7 błędów VPN, których musisz unikać

Niezależnie od tego, czy chcesz chronić swoją prywatność, czy próbujesz uzyskać dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi, korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) może pomóc w zamaskowaniu Twojego adresu IP i zapewnić bardziej anonimowe korzystanie z Internetu.

To powiedziawszy, chociaż sieci VPN mogą chronić Cię przed wścibskimi oczami, bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może ujawnić Twoją tożsamość lub, co gorsza, narazić Cię na rzeczywiste zagrożenia cybernetyczne. Oto kilka błędów, których będziesz chciał uniknąć, korzystając z usługi VPN, aby zachować bezpieczeństwo.

1. Korzystanie z bezpłatnej, zawodnej usługi VPN

Popularnym mitem na temat usług VPN jest to, że wszystkie są sobie równe. Zwłaszcza wielu początkujących użytkowników VPN wybierze bezpłatną usługę, aby zaoszczędzić pieniądze. Pomysł niewydawania czegokolwiek na cenną usługę może wydawać się kuszący dla wielu osób, ale często wiąże się to z innym kosztem: naruszeniem prywatności.

Niektórzy dostawcy bezpłatnych usług VPN są znani z gromadzenia i sprzedaży Twoich danych, co neguje korzyści płynące z korzystania z VPN w celu zapewnienia anonimowości. Co więcej, większość bezpłatnych dostawców usług VPN jest w stanie zapewnić jedynie powolną lub ograniczoną przepustowość, ponieważ nie mają dużych budżetów do wydania na usługę premium.

Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem bezpłatnej sieci VPN, ważne jest, aby rozważyć, co będziesz musiał zamienić na koszt niepłacenia ani grosza za usługę. Jeśli naprawdę cenisz swoją prywatność, najlepiej wybrać niezawodnego dostawcę usług VPN, który oferuje solidne funkcje bezpieczeństwa i dobrą wydajność, nawet jeśli ma to swoją cenę.

2. Ignorowanie lokalizacji serwerów

Chociaż celem sieci VPN jest maskowanie adresu IP oraz szyfrowanie danych i ruchu, faktem jest, że lokalizacja serwera, z którym łączysz się za pośrednictwem sieci VPN, może mieć wpływ na Twoje wrażenia z korzystania z Internetu. Łączenie się z serwerem, który jest geograficznie odległy od Twojej rzeczywistej lokalizacji, może prowadzić do zmniejszenia wydajności i prędkości połączenia. Może to zakłócać przeglądanie.

Aby wykorzystać zalety swojej sieci VPN, pamiętaj o ocenie i ustaleniu, czy lokalizacje serwerów dostawcy odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom. Nadaj priorytet sieciom VPN z lokalizacjami serwerów znajdującymi się w pobliżu Twojej, aby zapewnić wydajną transmisję danych i lepsze prędkości.

3. Przecenianie zabezpieczeń prywatności VPN

Sieci VPN mogą zwiększyć Twoją prywatność w Internecie, maskując Twój adres IP i szyfrując cały ruch wychodzący. To powiedziawszy, istnieją ograniczenia w zakresie możliwości bezpiecznej sieci VPN. Nierozpoznanie tego i nadmierne poleganie na zabezpieczeniach prywatności VPN może narazić Cię na potencjalne zagrożenia cyberbezpieczeństwa.

Pliki cookie, odciski palców przeglądarki i wszelkie złośliwe oprogramowanie, które przypadkowo pobierzesz podczas korzystania z VPN, mogą spowodować śledzenie Twojej aktywności. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby ćwiczyć bezpieczne przeglądanie i stosować takie praktyki, jak regularne czyszczenie plików cookie i unikanie potencjalnych prób phishingu.

Upewnij się, że zapoznałeś się z możliwościami swojej sieci VPN oraz tym, co może, a czego nie może ukryć, abyś mógł podejmować świadome decyzje dotyczące swoich zachowań podczas przeglądania i zintegrować lepsze nawyki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

4. Nieużywanie VPN bez logów

Jeśli korzystasz z VPN, możesz bezpiecznie założyć, że chcesz zachować prywatność swojej aktywności online. Ale możesz nie wiedzieć, że niektóre serwery VPN rejestrują całą Twoją aktywność w Internecie. Dlatego ważne jest, aby korzystać z VPN bez logów.

