Jakie protokoły bezpieczeństwa wykorzystuje router WiFi

Bezpieczeństwo sieci WiFi to temat, który często umyka uwadze użytkowników. Wiele osób jedynie zmienia domyślne hasło do swojego routera, a następnie nie podejmuje dalszych kroków w celu jego ochrony. Ważne jest, aby router był odporny na ataki ze strony potencjalnych intruzów, a jako użytkownik masz możliwość wyboru odpowiednich protokołów bezpieczeństwa, które pomogą zabezpieczyć Twoje hasło oraz całą sieć.

Protokoły bezpieczeństwa

Routery WiFi mogą korzystać z trzech różnych protokołów bezpieczeństwa, jednak zawsze można wybrać tylko jeden z nich. Dlatego ważne jest, aby dokonać wyboru, który zapewni najlepszą ochronę. Oto trzy dostępne protokoły bezpieczeństwa:

WEP

Protokół Wired Equivalent Privacy, znany jako WEP, to jeden z najstarszych standardów zabezpieczeń. Choć był popularny w latach 90., obecnie jego skuteczność jest mocno wątpliwa. Możesz wciąż korzystać z WEP dla podstawowej ochrony, lecz nie jest to najlepszy ani najbezpieczniejszy wybór. Mimo że panel administracyjny routera może go wyświetlać jako opcję, nie oznacza to, że powinieneś go używać. WEP jest łatwy do przełamania, a jego obecność w routerach często wynika z potrzeby wsparcia starszych urządzeń. Jeśli masz sprzęt wymagający tego protokołu, warto rozważyć jego wymianę na nowszy model.

WPA

Zabezpieczony dostęp WiFi, czyli WPA, został wprowadzony jako bardziej bezpieczna alternatywa dla WEP. Choć nie był idealny, oferował lepszą ochronę niż jego poprzednik. Protokół ten powstał w celu naprawienia głównych luk WEP, aż do momentu opracowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. WPA jest wstecznie kompatybilny z WEP, więc jeżeli masz urządzenia wymagające WEP, warto rozważyć użycie WPA w ich połączeniu.

WPA2

WiFi Protected Access 2 (WPA2) to udoskonalona wersja WPA, która z powodzeniem zastąpiła WEP. W idealnym przypadku Twój router powinien mieć WPA2 jako domyślną opcję. W przeciwnym razie, powinieneś jak najszybciej ją włączyć. WPA2 stosuje szyfrowanie klasy AES i wykorzystuje protokół CCMP (Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol). To jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia domowej sieci WiFi.

Możliwość ustawienia WPA2 znajdziesz w sekcji zabezpieczeń w panelu administracyjnym swojego routera.

Używanie WPA2

Włączenie WPA2 na routerze to kluczowy krok w zabezpieczeniu danych, ale to nie wystarczy. Pamiętaj, że wszystkie urządzenia podłączone do routera tworzą jedną sieć, a każde z nich musi być w stanie przesyłać zaszyfrowane dane. Router zajmie się szyfrowaniem tych danych przed ich wysłaniem, jednak urządzenia w sieci również muszą korzystać z protokołu WPA2, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed przechwytywaniem informacji przez inne urządzenia.

Warto pamiętać, że podobnie jak router, Twój komputer – niezależnie czy to PC czy Mac – posiada kartę sieciową, która również powinna być skonfigurowana do korzystania z WPA2.

Windows 10

Aby sprawdzić ustawienia zabezpieczeń w systemie Windows 10, otwórz Eksplorator plików i wprowadź poniższe ścieżki w pasku lokalizacji:

Control PanelNetwork and InternetNetwork and Sharing Center

Następnie kliknij nazwę połączenia Wi-Fi, a w nowym oknie wybierz Właściwości sieci bezprzewodowej. Otworzy się kolejne okno, w którym przejdź do zakładki Zabezpieczenia i upewnij się, że typ zabezpieczeń to WPA2 Personal.

System operacyjny Mac

W przypadku systemu macOS proces jest znacznie prostszy. Wystarczy przytrzymać klawisz Option i kliknąć ikonę WiFi na pasku menu. Zobaczysz wtedy, jaki protokół bezpieczeństwa jest aktualnie używany. Aby dokonać zmiany, zapomnij o sieci WiFi i dodaj ją ponownie. W trakcie dodawania nowej sieci wybierz opcję „Bezpieczeństwo” i ustaw WPA2.