Aktualizacje błędnych sterowników sprzętowych systemu Windows 10 są naprawiane

Usługa Windows Update nie tylko automatycznie aktualizuje system operacyjny Windows 10, ale także automatycznie aktualizuje sterowniki sprzętu. Spowodowało to wiele błędów, ale firma Microsoft wprowadza ulepszenia – i sprawia, że ​​niektóre z tych aktualizacji sterowników są opcjonalne.

Jak system Windows 10 aktualizował sterowniki

Wiele napisano o automatycznych aktualizacjach systemu operacyjnego Windows 10, ale sterowniki sprzętu często są pomijane. Producenci urządzeń mogą przesyłać nowe wersje swoich sterowników do witryny Windows Update, a system Windows 10 automatycznie instaluje je, gdy są dostępne.

Sterowniki sprzętu mogą zawierać poważne problemy z bezpieczeństwem lub błędy, które prowadzą do poważnej niestabilności systemu operacyjnego. Większość ludzi nie aktualizuje ręcznie sterowników sprzętu, a większość producentów komputerów ma okropne narzędzia do aktualizacji sterowników. Dlatego system Windows dostarcza sterowniki sprzętu i ich aktualizacje za pośrednictwem usługi Windows Update.

Umożliwia to również zainstalowanie systemu Windows 10 na nowym komputerze bez szukania większości sterowników sprzętowych – system Windows automatycznie znajdzie i zainstaluje odpowiednie sterowniki.

Błędy, błędy, błędy

Niestety, od czasu do czasu, ten automatyczny proces aktualizacji doprowadzał do pojawiania się błędów. Oto tylko kilka przykładów. Następujące sterowniki zostały automatycznie zainstalowane przez Windows Update, co spowodowało nagłe uszkodzenie sprzętu bez wyraźnego powodu:

W marcu 2017 roku firma Microsoft wydała sterownik urządzenia, który złamał protokół MTP używany w telefonach z systemem Android, odtwarzaczach multimedialnych i innych urządzeniach przenośnych. Nie pojawią się w Eksploratorze plików, dopóki nie przejdziesz 13-etapowego procesu w Menedżerze urządzeń, aby cofnąć uszkodzenie.
W październiku 2018 roku Microsoft wydał aktualizację sterownika audio Intel, która zepsuła odtwarzanie dźwięku w niektórych systemach. Microsoft powiedział, że aktualizacja sterownika audio została „nieprawidłowo przesłana do urządzeń”.
Miesiąc później Microsoft wydał aktualizację sterownika graficznego Intela, która zepsuła odtwarzanie dźwięku na innych systemach. Microsoft powiedział, że Intel udostępnił producentom komputerów PC niewłaściwe wersje sterowników ekranu.
W lutym 2016 r. Producent chipów FTDI wykorzystał Windows Update do wypchnięcia tej aktualizacji zidentyfikowane i wyłączone podrabiane chipy wzorowany na swoim projekcie. Jasne, były to podróbki – ale FTDI korzystało z automatycznych aktualizacji sterowników Windows Update, aby zepsuć działający inaczej sprzęt, który kupili niektórzy ludzie. To był drugi raz, kiedy FTDI użyło Windows Update do ataku na podróbki. W 2014 r. Firma FTDI wykorzystała usługę Windows Update do przekazania sterownika, który w rzeczywistości „murowane”Podrobiony sprzęt, co powoduje, że nie działa.

Anegdotycznie słyszeliśmy o wielu innych przypadkach automatycznych aktualizacji sterowników powodujących spustoszenie w dobrze funkcjonujących systemach. To tylko kilka przykładów, które pamiętamy.

Byłoby miło, gdyby te aktualizacje przeszły lepsze testy i gdyby niektóre z nich były opcjonalne. Microsoft robi to właśnie z kilkoma ostatnimi zmianami.

Przygotuj się na opcjonalne aktualizacje sterowników

Firma Microsoft pozwala teraz producentom sterowników oznaczać niektóre aktualizacje sterowników jako „ręczne” zamiast „automatyczne” podczas przesyłania ich do witryny Windows Update. Ta nowa opcja była udostępniane producentom 19 lutego 2020 r.

