Przeanalizujmy, jak technologia RASP może wspomóc ochronę Twoich aplikacji.
Powód jest jasny – globalny wzrost liczby cyberataków, które stanowią wyzwanie dla osób prywatnych i przedsiębiorstw.
Aplikacje stały się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, którzy nieustannie poszukują słabych punktów. Gdy im się to uda, niestety, istnieje wysokie ryzyko naruszenia danych i poważnych konsekwencji.
W obliczu takich problemów z bezpieczeństwem, znalezienie skutecznego rozwiązania stanowi naturalne wyzwanie.
Jakie zatem istnieje rozwiązanie?
Jednym z podejść jest umożliwienie aplikacjom samodzielnej ochrony.
Czy to brzmi skomplikowanie?
Mówiąc prościej, istnieje technologia zwana RASP (Runtime Application Self-Protection). Dzięki niej Twoje aplikacje zyskują swoistą tarczę, która w czasie rzeczywistym identyfikuje i blokuje zagrożenia.
W tym tekście przyjrzymy się, jak RASP może uczynić Twoje aplikacje samowystarczalnymi w kwestii bezpieczeństwa, a także przedstawimy narzędzia, które pomogą Ci wdrożyć tę technologię.
Zacznijmy!
Czym jest RASP?
Runtime Application Self-Protection (RASP) to technologia aktywująca się w momencie uruchomienia aplikacji. Od tego momentu chroni ona aplikację przed szkodliwymi danymi, analizując jej zachowanie i kontekst. Ciągle monitoruje, wykrywa i eliminuje ataki, bez potrzeby ludzkiej interwencji.
RASP zapewnia ochronę działającej aplikacji, niezależnie od jej lokalizacji na serwerze. Przechwytuje połączenia między aplikacją a systemami, dbając o ich bezpieczeństwo, oraz weryfikuje żądania wewnątrz aplikacji. Chroni zarówno aplikacje webowe, jak i nie-webowe, nie wpływając przy tym na ich konstrukcję.
Oprogramowanie RASP jest wbudowane lub zintegrowane ze środowiskiem, w którym działa aplikacja, co pozwala mu skutecznie realizować funkcję ochrony.
Czym różni się od tradycyjnego WAF?
RASP różni się od tradycyjnej zapory WAF (Web Application Firewall). WAF jest ściśle związany z kodem aplikacji, który może zawierać podatności na ataki.
WAF analizuje każde przychodzące żądanie HTTP pod kątem potencjalnie szkodliwych elementów i nietypowych wzorców użycia. Jeśli coś wyda mu się podejrzane, żądanie jest blokowane lub zgłaszane. Jednak WAF nie potrafi przewidzieć, jak aplikacja przetworzy te dane, co może skutkować fałszywymi alarmami.
Dodatkowo, nowoczesne podejście do tworzenia aplikacji zakłada ciągłe wdrażanie zmian, co prowadzi do częstych modyfikacji obszarów narażonych na ataki. W efekcie, WAF ma trudności z nadążeniem za zmieniającymi się wzorcami użytkowania.
Z kolei RASP charakteryzuje się łatwiejszym wdrożeniem, większą kontrolą niezależną od języka programowania i większą precyzją działania. W przeciwieństwie do WAF, RASP automatycznie adaptuje się do dowolnego środowiska i języka, wykorzystując kontekst do monitorowania zagrożeń.
Zamiast ślepo analizować dane wejściowe, RASP wykrywa pełne informacje, włączając w to dane przetworzone, na podstawie tego, jak aplikacja z nich korzysta. To właśnie oznacza „kontekst” w tym przypadku.
RASP zazwyczaj generuje znacznie mniej fałszywych alarmów niż WAF. Co więcej, podczas gdy WAF stanowi pierwszą linię obrony, RASP zapewnia solidną ochronę od wewnątrz aplikacji, dzięki swoim zaawansowanym możliwościom.
Korzyści z używania RASP
- RASP podejmuje decyzje na podstawie analizy kontekstowej i zaawansowanej architektury aplikacji, uwzględniającej zarówno statyczne, jak i dynamiczne aspekty, co minimalizuje liczbę fałszywych alarmów.
- RASP potrafi ochronić aplikację przed różnymi zagrożeniami, włączając w to 10 najczęstszych luk według OWASP, ataki typu wstrzyknięcie, niezabezpieczoną deserializację, słabą losowość, IDOR, podejrzaną aktywność klienta, SSRF/CSRF i inne.
- Technologia szybko adaptuje się do różnych architektur aplikacji, a nawet chroni standardy nie-webowe, jak RPC czy XML.
