania w Web3. Platforma działa w sieci Ethereum, co oznacza, że ​​każdy użytkownik może zarejestrować się za pomocą swojego portfela Ethereum i przechowywać swoje teksty w Arweave, stałej sieci przechowywania informacji.

Mirror oferuje dwa główne sposoby zarabiania na treściach: przedmioty kolekcjonerskie i subskrypcje Web3.

Pierwsza, kolekcjonerska, jest możliwa poprzez wybicie fragmentu treści jako NFT. Mirror oferuje bezpłatny sposób na wybicie każdego postu lub fragmentu treści, umożliwiając autorowi ustalenie ograniczonej podaży i ceny. Ponadto autorzy mogą osadzać dowolną zakupioną grafikę cyfrową NFT w swoich postach lub artykułach na blogu. Ostateczny literacki produkt NFT będzie zawierał zarówno treść pisemną, jak i grafikę cyfrową NFT.

Drugą opcją monetyzacji jest token-gating, który polega na blokowaniu treści premium za zaporą, którą można odblokować tylko za pomocą kryptowaluty.

Podsumowując, Mirror ma łatwy w obsłudze interfejs użytkownika i jest popularną opcją zarówno dla autorów, jak i klientów. Zapewnia także pewną elastyczność w zakresie opcji monetyzacji publikacji.

Sigle to kolejna opcja publikowania w Web3. Jest zbudowany na protokole Stacks, rozwiązaniu warstwy 2, które umożliwia funkcjonalność NFT i inteligentnych kontraktów w łańcuchu bloków Bitcoin. Ze względu na swoją sieć domową Sigle wykorzystuje technologię zapisu porządkowego Bitcoin zamiast tradycyjnych Ethereum NFT do przechowywania treści użytkowników w sieci Bitcoin.

Sigle ma kilka funkcji, które poprawiają komfort użytkowania. Pierwszy to interfejs użytkownika, który jest tak prosty jak jego rywal z Web2, Medium. Drugą funkcją jest szereg narzędzi wsparcia dla autorów, w tym wbudowany edytor, niestandardowa domena bloga zoptymalizowana pod kątem SEO i intuicyjny pulpit nawigacyjny.

Zarabianie na swoich tekstach w Sigle ma tę samą formułę co Mirror: bramkowanie tokenów i literackie NFT. Jednak niewielka różnica polega na tym, że autorzy na Sigle mogą wybrać, w jakiej walucie otrzymywać zarobki.

Branża wydawnicza to konkurencyjna przestrzeń rządzona umowami wydawniczymi, które skłaniają nowych autorów do samodzielnego publikowania za pośrednictwem e-booków. Soltype pojawia się jako rozwiązanie Web3 do samodzielnego publikowania; to oparty na blockchain rynek e-booków, na którym pisarze mogą pisać, bić i sprzedawać swoje prace jako literackie NFT.

Każdy zbiór literackich NFT znajduje się pod pełną kontrolą autora, więc może on ustalić limit podaży i wycenić go według własnego uznania. Aby zwiększyć rzadkość poszczególnych NFT z kolekcji, autor może dołączyć unikalne okładki do e-booków w kolekcji.

Zakup NFT z kolekcji zapewnia pełny dostęp i własność e-booka, co oznacza, że ​​możesz czytać, handlować i odsprzedawać na wybranych przez siebie najlepszych rynkach Solana.

Akapit przyjmuje nieco inne podejście niż inne platformy, ponieważ jest skierowany do pisarzy, którzy już zbudowali publiczność. Jeśli jesteś pisarzem, który ma już społeczność, Paragraph pozwala Ci na tym zarabiać, oferując trzy roczne plany subskrypcji autorom na różnych etapach rozwoju. Pisarze posiadający 100, 1000 i 5000 członków muszą zapłacić odpowiednio 0,05, 0,1 i 0,5 ETH.

Jeśli chodzi o zarobki, każdy post na platformie jest klasyfikowany jako NFT, ale autorzy mogą posunąć się dalej, zamieniając je w przedmiot kolekcjonerski. Zakup przedmiotu kolekcjonerskiego daje kupującemu pełną własność poczty.

W przeciwieństwie do innych na tej liście, Hashnode jest małą niszą. Jest to platforma blogowa przeznaczona dla programistów i autorów tekstów technicznych. Chociaż platforma posiada funkcje Web2, takie jak weryfikacja KYC i rejestracja e-mailowa, platforma obsługuje dużą społeczność użytkowników Web3, której nie można zignorować.

Hashnode zapewnia wiele narzędzi wspierających autorów na platformie, w tym wsparcie SEO, automatyczne publikowanie i tworzenie kopii zapasowych w GitHub, wbudowany edytor oraz usługę subskrypcji biuletynu.

Hive Blog to platforma społecznościowa i blogowa zbudowana na blockchainie Hive. Podobnie jak inne blockchainy, Hive ma natywną walutę, która ułatwia transakcje we wszystkich swoich projektach, w tym na blogu Hive.

Ten blog nie nagradza autorów za pisanie, ale zachęca użytkowników do wybierania treści i interakcji z innymi postami. Użytkownicy o największym wpływie otrzymują część przychodów platformy wypłacanych w dolarach Hive-Based Dollars (HBD), stabilnych monetach platformy.

Hive Blog to platforma hybrydowa oferująca różne opcje rejestracji, aby zaspokoić potrzeby użytkowników Web3 i Web2. Możesz więc użyć adresu e-mail lub zachować anonimowość, logując się za pomocą portfela.

  • Platformy do pisania Web3 zapewniają pełną własność ekspresji twórczej i możliwości monetyzacji dzięki funkcjom takim jak technologia blockchain i decentralizacja.
  • Platformy te korzystają z technologii blockchain, aby zapewnić przejrzystość, decentralizację i prywatność, oferując opcje takie jak zarabianie tantiem z tokenizowanych dzieł i otrzymywanie płatności w kryptowalutach.
  • Niektóre popularne platformy do pisania Web3 to Mirror, Sigle, Soltype, Paragraph, Hashnode Web3 i Hive Blog, z których każda oferuje autorom unikalne funkcje i opcje monetyzacji. Eksplorowanie tych platform może zapewnić większą kontrolę, lepsze zarobki i uczciwy ekosystem wydawniczy.

Czy powinieneś używać platformy do pisania Web3?

Platformy do pisania Web3 oferują większą kontrolę nad treściami, lepsze opcje monetyzacji oraz bardziej przejrzysty i sprawiedliwy ekosystem. Te funkcje sprawiają, że platformy do pisania Web3 są dobrym wyborem, jeśli chcesz zarabiać na pisaniu i zachować przy tym anonimowość.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że usuwa wszystkich pośredników i sprawia, że ​​publikowanie jest bardziej dostępne. Jednakże nauczenie się poruszania po świecie kryptowalut i Web3 może być pewnym wyzwaniem. Ale zdecydowanie warto spróbować.

x