Co to jest filtr niebieskiego światła w systemie Android i która aplikacja działa najlepiej?

  • Badania przeprowadzone przez Harvard i NHS wykazały, że niebieskie światło ekranów wpływa na zdrowie i zakłóca sen.
  • Wystawienie się na niebieskie światło w nocy powoduje, że mózg myśli, że jest dzień, co hamuje produkcję melatoniny.
  • Korzystanie z filtra niebieskiego światła w telefonie z Androidem, na przykład wbudowanej funkcji Podświetlenie nocne lub aplikacji Zmierzch, może zmniejszyć negatywny wpływ niebieskiego światła i poprawić jakość snu.

Jak często udaje Ci się dobrze wyspać? Jeśli odpowiedź nie brzmi „zawsze”, możesz rozważyć wpływ gadżetów na Twój nocny sen. Niebieskie światło z ekranów oszukuje nasz mózg, myśląc, że powinniśmy nie spać. Na szczęście możesz to łatwo naprawić, używając filtra niebieskiego światła w telefonie z Androidem.

Problem z niebieskim światłem

Udowodniono, że niebieskie światło ekranów ma wpływ na zdrowie. Badania, takie jak te przeprowadzone przez Harvardziewielokrotnie ostrzegali, że korzystanie z gadżetów wieczorem wpływa zarówno na ilość, jak i jakość snu.

Przyczyną jest ekspozycja na światło w nocy. Mówiąc dokładniej, jest to ekspozycja na niebieskie światło o krótkiej długości fali – takie, jakie emituje telefony i tablety oraz praktycznie każdy gadżet z podświetlanym wyświetlaczem.

Światło słoneczne zawiera także światło niebieskie, które jest niezbędne w ciągu dnia. Pomaga zachować czujność i czujność oraz stanowi integralną część działania cykli snu.

Jednak ekspozycja na niebieskie światło w nocy jest negatywna, ponieważ skutecznie oszukuje mózg, myśląc, że nadal jest dzień. Hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu wytwarzanego w nocy i przygotowującego organizm do snu, ponieważ NHS wyjaśnia.

Jego wpływ jest tak duży, że wynika z innego badania opublikowanego przez Codzienna poczta zasugerował nawet, że niebieska dioda LED świecąca na desce rozdzielczej samochodu byłaby skutecznym sposobem zapobiegania zasypianiu kierowców za kierownicą.

Co więc robisz poza wyłączaniem telefonu na kilka godzin przed pójściem spać? Odpowiedzią jest użycie filtra światła niebieskiego. Ta funkcja jest już wbudowana w Androida, a istnieje kilka aplikacji innych firm, które mogą zaoferować jeszcze więcej funkcji, jeśli ich potrzebujesz.

Do czego służy filtr niebieskiego światła?

Filtrowanie niebieskiego światła działa na dwa sposoby. Opcja wbudowana i opcja root, którym się przyjrzymy, zmniejszają ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran. Inne aplikacje innych firm umieszczają na ekranie czerwony filtr, aby wyeliminować niebieskie światło.

Efekt jest taki sam. Nadaje wszystkiemu czerwony odcień, do czego trzeba się trochę przyzwyczaić. Ale niweluje również negatywne skutki niebieskiego światła i znacznie zmniejsza odblaski. Nawet jeśli sceptycznie podchodzisz do poprawy snu, od razu zauważysz zmniejszenie zmęczenia oczu podczas korzystania z telefonu w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

Jednak aplikacje innych firm nie są doskonałe. Zastosowanie czerwonej nakładki zmniejsza kontrast i zamienia czerń w ciemny odcień czerwieni.

Mogą także uruchamiać funkcję zabezpieczeń w systemie Android, która powoduje, że niektóre przyciski stają się niedostępne po zastosowaniu nakładek. Najprawdopodobniej zauważysz to, jeśli spróbujesz zainstalować aplikację z alternatywnego sklepu z aplikacjami. Aby dotknąć przycisku Instaluj, musisz wstrzymać lub zamknąć aplikację filtrującą. Wiele z nich nie działa również w okienku powiadomień.

Wbudowana opcja: Światło nocne

Zanim spojrzysz na opcje innych firm, wypróbuj wbudowane ustawienia na swoim telefonie lub tablecie z Androidem. Natywna wersja Androida nazywa się Night Light, chociaż na niektórych innych telefonach ma inną nazwę. W telefonach Samsung nazywa się to na przykład Eye Comfort Shield.

Konfigurowanie i planowanie filtra niebieskiego światła w systemie Android jest łatwe. W większości telefonów wystarczy przejść do opcji Ustawienia > Wyświetlacz i znaleźć opcję Podświetlenie nocne. Można zaplanować automatyczne włączenie i dostosować intensywność efektu. Jeśli chcesz bardziej precyzyjnej kontroli, musisz zainstalować aplikację.

