8 najlepszych wyszukiwarek AI do wykorzystania jako alternatywy Google

Udostępnij teraz w social media:

Wyszukiwarki oparte na sztucznej inteligencji zyskały ostatnio na znaczeniu. Wraz z tym wzrostem pojawia się również potencjalna obietnica i niebezpieczeństwa związane z utratą zbyt dużej i zbyt szybkiej utraty ludzkich umiejętności badawczych i wyszukiwania faktów.

W przeszłości osoby przeszukiwały tomy tekstu, aby zdobyć wiedzę na określony temat. Ale teraz nawet niespecjalista może używać narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia niezwykłych dzieł sztuki, które pozostałyby niezauważone, gdyby nie zostały zmiażdżone przez oprogramowanie wykrywające sztuczną inteligencję.

Ponieważ inteligentne urządzenia stały się ostoją, zapytania wyszukiwania i generowane przez nie wyniki stały się bardziej konwersacyjne. Jednak w zamian za bezpłatne wyniki wyszukiwania rezygnujemy z naszej prywatności, umożliwiając dostawcom wyszukiwarek zarabianie na naszych wyszukiwaniach, preferencjach i danych o lokalizacji.

Podczas analizy wyszukiwania Google i wyszukiwania opartego na sztucznej inteligencji istnieje kluczowy wyróżnik. Wyszukiwanie AI daje bardziej trafne wyniki, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak historia przeglądania użytkownika i zamiar wyszukiwania, aby wygenerować dokładnie to, czego szuka.

A ponieważ system sztucznej inteligencji stale uczy się na podstawie gromadzonych danych, nadal udoskonala wyniki w tle podczas wyszukiwania przez użytkownika, biorąc pod uwagę wcześniejsze zakupy, błędy ortograficzne, a nawet intencje zapytania. Wszystko to dzieje się automatycznie, bez ręcznej interwencji.

Korzyści z wyszukiwania AI w porównaniu z wyszukiwarką Google

Jeśli chodzi o wybór wyszukiwarki opartej na sztucznej inteligencji zamiast zwykłej wyszukiwarki, oto dwie rzeczy, które pomogą Ci ugruntować swoją decyzję. Wyjątkowe funkcje wyszukiwarek opartych na sztucznej inteligencji to wykorzystanie technologii, takich jak przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i uczenie maszynowe (ML). Daje to wyszukiwarkom AI wyraźną przewagę nad konwencjonalnymi wyszukiwarkami, takimi jak wyszukiwarki Google.

Pomimo powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji w usprawnianiu różnych branż, to właśnie integracja technologii NLP i ML naprawdę wyróżnia wyszukiwarki oparte na sztucznej inteligencji na tle innych. NLP pozwala wyszukiwarkom AI lepiej rozumieć i interpretować ludzki język, podczas gdy ML umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych w celu generowania bardzo dokładnych prognoz.

W dziedzinie sztucznej inteligencji NLP można zintegrować z wyszukiwaniem sztucznej inteligencji, aby uzyskać następujące przypadki użycia:

  • Rozpoznawanie mowy, konwersja wypowiadanych słów na tekst i odwrotnie.
  • Segmentacja przechwyconej wcześniej mowy na pojedyncze słowa, zdania i frazy.
  • Rozpoznawanie różnych form wyrazów i budowy gramatycznej w zdaniach.
  • Wyodrębnianie znaczenia fraz, w tym fraz przymiotnikowych, fraz przyimkowych i fraz nominalnych.
  • Zrozumienie kontekstu zdań i relacji między zdaniami.
  • Przeprowadzanie językowej analizy tekstu, analizy nastrojów i tłumaczeń w celu wzmocnienia asystentów głosowych i chatbotów.
  Jak przekonwertować zdjęcie na żywo na wideo [iOS]

Cechy uczenia maszynowego w wyszukiwarkach opartych na sztucznej inteligencji:

  • Uczenie nadzorowane: System jest szkolony przy użyciu zestawów danych z szeroką gamą możliwych zmiennych powiązanych ze znanymi pozytywnymi lub negatywnymi wynikami. Model został stworzony, aby zrozumieć, jak rozpoznawać i ważyć czynniki na podstawie danych z przeszłości, aby uzyskać pozytywny wynik.
  • System nagród: Gdy system jest uwarunkowany zestawami danych, jest zasilany nowymi danymi bez znanego pozytywnego lub negatywnego wyniku. Kiedy wybierze poprawnie, otrzymuje nagrodę i jest dodawany do swojego systemu punktacji za każdym razem, gdy wybierze właściwą odpowiedź.
  • Integracja: gdy wskaźniki sukcesu są wystarczająco wysokie, aby przewyższyć istniejące systemy lub osiągnąć progi, system uczenia maszynowego jest integrowany z algorytmami.

