W dzisiejszych czasach wpływ filmów jest niezaprzeczalny. Obecnie, aż 81% przedsiębiorstw wykorzystuje wideo jako istotny element strategii marketingowej.
Czy zdajesz sobie sprawę, że blisko 50% użytkowników internetu poszukuje materiałów wideo związanych z produktem, zanim podejmie decyzję o jego zakupie? Dodatkowo, media społecznościowe są przepełnione treściami wideo.
Pomimo tych imponujących danych, wideo nie jest zawsze pierwszym wyborem w marketingu. Mimo to, często przewyższa tradycyjne formaty content marketingu, takie jak infografiki, e-booki czy studia przypadków.
Obawy związane z kosztami, złożonością procesu i koniecznością poświęcenia czasu, powstrzymują wiele firm przed odkryciem potencjału marketingu wideo.
Niektórzy uważają, że ich klienci preferują czytanie blogów niż oglądanie filmów, a działy marketingu są zbyt obciążone, by uczyć się, jak tworzyć filmy. Bez względu na przyczynę, takie firmy tracą ogromną szansę na rozwój.
Światełko w tunelu
Z badań wynika, że 61% marketerów uważa wideo za „bardzo istotną” część swojej strategii. Wynika to z faktu, że filmy często odnoszą sukces jako narzędzie na początku ścieżki zakupowej lub jako strategia budowania świadomości marki.
Chociaż marketerzy zdają sobie sprawę z wagi inwestowania w treści wideo, wiele firm skupia się na sukcesie reklam wideo. Nic dziwnego, że przewiduje się, iż wydatki na cyfrowe reklamy wideo wzrosną o 62% do 2023 roku.
Co więcej, jeśli mierzyć sukces wideo jedynie pod kątem konwersji lub zwrotu z inwestycji (ROI), reklamy wideo okazują się skuteczniejsze niż reklamy graficzne lub tekstowe.
Reklamy wideo cieszą się dużą popularnością – około 89% marketerów eksperymentuje z filmami w różnych formach, a 68% twierdzi, że wideo zapewnia lepszy zwrot z inwestycji niż Google Ads.
Zatem, jeśli chcesz spróbować swoich sił w marketingu wideo, musisz nauczyć się tworzyć przekonujące filmy, które przyciągną uwagę docelowej grupy odbiorców i opowiedzą im historię. Kluczem jest zaangażowanie w proces sprzedaży.
Siedem wskazówek, jak stworzyć angażujące wideo
Jeśli Twoja firma obawia się, że wysiłek włożony w produkcję filmu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jest to zrozumiałe. Istnieje jednak kilka sposobów, by to zmienić. Oto siedem porad, które pomogą wyróżnić Twoje filmy:
1. Burza mózgów – pomysły na treści wideo
Znalezienie dobrych pomysłów na filmy może być wyzwaniem. Możesz przekształcać popularne tematy z bloga, dzielić się wskazówkami i trikami, a także przeprowadzać krótkie wywiady z kierownictwem – istnieje wiele tematów, które warto poruszyć w wideo.
Możesz na przykład stworzyć serię filmów na okres świąteczny, przedstawić trendy na nadchodzący rok lub zaprosić influencerów do udziału w projekcie.
Marketing wideo daje Ci możliwość adaptacji wcześniej opublikowanych treści i przedstawienia ich w nowej, bardziej atrakcyjnej formie. Dzięki temu, klient zainteresowany danym tematem ma większe szanse na obejrzenie Twojego filmu.
2. Poświęć czas na koncepcję
W dobie ogromnej liczby treści dostępnych w sieci, widzowie nie będą tracić czasu na oglądanie filmu, który ich nie zainteresuje od pierwszych sekund. Dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć scenariusz.
Nie możesz pozwolić sobie na stopniowe dochodzenie do sedna. Musisz przyciągnąć ich uwagę w ciągu pierwszych trzech sekund. Jednym ze sposobów jest opowiedzenie historii, która natychmiast zaciekawi widza.
Skoncentruj się na koncepcji związanej z Twoim produktem lub usługą, a nie na samej sprzedaży. Możesz na przykład zabrać widzów za kulisy Twojej firmy lub udostępnić filmy instruktażowe. Współpraca z popularnymi influencerami lub klientami to skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi.
