Rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, orkiestracji, automatyzacji i reagowania (SOAR) to specjalistyczne oprogramowanie, które umożliwia zespołom IT definiowanie, standaryzację i automatyzację procedur reagowania na incydenty w organizacji. Większość przedsiębiorstw wykorzystuje te narzędzia w celu zautomatyzowania działań i procesów związanych z ochroną, reagowaniem na zakłócenia bezpieczeństwa, a także w zarządzaniu słabymi punktami i zagrożeniami.
Podsumowując, systemy SOAR pozwalają zespołom na gromadzenie istotnych danych dotyczących bezpieczeństwa, identyfikowanie, analizowanie i eliminowanie rzeczywistych i potencjalnych zagrożeń oraz luk w systemie pochodzących z różnych źródeł. W rezultacie narzędzia te zwiększają widoczność, co pozwala organizacjom na szybszą, bardziej skuteczną i konsekwentną reakcję na incydenty związane z bezpieczeństwem.
Idealny system SOAR powinien:
- Gromadzić i analizować informacje oraz alerty z różnorodnych systemów bezpieczeństwa.
- Umożliwiać definiowanie, tworzenie i automatyzację przepływów pracy niezbędnych zespołom do identyfikacji, priorytetyzacji, badania i reagowania na alarmy bezpieczeństwa.
- Orkiestrować i integrować się z szeroką gamą narzędzi w celu usprawnienia operacji.
- Posiadać zdolności kryminalistyczne do przeprowadzania analizy po incydencie i umożliwiania zespołom doskonalenia procesów i zapobiegania podobnym problemom.
- Automatyzować większość działań związanych z bezpieczeństwem, eliminując powtarzalne zadania, oszczędzając czas zespołom i pozwalając im skoncentrować się na bardziej złożonych zadaniach, które wymagają interwencji człowieka.
Narzędzia te wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i inne technologie, aby zautomatyzować rutynowe zadania, takie jak gromadzenie informacji, wzbogacanie i korelowanie danych, i wiele innych. Takie podejście pozwala zespołom na szybszą i efektywniejszą reakcję na wiele problemów związanych z bezpieczeństwem.
Co więcej, większość systemów SOAR oferuje podręczniki zawierające instrukcje oparte na najlepszych praktykach i procedurach. Wykorzystanie tych podręczników zapewnia spójność, zgodność z regulacjami, szybszą i bardziej niezawodną identyfikację oraz naprawę incydentów.
Ze względu na dużą ilość dostępnych na rynku produktów zabezpieczających, opracowaliśmy listę najlepszych rozwiązań SOAR, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru, dopasowanego do Twoich unikalnych potrzeb.
Przyjrzyjmy się im. 👨💻
Splunk Phantom
Splunk Phantom to platforma SOAR, która integruje się z szerokim spektrum narzędzi zabezpieczających, zapewniając zespołom lepszy wgląd i możliwości w zakresie wykrywania i reagowania na zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne. Oferuje wizualny edytor podręczników (VPE), który pozwala zespołom ds. bezpieczeństwa i programistom na tworzenie złożonych podręczników za pomocą intuicyjnej funkcji przeciągnij i upuść.
Kluczowe funkcje:
- Projektowanie niestandardowych procesów automatyzacji dla konkretnych przepływów pracy.
- Filtrowanie danych i definiowanie niestandardowych akcji zabezpieczających.
- Umożliwia zespołom współpracę i podejmowanie krytycznych decyzji dotyczących bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.
- Szybkie wdrażanie SOAR w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w organizacji i sprawnej reakcji na incydenty.
- Scentralizowana wizualizacja danych.
- Funkcja zdarzenia na dzień (EPD) prezentująca zdarzenia bezpieczeństwa zarządzane przez narzędzie.
IBM Resilient
IBM Resilient to platforma SOAR oparta na uczeniu maszynowym, oferująca zaawansowane funkcje wykrywania zagrożeń i reagowania na incydenty. Rozwiązanie SOAR jest dostępne do instalacji lokalnej, jako usługa MSSP lub w modelu wdrożenia Security as a Service (SaaS). Zapewnia zespołom jedną platformę umożliwiającą automatyzację operacji, dodawanie informacji o zagrożeniach, usprawnienie współpracy oraz szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie zagrożeń.
Kluczowe funkcje:
- Umożliwia zespołom dostęp do szczegółowych informacji o zagrożeniach i praktycznych alertów bezpieczeństwa, umożliwiając szybkie reagowanie i zarządzanie incydentami.
- Elastyczne opcje wdrożenia, automatyzacji i orkiestracji w celu zaspokojenia unikalnych potrzeb biznesowych.
