Top 13 wtyczek i usług bezpieczeństwa WordPress, które chronią Twoją witrynę

Photo of author

By maciekx

W kwestiach bezpieczeństwa, zadowalający poziom ochrony to zdecydowanie za mało. Dlatego też, zawsze warto sięgać po sprawdzone i efektywne wtyczki lub usługi, które zadbają o bezpieczeństwo Twojej witryny WordPress.

Nie ulega wątpliwości, że płatne rozszerzenia do WordPressa oferują o wiele więcej niż ich darmowe odpowiedniki. Jednakże, nawet w obrębie segmentu premium, istnieją rozwiązania, które wyróżniają się na tle innych. Ich cena może być wyższa, lecz ich wpływ na biznes jest nieoceniony, a każda witryna oparta na WordPressie powinna z nich korzystać.

Ten artykuł przybliży cztery wyjątkowe wtyczki i usługi. Zanim jednak przejdziemy dalej, pochylmy się nad tematem, jakim jest ochrona w sieci.

Dlaczego bezpieczeństwo online powinno być priorytetem?

To istotne pytanie.

Łatwo jest zapomnieć o bezpieczeństwie, kiedy firma prężnie się rozwija, a strona internetowa z miesiąca na miesiąc odnotowuje coraz lepsze wyniki. W dzisiejszych czasach wiele firm działa w pełni online – ich cyfrowe zasoby, przechowywane gdzieś na serwerze, stanowią fundament działalności.

I choć może się to wydawać zaskakujące, taki delikatny fundament jest tym, na którym opierasz przyszłość swojego przedsiębiorstwa. Nowe narzędzia, oprogramowanie i funkcje pojawiają się niemal każdego dnia, ale stan bezpieczeństwa w sieci pozostaje na podobnym poziomie, co dekadę temu (wciąż istnieje wiele metod na uszkodzenie aplikacji internetowej).

Dotyczy to w szczególności WordPressa, który z perspektywy bezpieczeństwa nie posiada budzącej zaufania architektury.

Jako właściciel firmy, ponosisz olbrzymie ryzyko – w ciągu kilku chwil możesz stracić wszystko, co budowałeś przez lata. Wyobraź sobie, że biznes staje, narastają skargi klientów i lawinowo rośnie niezadowolenie, a ty nie możesz nic z tym zrobić.

Nawet jeśli masz regularne kopie zapasowe i jesteś w stanie przywrócić stronę, szkody dla reputacji mogą być nieodwracalne.

Dlatego, w trosce o swój biznes i jego renomę, podejmij działania, zanim będzie za późno. Stosując się do jednej lub kilku sugestii z tego artykułu, zabezpieczysz 99% słabych punktów w swoim systemie obrony (pozostały 1% to coś, z czym zmaga się każdy). Przejmij kontrolę nad bezpieczeństwem swojej witryny WordPress.

Zacznij działać już teraz!

Dobrze, starczy motywacji. Przejdźmy do konkretnych rozwiązań.

SUCURI

SUCURI to usługa, która łączy w sobie zaporę sieciową opartą na chmurze, sieć CDN, monitorowanie oraz ochronę przed atakami DDoS.

Jest to usługa niezależna od platformy, która współpracuje z różnymi systemami CMS oraz sieciami, w tym z WordPressem, Joomlą, Drupalem i Magento.

W ich cenniku znajdziesz bardzo atrakcyjne oferty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pakiet za 199,99 dolarów rocznie, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz (skanowanie w poszukiwaniu hakerów, monitorowanie czarnej listy, ochrona przed DDoS, CDN, SSL, zapora sieciowa), 12-godzinny czas reakcji oraz 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy! :-O

Czy to drogo?

Dla strony internetowej, która generuje kilka tysięcy dolarów przychodu miesięcznie (lub rocznie) i która w wyniku prostego, zautomatyzowanego ataku może w jednej chwili stracić wszystko? Zdecydowanie nie!