3. Zadbaj o podstawy nagrywania
Do niedawna marketerzy uważali, że kluczowe znaczenie ma produkcja filmów reklamowych o standardach jakości porównywalnych z programami telewizyjnymi czy filmami. Dzisiaj jednak odbiorcy preferują bardziej autentyczne, nieprzetworzone treści.
Oczywiście, stopień „prawdziwości” Twoich produkcji będzie zależał od obowiązujących standardów. Nie bój się jednak nadać swoim reklamom bardziej ludzkiego charakteru, na przykład poprzez występowanie w nich prawdziwych osób, a nie modeli.
Nie musisz też inwestować w drogi sprzęt, by tworzyć wysokiej jakości materiały wideo. Wystarczy smartfon i przyzwoity mikrofon oraz dobre oświetlenie, by stworzyć coś wartościowego dla grupy docelowej.
4. Współpracuj z influencerami wideo
Influencerzy, tacy jak twórcy YouTube czy znane osobistości z mediów społecznościowych, zbudowali solidne grono fanów, liczące często setki tysięcy, a nawet miliony obserwujących, którzy regularnie śledzą ich publikacje.
Współpracując z tymi twórcami przy tworzeniu Twoich filmów, zyskujesz szybki dostęp do nowej, licznej grupy potencjalnych klientów i zwiększasz liczbę wyświetleń i konwersji.
5. Zachęć widzów do działania
Jasne wezwanie do działania (CTA) jest bardzo pomocne, ponieważ informuje odbiorców, co mają zrobić po obejrzeniu filmu, np. zapisać się do usługi lub odwiedzić Twoją stronę internetową. Możesz umieścić CTA w opisie filmu lub w samym filmie. Nie zapomnij o dodaniu linków do Twoich stron, aby widzowie mogli je łatwo przeglądać.
6. Wybierz odpowiednią platformę marketingową
Możesz myśleć, że publikowanie filmów na wszystkich platformach społecznościowych i innych kanałach marketingowych zapewni Ci ogromną widoczność. Niestety, nie jest to takie proste! Z powodu ciągłych zmian algorytmów, organiczny zasięg Twojego filmu może nie być wystarczający.
Jeśli jednak opublikujesz filmy na kanałach, gdzie Twoi docelowi odbiorcy są najbardziej aktywni, masz większe szanse na osiągnięcie celów marketingowych. Na przykład:
- YouTube ma największą liczbę subskrybentów, ale pod względem częstotliwości korzystania zajmuje piąte miejsce.
- LinkedIn jest miejscem, gdzie spotykają się profesjonaliści i jest bardziej odpowiedni dla marketingu B2B.
- Facebook jest najczęściej używaną platformą, ale jego znaczenie jest różne w zależności od tego, czy działasz w sektorze B2B czy B2C.
- Instagram zyskał w ostatnich latach znaczną popularność zarówno na rynku B2B, jak i B2C.
- Tweety z wideo uzyskują 10 razy więcej zaangażowania niż posty bez wideo. Mimo to, firmy są bardziej zainteresowane filmami na Twitterze niż osoby prywatne.
Obserwuj działania konkurencji i eksperymentuj na różnych kanałach, aby sprawdzić, co najlepiej działa w Twoim przypadku. Z czasem wybierzesz te platformy, które przynoszą najlepsze efekty.
7. Segmentuj grupę docelową w zależności od treści wideo
Pamiętaj, że reklamy wideo w kampanii cyfrowej nie są jak reklamy telewizyjne, które musi obejrzeć każdy, kto ma włączony kanał.
W przypadku reklam online możesz dokładnie segmentować odbiorców, począwszy od podstawowych danych, takich jak wiek i płeć, lokalizacja, aż po szczegółowe zainteresowania i pasje. Możesz to robić zarówno w Google Adwords, jak i w mediach społecznościowych.
W ten sposób możesz kierować różne filmy do segmentów odbiorców, na które najprawdopodobniej zareagują, zwiększając swoje szanse na wyższy zwrot z inwestycji.
