7 powodów, dla których warto przejść na Linuksa

Linux, choć nadal dobrze znany tylko specjalistom, zyskuje na popularności w niewiarygodnym tempie. Dzień po dniu coraz więcej dużych firm zwraca na to uwagę i zaczyna używać Linuksa. Od Valve po Google, platforma Linux to siła, z którą należy się liczyć. Mimo to przeciętny konsument ma wypaczone zrozumienie Linuksa. Postrzegają to jako system operacyjny dla „hakerów”. Uważają to za zbyt skomplikowane, w wyniku czego nie dają mu szansy. To już nie jest rok 1995, aw niektórych przypadkach użytkownicy mogą zainstalować Ubuntu Linux szybciej i łatwiej niż Windows 10. Dlatego w tym artykule zrehabilitujemy Linuksa i podamy wiele powodów, dla których warto przejść na Linuksa.

1. Darmowe oprogramowanie

Jedną z najłatwiejszych ofert sprzedaży na platformę Linux jest fakt, że programy można pobierać i używać bezpłatnie. Kiedy użytkownik instaluje Ubuntu Linux, Fedora Workstation lub dowolny z wielu innych systemów operacyjnych Linux, może być pewien, że nie ma potrzeby wydawania setek tysięcy dolarów na oprogramowanie.

Co najważniejsze, programiści nie są zobowiązani do bezpłatnej dystrybucji programów. Decydują się. Wielu programistów, którzy zadomowili się w społeczności open source, rozumie wartość wolnego i otwartego oprogramowania i chce zapewnić bezpłatne narzędzia dla każdego.

2. Open Source

Jeśli kiedykolwiek pomyślałeś: „Naprawdę nienawidzę tego programu, chciałbym móc to zmienić”, możesz posłuchać. Rdzeń Linuksa opiera się na założeniu, że oprogramowanie powinno być wolne, tak jak w przypadku „wolności słowa”. Oznacza to, że każdy może dowolnie modyfikować, rozpowszechniać i majstrować przy całym kodzie dostarczonym w jego ulubionej dystrybucji Linuksa.

W innych systemach operacyjnych użytkownicy mogą w rzadkich przypadkach znaleźć bezpłatne oprogramowanie typu open source. Na platformie Linux, gdziekolwiek spojrzysz, oprogramowanie jest otwarte.

3. Większe bezpieczeństwo

Używanie Linuksa ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dużo trudniej jest znaleźć przerażające wirusy trojańskie, podstępne złośliwe oprogramowanie i niechciane oprogramowanie reklamowe. Nie oznacza to, że Linux nie dostaje wirusów (tak jest). Jednak platforma ma znacznie mniejszą powierzchnię ataku, w wyniku czego hakerzy, oszuści i tym podobne są mniej zainteresowane.

Jednak „bezpieczeństwo przez zapomnienie” nie jest jedynym sposobem, w jaki Linux udaje się zachować bezpieczeństwo. Wiele innych dystrybucji Linuksa zabezpiecza się, konfigurując potężną zaporę ogniową Linuksa, wyłączając hasło roota i zmuszając użytkownika do wprowadzania hasła za każdym razem, gdy instalowane jest oprogramowanie lub jakiekolwiek zmiany są wprowadzane w systemie. Skutkuje to znacznie bezpieczniejszym systemem operacyjnym niż coś takiego jak Windows, który pozwala każdemu modyfikować system z niewielkim oporem.

4. Coś dla każdego

Przeciwnicy Linuksa często narzekają na fakt, że Linux jest „pofragmentowany”. Mówią, że jest zbyt wiele systemów operacyjnych, zbyt wiele formatów opakowań i zbyt dużo nieostrego hałasu, aby traktować to poważnie. Można argumentować, że fragmentacja jest zła, ponieważ tworzy obraz, że system operacyjny Linux jest zbiorem śmieci, a nie jedną spójną rzeczą.

