Czy praca w domowym zaciszu nie jest wspaniała? Łączy w sobie przecież obowiązki zawodowe z komfortem drzemki, a nawet okazją do posprzątania. Jednak jej praktyczność i efektywność to argumenty, które przemawiają najbardziej.
Jak doszliśmy do tego punktu? Kto by przypuszczał, że to stanie się „nową normą”? Analizy branżowe sugerują, że praca zdalna będzie zyskiwać na popularności w nadchodzących latach. Jest to bowiem rozwiązanie wykonalne, oszczędne i, co najważniejsze, zwiększa produktywność zarówno firm, jak i ich pracowników.
Jak z koncepcji praca z domu przekształciła się w codzienność? Potrzebny był do tego globalny kryzys, dostępna technologia i szereg skutecznych narzędzi do pracy na odległość. Obecnie niemal wszystko przeniosło się do sfery cyfrowej, od spotkań i rozmów, po zarządzanie projektami.
Tablice wirtualne również wpisały się w ten trend. Teraz mamy aplikacje, takie jak Miro, które oferują cyfrowe tablice. Z Miro Twój zespół może współpracować zdalnie, w dowolnym czasie i miejscu. Aplikacja ta jest nie tylko funkcjonalna, ale i przyjemna w użyciu (i darmowa!). Zawiera wszystko, co potrzebne do pracy zdalnej: od koncepcji i strategii, po projektowanie i wdrożenie.
Czy jednak Miro sprawia Ci problemy? A może po prostu szukasz alternatyw, testując rynek? W obydwu przypadkach, w tym artykule, przedstawimy Ci najlepsze alternatywy dla Miro.
Dlaczego Miro to czołowe narzędzie do współpracy wizualnej?
Miro cieszy się ogromną popularnością z wielu powodów. Przede wszystkim oferuje intuicyjne i angażujące narzędzie do współpracy, pozwalające na pracę synchroniczną lub asynchroniczną. Tablicę można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, wykorzystując ją do zarządzania projektami, generowania pomysłów i wielu innych zadań.
Szeroki wybór szablonów ułatwia organizację i zapisywanie myśli. Dzięki wirtualnej tablicy z łatwością przeprowadzisz burzę mózgów, zaplanujesz projekt, stworzysz schemat organizacyjny czy zmapujesz potrzebne informacje.
Miro oferuje wiele interfejsów programowych, co pozwala na integrację z ulubionymi aplikacjami i uporządkowanie wszystkich elementów projektu.
Dynamiczne tempo pracy w Miro ułatwia natychmiastową współpracę. Dodatkowo, platforma oferuje zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa i zgodności, zapewniając ochronę danych i prywatność użytkowników.
Czemu warto szukać alternatywy dla Miro?
Miro bez wątpienia jest liderem wśród narzędzi do wizualnej współpracy. Nie ma jednak powodu, by rezygnować z poszukiwania innych opcji. Mimo że Miro jest cenione, każdy ma indywidualne preferencje. Jeśli któryś z poniższych aspektów jest dla Ciebie istotny, zawsze możesz rozważyć alternatywy, a w razie potrzeby wrócić do Miro 🤫, jeśli okaże się, że lepiej spełnia Twoje potrzeby!
#1. Ograniczona darmowa wersja
Miro jest dostępne w wersji darmowej, co jest bardzo korzystne. Niestety, liczba darmowych funkcji jest ograniczona. Przykładowo, można edytować tylko trzy tablice jednocześnie. To oznacza, że musisz poczekać, aż trzy osoby zakończą pracę, zanim przejdziesz do swoich działań.
#2. Brak możliwości zapisywania niestandardowych szablonów
Użytkownicy mogą odczuwać frustrację z powodu braku możliwości tworzenia i zapisywania własnych, unikalnych szablonów do ponownego wykorzystania. Ogranicza to zdolność zespołu do standaryzacji procesów.
#3. Rozbudowana funkcjonalność
Interfejs Miro oferuje mnóstwo funkcji i możliwości. Choć początkowo może to brzmieć atrakcyjnie, dla początkujących użytkowników taka ilość opcji może być przytłaczająca.