Testuj i eksperymentuj: 8 wskaźników wideo do analizy
Stworzenie filmu to dopiero pierwszy krok. Musisz również monitorować skuteczność działań marketingowych, aby sprawdzić, co działa, a co nie. Na początku, warto eksperymentować z różnymi przedziałami czasowymi dla każdego kanału wideo i platformy marketingowej.
Upewnij się, że korzystasz z niezawodnej platformy analitycznej, która dostarczy Ci przydatnych danych i spostrzeżeń. Wiele narzędzi, np. Hippo Video i Wistia, może zapewnić Ci unikalny wgląd w analitykę marketingu wideo, w zależności od tego, gdzie opublikowałeś swoje treści.
Aby jednak liczby miały sens, musisz najpierw dokładnie zrozumieć dane, które chcesz śledzić. Oto przegląd istotnych wskaźników dotyczących filmów wideo, dzięki którym upewnisz się, że inwestujesz środki z budżetu marketingowego w odpowiednie miejsca:
1. Współczynnik klikalności (CTR)
Zwłaszcza, jeśli Twoje filmy zawierają wezwanie do działania, współczynnik klikalności jest kluczowym wskaźnikiem, który należy monitorować. Im więcej kliknięć, tym więcej wejść na stronę i tym bliżej konwersji. Dobrym sposobem na podniesienie CTR jest umieszczenie wezwania do działania na początku filmu.
2. Udostępnienia w mediach społecznościowych
To znak, że odbiorcy polubili Twój film na tyle, że chcą się nim podzielić z bliskimi. Im więcej udostępnień (w mediach społecznościowych, na YouTube lub innej platformie), tym większą wiarygodność zyska Twoja marka, co ma kluczowe znaczenie dla świadomości marki.
3. Średni czas oglądania
Średni czas oglądania to łączny czas oglądania filmu podzielony przez łączną liczbę odtworzeń. Statystyka ta uwzględnia również powtórki.
Obserwuj te dane i czas rezygnacji dla każdego wyświetlenia, ponieważ dzięki temu dowiesz się, które fragmenty filmu nie były atrakcyjne dla widzów.
Pamiętaj, aby inwestować czas w tworzenie odpowiednich, pouczających i interesujących treści, aby zachęcić widzów do oglądania.
4. Komentarze do filmów
Komentarze do filmów dostarczają jakościowych informacji zwrotnych, a nie tylko danych liczbowych. Są one cenne, ponieważ pozwalają zrozumieć, co podobało się Twoim klientom, a co nie.
Odpowiadaj szybko na komentarze i uwzględniaj opinie przy tworzeniu kolejnych filmów, aby Twoje treści jak najlepiej odpowiadały gustom odbiorców.
5. Współczynnik odrzuceń
Ten wskaźnik mierzy liczbę osób, które wchodzą na Twoją stronę internetową, a następnie opuszczają ją bez przeglądania innych podstron. Jest to ważny wskaźnik, który należy analizować, jeśli umieściłeś wideo na swojej stronie.
Sposoby na obniżenie współczynnika odrzuceń:
- Przyspieszenie ładowania strony
- Umieszczenie wideo w widocznym miejscu
- Zaprojektowanie strony internetowej tak, aby była łatwa w nawigacji i atrakcyjna wizualnie
Dobry film może zachęcić widza do pozostania na stronie i zapoznania się z jej zawartością.
6. Szybkość odtwarzania wideo
Wskaźnik ten pokazuje odsetek widzów, którzy po wejściu na stronę lub zobaczeniu filmu, kliknęli przycisk „odtwórz”. Aby zwiększyć szybkość odtwarzania, umieszczaj filmy w widocznych miejscach na stronie i zadbaj o atrakcyjną miniaturę. Powinieneś także dodać chwytliwy opis filmu oraz wykorzystać dowód społeczny. Im więcej dowodów społecznych, tym wyższa szybkość odtwarzania.
7. Wskaźnik płatnych mediów: koszt tysiąca wyświetleń (CPM)
Jak sama nazwa wskazuje, CPM mierzy, ile płacisz za tysiąc wyświetleń Twojego filmu.
