AirDrop to innowacyjna funkcja stworzona przez Apple, która pozwala na ekspresowe, bezprzewodowe przesyłanie zdjęć, linków i innych danych pomiędzy urządzeniami takimi jak iPhone, iPad oraz Mac. W odpowiedzi na tę technologię, Google wprowadziło na urządzenia z systemem Android rozwiązanie o nazwie „Udostępnij w pobliżu.” W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak działa ta funkcja i jak wypada w porównaniu do AirDrop.
Czym jest funkcja Udostępnianie w pobliżu na Androidzie?
W Sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji, które umożliwiają łatwe przesyłanie plików, zdjęć oraz linków między urządzeniami. Do niedawna jednak nie istniała wbudowana metoda, która byłaby uniwersalna dla wszystkich urządzeń z systemem Android. Najbliższą alternatywą było „Android Beam”, które wymagało fizycznego kontaktu między urządzeniami, ale ta funkcja została już porzucona przez Google.
Funkcja Udostępnianie w pobliżu korzysta z technologii Bluetooth, Wi-Fi lub NFC do przesyłania danych. System automatycznie wybiera najodpowiedniejszą metodę w zależności od sytuacji, co oznacza, że większe pliki najczęściej przesyłane są poprzez bezpośrednie połączenie Wi-Fi, natomiast mniejsze elementy mogą być przesyłane przez Bluetooth lub NFC. Użytkownik ma również możliwość włączenia danych mobilnych lub całkowitego wyłączenia transferów internetowych.
Jak to możliwe, że funkcja Udostępnianie w pobliżu jest dostępna na większości urządzeń z systemem Android? Wydawać by się mogło, że to efekt aktualizacji oprogramowania, ale w rzeczywistości jest to prostsze. Umożliwia to Usługa Google Play, która jest niezbędnym elementem dla urządzeń z systemem Android i które są dostarczane z dostępem do Sklepu Play. Usługi te są regularnie aktualizowane, co znacznie ułatwia Google wprowadzanie nowych funkcji, takich jak Udostępnianie w pobliżu, na wielu urządzeniach.
Aby skorzystać z funkcji Udostępnianie w pobliżu, użytkownik musi znaleźć urządzenie, które znajduje się w bliskiej odległości, ma odblokowany ekran oraz włączony Bluetooth i usługi lokalizacyjne. Na urządzeniu odbierającym pojawi się powiadomienie z prośbą o potwierdzenie udostępnienia przez nadawcę. Nadawca wybiera urządzenie odbierające i zaczyna przesyłanie.
Ze względów bezpieczeństwa odbiorca musi wyrazić zgodę na bycie widocznym oraz zaakceptować każdy transfer. Oznacza to, że użytkownik nigdy nie otrzyma żadnych plików bez swojej zgody.
Funkcja Udostępnianie w pobliżu oferuje także różnorodne opcje prywatności. Użytkownik może zdecydować, czy chce otrzymywać pliki od „Wszystkich kontaktów” lub wybrać konkretne osoby, z którymi chce dzielić się danymi. Istnieje także możliwość ustawienia profilu jako „Ukryty”, co oznacza, że użytkownik będzie widoczny tylko wtedy, gdy funkcja Udostępnianie w pobliżu jest aktywna.
Funkcja Udostępnianie w pobliżu jest dostępna dla wszystkich urządzeń z systemem Android 6.0 i nowszym, począwszy od urządzeń Pixel i Samsung w sierpniu 2020 roku. Planowane jest również wsparcie dla Chromebooków i pojawiają się sygnały, że funkcja ta będzie dostępna na jeszcze większej liczbie platform za pośrednictwem przeglądarki Google Chrome.
Jak wspomniano wcześniej, Udostępnianie w pobliżu funkcjonuje w ramach Usług Google Play, więc chociaż większość urządzeń z systemem Android je otrzyma, niektóre mogą pozostać bez wsparcia.
Jak Udostępnianie w pobliżu wypada w porównaniu do AirDrop?
Funkcja Udostępnianie w pobliżu jest często porównywana do AirDrop firmy Apple. Użytkownicy Androida długo oczekiwali na podobne rozwiązanie. Czy można więc uznać Udostępnianie w pobliżu za „AirDrop dla Androida”? Choć obie usługi mają różnice w działaniu, ich cel jest ten sam.
AirDrop działa pomiędzy urządzeniami Apple, takimi jak iPhone, iPad oraz Mac. Wykorzystuje Bluetooth do tworzenia połączenia Wi-Fi peer-to-peer, co oznacza, że nie jest wymagane połączenie z Internetem. Pliki przesyłane za pomocą AirDrop są szyfrowane. Funkcja Udostępnianie w pobliżu również ma na celu umożliwienie przesyłania danych między różnymi platformami, w tym telefonami i komputerami (prawdopodobnie także Macami). Może pracować bez dostępu do Internetu, chociaż szczegóły dotyczące szyfrowania nie są jeszcze znane.
Choć istnieją pewne techniczne różnice między podejściem Google a Apple, obie technologie oferują podobne funkcjonalności. AirDrop zyskał status popularnej platformy udostępniania wśród użytkowników Apple; pozostaje jeszcze do zobaczenia, czy Udostępnianie w pobliżu osiągnie podobny sukces.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.