Przez długi czas, koncepcja sztucznej inteligencji (AI) pozostawała dla wielu osób niejasna, a jej codzienne zastosowania nie były od razu oczywiste.
W popkulturze, sztuczna inteligencja często przedstawiana była w filmach science-fiction, jako zaawansowana technologia, dzięki której roboty dążą do przejęcia kontroli nad światem. Z tego powodu, publiczna wiedza na temat AI była ograniczona, a niewielu ludzi dostrzegało, jak może ona realnie wpłynąć na poprawę ich życia prywatnego i zawodowego. Tak było do niedawna.
W ciągu ostatniego roku, obszar sztucznej inteligencji zanotował ogromny skok rozwojowy, czego efektem było pojawienie się nowych narzędzi, takich jak ChatGPT – model językowy od OpenAI, czy Midjourney – generator obrazów oparty o AI, który kreuje wizualizacje na podstawie opisów tekstowych.
Te innowacyjne narzędzia, z funkcjonalnościami, które wielu wydają się wręcz magiczne, wywołały rewolucję, ponieważ po raz pierwszy dały szerokiemu gronu odbiorców możliwość przetestowania i zobaczenia potencjału, jaki niesie ze sobą sztuczna inteligencja.
Przykładowo, ChatGPT zyskał milion użytkowników w zaledwie 5 dni. Dla porównania, Instagram potrzebował na to 2,5 miesiąca, a Netflix 3,5 roku, według danych Statista. Dziś, sztuczna inteligencja znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w służbie zdrowia, rolnictwie, tłumaczeniach językowych, ocenie zdolności kredytowej, handlu na rynkach finansowych, rozpoznawaniu obrazów oraz ich generowaniu.
Mówiąc prościej, praktycznie każda branża analizuje, w jaki sposób można wykorzystać AI do usprawnienia procesów roboczych, podniesienia produktywności i optymalizacji operacji, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydajności.
Szczególnie fascynującą dziedziną, w której AI wykazuje swój potencjał, jest generowanie obrazów. Proces ten opiera się na przekazywaniu modelowi AI opisów tekstowych, na podstawie których tworzy on nowe wizualizacje. Popularne narzędzia do tego celu to DALL-E, Midjourney oraz Stable Diffusion.
Generowanie obrazów z pomocą AI jest tak zaawansowane, że dzieło stworzone w Midjourney zdobyło pierwsze miejsce na konkursie sztuki pięknej w Colorado State Fair.
Generowanie obrazów przy użyciu AI nie tylko jest rewolucyjne w tym sensie, że pozwala osobom bez talentu artystycznego na tworzenie dzieł sztuki, ale ma ogromny potencjał, aby całkowicie zmienić podejście do projektowania interfejsu i doświadczeń użytkownika.
Dobra wiadomość jest taka, że AI jest już wykorzystywana w projektowaniu UI/UX. Powstały specjalne narzędzia, które wykorzystują potencjał sztucznej inteligencji do rozwiązywania typowych problemów w projektowaniu interfejsów. Umożliwiają one szybkie tworzenie prototypów, szkieletów i makiet. Nawet osoby z ograniczonymi umiejętnościami projektowymi, dzięki narzędziom AI, są w stanie opracować profesjonalny projekt interfejsu użytkownika lub doświadczenia użytkownika dla aplikacji.
Problemy w UI/UX, które można rozwiązać z pomocą narzędzi AI
Częstym wyzwaniem, z którym mierzą się projektanci UI/UX, jest szybkość tworzenia, prototypowania oraz testowania pomysłów, a także koszt całego procesu. Przejście od koncepcji, poprzez stworzenie makiet UX, prototypu projektu, aż do gotowego interfejsu i jego testów to długotrwały i kosztowny proces.
Wykorzystując jednak narzędzia AI, projektanci mogą skorzystać z mocy sztucznej inteligencji, aby tworzyć modele szkieletowe swoich projektów i szybko generować interaktywne prototypy bazujące na tych szkicach lub koncepcjach.
Ponadto, projektanci mogą generować makiety projektów używając opisów tekstowych w narzędziach AI. Pozwala to na błyskawiczne tworzenie prototypów i testowanie swoich idei projektowych.
Tradycyjne projektowanie wymaga rozległych umiejętności i znajomości narzędzi, co jest utrudnieniem dla firm o ograniczonej kadrze. Stworzenie prostej makiety aplikacji wymaga znajomości programów takich jak Photoshop, Figma, Illustrator czy Canva.