Koszt ten będzie zależał od platform, na których wyświetlane są reklamy wideo, od tego, czy film jest kierowany do byłych użytkowników, czy do osób, które nigdy nie odwiedziły Twojej strony, oraz od innych parametrów.
CPM to podstawowy wskaźnik wykorzystywany do obliczania długoterminowego zwrotu z inwestycji. Znając CPM i liczbę konwersji, możesz oszacować koszty konwersji z kampanii wideo.
8. Wskaźnik płatnych mediów: współczynnik konwersji
Mierzy liczbę potencjalnych klientów, których zdobyłeś dzięki treści wideo. Jest to ważny i trudny do zmierzenia wskaźnik, ponieważ na konwersję wpływa wiele czynników.
Warto zainwestować w platformę analityczną, taką jak Google Analytics, aby zrozumieć, jaką rolę odegrał film w procesie konwersji.
Możesz również skorzystać z płatnych narzędzi, takich jak Vidyard (jeśli wyświetlasz reklamy na YouTube) lub AgoraPulse (w przypadku reklam w mediach społecznościowych).
Konwersje zwykle obejmują ustawienie modelu atrybucji, który określa, w jakim stopniu film przyczynił się do konwersji widza. Im bardziej angażujący i pouczający jest film, tym większe prawdopodobieństwo, że widzowie dokonają konwersji.
Jak określić właściwe KPI do mierzenia sukcesu wideo?
Różne firmy mają różne priorytety, dlatego nie każda marka będzie miała ten sam zestaw wskaźników do oceny sukcesu marketingu wideo. Przed rozpoczęciem kampanii filmowych, usiądź ze swoim zespołem i odpowiedz na poniższe pytania:
1. Jaki jest Twój główny cel marketingu wideo?
W zależności od tego, gdzie znajdują się Twoi klienci na ścieżce zakupowej, celem kampanii wideo może być zwiększenie świadomości marki, zainteresowania nią lub wzrost sprzedaży.
2. Jakie są Twoje KPI do osiągnięcia tego celu?
Aby zwiększyć świadomość, odpowiednimi danymi są wyświetlenia lub unikalni użytkownicy. W przypadku zainteresowania można analizować czas oglądania i współczynnik obejrzeń. W przypadku konwersji dane to kliknięcia, połączenia, rejestracje i sprzedaż.
3. Jakie są najbardziej odpowiednie narzędzia do analizy wideo do pomiaru KPI?
Po ustaleniu wskaźników, na których chcesz się skupić, wybierz odpowiednie narzędzia analityczne. Google Analytics i YouTube Analytics oferują wiele funkcji, które pomogą Ci śledzić postępy w realizacji celu. Nawet wbudowane narzędzia analityczne mediów społecznościowych mogą dostarczyć przydatnych informacji.
Możesz także rozważyć przeprowadzenie ankiet za pomocą Ankiet konsumenckich Google, aby dowiedzieć się, co podobało się widzom, a co nie.
4. Jakie działania zamierzasz podjąć, aby zoptymalizować swoje KPI?
Chociaż zawsze możesz porównać swoje wyniki z wynikami konkurencji, lepiej porównywać obecne wyniki z poprzednimi kampaniami.
- Czy Twoje wyniki ogólnie się poprawiły?
- Które wskaźniki poprawiły się najbardziej? A które najmniej?
- Czy wartości jakiegoś wskaźnika spadły?
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ocenić postępy i wprowadzić niezbędne zmiany.
Sukces w marketingu wideo wymaga konsekwencji
Pomiar skuteczności filmów wymaga strategicznego podejścia, ciągłego monitorowania i kreatywności.
Dobrą wiadomością jest to, że 54% klientów chce oglądać więcej filmów od marketerów. Jeśli zainwestujesz w tworzenie filmów, jesteś na dobrej drodze do zbliżenia się do klientów i zwiększenia sprzedaży.
Pamiętaj, że budowanie zaangażowania wymaga czasu, więc nie zniechęcaj się, jeśli początkowe wyniki będą niskie.
Eksperymentuj z różnymi rodzajami filmów i publikuj wysokiej jakości materiały, które spodobają się widzom. W końcu zobaczysz wspaniałe efekty.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.