#4. Problemy z wygasaniem sesji
Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że sesje czasem kończą się wcześniej niż oczekiwano. Może to prowadzić do utraty niezapisanej pracy lub zakłóceń w trakcie współpracy.
#5. Nawigacja po złożonych, powiązanych projektach
Zarządzanie wieloma wzajemnie powiązanymi projektami i nawigacja po nich może negatywnie wpływać na efektywność i ogólne wrażenia użytkowników.
#6. Ograniczone funkcje branżowe
Miro mogłoby zyskać na wprowadzeniu bardziej wyspecjalizowanych funkcji, skierowanych do konkretnych sektorów czy stanowisk. Zwiększyłoby to jego przydatność dla szerszego grona zespołów.
Google Jamboard
Google Jamboard to praktyczne narzędzie, które pozwala pracownikom uwolnić kreatywność i wypracowywać lepsze rozwiązania. Zaprojektowany z myślą o elastycznych miejscach pracy, Jamboard umożliwia firmom szkicowanie pomysłów na wspólnej, cyfrowej kanwie.
Dzięki Google Jamboard możesz kontaktować się z członkami zespołu z dowolnego miejsca, dodając notatki i obrazy do tablicy bezpośrednio z internetu.
Funkcja współpracy w czasie rzeczywistym pozwala zespołowi na jednoczesne generowanie pomysłów, niezależnie od miejsca pobytu. Uczestnicy mogą korzystać z aplikacji mobilnej lub komputerowej, eliminując konieczność zakupu dodatkowych urządzeń dla zdalnych pracowników.
Microsoft Whiteboard
W odróżnieniu od bardziej rozbudowanych programów do tablic, takich jak Stormboard, Mural czy Miro, Microsoft Whiteboard proponuje prostsze podejście. Aplikacja pozwala na stworzenie tablicy, skopiowanie do niej linku i udostępnienie go uczestnikom spotkania – bez względu na to, czy są obecni na miejscu, czy pracują zdalnie.
Gdy wszyscy dołączą do tablicy, mogą dodawać karteczki samoprzylepne i rysować, jednocześnie widząc wkład innych w czasie rzeczywistym. Te wirtualne tablice nie mają ramek, więc możesz przewijać w dowolnym kierunku, aby uzyskać więcej przestrzeni na pomysły.
Whiteboard to proste narzędzie do współpracy wizualnej, idealne do szybkich sesji pracy zdalnej, gdzie zaawansowane funkcje nie są konieczne.
Explain Everything
Explain Everything to tablica o intuicyjnym interfejsie, stworzona z myślą o nauczycielach. Pozwala im projektować, digitalizować i organizować materiały dydaktyczne do filmów, instruktaży na żywo i zajęć.
Ten program do współpracy wizualnej zdobył nawet nagrodę w kategorii „Przydatność” w konkursie Apple App Store Best of 2020, otrzymując miano najlepszego narzędzia do prowadzenia zajęć.
Idealnie sprawdza się podczas zajęć hybrydowych, online i stacjonarnych. Z oprogramowania korzystają nauczyciele, uczniowie, lekarze i osoby z branż kreatywnych. Do tej pory zanotowano ponad 20 milionów pobrań.
Lucidspark
Dzięki przyjaznej wirtualnej tablicy, Lucidspark zapewnia efektywne wykorzystanie każdej sesji burzy mózgów. Tworzy przestrzeń, gdzie ludzie, zespoły i koncepcje mogą łączyć się, by wspólnie tworzyć innowacje, zarówno w środowisku wirtualnym, jak i fizycznym.
Lucidspark pozwala na wprowadzenie ćwiczeń z ograniczeniami czasowymi, pomagając utrzymać zaangażowanie i koncentrację. Wbudowany zegar, wyświetlający odliczanie na urządzeniach wszystkich uczestników, pomaga w monitorowaniu czasu.
Dla organizacji z mniejszymi zespołami lub budżetami, ten wybór może okazać się najkorzystniejszy ze względu na darmowy plan. Atrakcyjne plany zespołowe rozpoczynają się od 9 USD za użytkownika, co czyni tę platformę wartą rozważenia alternatywą dla Miro.
