Zrozumienie różnych typów testowania aplikacji

Testowanie wydajności, funkcjonalności i innych aspektów pomaga zrozumieć różne wady aplikacji i zoptymalizować jej użyteczność, bezpieczeństwo, stabilność, wydajność i działanie.

W wyniku szybkiego wykrycia problemów możesz wykonać szybkie poprawki, aby zapewnić doskonałą jakość aplikacji.

W ten sposób możesz tworzyć wysokiej jakości aplikacje dla swojego klienta lub użytkowników, którzy chcieliby z nich korzystać bez napotykania trudności. A kiedy tak się stanie, dostarczanie aplikacji może zakończyć się sukcesem, a wszystkie wysiłki związane z tworzeniem pomysłów, planowaniem, wykonaniem i wdrażaniem zostaną ostatecznie opłacone.

Ale testowanie aplikacji to szeroka domena, ponieważ istnieją różne aspekty aplikacji, które należy zbadać, aby upewnić się, że wszystko działa dobrze. Musisz sprawdzić, czy funkcje działają poprawnie, jaki jest interfejs, co z jego wydajnością i tak dalej.

Dlatego istnieją różne rodzaje testowania aplikacji, o których musisz wiedzieć.

A my jesteśmy tutaj, aby to omówić!

Zrozummy więc podstawy, zanim zagłębimy się w rodzaje testowania aplikacji.

Co to jest testowanie aplikacji?

Testowanie aplikacji to testowanie oprogramowania wykonywane za pomocą skryptów w celu znalezienia błędów w aplikacji i optymalizacji jej wydajności, funkcjonowania, stabilności i innych aspektów.

Pomaga to poprawić jakość aplikacji, jednocześnie maksymalizując zwrot z inwestycji (ROI) i oszczędzając wysiłek, czas i koszty związane z programowaniem. Zapewnia, że ​​wszystkie części aplikacji działają i działają optymalnie, zapewniając doskonałe wrażenia użytkownika.

Testowanie aplikacji sprawdza całą aplikację, w tym każdy moduł, kod, funkcje i części pod kątem wad. Możesz znaleźć różne rodzaje testowania aplikacji, takie jak testowanie wydajności, testowanie funkcjonalności, testowanie obciążenia, testowanie interfejsu użytkownika itp.

W testowanie aplikacji zaangażowani są różni profesjonaliści, tacy jak testerzy, menedżerowie, programiści i użytkownicy końcowi. Ponadto cykl życia testowania aplikacji obejmuje fazy, w tym:

  • Analiza wymagań testowych
  • Planowanie i projektowanie testów
  • Wykonanie
  • Analiza tekstu
  • Zgłaszanie błędów

Różne rodzaje testowania aplikacji

Testowanie aplikacji jest ogólnie podzielone na dwa typy:

  • Testy funkcjonalności
  • Testy niefunkcjonalne

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich i ich rodzajom.

Testy funkcjonalności

Testowanie funkcjonalne oznacza testowanie aplikacji pod kątem jej aspektów funkcjonalnych. Sprawdza każdą funkcjonalność aplikacji, aby upewnić się, że wszystko działa tak, jak powinno. Testy funkcjonalne można przeprowadzać za pomocą narzędzi automatyzacji lub ręcznie.

Różne rodzaje testów funkcjonalnych to:

#1. Testów jednostkowych

Testowanie każdego modułu lub komponentu aplikacji w celu sprawdzenia, czy działa zgodnie z oczekiwaniami, nazywa się testowaniem jednostkowym. Wymaga znajomości języków programowania. Dlatego to programiści wykonują ten test, a nie testerzy. Ten test jest rygorystyczny, ponieważ musisz dokładnie zbadać każdy moduł i jego kod, a także być może będziesz musiał opracować sterowniki testowe do tego.

