Zagłębmy się w temat bezpieczeństwa sieci i przeanalizujmy, w jaki sposób można zdobyć wiedzę w tym obszarze.
Dlaczego ochrona sieci jest kluczowa?
W dzisiejszym świecie większość firm i organizacji opiera swoje codzienne funkcjonowanie na sieciach komputerowych. Umożliwiają one sprawną i efektywną wymianę danych wewnątrz firmy. Współczesne sieci firmowe są bardzo rozległe, ponieważ niemal każdy pracownik dysponuje własnym stanowiskiem komputerowym. W dużych przedsiębiorstwach liczba tych stanowisk, a także serwerów, może sięgać tysięcy.
Te liczne stacje robocze nie zawsze są zarządzane centralnie i mogą nie mieć odpowiednich ustawień ochronnych. W organizacji mogą współistnieć różne systemy operacyjne, typy sprzętu, oprogramowanie, a także protokoły, a użytkownicy mogą mieć różny poziom świadomości zagrożeń cybernetycznych.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której tysiące komputerów w sieci firmowej jest bezpośrednio podłączonych do internetu bez odpowiednich zabezpieczeń. Taka sieć staje się łatwym celem ataku, który może skutkować wyciekiem poufnych informacji i cennych danych. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi bezpieczeństwo sieci.
Na czym polega bezpieczeństwo sieci?
Bezpieczeństwo sieci to zbiór zasad i praktyk mających na celu zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi, modyfikacji, nadużyciom lub blokowaniu dostępu do sieci komputerowej oraz jej zasobów. Chodzi o ochronę przed wszelkimi działaniami, które mogą narazić sieć na ryzyko.
Kontrolą dostępu do danych w sieci zajmuje się administrator lub inżynier bezpieczeństwa sieci. Osoby te monitorują stan zabezpieczeń i reagują na wszelkie zagrożenia.
Bezpieczeństwo sieci obejmuje również ochronę transakcji i komunikacji między firmami, instytucjami rządowymi i osobami prywatnymi. Niezależnie od tego, czy sieć jest prywatna, jak na przykład wewnątrz firmy, czy publiczna, ochrona jest zawsze niezbędna.
Podsumowując, bezpieczeństwo sieci ma na celu ochronę sieci, a także nadzorowanie operacji w niej wykonywanych. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów zabezpieczeń sieciowych:
- Zapory sieciowe
- Ochrona poczty elektronicznej
- Oprogramowanie antywirusowe/antymalware
- Segmentacja sieci
- Kontrola dostępu
- Bezpieczeństwo aplikacji
- Zapobieganie utracie danych
- Wykrywanie włamań
- Ochrona sieci bezprzewodowych
- Bezpieczeństwo sieci
- VPN (wirtualna sieć prywatna)
- Ochrona bezprzewodowa
Bezpieczeństwo sieci w dobie chmury
W przeszłości organizacje zazwyczaj przechowywały dane lokalnie, we własnej infrastrukturze. Obecnie jednak większość firm decyduje się na przeniesienie danych do chmury.
Przetwarzanie danych w chmurze zrewolucjonizowało sposób prowadzenia biznesu, zwiększając wydajność i obniżając koszty. Niestety, wiąże się to również z nowymi rodzajami zagrożeń cybernetycznych. Haker, który uzyska dostęp do sieci poprzez chmurę, może wyrządzić poważne szkody.
Ryzyko to stale rośnie, w tym ryzyko kradzieży danych. Dlatego bezpieczeństwo w chmurze, którego elementem jest bezpieczeństwo sieci, ma tak ogromne znaczenie.
Ochrona danych w chmurze i sieciach stała się absolutnym priorytetem.
Zakres obowiązków inżyniera ds. bezpieczeństwa sieci
Jak można się domyślić, inżynier ds. bezpieczeństwa sieci odgrywa niezwykle istotną rolę w każdej organizacji. Do jego zadań należy planowanie i wdrażanie programów oraz innych środków ochronnych, w tym instalacja oprogramowania do szyfrowania danych, zapór sieciowych, VPN i innych technologii.
Ponadto, inżynierowie ds. bezpieczeństwa sieci odpowiadają za opracowywanie i wdrażanie planów odzyskiwania danych i systemów po cyberatakach. Powinni być na bieżąco z najnowszymi trendami w cyberzagrożeniach i technologiami sieciowymi, aby skutecznie im zapobiegać.
Czy warto inwestować w naukę bezpieczeństwa sieci?
W Stanach Zjednoczonych inżynier ds. bezpieczeństwa sieci zarabia średnio 115 000 dolarów rocznie.
Wysokość wynagrodzenia zależy od stażu pracy. Na przykład osoba z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży IT może zarabiać nawet ponad 150 000 dolarów rocznie. Więcej informacji o wynagrodzeniach można znaleźć na stronie Glassdoor.
Gdzie można zdobyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa sieci?
W internecie dostępnych jest wiele materiałów edukacyjnych, które pozwalają na naukę bezpieczeństwa sieci w dogodnym dla siebie czasie. Co więcej, dostęp do większości z nich jest bezpłatny lub bardzo tani.
Podstawy cyberbezpieczeństwa
Program specjalizacyjny umożliwiający zdobycie wiedzy o podstawowych zagadnieniach, zapoznanie się z różnorodnymi narzędziami i zrozumienie koncepcji bezpieczeństwa w chmurze. Kurs ten jest oferowany przez IBM na platformie Coursera.
Coursera to platforma edukacyjna online, na której można znaleźć wiele innych kursów. Jeśli masz już podstawową wiedzę, możesz skorzystać z programu Bezpieczeństwo sieci i podatności baz danych.