Przeczytaj także: Lucidspark: najlepsze narzędzie do tablicy dla wydajnych zespołów?
Ayoa
Ayoa to uniwersalna tablica online, umożliwiająca współpracę, generowanie pomysłów i realizację zadań.
Ayoa pozwala osobom i zespołom, bez względu na wielkość, osiągać cele dzięki połączeniu tablic, map myśli, zarządzania zadaniami i narzędzi do pracy zespołowej. Sprawdza się zarówno przy organizacji projektów, prowadzeniu spotkań, jak i wielu innych zadaniach.
Ayoa oferuje intuicyjny interfejs i wszystkie narzędzia potrzebne do skutecznego planowania, organizowania i realizowania każdego zadania. Mapy myśli stanowią o unikalności tej platformy. Gotowe szablony pomagają w uporządkowaniu myśli. Ayoa posiada ich bogaty wybór, który zaspokoi potrzeby niemal każdego przepływu pracy.
ClickUp
Nie dziwi fakt, że ClickUp znalazł się na naszej liście alternatyw Miro, przeznaczonych do wizualnej współpracy. ClickUp to narzędzie do zarządzania projektami, pomagające osobom indywidualnym, małym zespołom i firmom w organizacji, przydzielaniu i śledzeniu działań. Platforma została stworzona jako centrum dla zespołów, ułatwiające organizację i współpracę nad projektami.
ClickUp zawiera funkcje komunikacyjne, narzędzia do monitorowania projektów, pulpity nawigacyjne do raportowania, tworzenie przepływów pracy i organizację dokumentów, tworząc kompleksową platformę produktywności.
Jest to jedno z najczęściej używanych programów do zarządzania projektami, oferujące takie funkcje jak czaty, cele, tablice, automatyzacja, pulpity nawigacyjne, zadania, przechowywanie dokumentów i wiele innych. Podsumowując, ClickUp to świetna alternatywa dla każdej organizacji, która chce skuteczniej zarządzać zadaniami, projektami i zespołem z jednego miejsca.
Przeczytaj także: ClickUp zastępuje wiele używanych aplikacji i oszczędza pieniądze.
Stormboard
Stormboard to platforma oparta na danych, która przekształca luźne interakcje w bogate w informacje przestrzenie robocze, generując uporządkowane i użyteczne dane podczas regularnej współpracy, zarówno bezpośredniej, jak i zdalnej.
Poza telefonami, spotkaniami zdalnymi i wiadomościami, platforma koncentruje się na przekształcaniu nieustrukturyzowanych interakcji, spotkań i sesji burzy mózgów w bogate w informacje przestrzenie robocze, dostępne dla wszystkich użytkowników.
Dzięki temu często można uniknąć nadmiaru spotkań, usprawniając procesy decyzyjne. Połączenie ustrukturyzowanych danych i swobodnej burzy mózgów w jednym narzędziu to duży atut!
Ponadto użytkownicy mogą szybko tworzyć raporty z warsztatów i spotkań, dzięki opcji eksportu danych. Akademia Stormboard oferuje szkolenia na żądanie, zarówno dla administratorów, jak i użytkowników końcowych, co ułatwia przejście z Miro.
Mural
Kolejnym wartym uwagi programem do grupowych burz mózgów i tworzenia map myśli jest Mural. Pozwala on tworzyć tablice i płótna online, na których zespół może współpracować w czasie rzeczywistym, rysując, dodając notatki, załączając pliki i obrazy, i robiąc wiele więcej.
Mural wyróżnia się szeroką kompatybilnością plików, dużą liczbą szablonów i konkurencyjnymi cenami. Brakuje mu jednak interaktywnych wykresów i raportów.
Mimo że Mural jest szybkim i elastycznym narzędziem do współpracy, może nie wystarczyć do bardziej zaawansowanych zadań. Jest idealny do szybkiej współpracy, ale wykonywanie bardziej złożonych funkcji może okazać się trudne.