Wordfence

Wordfence to obecnie bardzo znana wtyczka, która jest jednym z najlepszych rozwiązań w kategorii freemium. Mimo ponad 2 milionów aktywnych instalacji, utrzymuje niemal perfekcyjną ocenę i jest pierwszym wyborem doświadczonych administratorów WordPressa.

Jednakże, prawdziwy potencjał tej wtyczki ujawnia się w wersji premium, która oferuje skuteczną zaporę ogniową oraz inne przydatne funkcje (filtrowanie IP, blokowanie krajów, skanowanie w poszukiwaniu backdoorów).

Dodatkowym atutem jest przejrzysty panel raportowania, dostępny z poziomu menu administratora WordPress.

Cena? 99 dolarów za rok dla jednej strony. To chyba żart?

iThemes Security

iThemes to znana marka w świecie hostingu dla WordPressa, ale oferuje również świetną wtyczkę zabezpieczającą o nazwie iThemes Security. Jest to kolejne kompleksowe rozwiązanie, które posiada kilka unikalnych funkcji. Pozwól, że na chwilę się zatrzymamy i omówimy kilka z nich.

Wykrywanie zmian w plikach: WordPress opiera się na plikach i ich zawartości. Podczas instalacji wtyczki, dodawane są jej pliki; aktualizacja WordPressa wiąże się z zastąpieniem części plików i tak dalej. To oznacza, że jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojej strony i umieści w niej złośliwy kod, zmiany w plikach są jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Wykrywanie błędów 404: Największym zagrożeniem dla stron internetowych nie są zaawansowani hakerzy, ale boty, które działają automatycznie. Na przykład bot, który próbuje zhakować WordPressa, rozpoczynałby od szukania adresów URL, które mogą być podatne na ataki.

Bot ten może szukać stron typu /admin, /members-only, /private, licząc na znalezienie strony, która po złamaniu hasła da mu dostęp do witryny. Ponieważ bot ten tylko zgaduje i sprawdza opcje po kolei, wygeneruje na serwerze wiele żądań o statusie 404 (nie znaleziono).

Mówiąc wprost, ten bot prosi się o zablokowanie, co iThemes Security robi znakomicie.

Liczba funkcji jest naprawdę spora, dlatego zachęcam do odwiedzenia strony i zapoznania się z nimi samodzielnie.

Jako niezależny programista WordPress możesz chronić do 10 stron internetowych za 127 dolarów rocznie. To tylko 12,7 dolarów rocznie za jedną witrynę. Niewiarygodne!

Cloudflare

Z pewnością słyszałeś już o Cloudflare. To jedna z najbardziej znanych nazw w kontekście wysokowydajnych sieci CDN. Jeśli nie analizowałeś sam tematów związanych z CDN, Cloudflare to prawdopodobnie pierwsza marka, jaka przychodzi na myśl lub którą ktoś Ci poleci.

Być może nie wiesz jednak, że ich plan Pro to rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa na poziomie korporacyjnym, z którego korzystają takie firmy jak Discord, Crunchbase, Udacity, ZenDesk, Cisco… Dobra, przestanę, bo mój mózg zaraz eksploduje!

Cloudflare nie jest dedykowany tylko dla WordPressa, ale współpracuje ze wszystkimi platformami. Jest to niezwykle zaawansowane i wydajne rozwiązanie dla firm, które działają na dużą skalę i nie mogą sobie pozwolić na żadne luki w zabezpieczeniach, nawet te najmniejsze.

Plany Pro są droższe, z podstawowym kosztem 20 dolarów miesięcznie, ale oferują dodatkowe korzyści, takie jak optymalizacja obrazów i optymalizacja dla urządzeń mobilnych. Jeśli więc działasz na taką skalę, gdzie prawa (komputerowej) fizyki przestają obowiązywać i potrzebujesz rozwiązań z najwyższej półki, Cloudflare jest odpowiedzią.

