Przydatne wskazówki dotyczące tworzenia atrakcyjnych filmów i mierzenia ich sukcesu

Udostępnij teraz w social media:

Nie można zaprzeczyć, że filmy mają znaczenie w dzisiejszych czasach. Dziś, 81% firm wykorzystuje wideo jako narzędzie marketingowe.

Czy wiesz, że prawie? 50% internautów szuka filmów związanych z produktem, zanim zdecyduje się go kupić? Ponadto możesz zobaczyć, jak media społecznościowe są obecnie zalewane treściami wideo.

Niestety, pomimo imponujących statystyk, wideo nie jest pierwszym oczywistym wyborem w marketingu — chociaż bije na głowę sprawdzone formaty content marketingu, takie jak infografiki, e-booki i studia przypadków.

Strach przed kosztami, złożonością i zaangażowaniem czasu często uniemożliwia firmom odkrywanie możliwości marketingu wideo.

Niektórzy twierdzą, że ich klienci wolą czytać blogi niż oglądać filmy, a ich wewnętrzne zespoły marketingowe są zbyt zajęte, aby dowiedzieć się, jak tworzyć filmy. Bez względu na powód — takie firmy tracą ogromną szansę.

Światło na końcu tunelu

Badania do ugryzienia mówią 61% marketerów postrzega wideo jako „bardzo ważną lub istotną” część swojej strategii marketingowej. Powodem jest to, że filmy zwykle odnoszą większe sukcesy jako strategia na początku ścieżki lub strategia świadomości marki.

Dlatego podczas gdy marketerzy dostrzegają znaczenie inwestowania w treści wideo, wiele firm stawia na sukces reklamy wideo. Nic dziwnego, że przewiduje się wzrost wydatków na cyfrowe reklamy wideo 62% do 2023 roku.

Co więcej, gdyby marketerzy mieli mierzyć sukces wideo wyłącznie na podstawie konwersji lub ROI, reklamy wideo są skuteczniejsze niż reklamy graficzne lub tekstowe, co jest prawdą.

Reklamy wideo są popularne wśród marketerów – około 89% eksperymentuje z filmami w jakiejś formie, a 68% twierdzi, że wideo przynosi lepszy zwrot z inwestycji niż Google Ads.

Jeśli więc chcesz zanurzyć palce w marketingu wideo, musisz nauczyć się tworzyć elokwentne filmy, które przyciągną uwagę docelowych odbiorców i opowiedzą im historię. Wszystko zależy od zaangażowania sprzedaży.

Siedem wskazówek dotyczących tworzenia atrakcyjnego filmu

Jeśli Twoja firma martwi się również, że włożysz wysiłek w nakręcenie filmu, a następnie nie zobaczysz oczekiwanych rezultatów, jest to zrozumiałe (i możliwe do naprawienia). Oto siedem wskazówek, których powinieneś przestrzegać, aby Twoje filmy się wyróżniały:

1. Burza mózgów pomysły na treści wideo

Wymyślanie dobrych pomysłów na filmy to trudne zadanie. Od konwertowania popularnych tematów na blogu, przez dzielenie się wskazówkami i hackami, po przeprowadzanie krótkich wywiadów z zespołem kierowniczym — istnieje wiele tematów, na które możesz tworzyć filmy.

Na przykład możesz stworzyć serię filmów w okresie świątecznym, podzielić się trendami na przyszły rok i zachęcić influencerów do udziału w nich.

Dzięki marketingowi wideo masz możliwość dostosowania wcześniej opublikowanych treści i umieszczenia ich w filmach tak, aby były bardziej trafne. Dlatego klient zainteresowany tematem ma większą szansę na zainteresowanie Twoim filmem.

  Jak komunikować się bez internetu, jak protestujący w Hongkongu

2. Poświęć czas na ich konceptualizację

Przy wszystkich milionach możliwości wyboru treści online, jakie mają dzisiejsi klienci, nie ma powodu, aby nie zamykać filmu lub przewijać w dół lub w górę swojego kanału w mediach społecznościowych, jeśli nie przyciągnie on od razu ich uwagi. Dlatego pamiętaj o tym, jak planujesz swój scenariusz.

Nie ma możliwości stopniowego dochodzenia do punktu kulminacyjnego. Musisz przyciągnąć ich uwagę w ciągu pierwszych trzech sekund. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest opowiadanie historii, które natychmiast tworzy fabułę, która przyciąga zainteresowanie widza.

Opracuj pomysł wokół swojego produktu lub usługi, a nie sprzedaży. Na przykład możesz zabrać widzów za kulisy lub dołączyć filmy instruktażowe. Korzystanie z popularnych influencerów branżowych lub rzeczywistych klientów to również skuteczny sposób na przyciągnięcie gałek ocznych.