GroupMap
GroupMap to oprogramowanie do współpracy, oferujące liczne funkcje, dopasowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, oraz dużych korporacji. System ten łączy współpracę, edycję w czasie rzeczywistym, pulpity nawigacyjne i burzę mózgów w jednej platformie. GroupMap oferuje ponad 80 szablonów do burzy mózgów, ułatwiających planowanie, dyskusje, seminaria i wydarzenia.
Możesz tworzyć własne działania, korzystając z gotowych szablonów lub opracowując własne. GroupMap pomaga w organizowaniu spotkań dostosowanych do potrzeb zespołu, niezależnie od tego, czy chodzi o sesje strategiczne, myślenie projektowe, retrospektywy zwinne, czy ogólną burzę mózgów.
Cechą wyróżniającą platformę jest bezpieczeństwo. Dane i prywatność użytkowników są chronione za pomocą najwyższych standardów zabezpieczeń.
WebBoard
Menadżerowie, nauczyciele i inni liderzy mogą korzystać z WebBoard jako przyjaznego, bezpiecznego i wielofunkcyjnego narzędzia dla rozproszonych zespołów. Platforma zamienia dowolne forum internetowe w przestrzeń roboczą lub salę lekcyjną, idealną do burzy mózgów, nauczania czy sporządzania notatek.
Oprócz rysowania WebBoard umożliwia pisanie, przesyłanie plików, monitorowanie działań i wiele więcej. Prostota użytkowania jest tu kluczowa – aplikacja działa bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Po prostu odwiedź stronę webboard.io. Zaproś innych do udziału, ustawiając dostęp do tablicy jako prywatny, za pomocą danych logowania.
MindMup
MindMup to proste i skuteczne narzędzie do tworzenia map myśli. Różnorodność funkcji i intuicyjny interfejs sprawiają, że organizacja pomysłów i burza mózgów stają się łatwe. Funkcje współpracy sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla pracy zespołowej, a prostota zapewnia wygodę użytkowania.
W MindMup możesz bezpłatnie tworzyć dowolną liczbę map myśli. Dzięki przechowywaniu w chmurze są one dostępne z każdego urządzenia i miejsca. Możesz używać MindMup do burzy mózgów, szkicowania prezentacji i dokumentów oraz dzielenia się pomysłami w mediach społecznościowych.
Dzięki funkcjom współpracy MindMup, podobnie jak Miro, jest doskonałym narzędziem do wizualnego przedstawiania idei i koncepcji, zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych.
Conceptboard
Zespoły mogą spotykać się w wizualnej przestrzeni roboczej, jaką jest Conceptboard, aby generować pomysły, współpracować przy projektach i organizować dokumentację. Ta bogata w funkcje tablica online, to lepszy sposób na współpracę!
Zespoły różnej wielkości mogą skupić się na projektach, pracując synchronicznie lub asynchronicznie, korzystając z Conceptboard – najbezpieczniejszej tablicy do współpracy online.
Rozproszone zespoły na całym świecie używają Conceptboard do różnorodnych zadań, od zdalnych seminariów i sesji burzy mózgów, po planowanie projektów i procesy zwinne. Zjednocz swoje zespoły i stwórz centralne miejsce dla wszystkich inicjatyw, dzięki Conceptboard.
Słowa końcowe
W gąszczu dostępnych rozwiązań, przyjrzeliśmy się różnorodnym, dynamicznym alternatywom dla Miro. Od znanych konkurentów, po innowacyjne narzędzia – te opcje zaspokajają odmienne potrzeby, od komunikacji wizualnej, po zarządzanie projektami i specjalistyczne funkcje.
Najlepsze rozwiązanie zależy od indywidualnych potrzeb zespołu, aktualnych metod pracy i preferencji w zakresie współpracy. Eksperymentuj z różnymi opcjami, aby usprawnić pracę zespołową i proces tworzenia pomysłów. Jeśli nie będziesz zadowolony, zawsze możesz wrócić do Miro!
Następnie, poznaj ponad 5 szablonów programu OneNote, ułatwiających organizację i wydajną pracę.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.