- Wgląd w incydenty związane z bezpieczeństwem, ich zrozumienie i ustalenie priorytetów, a następnie podjęcie odpowiednich działań naprawczych.
- Wbudowana funkcja symulacji cyberataków do testowania systemów bezpieczeństwa i skuteczności podręczników. Pomaga zespołom w przeprowadzaniu audytów zgodności i rozwiązywaniu wszelkich problemów.
- Dynamiczne i adaptacyjne podręczniki, które wyposażają zespoły w niezbędną wiedzę i wskazówki do skutecznego rozwiązywania incydentów związanych z bezpieczeństwem.
DFLabs IncMan
DFLabs IncMan to bogata w funkcje, elastyczna i skalowalna platforma SOAR, która wspiera organizacje w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa i automatyzacji. Platforma internetowa lub SaaS jest odpowiednia dla MSSP, CSIRT, SOC i innych, umożliwiając automatyzację, pomiar i orkiestrację procesów reagowania na incydenty oraz innych operacji bezpieczeństwa.
Intuicyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji ułatwia wykrywanie i zarządzanie szeroką gamą incydentów związanych z bezpieczeństwem.
Kluczowe funkcje:
- Integracja z innymi narzędziami bezpieczeństwa, wspierając płynne przepływy pracy i wymianę istotnych informacji między różnymi zespołami.
- Szczegółowe raporty, takie jak harmonogramy, niestandardowe wskaźniki KPI i zrealizowane działania naprawcze. Informacje te pozwalają różnym interesariuszom na ocenę skuteczności podejmowanych działań.
- Kompleksowe zarządzanie incydentami oparte na uczeniu maszynowym i zaawansowanych technologiach wykrywania zagrożeń – obejmuje zarządzanie dochodzeniami, raportowanie incydentów, ścieżkę audytu, działania naprawcze i zapobiegawcze (CAPA), odzyskiwanie po awarii i wiele innych.
- Szybkie wykrywanie incydentów, reakcja, naprawa i możliwość ustalania priorytetów odpowiedzi na podstawie różnorodnych wyzwalaczy.
- Automatyzacja dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa, identyfikacja zagrożeń, gromadzenie informacji wywiadowczych i procesy ograniczania skutków.
Insightconnect
Rapid7 Insightconnect to platforma SOAR, która integruje, optymalizuje i przyspiesza procesy bezpieczeństwa przy minimalnym lub zerowym kodowaniu. Platforma łączy narzędzia i zespoły bezpieczeństwa, zapewniając pełną integrację i transparentną komunikację w różnych technologiach.
Kluczowe funkcje:
- Wykrywanie, blokowanie i reagowanie na ataki, złośliwe oprogramowanie, ataki typu phishing, zhakowane konta użytkowników, wrażliwe porty sieciowe itp.
- Automatyzacja identyfikacji zagrożeń i innych procesów w celu szybkiego wykrywania złośliwego oprogramowania, zhakowanych adresów URL i domen oraz podejrzanych działań.
- Automatyzacja wykrywania, blokowania i badania wirusów, złośliwego oprogramowania, ataków phishingowych i innych programów szkodliwych.
- Zapewnienie widoczności w czasie rzeczywistym i możliwość szybszej i inteligentniejszej reakcji na zdarzenia związane z bezpieczeństwem.
- Wykorzystanie zautomatyzowanych podręczników w celu przyspieszenia procesów reagowania na incydenty.
RespondX
LogRhythm RespondX to intuicyjne rozwiązanie SOAR, które zapewnia niezawodne, zaawansowane wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, umożliwiając organizacjom podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Funkcja SmartResponse pomaga zautomatyzować przepływy pracy i przyspieszyć procesy badania zagrożeń i reagowania.
Kluczowe funkcje:
- Kompleksowe narzędzie, które obsługuje całościowe procesy reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem, od gromadzenia danych i poddawania punktów końcowych kwarantannie, po blokowanie naruszonych zasobów sieciowych i portów.
- Automatyzacja procesów reagowania na incydenty w celu skutecznego ograniczania wszelkich zagrożeń, identyfikowania i usuwania luk w zabezpieczeniach, aby zapobiec podobnym atakom w przyszłości.
- Śledzenie procesów ograniczania skutków i odzyskiwania danych podczas badania incydentu.
- Interfejs użytkownika umożliwiający aktualizowanie spraw, w tym danych dziennika, alertów i innych istotnych informacji.
- Automatyczne zawieszanie ryzykownych lub przejętych kont użytkowników, procesów i dostępu do sieci.
