Nowoczesna technologia znacząco wpływa na polepszenie jakości i tempa naszego życia. Jednym z kluczowych elementów tego postępu jest Internet Rzeczy (IoT), który bez wątpienia spełnił pokładane w nim nadzieje.
W latach 2014-2019 obserwowaliśmy wzrost wykorzystania technologii IoT z 13% do 25%. Według raportu firmy McKinsey, szacuje się, że do roku 2023 w użyciu będzie aż 43 miliardy urządzeń opartych na IoT.
Dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy otworzył nowe perspektywy dla wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów. Wzrost popytu na tych ekspertów spowodował pogłębienie się luki między dostępną podażą a zapotrzebowaniem.
Z badań wynika, że aż 47% przedsiębiorstw biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez Immersat Research zmuszonych było zlecać projekty IoT na zewnątrz, ze względu na brak odpowiednio wykwalifikowanego personelu.
Z kolei, według (ISC)2, aż 75% projektów IoT kończy się niepowodzeniem z powodu problemów natury technicznej i biznesowej.
Czy kariera w IoT to dobry wybór?
W dzisiejszym świecie, który nieustannie się zmienia, zwłaszcza w obszarze technologii, decyzje podejmowane dzisiaj mogą mieć istotny wpływ na przyszłość.
Dlatego warto dokładnie rozważyć potencjalne wyzwania i korzyści, jakie niesie ze sobą wybór konkretnej ścieżki zawodowej, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Internet Rzeczy (IoT) umożliwił firmom efektywniejsze gromadzenie danych, podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji, a także oferowanie klientom ulepszonych usług i produktów.
Większość z nas pracuje obecnie w środowisku online, opierając się na danych generowanych przez urządzenia IoT. Dane te są poddawane dogłębnej analizie, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby klientów.
Specjaliści i eksperci w dziedzinie IoT cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy, co często przekłada się na szybkie znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.
Dla osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności i pomóc firmom w doskonaleniu obsługi klientów, istnieje wiele atrakcyjnych ścieżek kariery w obszarze IoT.
Jak więc rozpocząć przygodę z branżą IoT? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Umiejętności niezbędne dla programisty IoT
Praca w obszarze IoT jest idealna dla osób kreatywnych, poszukujących wyzwań oraz chcących nieustannie zdobywać nowe umiejętności w kontekście Internetu Rzeczy.
IoT to doskonała dziedzina dla naukowców pragnących przyczynić się do dalszego rozwoju i ulepszania technologii.
Jednakże, osiągnięcie wysokiego poziomu eksperckiego w IoT nie jest zadaniem łatwym, gdyż sama znajomość jednej platformy czy zestawu umiejętności może okazać się niewystarczająca.
- Warto rozważyć naukę programowania w różnych językach, takich jak Python i embedded-C/C++. Dostępne są również kursy online, w tym darmowe kursy certyfikowane, oferujące naukę różnych języków programowania.
- Znajomość systemu operacyjnego Linux i jego mechanizmów działania również może okazać się bardzo pomocna.
- Osoby zainteresowane Linuxem mogą skorzystać z kursów oferowanych przez Fundację Linux na platformach Udemy i Coursera.
- Doświadczenie w pracy ze stosami takimi jak Thread, BLE-Mesh lub Zigbee będzie bardzo wartościowe.
- Niezbędne jest również zaawansowane umiejętności tworzenia logiki dla systemów wbudowanych, w oparciu o testy na platformach RTOS lub innych.
- Konieczna jest dobra znajomość protokołów komunikacyjnych, takich jak SPI, I2C, 1-wire, MODBUS, UART i DALI.
- Programista IoT powinien również charakteryzować się doskonałymi umiejętnościami rozwiązywania problemów, komunikacji oraz analitycznego myślenia.
Szkolenia i certyfikacja w dziedzinie IoT
Dla osób, które chcą stać się ekspertami w dziedzinie IoT, dostępna jest szeroka oferta szkoleń certyfikacyjnych, zarówno prowadzonych przez podmioty rządowe, jak i prywatne.
