7 najlepszych ram dla JamStack [2023]

Jamstack to nowoczesna filozofia rozwoju, która nie opiera się tylko na zestawie technologii. Zamiast tego jest elastyczny i konfigurowalny, umożliwiając programistom takim jak Ty wybór struktury do stworzenia witryny Jamstack.

Jednak możliwość wyboru narzędzi może również wprowadzić w błąd. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się najlepszemu frameworkowi dla Jamstack.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym, czym jest Jamstack i jak możesz go używać do tworzenia błyskawicznych, bezpiecznych stron internetowych, sprawdź Jamstack dla początkujących.

Popularność Jamstacku

Jamstack został wydany po raz pierwszy w 2015 roku. Od tego czasu wykazał ogromny wzrost. Liczby sugerują, że nowi programiści wybierają Jamstack (19% w 2021 r. w porównaniu do 13% w 2020 r.). Kolejną interesującą statystyką jest liczba stron internetowych Jamstack. Wzrosła o 50% (2020 vs. 2021).

Firmy eCommerce i technologiczne również przyjmują filozofię Jamstack, a 48% chce korzystać z Jamstack w następnym roku.

Jeśli więc jesteś na dobrej drodze do wybrania Jamstack, jesteś we właściwym kierunku. Możesz wypróbować platformę, przeglądając dokumentację, oglądając wideo lub tworząc witrynę demonstracyjną.

Następny.js

Next.js pozwala szybko stworzyć wydajną stronę internetową. Jego popularność wynika z możliwości tworzenia wysokowydajnych aplikacji internetowych za pomocą React. Dzięki niemu możesz tworzyć statyczne witryny i aplikacje internetowe z pełnym stosem za pomocą React.

Według ankiety Jamstack Developers Survey 2022 co drugi programista używa Next.js do rozwijania swojej witryny Jamstack.

Otrzymujesz również doskonałe wsparcie społeczności, co pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów. Poza tym masz dostęp do ogromnej biblioteki złych komponentów. Jest również wysoce konfigurowalny, z wbudowaną obsługą TypeScript i CSS.

Możesz za jego pomocą obsługiwać statyczne strony internetowe, jednocześnie umieszczając dynamiczne funkcje do renderowania po stronie serwera.

Kluczowe cechy:

  • Dynamiczne strumieniowanie HTML
  • Pobieranie danych
  • Wbudowane optymalizacje
  • trasy API
  • Renderowanie klienta i serwera
  • Potężny routing i układy
  • Oprogramowanie pośrednie

Mimo że witryna Jamstack służy głównie do udostępniania treści statycznych, możesz użyć Next.js do tworzenia aplikacji hybrydowych renderowanych po stronie serwera, a następnie statycznie serwowanych w sieci.

Gatsby.js

GatsbyJS to kolejny popularny framework frontendowy. Możesz użyć Gatsby’ego do tworzenia szybkich statycznych witryn Jamstack i aplikacji internetowych. Dzięki wyjątkowej społeczności i dokumentacji, Gatsby będzie łatwy do rozpoczęcia jako programista.

Ponadto możesz także skonfigurować Gatsby, aby mieć szybszy czas kompilacji i sprawić, by aplikacje były kompatybilne z SEO od razu po wyjęciu z pudełka.

Pod maską wykorzystuje React, a projekt jest open-source. Jego ujednolicone podejście do warstwy danych może renderować dane z różnych źródeł.

Kluczowe cechy:

  • Oferuje niesamowicie szybkie ładowanie stron internetowych z odroczonym generowaniem danych statycznych, generowaniem statycznych witryn i inteligentnym renderowaniem stron
  • Oferuje gotowe do użycia wtyczki, startery i motywy.
  • Zapewnia programistom dostęp do pakietu Webpack, GraphQL i innych najnowocześniejszych technologii
  • Błyskawicznie skaluj strony internetowe, aby sprostać zapotrzebowaniu.

