Podczas instalacji aplikacji na systemie Windows warto być czujnym, ponieważ wiele programów stara się dołączyć dodatkowe elementy, takie jak paski narzędzi czy rozszerzenia. Te niechciane dodatki mogą być zainstalowane w domyślnej przeglądarce lub w każdej innej przeglądarce, co skutkuje nieprawidłowym działaniem. Tego rodzaju dodatki mogą zmieniać domyślną wyszukiwarkę, wprowadzać reklamy, a nawet modyfikować wyniki wyszukiwania. Przeglądarka Chrome ma wbudowane zabezpieczenia, które ostrzegają użytkowników, gdy rozszerzenie próbuje zmienić ustawienia, pytając, czy chcą na to zezwolić. Z kolei Firefox wprowadza podobne funkcje, a od wersji 40 użytkownicy mogą sprawdzić, czy zainstalowane dodatki są „niepodpisane”. Dodatkowo, z pomocą rozszerzenia Untrusted Add-on Switcher, można w łatwy sposób włączyć lub wyłączyć wszystkie niepodpisane rozszerzenia jednym kliknięciem.
Aby zainstalować niezaufany przełącznik dodatków, wystarczy dodać złotą ikonę do paska adresu przeglądarki. Po kliknięciu na nią, wszystkie niepodpisane dodatki zostaną wyłączone. Ikona zmieni się w złotą z czerwoną krzyżem, co oznacza, że niektóre dodatki mogą wymagać ponownego uruchomienia przeglądarki Firefox, aby zmiany zaczęły obowiązywać.
Niepodpisane dodatki pochodzą z zewnętrznych źródeł i nie są dostępne na oficjalnym rynku dodatków Firefox. Dodatki obsługiwane przez przeglądarkę są tworzone przez zweryfikowanych programistów i są podpisywane, co zapewnia ich bezpieczeństwo. Od wersji 40 Firefox zaczyna rozróżniać dodatki podpisane i niepodpisane na stronie about:addons. W wersji 43 wszystkie niepodpisane dodatki będą domyślnie wyłączone, ale do tego czasu można korzystać z niezaufanego przełącznika, aby zmieniać ich status aktywności.
Pobierz niezaufany przełącznik dodatków dla przeglądarki Firefox
Zaktualizowano: 8 grudnia 2020 o 18:54
newsblog.pl