Oto najnowsze alternatywy wyszukiwania Google oparte na sztucznej inteligencji.

Komo

Komo Search to wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji, która stawia na szybkość, prywatność i przeglądanie bez reklam.

Wyszukiwarka oferuje trzy kluczowe funkcje: czat, eksploracja i wyszukiwanie. Czat pozwala użytkownikom zagłębiać się w generowanie pomysłów i uczestniczyć w dyskusjach tematycznych, podczas gdy Eksploruj informuje użytkowników o tematach zyskujących popularność w społeczności. Funkcja wyszukiwania jest szczególnie godna uwagi ze względu na szybkie i skuteczne odpowiedzi na zapytania, oferujące odpowiednie linki i zasoby.

Komo Search umożliwia użytkownikom odkrywanie ich zainteresowań i znajdowanie odpowiedzi w angażujący, prywatny i skuteczny sposób.

Neeva

Neeva Search umożliwia bezpieczne i prywatne wyszukiwanie za pomocą rozszerzenia Chrome, a także jako aplikacja mobilna.

Dzięki Neeva możesz wyszukiwać bezpośrednio z paska adresu przeglądarki i uzyskiwać dostęp do autentycznych i bezstronnych wyników wyszukiwania. Neeva zachowuje prywatność Twojej historii wyszukiwania, chroni Twoje działania online przed tysiącami trackerów używanych przez reklamodawców i oferuje bezpłatne plany Basic i Premium, dzięki czemu możesz dostosować swoją wyszukiwarkę, aby otrzymywać najtrafniejsze wyniki.

Korzystając z Neeva, możesz pewnie przeglądać, ponieważ pokazuje autentyczne wyniki i czaty z preferowanych forów, jednocześnie zapobiegając śledzeniu przez zewnętrzne moduły śledzące.

You.com

You.com to nowa wyszukiwarka, która daje ludziom kontrolę nad ich wyszukiwaniami, czasem i prywatnością.

You.com łączy preferencje użytkowników ze sztuczną inteligencją i przetwarzaniem języka naturalnego, pozwalając ludziom odzyskać kontrolę nad konsumpcją informacji bez wpływu wielkich firm zajmujących się technologią reklamową. Jest również elastyczny, ponieważ programiści mogą tworzyć aplikacje do uruchamiania na stronach wyników.

Mózgami stojącymi za You.com są Richard Socher, były główny naukowiec w Salesforce i czołowy badacz w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, oraz Bryan McCann, który kierował zespołami ds. przetwarzania języka naturalnego w Salesforce. Firma ma wsparcie funduszu VC skoncentrowanego na sztucznej inteligencji Radical Ventures, a także Marca Benioffa i Jima Breyera, Day One Ventures i innych inwestorów.

  Jak zainstalować aplikację Appx w systemie Windows 10

Waldo

Waldo czerpie inspirację z bardzo popularnej gry „Where’s Waldo” i korzysta z indeksów wyszukiwania uzyskanych z wyszukiwarek takich jak Google i Bing. Jednak wyróżnia się, zapewniając charakterystyczny interfejs, który pozwala użytkownikom dostosować wyszukiwanie za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Dzięki Waldo możesz bez wysiłku wybrać żądany typ pliku, wyróżnić określone wartości liczbowe znakami procentowymi i zidentyfikować cytaty w zaledwie kilka sekund. Waldo jest chwalony przez klientów za skrócenie czasu wyszukiwania o połowę.

Waldo rewolucjonizuje stronę docelową wyszukiwania, zmieniając ją w konfigurowalny interfejs, umożliwiając użytkownikom większą kontrolę nad wynikami wyszukiwania bez konieczności otwierania kilku kart.

Ponadto Waldo zawiera wbudowany notatnik ułatwiający robienie notatek, które można następnie przekształcić w kompletną prezentację lub wyeksportować do Dokumentów Google. Krótko mówiąc, Waldo zwiększa wydajność i efektywność procesów wyszukiwania, czyniąc je płynniejszymi i bardziej usprawnionymi dla użytkowników.

Zakłopotanie

Perplexity AI to najnowocześniejsze narzędzie wyszukiwarki, które wykorzystuje zaawansowane technologie sztucznej inteligencji, w tym model GPT-3 OpenAI, do oferowania bezpośrednich odpowiedzi na zapytania w formie podsumowań i cytatów jako wyników wyszukiwania.

Jest to znaczne odstępstwo od tradycyjnych wyszukiwarek, które oferują prostą listę linków i umożliwiają użytkownikom szybki i łatwy dostęp do informacji bez konieczności przeszukiwania nieistotnych wyników lub przeglądania wielu stron. Pod tym względem Perplexity AI przypomina algorytm Google PageRank, który wykorzystuje cytaty do oceny jakości i trafności strony internetowej.