Uzyskanie certyfikatów zwiększa szansę na zatrudnienie w renomowanych organizacjach i firmach.
Możliwość poznania elementów konstrukcyjnych IoT oferują platformy edukacyjne, takie jak Coursera.
Decyzja o karierze w IoT
Nie ma jednej, ustalonej ścieżki kariery w tej dziedzinie. Możliwe jest ukończenie studiów licencjackich w zakresie IoT lub specjalizacja w dziedzinie informatyki z naciskiem na IoT.
Jednakże, preferowane są osoby posiadające wykształcenie inżynierskie w obszarach takich jak informatyka, elektronika czy elektrotechnika.
Osoby chcące pracować w obszarze IoT powinny znać następujące kluczowe aspekty:
Analityka danych
Jest to fundamentalna umiejętność, która wymaga biegłości w statystyce, umiejętności znajdowania korelacji oraz efektywnego prezentowania wyników.
Konieczna jest również wiedza z zakresu języków zorientowanych na statystykę oraz bibliotek Pythona. Firma zyska wiele, jeśli w zespole będzie osoba z takimi kwalifikacjami.
Systemy sieciowe
Konfiguracja sprzętu w projektach IoT może być skomplikowana, ze względu na mnogość przewodów i czujników podłączanych do różnych portów i urządzeń peryferyjnych. Nawet najmniejsze przerwanie połączenia może zaburzyć działanie systemu.
Z tego powodu niezbędni są architekci sieci. Specjaliści w zakresie konfiguracji i zarządzania siecią upewnią się, że wszystkie połączenia są sprawne.
Muszą posiadać wiedzę z zakresu budowania solidnej architektury sieci, odpornej na potencjalne problemy z okablowaniem oraz współpracującej ze wszystkimi protokołami komunikacyjnymi.
Bezpieczeństwo
Ochrona danych przed nieautoryzowanym dostępem i kradzieżą stanowi jedno z kluczowych wyzwań związanych z Internetem.
Rozwiązania IoT, wraz z upływem czasu, stają się coraz bardziej narażone na potencjalne ataki, a dane mogą być zagrożone.
Dlatego jednym z kluczowych aspektów pracy w IoT jest zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń. Specjaliści w tej dziedzinie przeprowadzają regularne testy i weryfikację integralności systemu przy użyciu różnych metod.
Identyfikują i eliminują luki w zabezpieczeniach, zapewniając płynne i bezpieczne działanie urządzeń IoT.
Aby zdobyć zatrudnienie w tym obszarze, konieczna jest wiedza z zakresu oceny luk w zabezpieczeniach, szyfrowania klucza publicznego oraz bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. To idealny punkt startowy dla osób pragnących rozwijać się w cyberbezpieczeństwie.
Interfejs użytkownika
Zadania z zakresu projektowania interfejsu użytkownika w IoT mogą wydawać się na pozór proste, jednak wymagają kreatywności, ponieważ to właśnie interfejs jest kluczowym elementem sprzedaży produktu na rynku.
Praca ta koncentruje się bardziej na projektowaniu niż pozostałe. Klient nie interesuje się funkcjonalnościami urządzenia, dopóki jest ono proste w obsłudze.
Użytkownik wybiera produkt na podstawie wygody jego użytkowania. Wyróżnikiem produktu IoT jest angażujący i przyciągający wzrok interfejs, który jest zrozumiały dla klienta.
W przeszłości komputery funkcjonowały w oparciu o czarne ekrany i były przeznaczone dla specjalistów. Wraz z rozwojem Internetu stały się bardziej dostępne dla społeczeństwa.
Ich wygląd uległ zmianie, stając się bardziej przyjaznym dla użytkownika. Rolą projektanta UI jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń, wykorzystując swoją kreatywność i umiejętności projektowe. Należy postawić się w sytuacji klienta, rozumieć jego potrzeby i je zaspokajać.
