Bezpieczeństwo Blockchain wyjaśnione w prostych słowach

Bezpieczeństwo Blockchain jest ważnym aspektem projektów budowanych z wykorzystaniem technologii blockchain. W tym artykule uprościmy dla Ciebie tę koncepcję.

Wzrost liczby projektów kryptograficznych doprowadził również do wzrostu liczby hacków i ataków opartych na blockchainie. Według Chainalytic hakerzy ukradli wartość aktywów kryptograficznych 3,8 miliarda dolarów w 2022 r.

Mówiąc prościej, blockchain to technologia używana do przechowywania informacji transakcyjnych. Z tego powodu każdy blok zawierający dane jest łączony ze sobą w określonej kolejności.

Co więcej, przestrzeń kryptowalut zależy od technologii blockchain i jej skutecznego bezpieczeństwa. Na przykład programiści wykorzystują tę technologię do tworzenia kryptowalut, NFT, platform Metaverse, gier Web3 i nie tylko.

Przyjrzyjmy się teraz aspektom bezpieczeństwa blockchainu.

Czym jest bezpieczeństwo Blockchain?

Bezpieczeństwo Blockchain obejmuje dokładny system zarządzania ryzykiem, który zapobiega potencjalnym włamaniom i naruszeniom bezpieczeństwa. Co więcej, system ten zapewnia, że ​​sieć blockchain jest wystarczająco silna, aby wytrzymać ewentualne ataki.

Dodatkowo dane transakcyjne są odpowiednio ustrukturyzowane i łączone pomiędzy dwoma blokami po zakończeniu każdej transakcji. Poza tym dane te są zabezpieczone za pomocą kryptografii, aby uniknąć manipulacji blockchainem.

Dane zapisane w blokach są dostępne dla wszystkich uczestników sieci bez dyskryminacji. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogą monitorować, udostępniać i rejestrować dane transakcyjne.

Wreszcie, blockchain wykorzystuje mechanizmy konsensusu do weryfikacji i walidacji nowych bloków w sieci. Dlatego w bloku przechowywane są wyłącznie autentyczne i zweryfikowane transakcje.

Ta dobrze zorganizowana zasada działania blockchainu sprawia, że ​​jest on bezpieczny w porównaniu z innymi tradycyjnymi metodami. Nie oznacza to jednak, że bezpieczeństwo blockchain jest w 100% niezawodne, ponieważ istnieje ryzyko włamań i ataków.

Jakie są wyzwania związane z bezpieczeństwem Blockchain?

Jak każda inna zaawansowana technologia, blockchain ma również luki w zabezpieczeniach. Dlatego też istnieją cztery istotne metody, z których najczęściej korzystają osoby atakujące na blockchainie.

#1. Sybil atakuje

Atak Sybil to rodzaj naruszenia bezpieczeństwa, podczas którego manipuluje się łańcuchem blokowym przy użyciu wielu fałszywych węzłów lub kont. Mówiąc najprościej, przypomina to sytuację, w której jedna osoba tworzy różne konta w mediach społecznościowych pod różnymi fałszywymi nazwiskami.

Atak ten został nazwany na cześć „Sybil”, nowej postaci, u której zdiagnozowano wiele zaburzeń osobowości. Podobnie hakerzy z przestrzeni kryptograficznej używają fałszywych tożsamości, aby oszukać system blockchain.

Ataki Sybil mogą uniemożliwić innym prawdziwym użytkownikom dostęp do sieci blockchain. Wreszcie hakerzy dominują w sieci i kontrolują konta innych użytkowników oraz zasoby kryptograficzne.

#2. 51% ataków

Atak 51% lub atak większościowy dotyczy grupy górników kontrolujących ponad 50% mocy mieszającej sieci. W rezultacie osoby atakujące uzyskują kontrolę nad bezpieczeństwem blockchain.

Ponadto osoby atakujące mogą ograniczyć potwierdzanie nowych transakcji. Dlatego napastnicy mogą przetwarzać transakcje szybciej niż inni prawdziwi górnicy.

Wreszcie ataki 51% obniżają reputację tokena kryptograficznego. Co więcej, takie ataki powodują panikę, która prowadzi do załamania się ceny tokena.

#3. Ataki phishingowe

Ataki phishingowe polegają na tym, że oszuści oszukują ofiary w celu uzyskania danych osobowych lub kluczy prywatnych. W tym przypadku atakujący podszywa się pod przedstawiciela czołowych platform kryptowalutowych.