Testy jednostkowe są wykonywane zarówno ręcznie, jak i przy użyciu narzędzi, ale te ostatnie zapewnią maksymalny zasięg i wydajność testów. Narzędzia, których możesz użyć do testów jednostkowych to NUnit, JUnit, Jednostka PHP, TestNGi więcej.

#2. Testy integracyjne

Po zintegrowaniu modułów ważne jest, aby sprawdzić, czy działają one poprawnie jako moduły połączone. Dzieje się tak, ponieważ integracja wielu modułów może powodować błędy. Tak więc testowanie każdego zintegrowanego modułu aplikacji w celu sprawdzenia jego połączonej funkcjonalności nazywa się testowaniem integracyjnym.

Testy integracyjne sprawdzają moduły, które na ogół są aplikacjami lub modułami kodu w danej sieci. Odbywa się to głównie dla systemów rozproszonych i aplikacji klienckich lub serwerowych. Wymaga to mniejszej liczby testów w porównaniu z testami jednostkowymi i może przyjmować różne podejścia, takie jak podejście odgórne, kanapkowe i oddolne.

Narzędzia do testowania integracyjnego to Selen, Kątomierz, IBM Rational Functional Testeritp.

#3. Testowanie systemu

Testy systemu przeprowadzane są w celu sprawdzenia całego systemu pod kątem jego funkcjonalności zgodnie z wymaganiami klienta. Obejmuje on wszystkie części systemu jako całość, mając na celu stworzenie aplikacji o wymaganych specyfikacjach.

Testowanie systemowe jest rodzajem testowania czarnoskrzynkowego i jest również nazywane testowaniem scenariuszy end-to-end, które można wykonać na w pełni zintegrowanej aplikacji lub systemie. Dokładnie sprawdza każde wejście, aby upewnić się, że otrzymujesz pożądane wyjście.

Niektóre z narzędzi do testowania systemu to Ogórek, Karma, Jaśminitp.

#4. Testy poczytalności

Testy poprawności określają, czy nowa wersja aplikacji działa poprawnie, czy też nie może zostać zaakceptowana do głównych testów. Jest wykonywany na stabilnych aplikacjach, aby upewnić się, że żadne zmiany lub naprawa defektów nie mogą złamać podstawowej funkcjonalności aplikacji po testach regresji.

Jeśli Twoja aplikacja nie powiedzie się podczas początkowego użytkowania, oznacza to, że aplikacja nie jest wystarczająco stabilna, aby przeprowadzić dalsze testy. W takim przypadku będziesz musiał naprawić aplikację i uczynić ją stabilną do dalszych testów.

Testy Sanity są wykonywane ręcznie, analizując zachowanie aplikacji po wprowadzeniu zmian w określonej części aplikacji.

#5. Testowanie dymu

Gdy zespół programistów dostarcza nową kompilację aplikacji, zespół testerów weryfikuje kompilację, aby upewnić się, że nie pozostały żadne poważne problemy i że aplikacja jest stabilna, aby przeprowadzić dokładne testy.

Jeśli zespół testowy wykryje, że podstawowa funkcjonalność aplikacji jest w jakiś sposób zepsuta w początkowej fazie, może odrzucić nową wersję, informując o tym zespół programistów. Jest wykonywany przed szczegółową regresją lub testami funkcjonalnymi na kompilacji, aby odrzucić uszkodzone aplikacje i zaoszczędzić czas zespołu QA na testowanie i instalowanie aplikacji.

Testowanie dymu jest wykonywane zarówno ręcznie, jak i za pomocą narzędzi automatyzacji, takich jak Selen.

#6. Testowanie interfejsu

Sposób, w jaki różne komponenty aplikacji, takie jak baza danych, serwer itp., komunikują się ze sobą, może wpływać na jej ogólną wydajność, a zatem interfejs musi zostać przetestowany.

Tak więc testowanie aplikacji w celu sprawdzenia, czy komponenty aplikacji dobrze się komunikują i poprawnie wymieniają dane, nazywa się testowaniem interfejsu. Sprawdza również obsługę błędów, aby upewnić się, że każdy komponent działa płynnie i zachowuje się poprawnie z innymi komponentami.

Ponadto testowanie interfejsu sprawdza, czy przetestowano całe obsługiwane oprogramowanie i sprzęt oraz czy połączone dokumenty obsługują różne platformy, czy nie. Sprawdza również, czy zabezpieczenia są utrzymywane podczas interakcji komponentów i jak skutecznie aplikacja zarządza awariami sieci.

Niektóre narzędzia do testowania interfejsu są Skrzypek, GWARANTOWANY ODPOCZYNEK, Listonoszitp.

7. Testowanie regresji

Testowanie kompletnej aplikacji w celu sprawdzenia, jak działa po zmodyfikowaniu dowolnej funkcjonalności, komponentu lub modułu, jest znane jako testowanie regresyjne. Ma to na celu zapewnienie, że istniejące funkcjonalności aplikacji pozostaną nienaruszone po wprowadzeniu nowych modyfikacji.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do testowania regresji, takich jak: Temat7, TestSigma, Świadectwo, Test ukończonyi więcej.

#8. Testy alfa

Testy alfa identyfikują wszystkie defekty, błędy i problemy w aplikacji, zanim zostanie ona wypuszczona na rynek dla konsumentów lub klienta. Testy te zapewniają użytkownikom dostęp do aplikacji wolnej od błędów i błędów poprzez ocenę jej jakości i gotowości do testów beta.

Testy alfa odbywają się w witrynie programisty lub w firmie w środowisku wirtualnym, naśladując rzeczywiste środowisko użytkownika. Odbywa się to pod koniec tworzenia aplikacji przed testami beta.

Możesz korzystać z narzędzi takich jak Mentor QA, MydłoUIitp. do testów alfa.

#9. Testowanie beta

Testy beta są wykonywane przez klienta lub ograniczoną liczbę użytkowników w rzeczywistym środowisku w celu sprawdzenia ogólnej funkcjonalności, użyteczności i wydajności aplikacji przed udostępnieniem jej do rzeczywistego użytku. Odbywa się to po testach alfa.

Testy beta sprawdzają, czy aplikacja nie ma błędów lub błędów, działa płynnie, działa optymalnie i jest przyjazna dla użytkownika. Zespół programistów zbiera informacje zwrotne od użytkowników, aby poprawić obszary, w których ich brakuje. Dzięki temu mogą łatwo wprowadzać zmiany w celu zwiększenia jego funkcjonalności, wydajności, bezpieczeństwa i użyteczności.

Być może słyszałeś o wersjach beta niektórych aplikacji; oznacza to, że aplikacja jest w fazie testów beta. Po zakończeniu testu i ulepszeniu aplikacji jest ona udostępniana do użytku. Narzędzia do testów beta są TestRail, UberTesterzy, TestWróżka, Zefiritp.

Testy niefunkcjonalne

Testowanie niefunkcjonalne polega na sprawdzeniu niefunkcjonalnych aspektów aplikacji, takich jak użyteczność, wydajność, bezpieczeństwo itp. Są one wykonywane po testach funkcjonalnych.

Testy niefunkcjonalne mają na celu poprawę jakości aplikacji, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i optymalne wrażenia użytkownika. Na ogół nie wykonuje się ich ręcznie; potrzebujesz do tego narzędzi automatyzujących.

Przyjrzyjmy się niektórym typom testów niefunkcjonalnych dla Twoich aplikacji.

#1. Test wydajności

Testowanie wydajności sprawdza, czy aplikacja działa zgodnie z wymaganiami. Informuje, czy wydajność aplikacji ma jakieś problemy, które spowalniają ją lub blokują jej optymalne działanie.

Rozumiejąc problemy z wydajnością w tego typu testach, zrozumiesz, jak poprawić szybkość aplikacji, czas odpowiedzi, wykorzystanie zasobów, przepustowość i tak dalej.

