W gąszczu wykładów, projektów grupowych i nieprzespanych nocy spędzonych przy kawie, studenckie życie potrafi być nie lada wyzwaniem. Jeżeli właśnie przechodzisz przez ten etap, być może pewne narzędzia internetowe okażą się pomocne w odciążeniu Twoich obowiązków.
Oczywiście, te narzędzia nie zagwarantują Ci najwyższych ocen, jednak z pewnością mogą usprawnić proces nauki. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do egzaminów, pracujesz zespołowo, prowadzisz badania, czy po prostu próbujesz nadążyć z harmonogramem, odpowiednie narzędzia online mogą okazać się nieocenione.
Poniżej znajdziesz zestawienie kilku użytecznych narzędzi internetowych, które mogą wspomóc Cię w osiągnięciu sukcesu akademickiego. A co najlepsze? Wszystkie te narzędzia są darmowe lub oferują rozbudowane plany bezpłatne. Możesz z nich korzystać nawet przy ograniczonym studenckim budżecie.
Grammarly
Grammarly to nieocenione wsparcie dla każdego, kto tworzy teksty, a szczególnie dla studentów, ponieważ pomaga w doskonaleniu umiejętności pisania poprzez identyfikację i poprawę błędów. Grammarly automatycznie analizuje Twoje teksty, wspomagając korektę gramatyki, interpunkcji, ortografii, tonu oraz innych uchybień.
Nawet osoby z doskonałym wyczuciem językowym nie są wolne od ludzkich pomyłek. Nie można też nie wspomnieć o tym, jak wygodna jest automatyczna korekta, która pozwala uniknąć ciągłego używania klawisza Backspace.
Co ważne, wersja darmowa jest w pełni wystarczająca do usunięcia kluczowych błędów, takich jak nieprawidłowa interpunkcja, literówki czy niewłaściwy ton. Z kolei wersja premium umożliwia bardziej zaawansowane poprawki, takie jak zmiana struktury zdań, wyszukiwanie lepszych słów czy dostosowanie tonu wypowiedzi.
Możesz wkleić tekst do aplikacji internetowej Grammarly, aby go poprawić. Jednak korzystanie z rozszerzenia Grammarly do przeglądarki Chrome jest znacznie wygodniejsze, ponieważ będzie ono działać na wszystkich stronach internetowych, na których piszesz.
Jeżeli preferujesz alternatywne narzędzie internetowe, edytor Hemingway stanowi interesującą opcję w zamian za Grammarly.
My Study Life
Zgodnie z nazwą, My Study Life to aplikacja, która pozwala zarządzać całością Twojego życia akademickiego w jednym miejscu. Umożliwia tworzenie harmonogramów, śledzenie postępów projektów, monitorowanie nadchodzących wydarzeń oraz ustawianie przypomnień, a wszystko to za darmo.
Możesz stworzyć harmonogram na cały rok akademicki, z podziałem na semestry. Aplikacja uporządkuje wszystkie Twoje zajęcia i codziennie będzie informować Cię o planie dnia. Możesz też ręcznie dodawać zadania do śledzenia, wykorzystując pasek postępu. Oprócz tego, w sekcji poświęconej egzaminom możesz zobaczyć wszystkie nadchodzące i ukończone testy, wraz z wynikami.
Możesz osobno śledzić zajęcia, zadania i egzaminy, jednak istnieje również sekcja, która prezentuje zbiorczy przegląd wszystkich tych elementów w jednym miejscu. Oprócz aplikacji internetowej, My Study Life oferuje także aplikacje na Androida i iOS, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca.
A Soft Murmur
A Soft Murmur to moja ulubiona internetowa aplikacja do generowania białego szumu. Jest bardzo prosta w obsłudze i oferuje wszystkie niezbędne funkcje.
Jeżeli musisz uczyć się w hałaśliwym otoczeniu lub po prostu chcesz zwiększyć swoją koncentrację, aplikacja z białym szumem może okazać się zbawienna.
