Co stanie się z Twoimi hasłami, gdy usuniesz aplikację Menedżer haseł?

Photo of author

By maciekx

Istotne kwestie dotyczące menedżerów haseł

  • Menedżery haseł stosują szyfrowanie w celu bezpiecznego przechowywania danych logowania oraz poufnych informacji, jednak rodzaj użytego szyfrowania może być różny. Zanim zapiszesz dane, sprawdź, jakie szyfrowanie stosuje Twój menedżer.
  • W zależności od wybranego menedżera, hasła mogą być przechowywane offline, w tak zwanym „chłodnym magazynie”. Ta metoda chroni przed atakami internetowymi, gdyż hasła są przechowywane lokalnie na urządzeniu, z zastosowaniem szyfrowania.
  • Odinstalowanie aplikacji menedżera haseł nie zawsze oznacza usunięcie konta. Niektóre aplikacje przechowują hasła na zewnętrznych serwerach. Hasła mogą więc pozostać, nawet po usunięciu aplikacji z urządzenia. Zanim odinstalujesz aplikację, sprawdź opcję usunięcia konta w ustawieniach, aby upewnić się, że dane zostaną trwale usunięte.

Menedżery haseł to bardzo przydatne narzędzia do bezpiecznego przechowywania danych logowania. Co jednak dzieje się, gdy usuniemy aplikację lub konto? Czy hasła pozostają w „chmurze”, czy zostają trwale usunięte?

Gdzie menedżery haseł przechowują Twoje dane?

Powierzając menedżerowi haseł wrażliwe dane, takie jak hasła, szczegóły płatności, warto wiedzieć, w jaki sposób te dane są zabezpieczane i przechowywane.

Solidne menedżery haseł szyfrują dane w czasie przechowywania. Nawet w przypadku nieuprawnionego dostępu, dane te nie mogą być użyte bez odpowiedniego klucza deszyfrującego. Wiele menedżerów stosuje standard szyfrowania AES-256, który jest uważany za bardzo bezpieczny. Nie jest to jednak standard, dlatego zawsze warto sprawdzić, jakie metody szyfrowania stosuje wybrany przez nas menedżer.

W zależności od konkretnego menedżera, Twoje hasła mogą być również przechowywane w trybie offline. Tzw. „chłodny magazyn” chroni przed cyberatakami wykorzystującymi połączenie z internetem. W tej metodzie hasła są przechowywane lokalnie na urządzeniu, z wykorzystaniem szyfrowania na poziomie urządzenia.

Każdy godny zaufania menedżer haseł posiada systemy, które gwarantują, że tylko Ty możesz zobaczyć zapisane hasła. Nawet personel firmy nie powinien mieć wglądu w Twoje wrażliwe dane. Niemniej jednak, w przypadku cyberataku, hasła przechowywane w chmurze oraz klucze deszyfrujące mogą zostać potencjalnie narażone na niebezpieczeństwo.

Co dzieje się z Twoimi danymi po usunięciu menedżera haseł?

Jeśli chcesz zrezygnować z używania menedżera haseł, możesz po prostu usunąć aplikację lub usunąć swoje konto. Warto jednak pamiętać, że te dwie czynności nie zawsze oznaczają to samo.

Jeśli korzystasz z menedżera, który przechowuje hasła lokalnie (wyłącznie na smartfonie), usunięcie aplikacji spowoduje również usunięcie wszystkich zapisanych danych. Natomiast, jeśli Twój menedżer przechowuje dane na zewnętrznym serwerze, usunięcie aplikacji może oznaczać jedynie usunięcie oprogramowania z Twojego urządzenia, a nie likwidację konta.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Usunięcie aplikacji nie powoduje usunięcia konta. Po ponownej instalacji, możesz zalogować się, używając tych samych danych. Podobny scenariusz może dotyczyć niektórych menedżerów haseł: możesz usunąć aplikację, ale Twoje konto online nadal będzie istnieć.

W takim przypadku hasła mogą nadal być przechowywane przez dostawcę usługi, niezależnie od tego, czy aplikacja jest zainstalowana na Twoim urządzeniu. Dlatego, przed odinstalowaniem aplikacji, warto poszukać opcji usunięcia konta w ustawieniach aplikacji.

Możesz także natknąć się na menedżery haseł oparte na technologii blockchain. W takim przypadku, hasła są przechowywane w formie tokenizowanej, na blockchainie. Oznacza to, że dane nie są przechowywane lokalnie, ale w zabezpieczonym i zdecentralizowanym środowisku, z wykorzystaniem szyfrowania.

Co warto rozważyć przed usunięciem menedżera haseł?

Możesz chcieć usunąć menedżer haseł, na przykład, dlatego że chcesz skorzystać z innego sposobu przechowywania haseł. Zanim jednak to zrobisz, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • Jeśli chcesz całkowicie zmienić menedżer haseł, upewnij się, że usuwasz swoje konto, a nie tylko samą aplikację.
  • Upewnij się, że nowa metoda przechowywania haseł jest bezpieczna. Możesz skusić się na darmową aplikację, ale nie zawsze zapewnia ona ten sam poziom bezpieczeństwa co aplikacja płatna. Nie wszystkie menedżery haseł są takie same, a ataki na nie zdarzają się stosunkowo często. Jeśli więc korzystasz z renomowanej aplikacji, upewnij się, że aplikacja, na którą się przesiadasz jest równie godna zaufania.
  • Unikaj mało bezpiecznych metod przechowywania haseł, takich jak aplikacje do notatek czy wersje robocze wiadomości e-mail. Metody te nie są przeznaczone do bezpiecznego przechowywania i hasła są podatne na utratę, zarówno w wyniku błędów technicznych, jak i cyberataków.
  • Jeśli korzystasz z LastPass i szukasz mniej podatnej na ataki alternatywy, możesz zapoznać się z naszym przewodnikiem po usuwaniu konta LastPass.

    Usunięcie menedżera haseł to nie to samo co usunięcie aplikacji społecznościowej lub sklepu internetowego. Menedżery haseł przechowują bardzo wrażliwe dane, dlatego ważne jest, by dobrze przemyśleć decyzję o odinstalowaniu aplikacji lub usunięciu konta.


    newsblog.pl