Malcare

Zadbaj o to, aby Twoja witryna WordPress była wolna od złośliwego oprogramowania, dzięki wtyczce Malcare.

W dobie rosnącej liczby hakerów i witryn spamowych, infekcja złośliwym oprogramowaniem jest stosunkowo prosta, więc warto być przygotowanym. Na szczęście wtyczki, takie jak MalCare, pozwalają na szybkie usunięcie złośliwego oprogramowania z Twojej strony, ręcznie lub automatycznie, w zależności od Twoich preferencji.

Wielką zaletą tej wtyczki jest jej błyskawiczna konfiguracja. Co więcej, nie spowolni ona działania Twojej witryny, ponieważ skanowanie wykonywane jest na serwerach twórców wtyczki.

Nawet jeśli Twoja strona została już zhakowana i zainfekowana, MalCare potrafi ją naprawić w niespełna minutę, bez modyfikacji czystych plików. Co więcej, algorytm wtyczki potrafi wykryć nawet najbardziej zaawansowane zagrożenia, które mogłyby stanowić problem dla Twoich danych i zasobów, a następnie zablokować je w czasie rzeczywistym.

Oprócz tych funkcji, Malcare posiada szereg dodatków, które mogą okazać się przydatne, na przykład:

  • Masowa aktualizacja witryny, obejmująca motywy, wtyczki i inne elementy
  • Wzmocnienie zabezpieczeń witryny poprzez zastosowanie najlepszych praktyk w tej dziedzinie
  • Możliwość współpracy z członkami zespołu w celu poprawy ochrony
  • Inteligentne logowanie oparte na Captcha, które chroni przed próbami włamania ze strony złośliwych botów

Zainstaluj tę wtyczkę na swojej witrynie WordPress i ciesz się spokojem, wiedząc, że hakerzy nie mają szans na manipulowanie Twoją własnością.

Google Authenticator

Google Authenticator dla WordPressa to prosta wtyczka, która umożliwia włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Aplikacja uwierzytelniająca jest dostępna na urządzenia iPhone oraz Android.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe można aktywować na poziomie pojedynczego użytkownika, jako dodatkową warstwę zabezpieczeń, oprócz standardowego hasła.

Dziennik audytu bezpieczeństwa WP

Dziennik audytu bezpieczeństwa WP pozwala rejestrować każde zdarzenie na Twojej stronie. Działa również z wieloma stronami opartymi o WordPress. Dzięki tej wtyczce, możesz mieć pewność, że bezpieczeństwo, produktywność i przepływ pracy są pod kontrolą.

Wtyczka ma ponad 70 000 aktywnych instalacji i jest niezbędnym narzędziem dla administratorów WordPressa i specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Funkcje:

  • Rejestruje niemal każdą aktywność na Twojej stronie WordPress
  • Śledzi działania użytkowników, takie jak zmiana hasła
  • Raportowanie z dokładnością do milisekund
  • Rejestruje adres IP

WPS Ukryj Login

WPS Ukryj Login to lekka wtyczka, która umożliwia łatwą zmianę adresu URL strony logowania administratora. Po dezaktywacji wtyczki, witryna wraca do poprzedniego stanu.

Zmiana adresu URL strony logowania to dobry sposób, aby ukryć ją przed potencjalnym atakiem, co pomaga uniknąć automatycznych ataków typu brute-force.

BulletProof Security

BulletProof Security oferuje skaner złośliwego oprogramowania, zaporę sieciową, funkcje bezpieczeństwa logowania, kopię zapasową bazy danych, ochronę przed spamem i wiele więcej.

Wtyczka posiada kreator konfiguracji, dzięki któremu zabezpieczenie witryny jest kwestią kilku kliknięć.