Oszuści najczęściej wykorzystują wiadomości tekstowe lub e-maile do przeprowadzania ataków phishingowych. Poza tym ofiary są przekierowywane na stronę internetową, na której mogą wprowadzić dane logowania.

Po zebraniu danych uwierzytelniających użytkownika atakujący uzyskują nielegalny dostęp do sieci blockchain ofiary. Wreszcie ofiary tracą cenne aktywa kryptograficzne przechowywane na platformie lub portfelu.

#4. Ataki routingowe

W przypadku ataków typu routing hakerzy przechwytują dane użytkownika podczas przesyłania ich do dostawcy usług internetowych (ISP). W związku z tym nastąpi przerwa w komunikacji pomiędzy węzłami blockchain.

W przeciwieństwie do innych ataków na bezpieczeństwo typu blockchain, uczestnicy sieci nie mogą łatwo wykryć zagrożenia. Jednak osoby atakujące po cichu zbierają informacje i poufne dane ofiary.

Ponadto napastnicy niewłaściwie wykorzystują dane użytkownika, aby uciec od cennych zasobów kryptograficznych. Przeważnie ofiary dowiadują się o ataku dopiero po dokonaniu kradzieży.

Rodzaje Blockchain i różnice w bezpieczeństwie

Omówmy teraz rodzaje łańcuchów bloków i ich aspekty bezpieczeństwa:

#1. Publiczne łańcuchy bloków

Jak sama nazwa wskazuje, publiczny blockchain jest otwarty dla każdego. W rezultacie każdy może dołączyć do tej sieci i przeprowadzać transakcje w tej sieci bez żadnego pozwolenia.

Ten otwarty wariant pozwala każdemu użytkownikowi przechowywać kopię danych transakcji. Dlatego ten blockchain jest całkowicie przezroczysty dla opinii publicznej.

Co więcej, ta przejrzystość buduje zaufanie wśród członków społeczności. Poza tym funkcjonowanie tego blockchaina nie jest uzależnione od żadnych pośredników.

Otwartość i szeroka dostępność publicznego łańcucha bloków sprawia, że ​​jest on bezpieczniejszy niż inne łańcuchy bloków. Z tego powodu trudno jest manipulować łańcuchem blokowym za pomocą wyzwań takich jak atak 51%.

#2. Prywatne łańcuchy bloków

Prywatne blockchainy działają w ramach zamkniętej sieci z ograniczoną liczbą uczestników. Co więcej, ten blockchain jest zarządzany i kontrolowany przez jeden podmiot.

Mniejsza liczba użytkowników pozwala temu blockchainowi na szybkie działanie. Ponadto, aby dołączyć do sieci, użytkownicy muszą uzyskać pozwolenie lub zaproszenie od wyższych władz obsługujących blockchain.

Zależność od jednej osoby lub organizacji osłabia bezpieczeństwo prywatnych blockchainów. Dlatego hakerom stosunkowo łatwo jest zaatakować takie sieci blockchain.

#3. Hybrydowe łańcuchy bloków

Hybrydowy łańcuch bloków obejmuje połączenie zarówno prywatnych, jak i publicznych łańcuchów bloków. Co więcej, ten łańcuch bloków można dostosować w oparciu o interesy jego organu centralnego.

Sieć ta może regularnie modyfikować zasady w zależności od okoliczności. Poza tym ten blockchain nie ujawnia danych transakcyjnych poza zamkniętym ekosystemem.

Hybrydowe łańcuchy bloków wykorzystują prywatne węzły, które zapewniają większe bezpieczeństwo i prywatność sieci. Co więcej, prywatny charakter tego łańcucha bloków ogranicza sieć przed potencjalnymi atakami 51%.

#4. Konsorcjum Blockchain

Blockchainy konsorcjum są opracowywane i zarządzane przez wiele podmiotów lub organizacji. Ponadto musisz uzyskać dostęp, aby dołączyć do tej sieci.

Co najważniejsze, ten blockchain ułatwia efektywną współpracę między podobnymi podmiotami. Co więcej, dzięki mniejszej liczbie uczestników łatwo jest podejmować kluczowe decyzje.

Co więcej, produktywność uczestnika wzrasta, ponieważ sieć działa na minimalnej mocy obliczeniowej. W rezultacie użytkownicy mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z szybszych transakcji przy niższych opłatach.

Scentralizowana struktura sieci blockchain konsorcjum jest podatna na włamania i ataki. Co więcej, ograniczone uczestnictwo pozwala również skorumpowanym uczestnikom na przejęcie większości sieci.