Oferuje ona 10 różnych, darmowych dźwięków. Możesz regulować głośność każdego z nich za pomocą suwaków, tworząc własną mieszankę białego szumu. Aplikacja ma również opcję losowego miksowania, która automatycznie generuje różne kompozycje dźwiękowe i umożliwia zapisywanie ich na później.
Osobiście uważam, że darmowa wersja jest wystarczająca dla większości użytkowników. Jednak, jeśli chcesz poszerzyć swoje możliwości, wersja płatna, dostępna za 9 USD rocznie, oferuje 13 dodatkowych dźwięków, takich jak kuranty, wodospad czy wentylator. A Soft Murmur możesz także używać na swoim urządzeniu z systemem Android lub iOS.
Alternatywnie, jeśli szukasz bardziej zaawansowanej aplikacji z większą liczbą opcji, warto rozważyć Noises Online.
MarinaraTimer
Kolejna aplikacja, która pomoże Ci zachować koncentrację podczas nauki, to MarinaraTimer. Jest to aplikacja typu Pomodoro, która wspomaga koncentrację poprzez organizowanie sesji pracy i przerw. Dzięki niej możesz uczyć się bez uczucia przytłoczenia. Działa ona zgodnie z zasadami metody Pomodoro: 25 minut pracy, 5 minut przerwy oraz 15-minutowa przerwa po każdych czterech sesjach.
Bardziej interesująca jest możliwość ustawienia niestandardowego timera, który pozwala na dostosowanie długości sesji pracy i przerw do własnych preferencji. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli wolisz dłuższe przerwy pomiędzy sesjami.
Aplikacja oferuje również kilka dźwięków, które sygnalizują koniec sesji. Na środku ekranu znajduje się duży zegar, który pozwala szybko sprawdzić, ile czasu pozostało do końca sesji.
Wolfram Alpha
Wolfram Alpha to nietypowa wyszukiwarka, która koncentruje się na udzielaniu odpowiedzi za pomocą danych obliczeniowych. Chociaż w stosownych przypadkach podaje opisy, główny nacisk kładziony jest na informacje, które można przedstawić w formie liczbowej.
Przykładowo, na pytanie „Jaka jest stolica Chin?” nie otrzymasz opisu Pekinu, ale jedynie jego nazwę, a obok oddzielne kolumny, które przedstawiają jego lokalizację, populację, czas lokalny, wysokość, datę założenia i inne dane liczbowe.
Oprócz tego, możesz także zadawać pytania matematyczne, a otrzymasz szczegółowe odpowiedzi, wraz z wykresami. Aplikacja posiada opcję „Rozwiązanie krok po kroku”, która umożliwia przeanalizowanie poszczególnych etapów rozwiązania problemu.
Jako student, z pewnością docenisz pomoc Wolfram Alpha podczas realizacji projektów, w których niezbędne są szczegółowe statystyki, a także wsparcie w matematyce i fizyce. Wystarczy wpisać zapytanie, a aplikacja postara się dostarczyć potrzebne informacje. Wersja Pro oferuje szczegółowe instrukcje krok po kroku.
ChatGPT
ChatGPT w ostatnich miesiącach podbił świat i nie ma w tym nic dziwnego. Bot AI, który potrafi udzielać precyzyjnych odpowiedzi na niemal każde pytanie, używając języka naturalnego, z pewnością jest bardzo pomocny dla studenta.
Możesz zapytać ChatGPT o cokolwiek, a uzyskasz konkretną odpowiedź, o ile nie dotyczy to zagadnień nowszych niż 2021 rok, kiedy to wiedza ChatGPT została zaktualizowana. Obejmuje to również rozwiązania matematyczne krok po kroku i pisanie kodu.
Co istotne, możesz jeszcze bardziej dostosować działanie ChatGPT, korzystając z tzw. promptów. Na przykład możesz poprosić o stworzenie quizów, zasugerowanie pomysłów na projekty, pomoc w przygotowaniu przemówień czy inspirację do pisania. Funkcjonalność ChatGPT możesz dodatkowo rozszerzyć za pomocą rozszerzeń do Chrome.
