APFS kontra Mac OS Extended: który wybrać?

Podczas próby sformatowania dysku na komputerze Mac dostępnych jest wiele opcji formatu systemu plików, w tym APFS, Mac OS Extended, exFAT i MS-DOS FAT. Spośród nich APFS i Mac OS Extended są przeznaczone do użytku wyłącznie z komputerami Mac. Jeśli jednak nie jesteś pewien, który format wybrać lub chcesz poznać różnicę między nimi, to dobrze trafiłeś.

Wyjaśnienie systemu plików Apple (APFS).

Jeśli niedawno kupiłeś komputer Mac lub przeniosłeś się z systemu Windows, możesz się zastanawiać: jaki jest format AFPS? APFS, czyli Apple File System, to nowszy system plików firmy Apple dla dysków półprzewodnikowych i pamięci flash. Stał się domyślnym formatem w systemie macOS High Sierra z 2017 r. i oferuje wiele korzyści w porównaniu z poprzednim domyślnym systemem Mac OS Extended.

APFS jest znacznie szybszy w zasadzie we wszystkim — obsługa danych, kopiowanie i wklejanie są szybsze. Podobnie ulepszenia metadanych umożliwiają bardzo szybkie określenie szczegółów pliku, takich jak ilość miejsca zajmowanego przez folder na dysku.

APFS jest również bardziej niezawodny, co prowadzi do mniejszego uszkodzenia plików w porównaniu z systemem Mac OS Extended. To, wraz z ulepszeniami szybkości i optymalizacji, sprawia, że ​​APFS jest doskonałym formatem systemu plików.

Największą wadą korzystania z APFS jest to, że komputery Mac ze starszymi wersjami systemu macOS (macOS 10.12.6 Sierra i starsze) nie mogą czytać, zapisywać ani uzyskiwać dostępu do dysków, które go używają. Dlatego jeśli używasz starszego komputera Mac, musisz albo nadal używać systemu Mac OS Extended, albo zamiast tego skorzystać z alternatywy, takiej jak ExFAT.

Time Machine, który jest powszechnie używany do tworzenia kopii zapasowych danych na komputerze Mac, korzysta z systemu Mac OS Extended (Journaled) i APFS. Należy jednak pamiętać, że AFPS jest formatem preferowanym przez Time Machine.

Wyjaśnienie systemu Mac OS Extended (HFS+).

Mac OS Extended (znany również jako HFS+) był poprzednim domyślnym systemem plików dla dysków Mac, pierwotnie wydanym w 1998 roku. Obecnie jest on używany jako domyślny format systemu plików tylko na dyskach mechanicznych i hybrydowych w systemie macOS High Sierra i nowszych wersjach systemu macOS.

Chociaż APFS jest znacznie szybszy i bardziej niezawodny, istnieje kilka powodów, dla których warto używać systemu Mac OS Extended. Główną zaletą systemu Mac OS Extended jest kompatybilność wsteczna. Jednym z głównych problemów APFS jest to, że komputery Mac ze starszymi wersjami systemu macOS nie mogą uzyskać do niego dostępu.

Na przykład, jeśli masz dysk zewnętrzny sformatowany w APFS i podłączysz go do komputera Mac z systemem macOS El Capitan, Twój Mac nie będzie mógł uzyskać dostępu do danych przechowywanych na dysku ani ich odczytać. Dlatego zaleca się sformatowanie dysków, których zamierzasz używać ze starszymi wersjami systemu macOS, do formatu Mac OS Extended (Journaled).

Kolejną zaletą korzystania z systemu Mac OS Extended jest jego zoptymalizowaność pod kątem mechanicznych dysków twardych (HDD), podczas gdy system APFS został stworzony specjalnie do współpracy z dyskami Solid State Drive (SSD). Nie oznacza to, że nie można sformatować dysku twardego w formacie APFS — po prostu wiele ulepszeń szybkości i wydajności, jakie zapewnia APFS, opiera się na użyciu szybkiego dysku SSD lub przenośnej pamięci flash.