3. Uporządkuj podstawy nagrywania

Do niedawna marketerzy uważali, że kluczowe znaczenie ma produkcja reklam wideo zgodnie z tymi samymi standardami wysokiej jakości, co każdy program telewizyjny lub film. Jednak dzisiejsi widzowie wybierają bardziej surowe, autentyczne treści.

To, jak „prawdziwe” są Twoje produkcje wideo, będzie oczywiście zależeć od obowiązujących standardów. Ale nie bój się nadać swoim reklamom bardziej ludzkiego charakteru, na przykład poprzez przedstawianie prawdziwych ludzi, a nie modeli.

Nie musisz także inwestować w drogi sprzęt do nagrywania, aby produkować wysokiej jakości treści wideo. Zamiast tego wystarczy smartfon i przyzwoity mikrofon z dobrym oświetleniem, aby stworzyć coś wartościowego dla grupy docelowej.

4. Pracuj z influencerami wideo

Influencerzy, tacy jak twórcy YouTube czy osobowości z mediów społecznościowych, z powodzeniem zbudowali bazę fanów z tysiącami, często milionami obserwujących, którzy regularnie śledzą ich treści.

Współpracując z tymi twórcami treści przy projektowaniu swoich filmów, masz nowy sposób na natychmiastowe dotarcie do dużej nowej grupy docelowych odbiorców i uzyskanie większej liczby wyświetleń i konwersji.

5. Poproś widzów, aby podjęli działania

Wyraźne wezwanie do działania (CTA) pomoże, ponieważ powie widzom, co chcesz, aby zrobili po obejrzeniu Twojego filmu, niezależnie od tego, czy chodzi o zarejestrowanie się w usłudze, czy odwiedzenie Twojej witryny. Możesz dołączyć wezwanie do działania w podpisie lub w samym filmie. Pamiętaj o dołączeniu wszelkich odpowiednich linków do swoich stron internetowych, aby mogli samodzielnie je przeglądać.

6. Wybierz odpowiednią platformę marketingową

Możesz pomyśleć, że zyskasz mnóstwo ekspozycji, jeśli opublikujesz swoje filmy na wszystkich platformach mediów społecznościowych i innych kanałach marketingowych. Niestety tak nie jest! Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany algorytmów, zasięg organiczny Twojego filmu nigdy nie będzie tak wysoki.

Ale jeśli opublikujesz je na kanałach, w których Twoi docelowi odbiorcy są najbardziej aktywni, będziesz miał lepszą pozycję, aby osiągnąć swoje cele marketingowe. Na przykład:

 • YouTube ma najwięcej subskrybentów, ale zajmuje piąte miejsce pod względem częstotliwości korzystania.
 • LinkedIn jest domem dla profesjonalistów i lepiej nadaje się do marketingu B2B.
 • Facebook jest najczęściej używaną platformą, ale jego znaczenie jest różne dla sektorów B2B i B2C.
 • W ciągu ostatnich kilku lat Instagram zyskał znaczną popularność zarówno na rynku B2B, jak i B2C.
 • Tweety z pobieraniem wideo 10X więcej zaangażowania niż posty bez wideo. Niemniej jednak firmy bardziej interesują się filmami na Twitterze niż osoby prywatne.

Przyjrzyj się konkurencji i eksperymentuj na wszystkich kanałach, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Z biegiem czasu zidentyfikujesz kilka platform, które działają lepiej dla Ciebie.

7. Posegmentuj grupę docelową zgodnie z treścią wideo

Reklamując treści wideo, pamiętaj, że reklamy kampanii cyfrowej nie są jak reklamy telewizyjne, w których każdy oglądający kanał musi sprawdzić, czy tego chce.

Dzięki reklamom online masz możliwość szczegółowego podziału odbiorców na segmenty, od podstaw, takich jak wiek i płeć, lokalizacja, po szczegółowe zagłębienie się w ich zainteresowania i pasje – niezależnie od tego, czy są promowane w Google Adwords, czy w mediach społecznościowych.

  Jak oznaczać wiadomości e-mail jako przeczytane w Gmailu

W ten sposób możesz wyświetlać różne segmenty filmów swoich odbiorców, na które najprawdopodobniej zareagują, i zwiększyć swoje szanse na zwiększenie ROI.

Testuj i eksperymentuj: 8 wskaźników wideo do zbadania

Tworzenie wideo to dopiero pierwszy krok. Musisz także monitorować skuteczność marketingu wideo, aby zobaczyć, co działa, a co nie. Na początek poeksperymentuj z różnymi przedziałami czasowymi dla każdego kanału wideo i marketingowego.