Gatsby jest idealny dla firm i programistów, którzy chcą szybkich i bogatych w funkcje stron internetowych. Szczególnie programiści mogą korzystać z Gatsby, ponieważ oferuje nowoczesny przepływ pracy, który opiera się na najnowszych standardach i technologii sieciowej. Ponadto zapewnia dostęp do obiecującego ekosystemu szablonów, starterów i wtyczek.

Wreszcie, oferuje również opcje dostępności i skalowalności.

Nuxt.js

Nuxt.js to oparta na Vue platforma typu open source, idealna do tworzenia następnej witryny Jamstack. Jego modułowa konstrukcja sprawia, że ​​rozwój jest łatwy i intuicyjny. Obecnie oferuje ponad 160 modułów.

Oprócz modułowości Nuxt oferuje również doskonałą wydajność po wyjęciu z pudełka. Jako programista możesz również użyć analizatora pakietów, aby dalej optymalizować aplikację. Ogólnie rzecz biorąc, jest łatwy do nauczenia się i opanowania, co czyni go doskonałym wyborem dla programistów.

Kluczowe cechy:

  • Świetna modułowość
  • Routing systemu plików
  • Pobieranie danych
  • Przyjazny dla SEO
  • Automatyczny import komponentów

Nuxt oferuje doskonałe statyczne renderowanie stron, co czyni go doskonałym do programowania Jamstack. Jednak poprawia to, zapewniając renderowanie po stronie serwera, co oznacza, że ​​możesz stworzyć dynamiczną stronę internetową w Vue.js przed renderowaniem jej po stronie serwera, a następnie dostarczyć ją statystycznie za pośrednictwem CDN lub platform dostarczania, takich jak strony GitHub lub Netlify.

Hugo

Hugo to statyczny generator witryn zasilany przez Go. Jest idealnym towarzyszem dla Jamstack, nawet jeśli nie znasz Hugo, ponieważ możesz skonfigurować Hugo bez edytowania jakichkolwiek jego plików Go.

Pojedynczy plik wykonywalny Hugo czyni go mniej niezawodnym i niezwykle szybkim, co czyni go idealnym do tworzenia statycznych i dynamicznych witryn w krótszym czasie.

Jeśli chodzi o użyteczność, masz wiele wbudowanych szablonów i motywów. Ma jednak nieco stromą krzywą uczenia się.

Kluczowe cechy:

  • Ponad 300 motywów do wyboru
  • Zdolny silnik szablonów
  • Doskonała wydajność
  • Obsługuje krótki kod
  • Obsługa wielu języków

Jest również niezwykle szybki, więc witryny Jamstack korzystające z Hugo mogą ładować się w ciągu 1 sekundy przez większość czasu.

Jekyll

Jekyll sprawdza wszystkie kontrole, jeśli chodzi o framework Jamstack. Jest prosty i oferuje możliwość stworzenia statycznej strony internetowej w HTML, CSS, Liquid i Markdown, oferując jednocześnie funkcje bloga.

Co więcej, możesz swobodnie używać GitHub Pages do hostowania tworzonych przez Jekylla witryn Jamstack. Ta rozszerzalność ze stronami GitHub wynika z tego, że Tom-Preston, współzałożyciel GitHub, opracował Jekyll.

We wszechświecie Jamstack klasyfikuje się jako statyczny generator witryn. Można go jednak używać do tworzenia różnych projektów, w tym osobistych blogów, witryn biznesowych, a nawet korporacyjnych aplikacji internetowych.

Pod maską Jekyll używa Ruby, co może sprawić, że zarządzanie zależnościami będzie czasochłonne.

Kluczowe cechy:

  • Wbudowana integracja GitHub Pages
  • Łatwo rozszerzalny
  • Duża społeczność
  • Wspaniali współpracownicy, utrzymujący projekt przy życiu

Jekyll pozwala podążać ścieżką rozwoju bez odwracania uwagi. Więc mówisz mu, żeby coś zrobił, a on to zrobi, nie próbując niczego innego. Ponadto Jekyll jest projektem typu open source.