Możesz użyć narzędzi do testowania wydajności, takich jak Rational Performance Tester, Apache JMeter, ZaładujNinjaitp., aby przetestować wydajność aplikacji.

#2. Testowanie obciążenia

Testy obciążeniowe to podzbiór testów wydajności, które sprawdzają, jak duże obciążenie może wytrzymać aplikacja, zanim jej wydajność zacznie spadać.

To testowanie odbywa się poprzez uruchomienie różnych testów obciążenia, aby poznać maksymalną pojemność aplikacji pod danym obciążeniem. Sprawdza również problemy, które mogą spowodować obniżenie wydajności aplikacji.

Korzystanie z narzędzi do testowania obciążenia, takich jak Wczytaj do sieci, LoadRunneritp. są pomocne przy określaniu nośności aplikacji.

#3. Test naprężeń

Jeśli system lub aplikacja jest obciążona ponad swoje możliwości, musisz wiedzieć, kiedy i jak ulegnie awarii. Ten rodzaj testowania nazywa się testowaniem systemu. Jest wykonywany przy ogromnych obciążeniach, takich jak wypychanie aplikacji poza pojemność pamięci, duże obciążenie bazy danych, ciągłe podawanie danych wejściowych i tak dalej.

Testy obciążeniowe mają na celu weryfikację stabilności i niezawodności aplikacji, tak aby wykazywała odporność nawet podczas szczytowego użytkowania. Mierzy zdolność obsługi błędów i moc aplikacji pod dużym obciążeniem, zapewniając, że nie ulegnie awarii w takich warunkach.

Narzędzia takie jak NeoLoad, JMeter, Wczytaj widok, StresBodziecitp. są pomocne w testach warunków skrajnych.

#4. Testowanie objętości

Testowanie woluminów to rodzaj testowania wydajności, w którym aplikacja jest umieszczana w dużych ilościach danych, aby sprawdzić jej czas odpowiedzi i zachowanie. Podawane są duże ilości danych w bazie danych aplikacji, ponieważ ma to wpływ na szybkość przetwarzania i czasy odpowiedzi. Nazywa się to również testami przeciwpowodziowymi.

W ten sposób możesz sprawdzić, jak wydajna jest aplikacja pod względem dużych ilości danych, jednocześnie wykrywając problemy, które zmniejszają wydajność aplikacji. Znajdowanie problemów pomaga szybko je naprawić i zoptymalizować ich wydajność.

Zespoły testujące wydajność przeprowadzają testy zbiorcze. A narzędzia, których możesz użyć, to DbFit, Brak mapy SQL, HammerDbi więcej.

#5. Testowanie bezpieczeństwa

Testowanie aplikacji w celu sprawdzenia, jak zabezpieczona jest przed zewnętrznymi i wewnętrznymi zagrożeniami, nazywa się testowaniem bezpieczeństwa. W tym przypadku zagrożeniami mogą być złośliwe programy, ataki DDoS, wirusy i inne cyberzagrożenia ze strony wewnętrznych agentów organizacji lub atakujących z zewnątrz.

Przeprowadzanie testów bezpieczeństwa informuje również o możliwościach uwierzytelniania i autoryzacji aplikacji oraz o tym, czy są one wystarczająco bezpieczne, czy nie. Pomaga znaleźć luki w zabezpieczeniach i luki w zabezpieczeniach, z których zagrożenia mogą przeniknąć do aplikacji. W ten sposób możesz naprawić te problemy i zamknąć luki, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej aplikacji.

Ponadto testy bezpieczeństwa pomagają zrozumieć zachowanie aplikacji podczas ataku lub złośliwych programów oraz jej zdolność do odzyskania sprawności po ataku i po konserwacji.

Testy bezpieczeństwa są zwykle wykonywane przez specjalny zespół testowy, w którym do aplikacji wstrzykuje się dowolną formę hakowania w celu sprawdzenia jej bezpieczeństwa. Narzędzia takie jak ImmuniWeb, Wapiti, Akunetix, Google Nogotofailitp. mogą być używane do testowania bezpieczeństwa.

#6. Testowanie zgodności

Użytkownicy korzystają teraz z różnych platform, takich jak iOS, Android, Mac, PC, Linux itp., przeglądarek i konfiguracji. Dlatego ważne jest, aby znać zgodność aplikacji z innymi platformami.

Testowanie, które ocenia, jak aplikacja działa i zachowuje się na różnych platformach, serwerach internetowych, środowiskach sieciowych i konfiguracjach sprzętowych, nazywa się testowaniem zgodności. Zapewnia płynne działanie aplikacji z optymalną wydajnością w różnych przeglądarkach, konfiguracjach, bazach danych i wersjach oprogramowania.

Możesz użyć narzędzi takich jak HeadSpin co pozwala zdalnie uruchamiać testy w różnych przeglądarkach na tysiącach rzeczywistych urządzeń w chmurze. Użytkownicy mogą łatwo przetestować responsywność swojej aplikacji mobilnej lub strony internetowej, a nawet przetestować kluczowe parametry wydajności, takie jak testowanie obciążenia w rzeczywistych środowiskach, aby uzyskać 100% dokładne wyniki.

Zalety

  • Przetestuj na tysiącach prawdziwych urządzeń, aby uzyskać 100% dokładność
  • Oznaczaj i udostępniaj błędy dzięki integracjom takim jak JIRA, Slack, Trello
  • Sprawdzaj i mierz jakość dźwięku na całym świecie pod kątem aplikacji obsługujących mowę i strumieniowego przesyłania dźwięku. Wyświetlaj podgląd aplikacji i monitoruj dźwięk w czasie rzeczywistym.

Niektóre inne narzędzia są Testowanie w różnych przeglądarkachLambdaTest i Eksperymentuj.

7. Testowanie niezawodności

Testowanie niezawodności odnosi się do procesu testowania aplikacji w celu sprawdzenia, czy może działać bezawaryjnie przez określony czas w danym środowisku. Ma na celu zapewnienie, że aplikacja jest wystarczająco niezawodna i wolna od błędów, aby bezproblemowo realizować jej cel.

Ten test pokaże, czy możesz polegać na swojej aplikacji, aby wykonać żądane dane wyjściowe za każdym razem, gdy jej użyjesz. Na przykład testowanie prawdopodobieństwa, że ​​komputer może działać przez siedem godzin bez awarii.

Testy niezawodnościowe wykryją powtarzające się awarie, częstotliwość awarii w określonym czasie oraz przyczyny awarii, dzięki czemu możesz je łatwo i szybko naprawić. Może obejmować testowanie obciążenia aplikacji, testowanie regresji i testowanie funkcji.

Możesz użyć narzędzi takich jak RCM, Weibulla++, SOFTRELitp. do testowania regresji.

#8. Test użyteczności

Testowanie użyteczności oznacza testowanie, jak przyjazna dla użytkownika jest aplikacja. Sprawdza, jak łatwo użytkownik może zrozumieć i pracować z Twoją aplikacją bez kłopotów i problemów. A jeśli napotkają jakiś problem lub napotkają trudności podczas korzystania z aplikacji, musisz to udokumentować.

Ogólnie rzecz biorąc, testy użyteczności sprawdzają nawigację po aplikacji, aby upewnić się, że użytkownik łatwo dotrze do żądanego miejsca docelowego w aplikacji i płynnie wykonuje swoje zadania.

Do testów użyteczności zapraszana jest ograniczona liczba użytkowników lub klienta do korzystania z aplikacji. W tym momencie sprawdzisz, jak pracują z Twoją aplikacją i czy potrzebują pomocy. Udokumentowanie opinii pomoże Ci poprawić wrażenia użytkownika.