Upewnij się, że masz niezawodną platformę analityczną, z której możesz czerpać pomysły i spostrzeżenia. Wiele narzędzi, takich jak Hipopotam wideo oraz Wistia może dać Ci unikalny wgląd w Twoje analizy marketingowe wideo — w zależności od tego, gdzie zamieściłeś treści wideo.

Aby jednak liczby miały sens, najpierw musisz dokładnie zrozumieć dane, które chcesz śledzić. Oto wgląd w odpowiednie wskaźniki dotyczące filmów wideo, aby mieć pewność, że inwestujesz środki z budżetu marketingowego we właściwych miejscach:

1. Współczynnik klikalności (CTR)

Szczególnie jeśli Twoje posty wideo zawierają wezwanie do działania, współczynnik klikalności jest kluczowym wskaźnikiem, który należy śledzić. Im więcej kliknięć, tym więcej trafień w witrynie uzyskasz i tym bliżej będziesz konwersji. Doskonałym sposobem na zwiększenie współczynnika klikalności jest umieszczenie CTA na początku filmu.

2. Udostępnianie społecznościowe

To doskonały znak, że widzowie polubili Twój film na tyle, aby podzielić się nim z przyjaciółmi i rodziną. Im więcej udostępnień społecznościowych (w mediach społecznościowych, YouTube lub dowolnej innej platformie do publikacji wideo) uzyska Twój film, tym większą wiarygodność uzyska Twoja marka, co sprawia, że ​​liczba udostępnień społecznościowych ma kluczowe znaczenie dla świadomości marki.

3. Średni czas oglądania

Średni czas oglądania Twojego filmu to łączny czas oglądania Twojego filmu podzielony przez łączną liczbę odtworzeń filmu. Liczba zawiera również powtórki.

Miej oko na te dane i czas rezygnacji dla każdego wyświetlenia, ponieważ dzięki temu dowiesz się, które fragmenty filmu nie były interesujące dla widzów.

Pamiętaj, aby zainwestować czas w tworzenie odpowiednich, pouczających i rozrywkowych treści, aby widzowie byli zmotywowani do oglądania.

Komentarze do filmów zawierają raczej jakościowe informacje zwrotne niż dane liczbowe, ale są cenne dla zrozumienia, co podobało się Twoim klientom, a co nie w Twoim filmie.

Zgodnie z najlepszymi praktykami należy szybko odpowiadać na komentarze i brać pod uwagę opinie na temat kolejnego filmu, aby Twoje treści odpowiednio przemówiły do ​​oglądających go odbiorców.

5. Współczynnik odrzuceń

Ta metryka mierzy całkowitą liczbę osób, które trafiają na Twoją stronę internetową, ale następnie opuszczają ją bez eksploracji innych stron w Twojej witrynie. Jest to krytyczny wskaźnik, który należy wziąć pod uwagę, jeśli umieściłeś wideo na swojej stronie internetowej.

Sposoby na obniżenie współczynnika odrzuceń obejmują:

 • Przyspieszenie czasu ładowania strony
 • Pozycjonowanie wideo, aby było łatwo widoczne
 • Zaprojektowanie strony internetowej, aby była łatwa w nawigacji i przyciągała wzrok

Dobry film może znacznie przekonać widza do pozostania dłużej i zapoznania się z resztą witryny.

6. Szybkość odtwarzania wideo

Wskaźnik to odsetek widzów odwiedzających lub oglądających film, który został naciśnięty w celu odtworzenia. Aby zwiększyć szybkość odtwarzania, ważne jest, aby umieszczać filmy w odpowiednich miejscach w witrynie, aby przyciągnąć wzrok i dołączyć przyciągającą wzrok, wysokiej jakości miniaturę.

Powinieneś także dołączyć inteligentną, chwytliwą kopię wokół filmu, aby przekonać więcej osób do kliknięcia i użycia dowodu społecznościowego. Oczywiście im więcej jest dowodów społecznych, tym dłużej powinna się zwiększać twoja szybkość gry.

7. Wskaźnik płatnych mediów: koszt tysiąca wyświetleń (CPM)

Jak sama nazwa wskazuje, CPM mierzy, ile płacisz za tysiąc wyświetleń Twojego filmu.

Koszt ten będzie się różnić w zależności od kanałów, na których są obecnie odtwarzane Twoje reklamy wideo, od tego, czy Twój film jest ponownie kierowany na byłych użytkowników lub osoby, które nigdy nie odwiedziły Twojej witryny, oraz od innych takich parametrów.