Jednak wielu dostawców VPN oferuje obecnie sieci bez logów, co oznacza, że ​​Twój adres IP ani dane nie są gromadzone podczas przesyłania przez sieć. Dzięki temu Twoja aktywność przeglądania pozostaje prywatna, a także gwarantuje, że złośliwi uczestnicy nie będą mogli wykorzystać zapisanych danych w przypadku naruszenia.

Upewnij się, że usługa VPN udająca brak dziennika została poddana niezależnemu audytowi. Gwarantuje to, że ich status braku dziennika został zweryfikowany przez zewnętrzną osobę oceniającą.

5. Torrentowanie bez środków ostrożności

Częstym powodem korzystania z usług VPN jest dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi. Jeśli używasz VPN do torrentowania, nie możesz po prostu połączyć się z dowolnym wybranym serwerem. W rzeczywistości ważne jest, aby połączyć się z serwerem VPN zlokalizowanym poza Stanami Zjednoczonymi, aby uniknąć komplikacji związanych z powiadomieniami DMCA.

Jeśli korzystasz z torrenta za pośrednictwem serwera znajdującego się w USA, możesz w sposób niezamierzony podlegać przepisom dotyczącym egzekwowania praw autorskich. Wybór serwera w lokalizacji, w której obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące torrentowania, może pomóc uniknąć konsekwencji prawnych, a jednocześnie cieszyć się prywatnością oferowaną przez VPN.

6. Nieużywanie wyłącznika awaryjnego

Przełącznik zabijania VPN to zasadniczo zaawansowana funkcja bezpieczeństwa stosowana przez niektórych dostawców VPN w celu ochrony Twojego adresu IP przed ujawnieniem w przypadku zerwania połączenia. Niezależnie od tego, jak bezpieczny jest serwer VPN, istnieje możliwość awarii połączenia. Chociaż zdarza się to częściej w przypadku tanich lub bezpłatnych sieci VPN, nawet bezpieczne sieci VPN mogą się rozłączyć, jeśli masz niestabilne połączenie internetowe lub występują zakłócenia oprogramowania.

Kiedy połączenie zostanie zerwane, możesz zostać rozłączony z serwerem VPN i ponownie połączyć się z serwerem domowym. Zarówno z punktu widzenia prywatności, jak i prawnego, może to mieć negatywne konsekwencje i stanowić poważne ryzyko dla cyberbezpieczeństwa. Jednakże wyłącznik awaryjny automatycznie wykrywa taką zmianę, jeśli do niej dojdzie, i blokuje dostęp urządzenia do Internetu. Po ponownym nawiązaniu połączenia z serwerem VPN wyłącznik awaryjny wyłącza i przywraca dostęp do Internetu.

7. Przeoczenie Polityki prywatności dostawcy VPN

Nikt nie chce tracić czasu na przeglądanie szczegółów polityki prywatności dostawcy VPN, ale nie jest to coś, co należy ignorować, jeśli cenisz swoją prywatność i bezpieczeństwo. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli natkniesz się na ofertę VPN, która wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa.

W polityce prywatności dostawca określa swoje praktyki i zobowiązania dotyczące rejestrowania, przechowywania i udostępniania danych. Nawet po przejrzeniu dokumentu dowiesz się, czy dostawca ma rygorystyczną politykę dotyczącą braku logów i czy istnieje ryzyko, że Twoje dane zostaną sprzedane stronom trzecim. Wszyscy renomowani dostawcy VPN mają politykę prywatności (zwykle znajdującą się na dole ich stron internetowych).

Testowanie bezpieczeństwa Twojej sieci VPN jest kluczowe

Podstawowym celem VPN jest służenie jako bezpieczny punkt dostępu do zdalnej sieci. Jeśli VPN nie jest bezpieczny, jego użyteczność i Twoja prywatność mogą być znacznie zagrożone. W szczególności wycieki danych mogą narazić Cię na różne zagrożenia i ataki internetowe.

Biorąc to pod uwagę, jeśli chcesz korzystać z VPN, ważne jest, aby poświęcić czas na przetestowanie wydajności różnych sieci i mieć świadomość, jakie błędy mogą prowadzić do mniej bezpiecznego przeglądania.

x