Perplexity AI jest wolne od natrętnych reklam i nie wymaga rejestracji ani logowania. Ponadto jest to bezpieczny i prywatny sposób wyszukiwania, ponieważ nie gromadzi żadnych danych osobowych.

I ja

Wykorzystując moc modeli językowych, Andi może lepiej rozumieć zapytania użytkowników i przewidywać najbardziej odpowiednie źródła informacji w czasie rzeczywistym. Takie podejście odróżnia Andi od tradycyjnych wyszukiwarek, które opierają się na statycznych indeksach słów kluczowych.

Podejście Andi do wyszukiwania jest podobne do sposobu myślenia ludzi, z modelami językowymi uzupełnionymi rozumowaniem i zdrowym rozsądkiem.

Interfejs użytkownika Andi to odświeżająca zmiana w stosunku do standardowego układu wyszukiwarki. Silnik podsumowuje i wyjaśnia złożone informacje zebrane z najlepszych źródeł i wyświetla wyniki wyszukiwania obok każdej odpowiedzi w atrakcyjnym wizualnie kanale.

Funkcje Andi „Przeczytaj”, „Podsumuj” i „Wyjaśnij” pozwalają użytkownikom przeglądać artykuły w przejrzystym, wolnym od reklam formacie, oszczędzać czas, przechodząc do sedna i z łatwością rozumieć złożone strony.

  Jaka jest różnica między HBO Max, HBO NOW i HBO Go?

Tak

Tak, najnowsza wyszukiwarka, która nagradza i wynagradza twórców treści, jest pomysłem Dmytro Gerasymenko i jego zespołu w Ahrefs. Ahrefs, znany ze swojego wiodącego zestawu narzędzi SEO, uruchamia bota na skalę internetową, który od 2010 r. przeszukuje całą sieć, przechowując, indeksując i porządkując petabajty informacji.

Strony wyników wyszukiwania Yep (SERP) szczycą się minimalizmem. Użytkownicy mogą wybierać między wynikami internetowymi lub wiadomościami. Co więcej, po prawej stronie niektórych SERP znajdują się pola „wiedzy”, które pokazują treści pobrane z Wikipedii na temat twojego wyszukiwania.

Dzięki Yep zespół nagradza i rekompensuje twórców treści, stosując model biznesowy z udziałem w przychodach 90/10, w którym 90% przychodów z reklam trafia bezpośrednio do tych twórców. Innymi słowy, używając Yep, użytkownicy mogą bezpośrednio wpłacać pieniądze do kieszeni swoich ulubionych twórców treści.

Microsoft Bing

Bing opracowany przez firmę Microsoft oferuje zestaw funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które umożliwiają użytkownikom zadawanie skomplikowanych pytań i uzyskiwanie szczegółowych odpowiedzi. Aby to osiągnąć, Bing przeczesuje wyniki wyszukiwania w Internecie, aby przedstawić wyczerpujące odpowiedzi na pytania użytkowników.

Czat Bing umożliwia użytkownikom zawężenie wyszukiwania do momentu uzyskania pełnej odpowiedzi, której szukają. Żądając więcej szczegółów, jasności i pomysłów, użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z wyszukiwarką w bardziej intuicyjny i naturalny sposób.

Nowa wersja Bing działa w oparciu o model dużego języka OpenAI nowej generacji, specjalnie dostosowany do wyszukiwania. Ten nowy model jest potężniejszy niż ChatGPT, umożliwiając użytkownikom szybsze i łatwiejsze znajdowanie potrzebnych informacji.

Wniosek

Kończąc ten artykuł na temat najlepszych alternatyw wyszukiwania AI dla Google, oto kilka wniosków, na które warto zwrócić uwagę.

W ciągu ostatnich dwóch dekad nie było wielu rewolucyjnych przełomów ani znaczących innowacji w wyszukiwarkach. Chociaż algorytmy uległy poprawie, doświadczenie pozostało stosunkowo stagnacyjne.

Można argumentować, że pogorszyło się to jeszcze z powodu bombardowania reklamami. Wyszukiwanie było nieoptymalne, wyświetlając linki zamiast bezpośrednich odpowiedzi, co z czasem staje się nieefektywne w przypadkach użycia niezwiązanych z zakupami.

Startupy stoją przed nie lada wyzwaniem, ale czasy technologicznych metamorfoz często przynoszą znaczące zmiany wśród liderów branży. Widzieliśmy to wielokrotnie w przypadku Altavista, Ask.com, Yahoo i innych wyszukiwarek przed pojawieniem się Google. Ponieważ jesteśmy świadkami wpływu sztucznej inteligencji we wszystkich sektorach, rynek wyszukiwania będzie świadkiem poważnej zmiany w sposobie, w jaki postrzegamy wyszukiwanie.

Możesz także zbadać, jak używać ChatGPT-4 w sztuce, nauce, finansach itp.

x