  Przechwytuj, edytuj i opisuj zrzuty ekranu na Androidzie z Ashampoo Snap

CPM jest podstawowym wskaźnikiem służącym do określania długoterminowego ROI, ponieważ możesz uzyskać przybliżone oszacowanie kosztów konwersji z kampanii wideo, jeśli znasz CPM i liczbę konwersji.

8. Wskaźnik płatnych mediów: współczynnik konwersji

Mierzy liczbę potencjalnych klientów lub klientów, których pozyskałeś dzięki treści wideo. Jest to ważny i trudny do zmierzenia wskaźnik, ponieważ na konwersję wpływa wiele czynników.

Idealnie jest mieć platformę analityczną, taką jak Google Analytics skonfigurowane, aby pomóc zrozumieć, jaką rolę w konwersji odegrał film.

Możesz także użyć płatnego narzędzia, takiego jak Vidyard jeśli wyświetlasz reklamy YouTube lub platformę taką jak AgoraPulse w przypadku płatnych reklam w mediach społecznościowych.

Konwersje zazwyczaj obejmują skonfigurowanie modelu atrybucji, który określa, ile (jaki procent atrybucji) film wlicza się do konwersji widza. Im bardziej odpowiedni i pouczający jest film, tym większe prawdopodobieństwo, że widzowie dokonają konwersji.

Jak możemy zidentyfikować prawidłowe KPI do mierzenia sukcesu wideo?

Różne firmy mają różne priorytety i nie każda marka będzie miała ten sam zestaw wskaźników priorytetów dla marketingu wideo. Dlatego przed uruchomieniem swoich filmów usiądź ze swoim zespołem i ustal odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jaki jest Twój główny cel marketingu wideo?

W zależności od tego, gdzie znajdują się Twoi klienci na ścieżce kupującego, celem Twojej kampanii wideo może być zwiększenie świadomości Twojej marki, zwiększenie zainteresowania marką na ścieżce kupującego lub zwiększenie sprzedaży.

2. Jakie są Twoje KPI, aby osiągnąć ten cel?

Aby zwiększyć świadomość, odpowiednimi danymi są wyświetlenia, wyświetlenia lub unikalni użytkownicy. Aby wziąć pod uwagę, marketerzy mogą sprawdzić czas oglądania filmów i współczynnik oglądalności. W przypadku konwersji dane to kliknięcia, połączenia, rejestracje i sprzedaż.

3. Jakie są najodpowiedniejsze narzędzia do analizy wideo do mierzenia Twoich KPI?

Po ustaleniu wskaźników, na których chcesz się skoncentrować, nadszedł czas, aby zainwestować w odpowiednie narzędzia analityczne, które Ci pomogą. Google Analytics i YouTube Analytics oferują mnóstwo funkcji, które pomogą Ci śledzić wskaźniki i zobaczyć, jak daleko posuwasz się w realizacji celu. Nawet wbudowana analityka mediów społecznościowych może zapewnić wgląd w Twoje posty wideo.

Możesz również rozważyć przeprowadzenie ankiet za pośrednictwem Ankiety konsumenckie Google funkcja pozwalająca określić, co podobało się lub nie podobało się Twoim widzom w Twoim filmie.

4. Jakie kroki planujesz podjąć, aby zoptymalizować swoje KPI?

Chociaż zawsze możesz wybrać konkurenta, z którym porównasz swoją skuteczność, bardziej realną praktyką jest porównanie bieżącej skuteczności reklam z poprzednimi kampaniami reklamowymi.

 • Czy Twoje wyniki ogólnie się poprawiły?
 • Które liczby poprawiły się najbardziej? Najmniej?
 • Czy Twoje liczby spadły dla jakiegoś wskaźnika?

Znalezienie odpowiedzi na takie pytania to świetny sposób na ocenę swoich postępów i odpowiednie dostosowanie.

Sukces w marketingu wideo wymaga konsekwencji.

Mierzenie sukcesu Twoich filmów wymaga strategicznego myślenia, ciągłego monitorowania i dużo kreatywnego myślenia.

Dobrą wiadomością jest to, że 54% klientów chce oglądać więcej treści wideo od marketerów, więc jeśli zainwestujesz w tworzenie filmów, jesteś już na dobrej drodze, aby zbliżyć się do klientów i zwiększyć sprzedaż.

Przede wszystkim pamiętaj, że budowanie przyczepności wymaga czasu, więc nie zniechęcaj się, jeśli początkowo Twoje liczby są niskie.

Eksperymentuj z rodzajami filmów i udostępniaj wysokiej jakości treści, które spodobają się widzom. W końcu zobaczysz wspaniałe wyniki, których chcesz.

x