Co oznacza „spełniony przez Amazon”?

Robiąc zakupy w serwisie Amazon, obok niektórych rzeczy, które kupujesz, być może widzieliście słowa „Wypełnione przez Amazon”. Miejmy nadzieję, że nie zauważysz niczego innego w procesie zakupu, ale możesz napotkać problemy.

Amazon the Marketplace

Amazon to nie tylko sklep internetowy – i to nie było od jakiegoś czasu. To rynek, taki jak eBay czy Alibaba; po prostu lepiej ukrywa ten fakt.

Ponad 80% produktów sprzedawanych przez Amazon są kupowane nie od Amazon, ale od sprzedawcy Amazon Marketplace, który płaci Amazonowi za wystawienie ich produktu. Liczby są jeszcze bardziej szalone, gdy spojrzysz na produkty wymienione na Amazon, a nie tylko sprzedane: z ponad 350 milionów dostępnych produktów Amazon sprzedaje bezpośrednio tylko 12 milionów z nich—Z wyłączeniem książek, multimediów i wina — reszta jest sprzedawana przez sprzedawców w Marketplace.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie zauważyłeś, że kupujesz od sprzedawcy na Rynku, masz szanse.

Spełnione przez Amazon

Powodem, dla którego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że Amazon jest rynkiem takim jak eBay, jest to, że generalnie wygładza wszystkie nierówności i nierówności. Sprzedawcy mają dwie możliwości:

Mogą wystawiać swoje produkty na Amazon, a po otrzymaniu zamówienia samodzielnie je pakować i wysyłać.
Mogą wystawiać swoje produkty na Amazon i masowo wysyłać dowolną liczbę produktów do magazynu Amazon. Kiedy przychodzi zamówienie, pracownicy Amazon pakują i wysyłają je tak, jakby to był produkt Amazon. Jest to realizowane przez Amazon.

Dla sprzedawców dużą zaletą Fulfilled by Amazon jest to, że Amazon obsługuje wszystko. Nie muszą prowadzić własnego sklepu, obsługiwać przetwarzania płatności, zajmować się spedytorem, pakować rzeczy ani obsługiwać klienta – Amazon robi to za niewielką opłatą. Sprzedawcy czasami określają Fulfillment by Amazon jako „FBA”.

Dla klientów zaletą jest to, że otrzymują takie same, zwykłe doświadczenia z Amazon, w tym takie rzeczy jak Prime, bezpłatna wysyłka i tym podobne, za dodatkowe 338 milionów produktów, których Amazon nie sprzedaje bezpośrednio. Większość ludzi – w tym ja – nawet nie zauważa, że ​​nie kupuje bezpośrednio od Amazon. Tak samo paczki docierają do Twoich drzwi.

Jak rozpoznać sprzedawcę Amazon Marketplace

Chociaż Amazon nie trąbi tego z dachów, gdy kupujesz od sprzedawcy na Marketplace, nie ukrywają też informacji. Oto oficjalna lista Amazon.

A oto jeden dla sprzedawcy z Marketplace, który korzysta z usługi Fulfilled by Amazon.

Po prawej stronie, w sekcji „W magazynie”, Amazon podaje sprzedającego i nadawcę.

Sprzedawcy na rynku, którzy nie korzystają z usługi Fulfilled by Amazon, są jeszcze łatwiejsi do wykrycia. Proces zakupu jest inny.

Problem z spełnieniem przez Amazon i Amazon Marketplace

Spełnione przez Amazon i Amazon Marketplace nie są pozbawione problemów. Z dziesiątkami tysięcy sprzedawców już na platformie i systemem zaprojektowanym tak, aby ułatwić dołączanie nowych, Amazon nie może – i tego nie robi – dokładnie przeglądać i nadzorować każdego sprzedającego lub przedmiot. Doprowadziło to do dużej liczby oszustów i złych aktorów.

Nasz własny redaktor naczelny, Chris Hoffman, kupił minikomputer do wykorzystania jako centrum multimedialne dla swojego telewizora. Chociaż sprzęt był solidny, był dostarczany z piracką wersją systemu Windows. Kiedy napisał recenzję, wzywając sprzedawcę, zgłosili jego komentarze, a Amazon usunął je i zablokował mu publikowanie kolejnych recenzji. To nie jest zachowanie sprzedawcy, który jest na poziomie.

SanDisk produkuje jedne z najlepszych kart SD i inny sprzęt do przechowywania danych. Jesteśmy wielkimi fanami ich rzeczy w newsblog.pl. Niestety szacują, że do jednej trzeciej Karty pamięci SanDisk, które kiedykolwiek zostały sprzedane, są fałszywe. I oczywiście, niektórzy kupują te fałszywe karty od Amazon.

Istnieją dziesiątki dodatkowych strategii używanych przez złych sprzedawców, od przejmowanie legalnych ofert z podróbkami do sprzedawać przedmioty, których nawet nie mają i po prostu uciekać z pieniędzmi. Amazon nie robi nic, dopóki ludzie nie zaczną narzekać, a wtedy często jest już za późno. Podczas gdy Amazon będzie zawsze zwracaj pieniądze w ramach gwarancji od A do Z, nadal musisz radzić sobie z problemami związanymi z byciem oszukanym.

Jak unikać oszustów na Amazon

Ponieważ Amazon opanował coraz większą część rynku online, stał się jeszcze lepszym celem dla oszustów. Amazon próbuje rozwiązać ten problem, ale nadal jest to duży problem. Zawsze istnieje ryzyko, że zostaniesz oszukany, gdy kupujesz od sprzedawcy Amazon Marketplace.

Powiedziawszy to, nie radzę wam wyczerpać i anulować członkostwa w Prime. W większości przypadków nic ci nie będzie, zwłaszcza jeśli będziesz się trochę starać. Jeśli to, co kupujesz, zostało zrealizowane przez Amazon lub w inny sposób od zewnętrznego sprzedawcy, sprawdź listę i recenzje. Jeśli wszystko wygląda dobrze, śmiało, ale jeśli zobaczysz jakieś czerwone flagi, może kup gdzieś indziej.

Aby dowiedzieć się więcej o wykrywaniu oszukańczych sprzedawców na wolności, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem.