Czy frustruje Cię ciągłe pojawianie się powiadomień o braku wolnej przestrzeni w Twoim telefonie?
Czy napotykasz trudności podczas pobierania plików, instalowania aplikacji, a może regularnie widzisz komunikaty o wyczerpującym się miejscu na dysku? Czy Twój smartfon z Androidem działa powoli, opieszale reagując na Twoje polecenia? W większości przypadków takie symptomy sygnalizują niedostatek wolnej przestrzeni na dane.
Urządzenia z systemem Android cieszą się dużą popularnością, jednak problem braku miejsca na dane jest dla wielu użytkowników bardzo uciążliwy. Kluczowe staje się zatem pytanie, jak skutecznie zwolnić przestrzeń na urządzeniu z systemem Android.
Niejednokrotnie irytujące powiadomienia o „niskiej ilości pamięci wewnętrznej” ograniczają potencjał naszych telefonów z Androidem. Co więcej, walka z brakiem miejsca w pamięci wewnętrznej pochłania nasz cenny czas, który można by spożytkować o wiele lepiej.
Warto pamiętać, że na całkowitą przestrzeń zajmowaną przez aplikację składa się nie tylko jej podstawowa wielkość, ale również dane i pliki pamięci podręcznej. Dla przykładu, weźmy aplikację Amazon Music, w której zgromadziliśmy kilka utworów dostępnych offline.
Aplikacja Amazon Music może wykorzystywać ponad 1 GB przestrzeni na dane buforowane. W takim przypadku mamy dwa wyjścia: albo w ustawieniach aplikacji ograniczymy ilość buforowanych danych, albo wyczyścimy pamięć podręczną. Opcja ta usunie wszystkie tymczasowe dane tej aplikacji.
Przejdźmy teraz do omówienia kolejnych metod, dzięki którym odzyskasz wolną przestrzeń na swoim smartfonie z Androidem.
Czyszczenie danych z pamięci podręcznej urządzenia
Dane tymczasowe, czyli pamięć podręczna, są przechowywane na urządzeniu w celu przyspieszenia działania i poprawy komfortu użytkowania.
Usuwając dane z pamięci podręcznej, zyskasz dodatkowe miejsce w pamięci wewnętrznej swojego urządzenia. Usunięte zostaną pliki, które wspomagają działanie, ale nie są niezbędne. Należy także pamiętać, że przestarzałe dane w pamięci podręcznej mogą stwarzać zagrożenie dla naszej prywatności i bezpieczeństwa.
Regularne czyszczenie pamięci podręcznej pozytywnie wpłynie na szybkość działania Twojego smartfonu oraz na czas ładowania zawartości poszczególnych aplikacji.
Aby usunąć niepotrzebne dane z pamięci podręcznej, przejdź do Ustawień urządzenia, wybierz Aplikacje, a następnie Menedżer aplikacji i opcję „Wyczyść pamięć podręczną”. Po tej operacji, część pamięci zostanie odzyskana, a aplikacje będą działać prawidłowo.
Usuwanie zbędnych aplikacji i pobranych plików
Odinstalowanie nieużywanych aplikacji to jeden z najbardziej oczywistych sposobów na zwiększenie ilości wolnej przestrzeni w urządzeniach z systemem Android. Ale co zrobić, gdy wszystkie zainstalowane aplikacje są dla Ciebie przydatne?
W takim przypadku warto usunąć niepotrzebne, pobrane pliki, które znajdują się w folderze „Pobrane”, a mogły dostać się na urządzenie jako pliki cookie. Te pliki często są nieaktualne i nie mają większego zastosowania, zajmując jedynie miejsce w pamięci wewnętrznej. Innym rozwiązaniem jest usunięcie map offline, które często pozostają niezauważone.
Aby usunąć wybrane pliki, wystarczy przejść do aplikacji „Pobrane” i przytrzymać palcem wybrany plik, a następnie wybrać opcję „Usuń”.