- Rozwiązania RASP są proste w utrzymaniu, ponieważ nie zawierają czarnych list, reguł opartych na konfiguracji, ani nie wymagają uczenia. To sprawia, że są cenione za oszczędność czasu i kosztów.
- RASP oferuje wsparcie dla chmury. Kod jest chroniony niezależnie od lokalizacji aplikacji, a konfigurację można uwzględnić w skryptach budowania, generowania i konteneryzacji, bez potrzeby modyfikacji zapory czy reguł sieciowych.
Teraz, gdy znasz już podstawy, przyjrzyjmy się kilku najlepszym rozwiązaniom RASP, które możesz wykorzystać w swoich aplikacjach.
Fortify
Monitoruj i zabezpieczaj swoje aplikacje przed słabościami i typowymi atakami w czasie rzeczywistym, korzystając z Fortify Application Defender firmy Microfocus.
Rozróżnia on legalne żądania od niebezpiecznych zagrożeń w aplikacjach .NET i Java, jednocześnie chroniąc aplikacje produkcyjne przed atakami zero-day. Oferuje wszechstronne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa aplikacji, obejmujące cały proces tworzenia.
Fortify oferuje wgląd w logi, a także wykorzystuje dane związane z aplikacjami webowymi, w uzupełnieniu o informacje z poziomu kodu. Umożliwia wysyłanie informacji o exploitach i zdarzeniach do menedżera logów lub SIEM, bez konieczności modyfikacji kodu źródłowego, zapewniając w ten sposób przejrzystość bezpieczeństwa i zgodność z przepisami.
Otrzymujesz solidny i warstwowy system obrony, który zabezpieczy Twoje aplikacje i zminimalizuje koszty środowiska produkcyjnego. Obejmuje 32 kategorie reguł bezpieczeństwa, które chronią przed zagrożeniami, w tym atakami XSS, wstrzyknięciami SQL, naruszeniami prywatności i innymi.
Zyskujesz natychmiastowe bezpieczeństwo dzięki elastycznemu i szybkiemu wdrożeniu, bez konieczności zmiany kodu lub wdrażania szkoleń WAF. Możesz sterować ochroną z łatwego w obsłudze, scentralizowanego panelu zarządzania.
Sqreen
Unikalna architektura Runtime Application Self-Protection (RASP) firmy Sqreen oferuje głęboką wglądalność i ochronę aplikacji wykraczającą poza warstwę HTTP. Tysiące programistów i zespołów ds. bezpieczeństwa zaufało temu rozwiązaniu ze względu na jego rozbudowane i niezawodne funkcje.
RASP Sqreen wykorzystuje pełny kontekst żądania do wykrywania ataków, które mogą wykorzystywać luki w procesie produkcyjnym. Łagodzi również ataki o krytycznym znaczeniu, unikając fałszywych alarmów.
Ponadto, zabezpieczenia zapewniają ochronę zero-day, chroniąc aplikacje przed 10 najczęstszymi lukami OWASP, takimi jak XSS, SSRF, iniekcje SQL i innymi. Nie bazuje na wzorcach i sygnaturach, które łatwo obejść. Szybko dostosowuje się do technologii aplikacji.
Otrzymujesz pełen wgląd w aplikację, wiedząc o zasobach, zagrożeniach i incydentach związanych z nią. W tym celu otrzymujesz ujednolicony panel i możesz zamienić te informacje na działania w czasie rzeczywistym. Możesz identyfikować ataki wykraczające poza zakres adresów IP i przyspieszyć działania naprawcze.
Sqreen można skonfigurować w kilka minut, a następnie działa od razu, dynamicznie monitorując ponad 500 punktów w aplikacjach, API i mikrousługach. Możesz go wdrożyć bez modyfikacji kodu lub konfiguracji. Ma rozproszoną architekturę, która jest odporna na awarie, dzięki wbudowanej maszynie wirtualnej w mikroagentach w piaskownicy.
Sqreen oferuje więcej funkcji bezpieczeństwa niż tylko RASP, integrując różne rozwiązania ochronne w jednym, takie jak WAF, ochrona przed przejęciem konta, polityka bezpieczeństwa treści itp., a także umożliwia integrację z SDLC.
Aktualizacja: Sqreen został przejęty przez Datadog.
OpenRASP
OpenRASP to rozwiązanie RASP typu open source firmy Baidu. Integruje silnik ochrony bezpośrednio z serwerem aplikacji za pomocą monitorowania. Możesz śledzić różne zdarzenia, takie jak operacje na plikach, żądania sieciowe, zapytania do bazy danych i inne.