Sprzęt i urządzenia
Wiele czynników decyduje o tym, czy urządzenie jest „inteligentne”. Czy wystarczy podłączenie urządzenia do sieci?
Nie tylko.
Organizacje muszą przystosować urządzenia do współpracy z siecią. Mimo że jest to głównie kwestia połączenia czujników i nadajników, jest to aktualnie jedno z kluczowych zadań w branży IoT.
Specjaliści w tym obszarze muszą pracować z różnorodnymi modułami czujników, protokołami, nadajnikami oraz integratorami. Konieczne jest również bycie na bieżąco z nowymi urządzeniami i technologiami.
Czujniki i siłowniki
Ta praca wymaga obszernej wiedzy o sprzęcie i urządzeniach.
Konieczna jest umiejętność doboru odpowiednich czujników i siłowników, a także zapewnienia ich zgodności ze specyfikacją projektową i zapotrzebowaniem na energię.
Specjalista w tej dziedzinie musi także testować różne narzędzia, w celu wyboru optymalnego dla danego zadania. Niezbędne jest również śledzenie nowinek w branży.
Hobbyści mogą zacząć od zakupu zestawu czujników i realizacji prostych projektów, przed przejściem na poziom profesjonalny.
Sztuczna inteligencja
Wiedza z zakresu AI i Machine Learning staje się niezbędna przy analizie dużych zbiorów danych i wyciąganiu z nich wniosków.
Technologie AI i ML mogą okazać się bardzo pomocne w tworzeniu aplikacji, które efektywnie współpracują z dużą ilością danych. Kandydaci na te stanowiska muszą posiadać wiedzę z zakresu algorytmów AI i ML, a także bibliotek, które umożliwiają szybkie i wydajne wyświetlanie danych.
Możliwości kariery w IoT
Omówiliśmy różne specjalizacje dostępne w branży Internetu Rzeczy.
W obszarze IoT można pełnić wiele różnych funkcji. Przyjrzyjmy się im.
Programista IoT
Programiści IoT zajmują się tworzeniem oprogramowania dla konkretnych aplikacji. Tworzą również algorytmy wspomagające analizę danych i ich zarządzanie.
Inżynier programista systemów wbudowanych IoT
Inżynier systemów wbudowanych IoT pomaga urządzeniom podłączonym do sieci IoT w komunikacji. Systemy te obejmują czujniki, mikroprocesory i aplikacje.
Inżynierowie systemów wbudowanych tworzą oprogramowanie za pomocą Pythona i C++, ściśle współpracując z inżynierami sprzętu, w celu zapewnienia jego prawidłowego działania.
Architekt IoT
Praca architekta IoT polega na tworzeniu strategii i architektury rozwiązań IoT. Architekt określa i dokumentuje stan IoT firmy.
Tworzy architekturę, która zaspokaja aktualne i przyszłe potrzeby. Zbudowanie kompleksowego rozwiązania IoT wymaga wiedzy z zakresu wielu technologii, w tym czujników oraz systemów korporacyjnych.
Inżynier bezpieczeństwa IoT
Inżynier bezpieczeństwa IoT odpowiada za ochronę technologii IoT przed hakerami. Musi posiadać wiedzę z zakresu testów penetracyjnych i identyfikowania luk w systemie.
Inżynier rozwiązań IoT
Inżynier rozwiązań IoT współpracuje z klientami, w celu określenia ich potrzeb i tworzenia sieci oraz rozwiązań IoT, które spełniają ich wymagania.
Podsumowanie
Możliwości zawodowe w branży IoT, które są obecnie dostępne, były nie do pomyślenia w przeszłości. Obecnie istnieje wiele specjalizacji do wyboru: bezpieczeństwo, projektowanie interfejsów użytkownika czy projektowanie czujników. A możliwości wciąż rosną!
Warto również rozważyć inne ekscytujące ścieżki kariery w obszarze inżynierii oprogramowania.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.