Kompleksowe bezpieczeństwo cybernetyczne
Zbiór praktycznych kursów z zakresu bezpieczeństwa sieci. Jest on dostępny na platformie Udemy i ma za zadanie przekazać Ci całą niezbędną wiedzę, jaką powinien posiadać specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu kursowi zdobędziesz solidne podstawy w zakresie bezpieczeństwa sieci.
Udemy to platforma edukacyjna, podobna do Coursera. Możesz tam znaleźć wiele innych kursów poświęconych bezpieczeństwu sieci.
Kursy Udemy dostępne są na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach, co pozwala na naukę w dowolnym miejscu.
edX
Platforma edX oferuje kursy online z ponad 140 instytucji, w tym Harvardu, MIT i NYU. W chwili pisania tego artykułu, dostępnych jest sześć odpowiednich kursów.
Wybierz kurs, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Testy penetracyjne sieci
Bezpłatny sposób na naukę testów penetracyjnych sieci dla początkujących.
Film omawia wiele aspektów testowania, w tym:
- Pasywny OSINT (wywiad open-source)
- Narzędzia do skanowania
- Wyliczanie
- Eksploatacja
- Powłoki (shells)
- Uzupełnianie poświadczeń
- Budowa laboratorium AD (Active Directory)
- Zatrucie LLMNR
- Łamanie NTLMv2 za pomocą Hashcat
- Przekaźnik NTLM
- Podszywanie się pod tokeny
- Pass the hash
- PsExec
freeCodeCamp to popularny, non-profitowy kanał YouTube dla osób z branży IT, który ma ponad 2 miliony subskrybentów. Jest to społeczność open-source z bogatymi zasobami edukacyjnymi.
CBT Nuggets
CBT Nuggets oferuje wiele bezpłatnych materiałów wideo na swoim kanale YouTube. Filmy te są bardzo pouczające i angażujące. Polecamy dwie playlisty:
Wprowadzenie do sieci
Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa
Bezpieczeństwo defensywne
Chcesz poczytać książkę?
Podręcznik bezpieczeństwa defensywnego to jedna z najbardziej polecanych książek z zakresu bezpieczeństwa sieci. Zawiera ona szczegółowe instrukcje dotyczące rozwiązywania konkretnych problemów, takich jak zarządzanie infrastrukturą sieciową, hasłami, naruszeniami bezpieczeństwa, katastrofami, zgodnością, a także skanowaniem podatności.
Sieć CompTIA +
Książka CompTIA Network+ autorstwa Mike’a Meyersa jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy, które umożliwiają dogłębne zrozumienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem sieci. Pomaga również przygotować się do egzaminu CompTIA Network+ i zdać go za pierwszym razem.
Książka zawiera jasne instrukcje i przykłady z życia wzięte. Oprócz tego, zawiera setki praktycznych pytań przygotowanych przez bestsellerowego autora Mike’a Meyersa wraz z grupą ekspertów ds. szkoleń.
Blogi Cisco
Dla miłośników czytania blogów, blogi o bezpieczeństwie Cisco oferują wiele wartościowych treści. Wielu ekspertów i influencerów dzieli się tam swoją wiedzą, co pozwala być na bieżąco z najnowszymi trendami.
Cybrary
Cybrary to internetowy portal edukacyjny dedykowany cyberbezpieczeństwu. Możesz zacząć od dwóch kursów:
Bezpieczeństwo sieci cybernetycznej – obejmuje podstawową wiedzę, kluczowe aplikacje sieciowe, projektowanie sieci, elementy ochrony, firewalle i inne.
Bezpieczeństwo sieci dla początkujących – omawia podstawy TCP/IP, skanowanie portów, sniffing, firewalle, honeypoty, projektowanie sieci i inne.
CCNP
Cisco CCNP ENCOR (350-401): Zarządzanie siecią, bezpieczeństwo i automatyzacja autorstwa Kevina Wallace’a, to popularny kurs z zakresu bezpieczeństwa sieci oferowany na LinkedIn Learning.
Certyfikacja cyberbezpieczeństwa
Ten kurs oferowany jest przez Edureka. Zapewnia szkolenie z instruktorami na żywo oraz całodobowe wsparcie techniczne.
Kurs certyfikacji cyberbezpieczeństwa pomoże Ci zbudować solidne podstawy w Twojej karierze w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy moduły omawiane w ramach kursu:
- Podstawy bezpieczeństwa
- Kryptografia
- Sieci komputerowe i bezpieczeństwo
- Bezpieczeństwo aplikacji
- Bezpieczeństwo danych i punktów końcowych
- Zarządzanie tożsamością i dostępem
- Bezpieczeństwo w chmurze
- Fazy ataku cybernetycznego
- Proces bezpieczeństwa
CISSP
Kurs certyfikacyjny Certified Information Systems Security Professional (CISSP) oferowany przez Simplilearn obejmuje wszystkie obszary bezpieczeństwa IT, przygotowując Cię do roli specjalisty ds. bezpieczeństwa informacji.
Po ukończeniu kursu, będziesz posiadać wiedzę z następujących obszarów:
- Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem
- Bezpieczeństwo aktywów
- Operacje bezpieczeństwa i inżynieria
- Testy bezpieczeństwa
- Bezpieczeństwo sieci
- Bezpieczeństwo tworzenia oprogramowania
Podsumowanie
Umiejętności w zakresie bezpieczeństwa sieci są bardzo poszukiwane na rynku pracy. Inwestycja w naukę w tym obszarze pomoże Ci rozwinąć umiejętności i uzyskać wyższe zarobki. Poza wymienionymi materiałami, warto również zapoznać się z zasobami oferowanymi przez Stanford oraz programem Network Defender od EC-Council.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.