Począwszy od nadchodzącej aktualizacji systemu Windows 10 z 2004 r., Znanej również jako 20H1 i oczekiwanej wiosną 2020 r., Sterowniki te będą dostępne za nowym łączem „Wyświetl opcjonalne aktualizacje” na ekranie Ustawienia usługi Windows Update.

Na tym ekranie zostaną wyświetlone opcjonalne aktualizacje sterowników sprzętu komputera. Brzmi „Jeśli masz konkretny problem, jeden z tych sterowników może pomóc. W przeciwnym razie automatyczne aktualizacje zapewnią aktualność sterowników ”. Innymi słowy, Microsoft zachęca większość ludzi, aby nie zawracali sobie głowy tymi aktualizacjami.

Ważne aktualizacje sterowników zawierające poprawki zabezpieczeń i poprawki innych poważnych błędów nadal będą oznaczone jako „automatyczne” i zostaną automatycznie zainstalowane przez usługę Windows Update.

Nowa strona Aktualizacje opcjonalne systemu Windows 10 z listą aktualizacji sterowników.

Wszystkie automatyczne aktualizacje sterowników będą wdrażane powoli

Microsoft ogłoszenie twierdzi, że wszyscy jego partnerzy będą teraz mogli oznaczać aktualizacje sterowników sprzętu jako „automatyczne”. Na początku brzmi to trochę wątpliwie – czy naprawdę potrzebujemy więcej automatycznych aktualizacji sterowników sprzętu?

Wygląda jednak na to, że Microsoft zamierza przeprowadzić znacznie więcej testów tych sterowników. Gdy nowa wersja sterownika jest oznaczona jako „automatyczna”, będzie powoli wprowadzana na komputery z systemem Windows 10 z „dławieniem”, podobnie jak w przypadku głównych aktualizacji systemu Windows 10. Tylko niewielka liczba użytkowników komputerów PC otrzymuje aktualizację na początku. Firma Microsoft może automatycznie wykrywać problemy i wstrzymywać wdrażanie. Windows Update nie tylko automatycznie zaoferuje aktualizację sterownika dla wszystkich komputerów.

Kevin Tremblay z Microsoftu wyjaśnia jak to powinno sprawić, że aktualizacje sterowników będą mniej błędne w komentarzu w społeczności technicznej firmy Microsoft:

Wszyscy kierowcy opublikowani jako automatyczne podlegają pilotowaniu kierowców i stopniowemu wdrażaniu. W tych okresach analizujemy dane telemetryczne dotyczące wydajności sterownika i jego wpływu na ogólną kondycję systemu. W ten sposób wychwytujemy wiele problemów ze sterownikami, zanim trafią one do bazy użytkowników systemu Windows. Z punktu widzenia użytkownika końcowego uważamy, że spowoduje to dostarczanie sterowników wyższej jakości (stabilnych, wydajnych) i lepszą zdolność do pozostania na bieżąco.

Nie jest jasne, ile dokładnie sterowników sprzętowych przechodziło ten stopniowy proces przed zmianą z lutego 2020 roku. Jednak na pewno nie wszyscy. Artykuł opublikowany w 2019 roku na portalu Microsoft Hardware Dev Center dla producentów sprzętu mówi: „Ostatecznie wszystkie sterowniki przesłane do Windows Update przejdą przez stopniowe wdrażanie”. Sugeruje to, że niektóre aktualizacje sterowników były natychmiast wypychane na wszystkie odpowiednie urządzenia bez procesu stopniowego wdrażania.

Microsoft walczy z błędami systemu Windows 10

Firma Microsoft wciąż boryka się z błędami – wystarczy spojrzeć na ostatni błąd w aktualizacji zabezpieczeń, który powoduje znikanie plików użytkowników.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, Microsoft sprawia, że ​​aktualizacje systemu Windows 10 są bardziej stabilne. Aktualizacja systemu Windows 10 z listopada 2019 r. Była jak dotąd najlepsza, a Microsoft zapewnia nadchodzącej aktualizacji 2004 długi okres testowania błędów w tej chwili.

Aktualizacje sterowników nie staną się wolne od błędów z dnia na dzień, ale wymaganie aktualizacji sterowników przechodzi przez stopniowy proces testowania, to rozsądny krok, który powinien poprawić sytuację.

x