Najważniejsze funkcje:

  • Skaner złośliwego oprogramowania MSScan
  • Ochrona plików .htaccess
  • Wylogowywanie z sesji z powodu bezczynności
  • Monitorowanie, logowanie i bezpieczeństwo logowania
  • Ochrona antyspamowa JTC
  • Wbudowana zapora sieciowa

BulletProof Security posiada również wersję PRO, która oferuje jeszcze wyższy poziom zabezpieczeń.

Cerber Security

Cerber Security chroni Twoją witrynę przed atakami hakerów, spamem, trojanami i złośliwym oprogramowaniem.

Ograniczaj ataki typu brute-force, ograniczając liczbę prób logowania za pomocą formularza logowania XML-RPC / REST API lub za pośrednictwem plików cookie.

Najważniejsze funkcje:

  • Umożliwia kontrolowanie dostępu za pomocą białej i czarnej listy adresów IP (pojedyncze adresy, zakresy i podsieci)
  • Automatycznie wykrywa i przenosi spamowe komentarze do kosza lub całkowicie je odrzuca
  • Tryb Cytadeli, przeznaczony do obrony przed silnymi atakami typu brute force
  • Ochrona przed atakami DDOS
  • Ukrywa pliki wp-login.php i wp-signup.php, chroniąc przed potencjalnymi atakami
  • Natychmiast blokuje adres IP lub podsieć podczas próby zalogowania się za pomocą nieistniejącej nazwy użytkownika

Wtyczka jest dostępna bezpłatnie.

Block Bad Queries

Block Bad Queries, znana również jako BBQ, monitoruje ruch przychodzący i dyskretnie blokuje podejrzane żądania, zawierające niebezpieczne elementy, takie jak eval(, base64_ oraz zbyt długie ciągi zapytań.

Jest to proste, ale skuteczne rozwiązanie dla witryn, które nie mogą korzystać z zaawansowanej zapory .htaccess.

Kluczowe funkcje:

  • Pomaga blokować ataki typu SQL injection
  • Monitoruje ruch przychodzący i blokuje podejrzane żądania
  • Udostępnia statystyki, takie jak liczba trafień dla każdego wzorca i wykres słupkowy ze wszystkimi danymi
  • Pomaga blokować ataki typu Directory Traversal

Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall

Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall uruchamia pełne skanowanie w celu automatycznego usunięcia znanych zagrożeń bezpieczeństwa i skryptów typu backdoor.

Posiada zaporę, która chroni przed oprogramowaniem typu SoakSoak i innymi złośliwymi programami, które próbują wykorzystać luki w sliderach Revolution oraz innych wtyczkach.

Najważniejsze funkcje:

  • Wyłączanie XMLRPC
  • Ochrona przed atakami typu brute-force i DDoS
  • Kontrola integralności plików rdzenia

Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall to oprogramowanie typu open source, a więc jest dostępne bezpłatnie.

All In One WP Security & Firewall

All In One WP Security & Firewall to kompleksowa, prosta w obsłudze, stabilna i dobrze wspierana wtyczka WordPress, która wzmacnia ochronę witryny i dodaje zaporę ogniową, wykorzystując różnorodne narzędzia i wymuszając dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa.

Najważniejsze funkcje:

  • Wymusza stosowanie silnych haseł
  • Blokuje złośliwe boty
  • Blokuje logowanie na podstawie adresu IP lub akcji
  • Ochrona przed atakami typu brute force i XSS

i wiele więcej.

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając którekolwiek z tych rozwiązań, nie popełnisz błędu. Niektórzy preferują kombinację Wordfence i Cloudflare, inni z kolei wybierają SUCURI, nie martwiąc się o liczbę ataków blokowanych każdego dnia.

Moja rada?

Zawsze powtarzam to samo: nie spiesz się i traktuj wszystkie recenzje z dystansem. Nawet moją.

Na początek, przetestuj darmową lub najtańszą wersję, używaj jej przez pewien czas w różnych scenariuszach, i dopiero wtedy zdecyduj się na zmianę.

Życzę bezpiecznej i pomyślnej działalności opartej na WordPressie!


newsblog.pl