Podczas ataku WAF analizuje podejrzane żądania za pomocą sygnatur elektronicznych, a następnie blokuje do nich dostęp. OpenRASP przyjmuje inne podejście, monitorując wrażliwe funkcje i blokując dane wejściowe, które do nich trafiają.
To podejście oferuje takie zalety, jak:
- Umożliwia alarmowanie tylko w przypadku udanych ataków, co skutkuje mniejszą liczbą fałszywych alarmów i lepszą wykrywalnością.
- Ułatwia analizę kryminalistyczną dzięki szczegółowym dziennikom śladu stosu.
- Jest odporny na nieprawidłowe protokoły.
Możesz również uzyskać kilka przypadków testowych, które odnoszą się do cyberataków z listy OWASP TOP 10. OpenRASP dobrze działa na platformach Java i PHP. Integruje się z istniejącymi SOC i SIEM, rejestrując alarmy w formacie JSON, który jest łatwy do odczytu przez narzędzia do zbierania logów, takie jak Flume, rsyslog i LogStash.
Signal Sciences
Łatwe w instalacji oprogramowanie firmy Signal Sciences obsługuje wiele języków programowania i frameworków, w tym PHP, Scala, Perl, Node.js, Python, Java, Go, .NET i Rails. Chroni je przed atakami, zachowując wydajność aplikacji. Może być zintegrowane z narzędziami DevOps w celu uzyskania lepszej widoczności między zespołami.
Signal Sciences chroni średnio ponad 40 tys. aplikacji rocznie, oferuje doskonałą obsługę klienta i obsługuje ponad 100 platform wielochmurowych i hybrydowych.
Jest jednym z liderów rynku w dziedzinie RASP, dzięki niezawodności, łatwości zarządzania, skalowalnej ochronie i różnorodnym opcjom wdrożenia, niezależnie od tego, gdzie działa aplikacja.
Zyskujesz ochronę wykraczającą daleko poza 10 najczęstszych luk OWASP, obejmującą złe boty, przejmowanie kont, ataki DDoS w aplikacjach, nadużycia API i inne. Obsługuje różnorodne architektury, od aplikacji natywnych po aplikacje starsze, bezserwerowe i kontenery. Zapewniając rozwiązanie hybrydowe SaaS, możesz je wdrożyć bezpośrednio w swoich aplikacjach, dokonując tylko jednej zmiany DNS, bez potrzeby stosowania agentów.
Samoobsługowe wglądy w bezpieczeństwo i alerty pomagają wzmocnić stan bezpieczeństwa i zachować proaktywną postawę.
Jscrambler
Skorzystaj z Integrity Code firmy Jscrambler, aby chronić swoje aplikacje przed nadużyciami, manipulacjami, kradzieżą kodu i piractwem, za pomocą zaciemniania kodu JavaScript na poziomie korporacyjnym, technik ochronnych i blokad kodowych.
Każda zabezpieczona wersja kodu JavaScript przy pomocy Jscrambler, to znacznie bezpieczniejsza wersja, która ukrywa logikę działania i zachowuje oryginalną funkcjonalność. Umożliwia wykrywanie prób manipulacji i debugowania podczas celowego przerywania działania aplikacji, uniemożliwiając atakującym modyfikację, a nawet analizę kodu.
Jscrambler umożliwia blokowanie kodów i uruchamianie ich tylko w określonych domenach, przeglądarkach, zakresach dat i systemach operacyjnych. W przypadku naruszenia blokady aplikacja przestanie działać. Skonfiguruj automatyczne reakcje, aby zapobiegać atakom, na przykład przekierowując atakujących, wywołując niestandardowe funkcje oraz generując powiadomienia w czasie rzeczywistym.
Jscrambler zapewnia silniejszą ochronę dzięki monitorowaniu zagrożeń JavaScript. Monitoruje wszystkie chronione kody w czasie rzeczywistym i ostrzega w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Przejrzysty panel umożliwia dostęp do statystyk i danych dotyczących chronionych aplikacji, a także dostosowanie zabezpieczeń w celu optymalizacji ich wydajności.
Bezproblemowo zintegruj Jscrambler ze swoim potokiem CD/CI, aby mieć pewność, że każda wdrożona wersja jest w pełni bezpieczna. Zespół ekspertów JS zapewnia ciągłe wsparcie. Rozwiązanie jest kompatybilne z głównymi językami, frameworkami i przeglądarkami.
Hdiv
Hdiv wzmacnia Twoją aplikację od wewnątrz, umożliwiając jej samodzielną ochronę w procesie rozwoju oraz w dowolnym miejscu jej działania. Oferuje białą listę w czasie rzeczywistym, proaktywną wydajność i nie wymaga nauki pisania kodu.