Brak specjalistów w tej dziedzinie może stanowić barierę dla stworzenia dobrego projektu. Wykorzystując jednak narzędzia AI, nawet osoby o podstawowych umiejętnościach projektowania mogą tworzyć atrakcyjne i interaktywne projekty, bazując na możliwościach sztucznej inteligencji.
Projektanci mogą również zautomatyzować powtarzalne zadania, takie jak tworzenie responsywnych układów, skalowanie elementów czy generowanie różnych wariantów.
AI może także analizować zachowanie użytkowników podczas interakcji z produktem. Projektanci uzyskują informacje o punktach problematycznych i kwestiach dostępności, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika.
Narzędzia AI stanowią też rozwiązanie w przypadku blokady projektowej. Generują wiele projektów na podstawie prostych podpowiedzi, co jest doskonałą inspiracją dla projektantów i daje punkt startowy do dalszej pracy.
Każda osoba zajmująca się projektowaniem, lub interesująca się tą dziedziną, skorzysta na poznaniu narzędzi AI, które usprawniają proces twórczy. Poniżej znajdziesz listę narzędzi, które wykorzystują moc AI w projektowaniu UI/UX:
Uizard
Uizard łączy w sobie uczenie maszynowe, widzenie komputerowe, modelowanie językowe, heurystykę i projektowanie obliczeniowe, by stworzyć potężne narzędzie oparte o AI, które pozwala każdemu na łatwe projektowanie interaktywnych aplikacji mobilnych i internetowych.
Nie bez powodu Uizard został uznany za najlepszy produkt AI i Machine Learning roku w Product Hunt.
Uizard oferuje funkcje, które umożliwiają szybkie tworzenie makiet, mockupów i prototypów projektowych, nawet osobom bez wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu. Wyróżniające się funkcje to automatyczny projektant, który generuje makiety projektów z prostego tekstu, skaner zrzutów ekranu, który konwertuje zaimportowane zrzuty ekranu w edytowalne komponenty, a także asystent tekstowy, który generuje makiety na podstawie prostych opisów.
Uizard umożliwia również skanowanie ręcznie narysowanych szkiców i przekształca je w projekt cyfrowy w kilka sekund. Posiada intuicyjny edytor, który pozwala na współpracę z innymi twórcami i umożliwia dzielenie się opiniami na temat projektów. Jak mówi ich slogan: „Ty dostarczasz pomysł, AI zajmie się resztą”.
Galileo AI
Galileo AI to narzędzie do projektowania, które zostało wyszkolone na bazie tysięcy projektów, co czyni je przełomowym. Galileo AI umożliwia tworzenie przejrzystych, nowoczesnych i intuicyjnych projektów w oparciu o tekstowy opis.
Generowanie całego projektu strony aplikacji na podstawie pojedynczego tekstu znacząco przyspiesza proces projektowania. Może też stanowić bardzo dobre źródło inspiracji dla projektów aplikacji.
Wykorzystując zaawansowane modele językowe AI, Galileo AI rozumie kontekst projektu i wypełnia go tekstem pasującym do produktu końcowego. Co najważniejsze, Galileo AI generuje projekty, które można edytować w Figma, oszczędzając czas potrzebny na przejście od projektu do kodowania.
Components AI
Components AI to narzędzie open-source, które wykorzystuje moc sztucznej inteligencji, aby umożliwić tworzenie niestandardowych narzędzi do projektowania bez konieczności kodowania. Używając Components AI możesz tworzyć strony internetowe, witryny lub responsywne komponenty do wykorzystania w projekcie.
Możesz tworzyć własny projekt od podstaw lub wykorzystać wygenerowane projekty. Możesz też z łatwością projektować, optymalizując wyświetlanie na różnych rozmiarach ekranów. Umożliwia też udostępnianie projektów współpracownikom i wspólną pracę nad nimi.
Components AI obsługuje całą bibliotekę czcionek Google, a użytkownicy mogą eksportować swoje projekty do formatów takich jak React, JS, JSON, JSX, SVG, PNG, HTML, CSS, czy Sass.
Visily
Visily to narzędzie oparte na AI, które służy do tworzenia szkieletów i projektów, umożliwiając szybkie generowanie projektów dla aplikacji, wykorzystując setki dostępnych szablonów i moc sztucznej inteligencji w celu przyspieszenia procesu.
Visily wyróżnia się intuicyjnym interfejsem, który sprawia, że projektowanie aplikacji jest bardzo proste. Posiada też inteligentnego asystenta projektowego, który oferuje wskazówki dotyczące ulepszania projektów.
