Jak zainstalować Javę na Ubuntu i przygotować się do bezpiecznego kodowania

Java to obiektowy język programowania wysokiego poziomu, wydany w 1995 roku przez firmę Sun Microsystem i obecnie będący własnością firmy Oracle. Od momentu wydania Java stała się jednym z najpopularniejszych i powszechnie używanych języków programowania.

Według PYPL Indeks popularności języków programowania, według stanu na wrzesień 2023 r. Java była drugim najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Wyrocznia zauważa również, że od 2019 r. Java była językiem numer jeden w przypadku mikrousług, DevOps, AI, VR, Big Data, Analytics i chatbotów.

W grudniu 2019 r. na całym świecie było 45 miliardów aktywnych wirtualnych maszyn Java. Możesz być pewien, że Java to język programowania, który obsługuje miliony krytycznych transakcji biznesowych odbywających się codziennie.

W momencie premiery Java stanowiła przełom w tworzeniu oprogramowania. Java wprowadziła możliwość jednorazowego napisania kodu i uruchomienia go w dowolnym miejscu, w którym dostępna jest kompatybilna wirtualna maszyna Java (JVM). Oznaczało to, że programiści nie musieli pisać kodu specyficznego dla platformy dla różnych architektur sprzętowych i systemów operacyjnych, co było żmudne i czasochłonne.

To była wtedy wielka sprawa, ponieważ opracowywano wiele nowych urządzeń i systemów operacyjnych, a zatem język, który pozwolił na prawdziwy rozwój międzyplatformowy, był zesłany z niebios.

Oprócz kompatybilności międzyplatformowej, która zapoczątkowała przyjęcie i używanie języków programowania Java, Java podjęła rewolucyjne decyzje projektowe, które emulowały inne języki programowania.

Na przykład Java wprowadziła zarządzanie pamięcią w czasie wykonywania i automatyczne zarządzanie pamięcią poprzez wyrzucanie elementów bezużytecznych, aby zapobiec wyciekom pamięci i błędom. Spopularyzował także paradygmat obiektowy i silne sprawdzanie typów w celu wykrycia błędów w rozwoju.

Dlaczego możesz chcieć zainstalować Javę na Ubuntu

Jako programista Java znajomość systemu operacyjnego Linux może dać ci znaczną przewagę nad innymi programistami. Tak naprawdę znajomość Linuksa jest cenioną umiejętnością wśród programistów.

Wiele narzędzi programistycznych zostało stworzonych z myślą o systemie operacyjnym Linux. Dlatego Linux zapewnia mnóstwo narzędzi programistycznych, które zwiększają produktywność i ułatwiają prace programistyczne. Zapewnia także potężne środowisko powłoki do tworzenia skryptów, które jest przydatne w automatyzacji, administrowaniu systemem i przetwarzaniu wsadowym.

Linux jest także najbardziej dominującym systemem operacyjnym działającym po stronie serwera i przetwarzającym dane w chmurze. Jeśli chcesz pracować przy programowaniu po stronie serwera, DevOps i przetwarzaniu w chmurze, Linux jest niezbędną umiejętnością. Biorąc pod uwagę, że są to również obszary, w których język programowania Java wyróżnia się, sensowne jest używanie do tych zadań języka Java w środowisku Linux.

System operacyjny Linux otwiera także świat open source przed programistami Java. Java ma wiele otwartych narzędzi, bibliotek i projektów. Większość, jeśli nie wszystkie, narzędzi i bibliotek typu open source zaprojektowano do pracy w systemie operacyjnym Linux, który jest systemem operacyjnym typu open source.

Chociaż istnieje wiele dystrybucji Linuksa, z których można korzystać, bardzo popularnym wyborem wśród użytkowników Linuksa jest Ubuntu. Ubuntu oferuje bardzo przyjazny dla użytkownika interfejs, który jest łatwy w użyciu, nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z Linuksa.

Oferuje także długoterminowe wsparcie techniczne i jest wspierany przez dużą i aktywną społeczność Użytkowników. Ponadto Ubuntu zawiera szeroką gamę wbudowanych narzędzi programistycznych i jest również szeroko wspierany przez dostawców oprogramowania i dostawców usług w chmurze.

Dlatego każdy programista Java, który chce wykorzystać pełne możliwości systemu operacyjnego Linux w celu poszerzenia swoich umiejętności i doświadczenia programistycznego, odniesie ogromne korzyści z używania Ubuntu.

Jak zainstalować Javę na Ubuntu

Aby zainstalować Javę i używać jej w systemie Ubuntu, należy zainstalować dwa główne komponenty. To są:

  • Java Development Kit (JDK) – pakiet JDK zapewnia narzędzia, których jako programista będziesz potrzebować do pisania programów w języku Java. Zawiera kompilator Javac, który kompiluje kod Java do kodu bajtowego, debuger i inne narzędzia programistyczne.
  • Środowisko wykonawcze Java (JRE) — środowisko JRE zawiera wirtualną maszynę Java (JVM) i bibliotekę klas Java (JCL). Środowisko JRE służy do wykonywania skompilowanych programów Java.

Podczas instalowania Java dostępne są dwie główne opcje do wyboru. Po pierwsze, istnieje pakiet Oracle JDK, w całości obsługiwany przez firmę Oracle, która jest właścicielem języka Java. Oracle JDK nie jest oprogramowaniem typu open source. Inną opcją jest OtwórzJDKktóra jest wersją bezpłatną i o otwartym kodzie źródłowym.

Zarówno Oracle JDK, jak i OpenJDK są rozpoznawane i wydawane przez firmę Oracle i są funkcjonalnie takie same. Jednak Oracle JDK ma bardziej restrykcyjną licencję i nie uwzględnia wkładu społeczności. OpenJDK, będący oprogramowaniem typu open source, cieszy się wsparciem społeczności i właśnie to zamierzamy zainstalować.