Mając to na uwadze, wybór to wspaniała rzecz! Weźmy na przykład smartfony: Apple robi jeden iPhone. To świetny sprzęt, ale w końcu to tylko jeden telefon. Porównaj to z Androidem; wielu producentów bierze to i stosuje własne podejście. W rezultacie konsumenci wygrywają! Jest smartfon dla każdego. Konsumenci mają swobodę wyboru!

Linux jest bardzo podobny do filozofii Androida. Wybierz system operacyjny Linux, który mówi do Ciebie i robi to, czego potrzebujesz. Istnieją tysiące różnych typów systemów operacyjnych podobnych do Linuksa, które można wypróbować. Jeśli nie jesteś zadowolony z jednego, masz do wyboru tuzin innych!

5. Wsparcie dla życia

Kiedy Microsoft tworzy wersję systemu Windows, użytkownik może liczyć na przyzwoitą pomoc techniczną w najlepszym przypadku przez kilka lat. Dzięki systemom operacyjnym Linux użytkownicy mogą oczekiwać doskonałego wsparcia i niezawodności przez wiele lat. Oczywiście każda dystrybucja Linuksa jest inna, ale najczęściej użytkownicy otrzymują bezpłatne aktualizacje systemu operacyjnego za darmo, na zawsze.

Nie ma nowej Cortany do sprzedania, nie ma wymyślnego nowego Macbooka, który można by w ciebie rzucić. Zamiast tego programiści systemów operacyjnych Linux ciężko pracują, aby stworzyć świetny system operacyjny i zapewnić aktualizacje i wsparcie techniczne tak długo, jak długo są fizycznie w stanie. A kiedy wszystko inne zawiedzie, istnieje społeczność ludzi, którzy zapewniają jeszcze większe wsparcie!

6. Chroń swoją prywatność

W erze Edwarda Snowdena ludzie mówią o prywatności danych bardziej niż kiedykolwiek. To powoduje, że użytkownicy zadają sobie pytanie „komu mogę powierzyć moje dane osobowe?” Prywatność jest bardzo ważna na platformie Linux. W przeciwieństwie do dużych systemów operacyjnych (Google, Microsoft itp.), Programiści dystrybucji Linuksa nie mają żadnych korzyści finansowych, aby sprzedać Twoją prywatność.

W rzeczywistości wiele dystrybucji Linuksa bardzo ciężko pracuje, aby upewnić się, że ich system operacyjny jest bezpieczny i chronić twoje informacje przed złymi aktorami. Dodatkowo programiści Linuksa są często hobbystami, specjalistami i głupcami, a nie członkami gigantycznych korporacji szukających nowego sposobu na zarabianie pieniędzy. Nie są zainteresowani umieszczaniem backdoorów w swoich produktach.

7. Dostosowanie

Czy kiedykolwiek chciałeś zmienić ikony na pulpicie Mac lub Windows? Cóż, z wyjątkiem pewnych poważnie podejrzanych modyfikacji systemu, nie możesz. Co najgorsze, twórcy tych systemów operacyjnych woleliby, abyś nie majstrował przy tym, jak wszystko wygląda. Mają dla ciebie ustaloną wizję i będziesz musiał sobie z tym poradzić.

W systemie Linux użytkownicy mają swobodę dostosowywania wszystkiego, aż do samego kodu. Użytkownicy mogą zmieniać wygląd ikon, sposób wyświetlania interfejsu graficznego na ekranie, a nawet tapetę menedżera logowania. Wszystko i wszystko jest zmienne i nie ma ograniczeń. Jeśli jesteś kimś, kto nienawidzi braku możliwości zmiany wyglądu systemu operacyjnego, jest to kolejny powód, aby rozważyć przejście na Linuksa.

Wniosek

Istnieje kilka prawdziwych powodów, dla których warto przejść na Linuksa. To solidny system operacyjny, który przez lata bardzo się rozrósł. Jeśli czytałeś za dużo prasy z głównego nurtu technologii, pomysł, że ktoś powinien przejść na Linuksa, może wydawać się szalony. Nawet tabu.

Jeśli szukasz czegoś innego technologicznie i wolnego od kajdan korporacyjnych gigantów technologicznych, daj Linuksowi szansę. To może być właśnie to, czego szukasz.