Hdiv szybko wykrywa błędy i problemy bezpieczeństwa, aby lepiej chronić Twoje aplikacje przez cały proces rozwoju. Zawiera funkcje IAST, które zapewniają ochronę przed błędami, dzięki walidacji białej listy w czasie rzeczywistym, chroniącej przed atakami na logikę biznesową.
Prostota to kolejny atut Hdiv. Jest on zintegrowany z SDLC, nie wymaga dodatkowego dostrajania w fazie produkcji. Upraszcza to cały proces wdrożenia aplikacji, w tym interfejsów API, aplikacji webowych i mikrousług.
Dodatkowo, Hdiv pomaga wdrożyć niezbędne wymagania dotyczące zgodności, takie jak RODO i PCI, które są stosowane bezpośrednio, bez obaw o modyfikację aplikacji. Aby rozpocząć korzystanie z Hdiv wystarczy:
- Pobrać agenta Hdiv za pomocą jednego wiersza kodu.
- Skonfigurować i dołączyć bibliotekę Hdiv do swojej aplikacji.
- Uruchomić aplikację.
Hdiv obsługuje technologie takie jak .NET, Java, Spring, React, AngularJS, ASP.NET, REST i inne, dla aplikacji, które można wdrożyć w dowolnym środowisku fizycznym lub w chmurze.
Imperva
Zapewnij najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim aplikacjom dzięki Imperva, renomowanej marce w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Chroni aplikacje przed różnymi zagrożeniami internetowymi, pozwalając Ci skupić się na logice biznesowej zamiast na kwestiach bezpieczeństwa.
Aplikacje natywne dla chmury wymagają większego bezpieczeństwa niż zabezpieczenia obwodowe, dlatego Imperva oferuje ochronę od wewnątrz, podążając za Twoimi aplikacjami.
RASP Imperva jest wbudowany w środowisko uruchomieniowe aplikacji, co zapewnia ochronę przed atakami zero-day, najczęstszymi lukami z listy OWASP. Rozwiązanie jest bardzo precyzyjne i nie wymaga dodatkowego dostrajania. Oprócz tego, chroni przed clickjackingiem, dużymi żądaniami, manipulacjami odpowiedziami HTTP i metodami, zniekształconą treścią, niezweryfikowanymi przekierowaniami i przechodzeniem ścieżek.
Korzystając z Imperva, jesteś chroniony przed wstrzykiwaniem poleceń, atakami XSS, wstrzykiwaniem skryptów, CSS i HTML, atakami JSON i XML, naruszeniami dostępu do bazy danych, wstrzykiwaniem OGNL i SQL.
Zaawansowane zabezpieczenia chronią słabsze obszary aplikacji, takie jak niezabezpieczone pliki cookie, transport, nieautoryzowane działania sieciowe, logowanie wrażliwych danych, słabe uwierzytelnianie, buforowanie przeglądarki i kryptografia. Połączenie RASP z WAF zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo, co właśnie proponuje Imperva.
Dzięki temu zyskujesz wszechstronną ochronę przed atakami DDoS, script kiddies, złośliwymi botami, zagrożeniami zewnętrznymi i innymi. Imperva wykorzystuje opatentowaną technikę analizy gramatycznej do ochrony aplikacji, bez konieczności poprawek czy sygnatur, oszczędzając przy tym koszty operacyjne.
Ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi jest zintegrowana ze środowiskiem wykonywania aplikacji, co chroni je przed szkodliwymi i nieostrożnymi działaniami od wewnątrz. Zyskujesz szerszy wgląd w różne problemy związane z aplikacjami, takie jak klasyfikacje ataków, dane sieciowe, informacje o systemie operacyjnym, sesjach użytkowników, nazwach plików, wykonywaniu kodu i bazach danych.
Obsługuje platformy takie jak Java, .NET, Nodejs, Oracle, PostgreSQL, MySQL, SQL Server, IBM DB2, IBM Radar, Elastic itp., i działa dla wszystkich typów aplikacji, w tym API, aplikacji starszych i konteneryzowanych.
Podsumowanie
Cyberbezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie i nie należy go ignorować. Chroń swoje aplikacje przed zagrożeniami i exploitami, które mogą okazać się bardziej niebezpieczne, niż przypuszczasz.
Możesz wykorzystać wydajne rozwiązanie RASP, takie jak te przedstawione w tym artykule, aby zabezpieczyć swoje aplikacje przed różnymi lukami i zagrożeniami.