Zarówno OpenJDK, jak i Oracle JDK są dostarczane w pakiecie ze środowiskiem Java Runtime Environment, chociaż OpenJDK umożliwia osobną instalację środowiska JRE. Obecnie najnowszą i powszechnie stosowaną wersją OpenJDK z długoterminowym wsparciem jest wersja 17 i właśnie ją zainstalujemy.

Aby zainstalować Javę w Ubuntu:

1. Sprawdź, czy masz zainstalowaną Javę, otwierając terminal i uruchamiając:

java -version

Jeśli nie masz zainstalowanej Java, otrzymasz taki wynik:

Jeśli masz zainstalowaną starszą wersję Java, kontynuuj samouczek, aby zainstalować najnowszą wersję.

2. Zaktualizuj swój pakiet apt do najnowszej wersji, uruchamiając:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

3. Aby pobrać i zainstalować OpenJDK w wersji 17, uruchom:

sudo apt install -y openjdk-17-jdk

To polecenie instaluje zarówno zestaw Java Development Kit (JDK), jak i środowisko Java Runtime Environment (JRE). Poczekaj na zakończenie pobierania i instalacji. Może to zająć trochę czasu, w zależności od szybkości Twojego Internetu.

4. Aby sprawdzić, czy pomyślnie zainstalowano poprawną wersję Java, uruchom:

java -version

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, powinieneś otrzymać taki wynik wskazujący, że zainstalowano zarówno OpenJDK w wersji 17, jak i środowisko wykonawcze OpenJDK.

5. Aby dodatkowo potwierdzić, że instalacja zestawu Java Development Kit przebiegła pomyślnie, możesz sprawdzić dostępną wersję kompilatora Javac, uruchamiając:

javac -version

Wyjście:

javac to główny kompilator używany do kompilowania kodu źródłowego Java do kodu bajtowego w celu wykonania przez środowisko wykonawcze Java.

Znaczenie regularnej aktualizacji i utrzymywania aktualizacji Java i poprawek zabezpieczeń

Po zainstalowaniu oprogramowania Java w systemie ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania Java w miarę udostępniania nowych aktualizacji i poprawek zabezpieczeń. Po pierwsze, Java jest regularnie aktualizowana, aby poprawić jej wydajność i stabilność oraz zapewnić nowe funkcje. Dlatego aktualizacja Java umożliwia korzystanie z najnowszych funkcji podczas programowania i uzyskiwanie lepiej działających aplikacji.

Kolejnym ważnym powodem instalowania aktualizacji jest bezpieczeństwo. Uruchamianie nieaktualnych wersji Java może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ złośliwi uczestnicy mogą wykorzystać znane luki w zabezpieczeniach w celu zaatakowania systemu. Aktualizowanie i instalowanie poprawek pomaga również skorygować wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa, które mogły zostać wykryte, zanim będą mogły zostać wykorzystane na niekorzyść.

Aby mieć pewność, że aplikacje Java działają wydajnie i bezpiecznie, a przestoje są minimalne, należy regularnie aktualizować oprogramowanie Java zainstalowane w systemie oraz poprawki zabezpieczeń po ich wydaniu.

Jak odinstalować Javę z Ubuntu

Jeśli chcesz odinstalować Javę z Ubuntu, wykonaj następujące kroki:

1. Sprawdź zainstalowaną wersję Java, uruchamiając w terminalu następującą komendę:

java -version

Wyjście:

openjdk version "17.0.8.1" 2023-08-24
OpenJDK Runtime Environment (build 17.0.8.1+1-Ubuntu-0ubuntu122.04)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 17.0.8.1+1-Ubuntu-0ubuntu122.04, mixed mode, sharing)

Dane wyjściowe pokazują, że mamy zainstalowaną wersję Java 17.0.8.1, czyli tę, którą zainstalowaliśmy wcześniej.

2. Aby odinstalować Javę

sudo apt purge openjdk-17-*

W powyższym poleceniu używamy purge wraz z apt, aby usunąć pakiet wraz z jego plikiem konfiguracyjnym. Pakiet, który chcemy usunąć w tym przypadku, to openjdk-17-*.

Gwiazdka

jest używany jako znak wieloznaczny do dopasowania wszystkich pakietów, których nazwy zaczynają się od openjdk-17- . Jeśli masz zainstalowaną inną wersję Java, powiedzmy wersję 11, w powyższym poleceniu użyjesz openjdk-11-*. Wynik uruchomienia polecenia usunięcia Java pokazano poniżej:

3. W wierszu poleceń wpisz Y i naciśnij klawisz Enter, aby potwierdzić chęć odinstalowania oprogramowania Java. Poczekaj na zakończenie procesu instalacji.

java -version

4. Po zakończeniu możesz potwierdzić, że Java została pomyślnie odinstalowana, uruchamiając:

Wyjście:

Dane wyjściowe pokazują, że Java została całkowicie usunięta z Ubuntu.

Wniosek

Java to bardzo popularny język programowania znany z tego, że jest przenośny, skalowalny, stabilny i niezawodny. Zainstalowanie Java w Ubuntu pozwala programistom wykorzystać to, co najlepsze z obu światów, ułatwiając korzystanie z Java i jej zasobów typu open source, a jednocześnie rozwijając umiejętności związane z Linuksem, które są kluczowe dla programistów. Jako programista Java rozważ instalację Java w Ubuntu.

Następnie możesz także dowiedzieć się, jak zaktualizować JDK 1.6 do 1.7 w systemie Linux lub CentOS.