Rozszerzone formaty systemu plików Mac OS

Jeśli zdecydujesz się sformatować dysk w Narzędziu dyskowym, aby ustawić go na Mac OS Extended, możesz zauważyć, że dostępne są cztery różne typy. Różnią się one nieco pod względem funkcji, jak opisano poniżej:

  • Mac OS Extended (Journaled): Jest to domyślna, najbardziej podstawowa wersja systemu Mac OS Extended. Powinieneś wybrać tę opcję, jeśli nie potrzebujesz formatu rozróżniającego wielkość liter ani formatu szyfrowanego.
  • Mac OS Extended (kronikowany, szyfrowany): ten typ wykorzystuje format Mac, ale wymaga hasła i szyfruje partycję na dysku.
  • Mac OS Extended (wielkość liter ma znaczenie, dziennik): ten typ również wykorzystuje format Mac, ale w nazwach folderów uwzględniana jest wielkość liter. Na przykład Dokumenty i DOKUMENTY to różne foldery.
  • Mac OS Extended (wielkość liter ma znaczenie, kronikowany, szyfrowany): ten typ wykorzystuje format Mac, uwzględniając wielkość liter, wymagając hasła i szyfrując partycję na dysku.

Inne formaty systemów plików (exFAT i MS-DOS FAT)

W Narzędziu dyskowym dostępne są dwa inne systemy plików: ExFAT i MS-DOS FAT (FAT32). Chociaż formaty APFS i Mac OS Extended są specyficzne dla systemu macOS, należy rozważyć sformatowanie dysku w formacie ExFAT, jeśli rozważasz używanie dysku w systemie Windows lub Linux, a także w systemie macOS.

ExFAT to stary system plików firmy Microsoft, mający zastąpić jeszcze starszy system plików FAT32 używany na dyskach systemowych Windows przed systemem Windows XP. ExFAT usuwa limit rozmiaru pliku 4 GB i limit rozmiaru partycji 2 TB dla dysków FAT32, który dla wielu może być zbyt restrykcyjny. Dlatego uważa się, że jest to lepsza alternatywa dla wieloplatformowej pamięci flash.

System Windows może odczytywać dyski APFS i Mac OS Extended za pomocą oprogramowania zewnętrznego. Podobnie macOS może czytać nowsze dyski Windows NTFS, ale nie może na nich zapisywać. Z tego powodu nie znajdziesz opcji sformatowania dysku w systemie plików NTFS na komputerze Mac, ale znajdziesz ją na komputerze z systemem Windows.

APFS kontra Mac OS Extended: który wybrać?

Nie ma wyraźnego zwycięzcy w bitwie APFS kontra Mac OS Extended — oba formaty systemów plików mają swoje zalety i wady, co omówiono powyżej. Chociaż APFS jest szybszym i bardziej niezawodnym systemem plików niż Mac OS Extended, ten ostatni jest kompatybilny ze starszymi komputerami Mac, dyskami Fusion i nie tylko.

Ostatecznie sprowadza się to do tego, do czego potrzebujesz używać dysku. Jeśli chcesz ponownie sformatować dysk wewnętrzny (SSD) komputera Mac, lepszym rozwiązaniem może być wybór APFS, zwłaszcza jeśli obsługuje to Twoja wersja systemu macOS.

Jeśli jednak zamierzasz ponownie sformatować dysk zewnętrzny, możesz skłaniać się ku Mac OS Extended, jeśli wiesz, że będziesz go używać również na starszych komputerach Mac.

Wybierz odpowiedni system plików dla swojego przypadku użycia

Jak można się domyślić, nie ma jednej właściwej opcji, jeśli chodzi o formaty systemu plików dla komputera Mac. Wszystko zależy od Twoich konkretnych potrzeb i tego, do czego będziesz używać dysku.

Dlatego pamiętaj, aby rozważyć zalety i wady każdego formatu systemu plików, aby sprawdzić, który z nich jest najlepszy dla Twojego przypadku użycia.