12/08/2021

7 najlepszych narzędzi Menedżera zadań dla systemu Linux

Udostępnij teraz w social media:

Masz program, którego nie możesz przestać uruchamiać na komputerze z systemem Linux? Ciekawi Cię, co wykorzystuje cały Twój procesor lub pamięć RAM? Będziesz potrzebować dobrego menedżera zadań. Na szczęście istnieją dziesiątki świetnych narzędzi do zarządzania zadaniami dla Linuksa dla wszystkich typów zastosowań.

Aby posortować ogromną liczbę programów do zarządzania zadaniami do wyboru, omówimy niektóre z najlepszych narzędzi do zarządzania zadaniami, których można używać do zarządzania programami powodującymi problemy, przeglądania wykorzystania zasobów systemowych i nie tylko.

1. Htop

Htop to tekstowe narzędzie do zarządzania zadaniami dla systemu Unix zainspirowane menedżerem zadań Top. Wiele osób, zwłaszcza administratorów systemu, polega na Htop, ponieważ oferuje on dziesiątki opcji zatrzymywania, ponownego uruchamiania i kontrolowania programów, a także oferuje informacje o użytkowaniu systemu w czasie rzeczywistym.

Godne uwagi funkcje

Pomimo tego, że jest oparty na tekście, Htop jest łatwy w użyciu, nowoczesny i znacznie bardziej responsywny niż „Top”, na którym jest oparty.
Potężna funkcja wyszukiwania ułatwia znajdowanie procesów.
Wiele opcji programu końcowego oznacza, że ​​żaden proces nie odmówi zakończenia.
Ze względu na swój tekstowy charakter może działać w dowolnym miejscu, nawet przez Internet na serwerze za pośrednictwem protokołu SSH.
Pokazuje użycie procesora i pamięci na pierwszy rzut oka, a nie ukryte w menu.
Procesy można filtrować i sortować za pomocą jednego przycisku.

Sprawdź -   Jak uzyskać aktualizację dla twórców systemu Windows 10

2. Stacer

Dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż menedżera zadań, sprawdź Stacer. To optymalizator systemu, menedżer pakietów, narzędzie do czyszczenia komputera, przeglądarka zasobów komputera i menedżer zadań programu w jednym. Ta aplikacja jest najlepsza dla użytkowników, którzy są nowicjuszami w Linuksie lub po prostu uwielbiają mieć wiele narzędzi w tym samym miejscu.

Godne uwagi funkcje

3. Ksysguard

Ksysguard jest domyślnym menedżerem zadań dla środowiska graficznego KDE Plasma. Jest to rozsądne narzędzie, które ułatwia zabijanie programów powodujących problemy. Jego wbudowana funkcja wyszukiwania jest jedną z najlepszych!

Godne uwagi funkcje

Konstrukcja „klient / serwer” umożliwia monitorowanie zarówno systemów lokalnych, jak i zdalnych.
Funkcja szybkiego wyszukiwania jest bardzo szybka i ułatwia znajdowanie i zamykanie programów.
Szczegółowa zakładka ładowania systemu ułatwia śledzenie komputera z systemem Linux.
Może być używany w trybie terminala, oprócz interfejsu graficznego.

4. Monitor systemu Gnome

Monitor systemu Gnome to minimalistyczny, ale potężny menedżer zadań dla środowiska graficznego Gnome Shell. Oferuje łatwe do odczytania wskaźniki wydajności komputera, wykorzystania pamięci i nie tylko.

Sprawdź -   Jak skonfigurować LightDM w Arch Linux

Godne uwagi funkcje

Minimalistyczny interfejs sprawia, że ​​zarządzanie procesami jest szybkie i wydajne.
Przydatne funkcje „systemów plików” umożliwiają użytkownikom przeglądanie miejsca na dysku twardym w przejrzystym, łatwym do zrozumienia menu.
Zakładka „Zasoby” pokazuje oś czasu wykorzystania sprzętu PC, aktywności sieciowej, wykorzystania RAM / SWAP w jednym miejscu.
Pozwólmy użytkownikom dostosować kartę „Zasoby” i dodać takie elementy, jak czas procesora, pamięć współdzielona, ​​stan itp.

5. LXTask

LXTask to lekkie graficzne narzędzie do zarządzania zadaniami dla środowisk graficznych LXDE / LXQt. Światło na nogach zapewnia, że ​​nie pochłania cennych zasobów, pomagając jednocześnie zdiagnozować uparte programy.

Godne uwagi funkcje

Niezwykle lekki oznacza, że ​​będzie działał na najstarszym komputerze z systemem Linux.
Funkcja „Więcej szczegółów” pozwala użytkownikom zobaczyć więcej informacji o każdym uruchomionym procesie.
W przeciwieństwie do wielu innych podstawowych menedżerów zadań, LXTask pozwala użytkownikowi wyświetlać (lub ukrywać) zadania rootowania.

6. Spojrzenia

Spojrzenia nie jest menedżerem zadań. Zamiast tego jest to narzędzie terminalowe, które pozwala szybko „zerknąć” na uruchomione programy, zużycie procesora, użycie pamięci RAM itp. Bardzo przydatne, jeśli często sprawdzasz wydajność i statystyki swojego komputera.

Sprawdź -   Jak dodać zdjęcia Google do aplikacji Zdjęcia systemu Windows

Godne uwagi funkcje

Oferuje monitorowanie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze wiesz, co robi Twój komputer.
Wyświetla wykorzystanie pamięci masowej (dyski twarde i inne urządzenia używane przez system, takie jak pamięć USB, karty pamięci itp.).
Mimo że nie może faktycznie zarządzać procesami, Glances wyświetla numery identyfikatorów procesów w przypadku, gdy użytkownik chce pobrać identyfikator procesu i wydać polecenie zabicia w terminalu.
Pokazuje prędkość odczytu / zapisu dysku.
Wyświetla procesy wykorzystujące dużo zasobów na czerwono.
Zawiera szczegółowe informacje na temat użycia procesora, pamięci RAM, SWAP i nie tylko.

7. Ps

Jest to podstawowe narzędzie wiersza poleceń, które umożliwia podgląd uruchomionych programów. Niekoniecznie jestem menedżerem zadań, ale przydaje się w razie potrzeby.

Godne uwagi funkcje

Ps jest skryptowalny i działa dobrze z innymi poleceniami w terminalu, dzięki czemu jest bardziej przydatny.
Pomimo swojej podstawowej natury, Ps ma dziesiątki przydatnych argumentów poleceń, takich jak sortowanie procesów, wyświetlanie identyfikatorów procesów, wyświetlanie poszczególnych wątków danego procesu i nie tylko.
Występuje w praktycznie każdej istniejącej dystrybucji Linuksa, co oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą niczego instalować, aby z niego korzystać.

x