Exabeam
Exabeam Incident Responder to wydajna, ekonomiczna, szybka i bezpieczna platforma do wykrywania, badania i reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa. Łatwe w obsłudze, zautomatyzowane narzędzie o prostym interfejsie eliminuje konieczność przeprowadzania ręcznych dochodzeń i zadań łagodzących, zapewniając jednocześnie kompleksowe rozwiązanie do zarządzania zagrożeniami, atakami rozproszonymi i nie tylko.
Kluczowe funkcje:
- Zapewnienie jednej, łatwej w obsłudze platformy zarządzania bezpieczeństwem, która nie wymaga wysokiego poziomu wiedzy.
- Proste w użyciu i szybkie wyszukiwanie w zbiorze danych.
- Zaawansowane, całościowe wykrywanie incydentów zarówno w przypadku zagrożeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
- Gotowe, konfigurowalne i zautomatyzowane podręczniki dotyczące incydentów w celu optymalizacji i standaryzacji praktyk i procedur reagowania, zapewniając szybkie, powtarzalne i bezbłędne działania.
- Wykorzystanie wbudowanych narzędzi do oceny zasobów lub historii użytkownika i wygenerowania alertu lub wezwania do dalszego zbadania, jeśli wynik przekroczy określony próg.
ServiceNow Security Operations
ServiceNow Security Operations to zaawansowane rozwiązanie bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, służące do zarządzania incydentami i lukami w zabezpieczeniach oraz wzmacniania analizy zagrożeń bezpieczeństwa i zgodności konfiguracji. W ogólnym ujęciu, narzędzie SOAR umożliwia analizowanie, identyfikowanie, eliminowanie i odzyskiwanie po atakach i zagrożeniach. Zapewnia kompleksowe rozwiązanie do zarządzania całym cyklem życia incydentów związanych z bezpieczeństwem.
Kluczowe funkcje:
- Automatyzacja narzędzi, procesów i działań oraz systemów bezpieczeństwa.
- Zawiera podsumowanie luk w zabezpieczeniach, umożliwiając zespołom identyfikowanie i usuwanie słabych punktów oraz zapobieganie atakom w odpowiednim czasie.
- Zapewnienie najnowszych informacji o incydentach i lukach w zabezpieczeniach wraz z informacjami o procesach biznesowych, które zostały nimi dotknięte.
- Identyfikacja, ustalanie priorytetów i reagowanie na incydenty bezpieczeństwa, luki w zabezpieczeniach, źle skonfigurowane zasoby i inne zagrożenia w znacznie szybszym tempie.
- Umożliwienie zrozumienia stanu bezpieczeństwa, wąskich gardeł i trendów dzięki raportom i pulpitom nawigacyjnym opartym na analizach.
SIRP
SIRP to niezawodne, wszechstronne rozwiązanie SOAR, które integruje się z większością dostępnych technologii i funkcji bezpieczeństwa, zapewniając zespołom jeden punkt kontroli, automatyzacji, pełnej widoczności i platformę zarządzania incydentami. System zabezpieczeń gromadzi dane z różnych źródeł w całej infrastrukturze.
Następnie wzbogaca te dane o informacje o zagrożeniach i analizy, po czym organizuje je w luki, incydenty i inne kategorie, ułatwiając ich zrozumienie i reakcję.
Kluczowe funkcje:
- Dostarczanie cennych informacji, lepszej widoczności i użytecznych danych dotyczących bezpieczeństwa.
- Przypisywanie oceny bezpieczeństwa do każdego incydentu, luki w zabezpieczeniach i alertu, umożliwiając zespołom ustalanie priorytetów.
- Integracja z ponad 70 narzędziami bezpieczeństwa, umożliwiając jednocześnie realizację ponad 350 akcji na jednej platformie.
- Zapewnienie pełnego wglądu w stan bezpieczeństwa systemów dzięki intuicyjnemu panelowi, szczegółowym raportom i audytom incydentów.
- Prosty, zautomatyzowany podręcznik odtwarzania typu „przeciągnij i upuść” ułatwia usprawnianie przepływów pracy i umożliwia skuteczne reagowanie na incydenty w oparciu o sprawdzone procesy.
Podsumowanie
Narzędzia do bezpieczeństwa, orkiestracji, automatyzacji i reagowania pomagają w optymalizacji zarządzania słabymi punktami oraz usprawniają procesy reagowania na zagrożenia, zwiększając wydajność, skracając czas rozwiązywania problemów i obniżając koszty.
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele systemów SOAR, żaden z nich prawdopodobnie nie rozwiązuje wszystkich wyzwań związanych z bezpieczeństwem, przed którymi stoją firmy. Dlatego podczas poszukiwania odpowiedniego rozwiązania należy zwrócić uwagę na podstawowe funkcje, które są najważniejsze dla Twojej organizacji i wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.