TezJS

Jeśli chcesz stworzyć szybką, gotową do SEO witrynę Jamstack, TezJS to świetny wybór. Oferuje programistom szybki, ale skalowalny sposób tworzenia stron internetowych Jamstack. Co więcej, zachowuje wszystkie korzyści w nienaruszonym stanie, nawet jeśli chcesz stworzyć nowoczesną, ale bogatą stronę internetową UI/UX.

Wyróżnia się również w SEO, ponieważ możesz osiągnąć wynik 98+ Core Web Vitals. Wreszcie, obsługuje również wiele języków.

Kluczowe cechy:

  • Obsługuje leniwe ładowanie treści
  • Podział na podstawie tras
  • Routing dynamiczny i automatyczny
  • Podział na podstawie trasy
  • Architektura oparta na komponentach
  • Zarządzanie zmiennymi środowiskowymi

TezJS pozwala programistom Jamstack tworzyć solidne, zorientowane na SEO, bogate strony internetowe, które mogą być obsługiwane statystycznie. Doskonale radzi sobie z zarządzaniem treścią i oferuje zaawansowane funkcje do zarządzania witryną.

Dokuzaur

Docusaurus to najnowszy framework Jamstack, idealny dla tych, którzy chcą zbudować najwyższej klasy witrynę z dokumentacją. Pozwala programistom stworzyć witrynę, w której zawartość może być pisana i zarządzana w plikach przeceny.

Dzięki niemu możesz skonfigurować witrynę Jamstack w ciągu 5 minut i dostosować ją do swoich potrzeb.

Jeśli chodzi o technologię, Docusaurus używa React. Oznacza to, że możesz używać React do tworzenia, rozszerzania i dostosowywania układu projektu. Posiada również architekturę podłączalną, dzięki czemu dodawanie nowych funkcji jest dostępne.

Kluczowe cechy:

  • Obsługuje tłumaczenia
  • Oferuje wersjonowanie dokumentów
  • Doskonałe wyszukiwanie treści

Docusaurus to doskonały wybór do tworzenia skoncentrowanej na treści witryny Jamstack, takiej jak witryna z dokumentacją. Oferuje MDX, który umożliwia używanie JavaScript w treści przecenowej, co pozwala dodawać interaktywność, taką jak wykresy i alerty, do Twojej witryny.

Inne godne uwagi frameworki Jamstack

Jamstack to nowa filozofia tworzenia szybkich i nowoczesnych stron internetowych. Jednak w tak krótkim czasie odnotował doskonałą trajektorię wzrostu. Z każdym rokiem coraz więcej programistów go adoptuje. Rośnie również społeczność Jamstack, co oznacza, że ​​jest więcej niesamowitych frameworków Jamstack, które możesz wypróbować. Należą do nich:

  • Hexo: Hexo to platforma blogowa oparta na Node.js, która oferuje programistom łatwy i intuicyjny sposób tworzenia szybkich stron internetowych Jamstack. Obsługuje wdrażanie za pomocą jednego polecenia i wtyczki zapewniające nieograniczoną rozszerzalność.
  • GitBook: GitBook jest podobny do Docusaurus, który pozwala zespołom technicznym tworzyć, zarządzać i udostępniać dokumentację. Dzięki niemu zespoły mogą centralizować wiedzę o produktach lub usługach.
  • Astro: Astro to wysoce zoptymalizowany, szybki framework Jamstack. Wykorzystuje architekturę interfejsu zero-JS, poprawiając SEO i współczynniki konwersji witryny.
  • VuePress: VuePress to statyczny generator witryn oparty na Vue, który pozwala programistom tworzyć minimalne i skoncentrowane na przecenach witryny Jamstakc.

Wniosek

Jamstack już tu zostanie. Jest to nowoczesny sposób budowania witryn. Mnóstwo frameworków, narzędzi i statycznych generatorów witryn (SSG) daje programistom elastyczność w wyborze i rozwijaniu ich witryn w unikalny sposób.

Do tej pory wiesz już, jakiego frameworka Jamstack użyć.

Wszystkiego najlepszego, Jamstack!

Możesz także przeczytać najlepsze frameworki/biblioteki CSS dla programistów front-end.