Najlepsze praktyki bezpieczeństwa Blockchain

#1. Regularne audyty i testy inteligentnych kontraktów

Luki w inteligentnych kontraktach mogą powodować problemy z bezpieczeństwem łańcucha bloków. Dlatego istotne jest regularne przeprowadzanie audytów inteligentnych kontraktów.

Co najważniejsze, wybierz najlepsze firmy audytujące inteligentne kontrakty, aby uzyskać najlepsze raporty z audytu. Ponadto firmy te przedstawią również sugestie ekspertów po audycie końcowym.

#2. Implementacja uwierzytelniania wieloskładnikowego

Silne środki uwierzytelniania mogą odegrać kluczową rolę w ograniczaniu nieautoryzowanego dostępu. W rezultacie wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) utrudnia ataki.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to najczęściej używany typ MFA, który łączy dwie metody uwierzytelniania. Do najpopularniejszych metod należą hasła, PIN-y i blokady biometryczne.

#3. Regularna aktualizacja zabezpieczeń

Hakerzy nieustannie poszukują luk w zabezpieczeniach, aby móc atakować sieci blockchain. Dlatego ważne jest, aby wykryć i naprawić takie usterki jak najwcześniej.

Co więcej, najlepiej zainwestować w najlepsze oprogramowanie zabezpieczające, aby uniknąć potencjalnych włamań. Poza tym zatrudnienie renomowanego zespołu ds. bezpieczeństwa blockchain może zwiększyć bezpieczeństwo sieci.

#4. Wybór mechanizmu zdecentralizowanego i konsensusu

Zdecentralizowana sieć jest połączona z każdym uczestnikiem bez pośrednika. W rezultacie hakerom niezwykle trudno jest manipulować takimi sieciami blockchain.

Co więcej, bezpieczniej jest wdrożyć mechanizmy konsensusu, takie jak Proof of Stake (PoS) lub Proof of Work (PoW). Na przykład wybitne projekty blockchain wykorzystują te dwa mechanizmy do ochrony zasobów i danych swoich użytkowników.

Znaczenie testu penetracyjnego Blockchain

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo blockchain, testy penetracyjne pomagają zidentyfikować potencjalne luki w sieci. W rezultacie specjaliści ds. bezpieczeństwa przeprowadzają ten test polegający na symulacji cyberataków.

Test penetracyjny Blockchain zapewnia pełny przegląd bezpieczeństwa sieci. Dlatego programiści mogą wykryć i naprawić usterki przed możliwą eksploatacją.

Na przykład hakerzy się włamali 600 milionów dolarów z platformy kryptograficznej Poly Network. Ten niefortunny incydent wynikał z błędów w umowie o bezpieczeństwie.

Podsumowując, odpowiedni test penetracji blockchaina pozwoliłby uniknąć tak masowego włamania. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się etapom składającym się na test penetracyjny.

Podstawowe kroki w teście penetracyjnym Blockchain

Skuteczny test penetracji blockchain obejmuje następujące kroki:

#1. Wykrywanie podatności

Ten pierwszy krok identyfikuje możliwe luki w zabezpieczeniach blockchain w systemie. Co więcej, na tym etapie testerzy zapoznają się ze szczegółowym działaniem aplikacji.

Ponadto zespół analizuje architekturę blockchain, aby zachować prywatność, bezpieczeństwo i poufność sieci. Poza tym test ten sprawdza również aspekty związane z polityką zarządzania.

#2. Ocena ryzyka

Następnie eksperci przeprowadzają pogłębioną ocenę w oparciu o dane z pierwszego etapu. Ocena ta pomaga określić intensywność wad w sieci blockchain.

Ponadto ten krok testuje portfele, logikę aplikacji, bazy danych, graficzny interfejs użytkownika (GUI) i inne. Poza tym zespół zapisuje wszystkie potencjalne zagrożenia w celu dalszej szczegółowej analizy.

#3. Testy funkcjonalności

Jak sama nazwa wskazuje, te testy zapewniają prawidłowe działanie aplikacji blockchain. Co więcej, ten krok obejmuje również inne ważne testy, takie jak:

  • Testowanie bezpieczeństwa: Ten test zapewnia, że ​​łańcuch bloków jest wolny od wszelkich wad bezpieczeństwa.
  • Testowanie integracji: Tutaj test sprawdza płynną integrację blockchain z różnymi systemami.
  • Testowanie wydajności: Ten test analizuje zdolność łańcucha bloków do przeprowadzania dużej liczby transakcji.
  • Testowanie API: To testowanie gwarantuje, że aplikacja prawidłowo otrzyma żądanie i odpowiedź ze swojego ekosystemu.