Najlepsza ogólna aplikacja do filtrowania niebieskiego światła: Twilight

Twilight to najlepsza aplikacja do filtrowania niebieskiego światła na Androida. Stopniowo zmniejsza temperaturę barwową wyświetlacza (czyniąc go bardziej czerwonym) i przyciemnia ekran, aż osiągnie wybrany poziom koloru i jasności.

Ta stopniowa zmiana oznacza, że ​​ledwo ją zauważasz. Na początku biel jest jedynie lekko złamana, ale zanim będziesz w łóżku przeglądać Reddit, efekt będzie już w pełni widoczny.

Korzystając z czujnika światła w telefonie, Twilight może stale i automatycznie dostosowywać swoje ustawienia, upewniając się, że zawsze odpowiadają one warunkom oświetlenia otoczenia. Po zakończeniu wstępnej konfiguracji nie będziesz już musiał ponownie dotykać aplikacji.

Dlaczego miałbyś używać Twilight, skoro Android ma już filtr niebieskiego światła?

Dwie funkcje czynią go szczególnie użytecznym. Jednym z nich jest to, że możesz ustawić automatyczne wyłączanie po otwarciu określonych aplikacji. Dzięki temu nie zakłóci to nocnego oglądania serwisu Netflix. Po drugie, działa nie tylko z telefonem. Możesz go skonfigurować do sterowania Philips HUE lub innymi inteligentnymi żarówkami, a także zainstalować go na zegarku z systemem Android, telewizorze z systemem Android lub Chromebooku.

Pobierać: Zmierzch (Za darmo) | Zmierzch Pro (3,49 USD)

Opcja root: Światło nocne (KCAL)

Twilight to najlepszy wybór dla większości użytkowników, ale jeśli Twój telefon jest zrootowany, masz możliwość korzystania z bardziej zaawansowanej aplikacji w postaci Night Light (KCAL).

Jako aplikacja root, Night Light może bezpośrednio sterować wyświetlaczem. Zamiast umieszczać na ekranie czerwoną nakładkę, aby wyeliminować efekt niebieskiego światła, dosłownie zmniejsza ona ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran.

Działa znacznie bardziej podobnie do działania funkcji Night Light w systemie Android, a efektem jest obraz wyższej jakości. Aplikacja nie nadaje wszystkiemu czerwonego odcienia — na przykład czerń pozostaje czarna — i nie następuje utrata kontrastu. Nie koliduje to również z powiadomieniami ani innymi aplikacjami.

KCAL nie jest jednak dla wszystkich. Aby z niego korzystać, musisz zrootować telefon i może być konieczne zainstalowanie niestandardowego jądra. Nie jest ona również dostępna w Sklepie Play. Można go obejrzeć na GitHub stronę i pobierz ją za pośrednictwem zewnętrznego sklepu z aplikacjami F-Droid.

Pobierać: Światło nocne (KCAL) (Bezpłatny)

Zmniejsz efekt niebieskiego światła bez jego filtrowania

Do efektu filtrowania światła niebieskiego dość łatwo się przyzwyczaić. Mimo to niektórym ludziom się to po prostu nie podoba. Jeśli nie podoba Ci się, że po zachodzie słońca wszystkie Twoje aplikacje nabierają czerwonawego odcienia, istnieją prostsze sposoby na zminimalizowanie efektu niebieskiego światła.

Kluczem jest zmniejszenie kwoty, na którą jesteś narażony. Dlatego korzystanie z telefonu zamiast tabletu jest lepsze ze względu na mniejszy ekran. Zmniejsz jasność tak bardzo, jak to możliwe, i przełącz swoje aplikacje na tryb ciemny. Możesz nawet włączyć tryb ciemny we wszystkich witrynach internetowych w przeglądarce Chrome.

Większość czytników e-booków ma opcje bieli na czerni lub sepii, które są bardziej przyjazne dla oka niż standardowy czarny tekst na białym tle. Książki Google Play idą o krok dalej, oferując własną funkcję Night Light. Włącza się automatycznie o zachodzie słońca, a następnie stopniowo usuwa więcej niebieskiego światła z wyświetlacza, gdy robi się ciemniej.

Aby aktywować tę funkcję, otwórz książkę, dotknij przycisku Opcje wyświetlania, przejdź do opcji Oświetlenie i naciśnij przełącznik Nocne oświetlenie czytania.

Zmniejsz zmęczenie oczu na Androidzie

Funkcja Night Light i aplikacje takie jak Twilight w Androidzie umożliwiają swobodne korzystanie z telefonu, nie powstrzymując Cię przed zasypianiem. Są łatwe w użyciu i chociaż efekt może na początku wyglądać nieco dziwnie, szybko się do tego przyzwyczaisz. Ograniczenie niebieskiego światła sprawia, że ​​ekrany są mniej ostre i zmniejszają odblaski, co może pomóc w przypadku bólów głowy lub zmęczenia oczu podczas korzystania z telefonu.

x