Visily pozwala na skanowanie i konwertowanie zrzutów ekranu na edytowalne projekty. Można też skanować ręcznie narysowane projekty, które zostaną zamienione w projekty cyfrowe. Visily umożliwia także łatwe prototypowanie, testowanie projektów oraz współpracę z członkami zespołu.
Mokkup.ai
Mokkup.ai to kompleksowe rozwiązanie do projektowania pięknych makiet deski rozdzielczej dla aplikacji. To rozwiązanie chmurowe, skierowane do zespołów biznesowych, analityków danych i programistów.
Oferuje setki szablonów i widżetów, które ułatwiają projektowanie makiet. Narzędzie zostało stworzone, aby umożliwić osobom bez doświadczenia projektowego tworzenie użytecznych i atrakcyjnych makiet, eliminując potrzebę posiadania wewnętrznego zespołu projektowego.
Mokkup.ai umożliwia podgląd szkieletów kokpitu w Tableau i PowerBI oraz tworzenie projektów kokpitów, które można dostosować do różnych rozmiarów ekranu. Projektowanie jest bardzo proste, wystarczy przeciągnąć i upuścić elementy na model szkieletowy. Użytkownicy mogą udostępniać swoje szkielety za pomocą adresu URL lub łącza iframe.
Khroma
Jeśli masz problem z wyborem kolorów do projektu, Khroma jest idealnym rozwiązaniem. Tysiące kolorów, odcieni i kombinacji kolorystycznych sprawiają, że wybór jest trudny. Tutaj pojawia się Khroma.
Khroma to narzędzie projektowe wykorzystujące AI do określania ulubionych kolorów, a następnie tworzące różnorodne palety i kombinacje kolorów na ich podstawie.
Na początku wybierz 50 kolorów, które Ci się podobają. Twój wybór zostanie wykorzystany do przeszkolenia algorytmu opartego o sieć neuronową, która wygeneruje twoje ulubione kolory, eliminując te, których nie lubisz.
Khroma generuje kombinacje kolorów, które można wyświetlać jako typografię, paletę, gradient lub niestandardowy obraz. Te kombinacje można zapisać w bibliotece. Khroma jest łatwa i przyjemna w użyciu, więc warto sprawdzić, jakie są twoje ulubione kolory i zacząć je wykorzystywać w swoich projektach.
Prototypr
Prototypr to narzędzie do projektowania oparte na AI, które umożliwia tworzenie responsywnej strony internetowej za pomocą języka naturalnego, i to bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Wykorzystuje GPT-3 OpenAI do generowania komponentów interfejsu użytkownika za pomocą języka naturalnego.
Wystarczy określić, co chcesz wygenerować na stronie, a Prototypr wykona ciężką pracę. Można stworzyć nie tylko proste projekty, ale i witryny e-commerce z integracją Stripe.
Możesz łatwo zintegrować narzędzia analityczne i pozyskać dane o wydajności swoich stron. Ponieważ Prototypr ma na celu umożliwienie projektowania stron bez znajomości kodowania, oferuje mnóstwo szablonów, a także umożliwia łatwy eksport projektów do HTML.
Teleport HQ
Jedną z możliwości Chat GPT jest generowanie kodu, na przykład do tworzenia stron internetowych lub komponentów interfejsu. Jak wykorzystać wygenerowany kod do budowy całej witryny? TeleportHQ umożliwia właśnie to.
TeleportHQ pozwala na wykorzystanie mocy AI do tworzenia stron internetowych i komponentów UI. Możesz importować kod wygenerowany w Chat GPT i używać go do budowy witryny lub elementów UI, co znacznie przyspiesza proces tworzenia stron internetowych.
Najbardziej wyróżniającą funkcją jest jednak Vision API, które umożliwia skanowanie ręcznie narysowanego szkicu i tworzenie cyfrowego ekranu. Jest to bardzo przydatne, kiedy konieczne jest szybkie prototypowanie. TeleportHQ generuje też kod z Twoich projektów, przyspieszając proces programowania front-endu.
Podsumowanie
Sztuczna inteligencja ułatwia tworzenie atrakcyjnych wizualnie projektów aplikacji. Projektanci i osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie mogą wykorzystać narzędzia AI do ulepszenia swoich projektów.
Narzędzia AI nie tylko dostarczają inspiracji, ale też znacznie przyspieszają proces projektowania i prototypowania, automatyzują powtarzalne procesy i ułatwiają projektowanie nawet osobom bez doświadczenia.
Rozważ użycie wymienionych narzędzi w swoim następnym projekcie, aby tworzyć piękne i funkcjonalne projekty oraz prototypy.
newsblog.pl