#4 Raport z testu

Eksperci ds. bezpieczeństwa Blockchain tworzą raport z testów po procesie analizy i przeglądu. Co więcej, raport ten podkreśla możliwe zagrożenia bezpieczeństwa wykryte podczas testów.

Ponadto raporty te są przeznaczone dla ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy mogą pracować nad lukami w zabezpieczeniach. Ponadto w raporcie tym wymieniono krytyczne wady wraz z oceną ryzyka.

#5. Sugestie i certyfikat

Wreszcie wraz z raportem dołączone są odpowiednie sugestie od zespołu testującego blockchain. Co więcej, programiści mogą omówić najlepsze możliwe rozwiązania w celu naprawienia usterek bezpieczeństwa z członkami testującymi.

Ponadto firma zajmująca się testowaniem penetracji blockchain wydaje certyfikat po naprawieniu wszystkich problemów. Certyfikat ten może stanowić dowód zabezpieczonej sieci lub platformy typu blockchain.

Narzędzia bezpieczeństwa Blockchain odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu możliwych zagrożeń i podatności. Do głównych narzędzi dostępnych w przestrzeni blockchain należą:

#1. Forta

Forta pomaga monitorować działania na żywo w łańcuchu i wykrywać potencjalne zagrożenia i problemy z bezpieczeństwem. Co więcej, ich silna sieć składa się z tysięcy botów wykrywających zagrożenia opracowanych przez ekspertów i programistów ds. bezpieczeństwa Web3.

Ponadto Forta udostępnia programistom pakiet narzędzi umożliwiających tworzenie niestandardowych botów wykrywających. Co więcej, umożliwiają także użytkownikom tworzenie botów bez użycia kodu. To imponujące, prawda?

To narzędzie zabezpieczające blockchain pomogło wykryć i zapobiec licznym atakom wartym miliony dolarów. Na przykład ich monitorowanie dla Euler Finance wykryło atak, który kosztowałby 197 milionów dolarów.

#2. Harpia

Harpia to potężne narzędzie bezpieczeństwa Web3, które wykrywa i eliminuje zaawansowane zagrożenia typu blockchain. W rezultacie ich zespół wykrył i zabezpieczył aktywa kryptograficzne o wartości ponad 100 milionów dolarów.

Co najważniejsze, to narzędzie współpracuje z najbardziej renomowanymi markami w branży, takimi jak Coinbase, Dragonfly i OpenSea. Poza tym Harpie monitoruje zapory ogniowe w łańcuchu, aby wykrywać oszustwa, włamania i kradzieże i zapobiegać im.

Ponadto Harpie zapewnia również bezpieczeństwo swoim użytkownikom podczas wykonywania stawek, zamiany lub handlu. Z tego powodu odzyskali w czasie rzeczywistym kradzieże o wartości ponad 2 milionów dolarów.

#3. Arbitralna egzekucja

Arbitralna egzekucja umożliwia programistom niestandardowe monitorowanie łańcuchów bloków i znajdowanie potencjalnych zagrożeń. Co więcej, po wykryciu zagrożenia wysyłają powiadomienia o alertach za pośrednictwem poczty elektronicznej lub czatu.

Poza tym możesz także wprowadzać zmiany w procesie monitorowania w oparciu o wymagania swojego projektu. Dlatego nie musisz się martwić częstymi aktualizacjami zabezpieczeń.

Firma Arbitrary Execution współpracowała z klientami takimi jak Milkomeda, Gamma, Aztec itp. W szczególności pomogli zespołowi Gamma zidentyfikować 22 problemy związane z bezpieczeństwem i naprawić je przed możliwymi atakami.

Końcowe przemyślenia

Technologia Blockchain ma ogromny potencjał do transformacji różnych branż, takich jak opieka zdrowotna, gry, finanse i nie tylko. Oprócz szerokiego zastosowania, projekty blockchain muszą stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.

Wreszcie obowiązkowe jest wykrywanie i eliminowanie ewentualnych luk w zabezpieczeniach za pomocą narzędzi bezpieczeństwa blockchain wspomnianych w tym artykule. Ponadto pamiętaj o regularnym przeprowadzaniu audytów inteligentnych kontraktów dla swoich projektów blockchain.

Następnie sprawdź dobre zasoby, aby nauczyć się Blockchain i uzyskać certyfikat.