Niektóre narzędzia do testowania użyteczności są SzalonyJajko, Optymalizuj, Wypróbuj mój interfejsitp.

#9. Testy akceptacyjne

Testy akceptacyjne to ostatnie testy aplikacji w fazie testów. Jest wykonywany przez użytkownika końcowego lub klienta w celu sprawdzenia, czy aplikacja spełnia wszystkie określone kryteria, takie jak preferencje i wymagania.

Twój klient zaakceptuje opracowaną przez Ciebie aplikację, jeśli jej cechy, funkcje, użyteczność i wydajność są zgodne z jego potrzebami. Jeśli tak, wniosek jest dopuszczony do produkcji. Ale jeśli Twój klient czegoś nie lubi lub uważa, że ​​coś należy poprawić, może poprosić Cię o odpowiednią modyfikację.

Dlaczego potrzebujesz różnych rodzajów testowania aplikacji?

Aplikacje programowe stały się istotną częścią współczesnego stylu życia w życiu osobistym i zawodowym. Potrzebujesz aplikacji do zakupów online, bankowości, rozrywki, nauki, pracy w domu, wideokonferencji ze swoim zespołem i innych.

W związku z tym użytkownicy szukają w pełni funkcjonalnych aplikacji, które mogą ułatwić im życie i zapewnić najwyższą wydajność, użyteczność i funkcjonalność, aby mogli wykonywać żądane czynności z szybkością, dokładnością i łatwością.

To zapotrzebowanie wymaga opracowania aplikacji, które potrafią zaznaczyć wszystkie te pola, aby zachwycić użytkowników końcowych i napędzać Twój biznes. Testowanie aplikacji wymaga przyjrzenia się różnym aspektom systemu, takim jak funkcje, funkcjonalność, wydajność, łatwość obsługi, interfejs, niezawodność itp.

Dlatego istnieją setki typów testowania aplikacji, które możesz wybrać odpowiednio do swoich potrzeb. A wiedza na temat różnych rodzajów testów pomoże Ci dokładnie sprawdzić Twoją aplikację pod kątem wymaganych parametrów.

Na przykład, jeśli chcesz sprawdzić, jak Twoja aplikacja działa w systemie Android, musisz przeprowadzić testy zgodności. Ale jeśli nie wiesz, czy coś takiego w ogóle istnieje, jak będziesz w stanie to zrobić?

Mam nadzieję, że rozumiesz.

A kiedy wykonasz idealny rodzaj testowania aplikacji, możesz zoptymalizować swoją aplikację dokładnie pod kątem tego parametru. Podobnie możesz wykonać testy dla wszelkiego rodzaju problemów, które mogą się pojawić. W ten sposób pomoże ci:

  • Popraw funkcje i funkcjonalność aplikacji
  • Łatwo eliminuj błędy
  • Zwiększ wydajność aplikacji
  • Zapewnij bezpieczeństwo aplikacji
  • Zapewnij zgodność z różnymi platformami, konfiguracjami sprzętowymi i środowiskami.
  • Obniż niepotrzebne koszty
  • Zwiększenie przyjazności dla użytkownika
  • Zwiększ niezawodność i stabilność aplikacji
  • Zoptymalizuj ogólną jakość swojej aplikacji

Wniosek

Aby stworzyć wysokiej jakości aplikację, musisz sprawdzić jej różne aspekty, takie jak wydajność, funkcjonalność, użyteczność, stabilność, niezawodność i inne. Dlatego nauka o różnych rodzajach testowania aplikacji jest koniecznością.

Powyższe informacje na temat rodzajów testowania aplikacji pomogą Ci zrozumieć, gdzie mają one zastosowanie, aby znaleźć błędy w Twoich aplikacjach i natychmiast je naprawić, aby dostarczyć przyjazną dla użytkownika aplikację o najwyższej jakości, którą użytkownicy uwielbiają.

Następnie możesz przyjrzeć się niektórym narzędziom do automatyzacji testowania aplikacji.