Istnieją również alternatywne chatboty, które mogą oferować jeszcze lepsze funkcje. Osobiście polecam YouChat, ponieważ oferuje również aktualne informacje, a nawet zawiera linki.
Rytr
Rytr, oparty na tej samej technologii, co ChatGPT, koncentruje się wyłącznie na automatycznym tworzeniu treści. Tworzy emaile, posty na blogach, eseje, tytuły, listy motywacyjne i wiele innych rodzajów tekstów. Jako student, możesz wykorzystać Rytra do znalezienia inspiracji do napisania wstępów, a nawet całych esejów.
Rytr generuje dobrze opracowane teksty z odpowiednim formatowaniem, włączając w to nagłówki i podtytuły. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś przedstawiać tekstu wygenerowanego przez Rytra jako swojej własnej pracy, ponieważ jest to plagiat.
Rytr może pomóc Ci przełamać blokadę pisarską, a wszystkie powiązane informacje znajdziesz w jednym miejscu. Formatowanie wykonane przez Rytra może dać Ci pomysł na to, co powinieneś omówić w danym temacie.
Bezpłatna wersja umożliwia wygenerowanie do 10 000 znaków miesięcznie, co może być wystarczające dla jednego projektu. Jeżeli jednak potrzebujesz nielimitowanego dostępu, musisz wykupić płatną subskrypcję.
Pakiet Edytorów Dokumentów Google
Eseje, prezentacje, arkusze danych i ankiety to typowe zadania w trakcie studiów, a pakiet Google Docs Editors Suite oferuje rozwiązania dla każdego z nich. Dokumenty, Prezentacje, Arkusze i Formularze Google to kompleksowy zestaw narzędzi internetowych, który umożliwia tworzenie i zarządzanie treściami, a wszystko to w jednym miejscu.
Osobiście wszystkie moje posty piszę i zarządzam nimi w Dokumentach Google, a następnie przenoszę je do WordPressa. Jedną z rzeczy, które szczególnie cenię w tych narzędziach, jest możliwość korzystania z dodatków firm trzecich, które rozszerzają ich funkcjonalność. Jeśli nie znajdziesz potrzebnej funkcji w danym narzędziu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz odpowiedni dodatek.
Oprócz wszystkich podstawowych funkcji, które znajdziesz w innych pakietach biurowych, pakiet Google oferuje też doskonałe funkcje współpracy, obsługę wielu formatów plików, rozbudowaną historię zmian, wyszukiwanie w Internecie, zasoby edukacyjne i wiele więcej.
Jeżeli preferujesz pracę w trybie offline lub musisz udać się w miejsce bez dostępu do Internetu, możesz skonfigurować te narzędzia tak, aby działały również offline.
Bonus 😎
Chociaż nie jest to dokładnie aplikacja, TEDEd to znakomite źródło wiedzy, która często wykracza poza standardowy program nauczania. Jest to głównie edukacyjny kanał YouTube, ale na jego stronie internetowej znajduje się dedykowana sekcja dla studentów. Wystarczy kliknąć przycisk „Uczniowie zacznij tutaj” na stronie internetowej, a znajdziesz setki inspirujących filmów.
Każdy film jest animowany i zwykle trwa 4-5 minut. Filmy są tworzone przez różnych twórców, więc animacje i lektorzy będą się różnić w zależności od materiału.
Podsumowanie
Podsumowując, przedstawione narzędzia pomogą Ci w pisaniu, prowadzeniu badań i koncentracji. Grammarly i pakiet edytorów Dokumentów Google to narzędzia niezbędne dla każdego studenta, ponieważ nauka w dużej mierze opiera się na tworzeniu tekstów. Polecam też zagłębić się w świat sztucznej inteligencji i nauczyć się korzystać z ChatGPT, a szczególnie z podpowiedzi.
Warto również zapoznać się z platformami edukacyjnymi, które oferują naukę na najwyższym poziomie.