Tworzenie kopii zapasowych w chmurze lub na Dysku Google
Warto rozważyć przeniesienie zdjęć, filmów oraz innych dużych plików, takich jak materiały wideo w jakości HD, do chmury. Można tam przechowywać także duże pliki gier. Po utworzeniu kopii zapasowej, możesz usunąć je z telefonu, zyskując cenną przestrzeń. Dodatkowo, dostęp do chmury jest możliwy z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Tworzenie kopii zapasowych jest niezwykle proste i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Możesz przechowywać swoje pliki na Dysku Google, a zdjęcia w Zdjęciach Google. Dysk Google oferuje 15 GB przestrzeni, którą możesz wykorzystać w Gmailu, Zdjęciach Google i Dysku Google.
Dzięki temu Twoje dane są bezpieczne. Kopie zapasowe są tworzone automatycznie, gdy tylko Twój telefon połączy się z Internetem. Nie musisz się już martwić o swoje dane. Nie obciążasz też telefonu, przechowując je na jego pokładzie.
Regularne porządkowanie plików za pomocą aplikacji Files by Google
Files by Google to aplikacja, która pomoże Ci szybko pozbyć się niepotrzebnych lub zduplikowanych plików. Wystarczy kliknąć przycisk „Wyczyść” w lewym dolnym rogu ekranu.
Aplikacja skanuje urządzenie i sugeruje sposoby na odzyskanie wolnej przestrzeni. Regularnie wysyła powiadomienia związane z zarządzaniem pamięcią i czyszczeniem.
Wyświetla powiadomienia, zachęcając do usunięcia niepotrzebnych plików i multimediów zanim całkowicie zabraknie miejsca na dane. Aplikacja ta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnej wydajności urządzenia.
Dodatkowo, dzięki przyciskowi „Przeglądaj”, łatwiej odnajdziesz potrzebne pliki i multimedia.
Rozbudowa pamięci za pomocą karty SD
Może dojść do sytuacji, w której wyczerpią się wszystkie możliwości zwolnienia pamięci, a Ty nie będziesz mógł usunąć żadnych plików ani aplikacji. W rezultacie nie możesz zapisywać nowych danych ani instalować nowych programów. Dzieje się tak najczęściej, gdy wbudowana pamięć w urządzeniu jest niewystarczająca.
W takim przypadku warto zastosować kartę microSD, która zapewni dodatkową pamięć, w zależności od Twoich potrzeb. Większość smartfonów z Androidem posiada gniazdo na kartę SD. Możesz przenieść dane i pliki na kartę lub ustawić ją jako domyślną pamięć dla nowych plików.
Karty SD są dostępne w różnych wariantach, od 2 GB do 2 TB. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:
#
Produkt
Ocena
Cena
1
Karta pamięci SanDisk Ultra microSDXC UHS-I 128GB z adapterem — 120 MB/s, C10, U1, Full HD, A1…
Brak ocen
17,90 USD
Karta pamięci SanDisk Extreme microSDXC UHS-I 256 GB z adapterem — do 160 MB/s, C10, U3, V30…
Brak ocen
42,60 USD
SAMSUNG EVO Select Karta pamięci micro SD + adapter, 512 GB microSDXC 130 MB/s Full HD i 4K UHD…
Brak ocen
60,98 zł
Podsumowanie
Przepełniona pamięć telefonu z Androidem działa na naszą psychikę niczym negatywne myśli. Im szybciej się jej pozbędziemy, tym lepiej będzie działać nasze urządzenie i komfort użytkowania wzrośnie. Podczas zakupu telefonu z Androidem, warto przeanalizować własne potrzeby i wybrać model z odpowiednią ilością pamięci.
Wypróbuj wymienione metody, aby odzyskać wolne miejsce w telefonie. Jeśli po jakimś czasie okażą się niewystarczające, rozważ zakup karty SD.
Sprawdź również najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych z Androida.
Chcesz ulepszyć aparat w swoim telefonie? Zainstaluj GCam na urządzeniu z systemem Android.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.