Co to jest fokus przycisku Wstecz?

Fokus przycisku wstecz jest po prostu tym, jak się wydaje. Zamiast używać przycisku migawki do połowy, aby aktywować autofokus, zamiast tego przytrzymujesz dedykowany przycisk z tyłu aparatu. Kiedy odpuszczasz, ostrość pozostaje zablokowana. Oto dlaczego warto go używać.

Zalety ostrości przycisku Wstecz

Dużą zaletą ustawienia ostrości za pomocą przycisku wstecznego jest to, że oddziela czynności ustawiania ostrości od robienia zdjęć. Domyślna konfiguracja aparatu, w której przycisk migawki kontroluje obie czynności, sprawia, że ​​pewne rzeczy są niewygodne, na przykład próba skupienia się na części sceny, która nie mieści się ładnie w punkcie autofokusa. Może również spowolnić tryb zdjęć seryjnych aparatu, gdy autofokus poluje, uniemożliwiając robienie zdjęć.

Dzięki autofokusowi z tylnym przyciskiem możesz łatwo ustawić ostrość na dowolnym obiekcie w scenie, a następnie ponownie skomponować ujęcie bez martwienia się o użycie jakiejkolwiek blokady AF. A ponieważ ostrość pozostanie zablokowana, dopóki jej nie zmienisz, możesz kontynuować fotografowanie, nie martwiąc się, że autofokus będzie próbował ponownie ustawić ostrość na czymś innym. Jest to bardzo przydatne, gdy obiekt nie porusza się zbytnio.

Kolejną fajną cechą jest to, że nie musisz wybierać między ręcznym ustawianiem ostrości lub trybem pojedynczego i ciągłego autofokusa. Jeśli włączysz ostrość za pomocą przycisku wstecz i ustawisz aparat na ciągły autofokus:

Aby ręcznie ustawić ostrość, nie naciskaj przycisku ostrości, ale ręcznie ustaw ostrość za pomocą pierścieni obiektywu. Większość obiektywów prosumenckich i profesjonalnych umożliwia ręczne ustawianie ostrości, nawet jeśli obiektyw jest ustawiony na autofokus.
Aby skupić się pojedynczo, przytrzymaj przycisk ostrości, aż ostrość zostanie zablokowana. Następnie puść go i strzelaj.
Aby stale ustawiać ostrość, przytrzymaj przycisk ostrości i kontynuuj fotografowanie.

Jak możesz sobie wyobrazić, gdy już wiesz, co się dzieje, znacznie szybciej reagujesz na różne sytuacje. I jak wielokrotnie powtarzałem, nie chodzi o to, aby nie używać automatycznych funkcji aparatu; chodzi o używanie ich w taki sposób, aby kontrolować ich działanie. Autofokus z przyciskiem Wstecz jest jednym z tych sposobów.

Konfigurowanie ostrości przycisku Wstecz

Aby ustawić ostrość przycisku wstecz, musisz zagłębić się w menu aparatu. Zwykle musisz zrobić dwie rzeczy:

Usuń autofokus ze spustu migawki.
Ustaw przycisk AF-ON – lub, jeśli Twój aparat go nie ma, AE-L (* w aparatach Canon) – aby aktywować autofokus.

W przypadku aparatów Canon zaglądaj do menu, aż znajdziesz Funkcje niestandardowe. W aparatach konsumenckich poszukaj opcji, która ustawia przycisk migawki na blokadę AE i przycisk blokady AE na AF. W bardziej zaawansowanych aparatach będziesz mieć większą kontrolę nad tym, jakie przyciski wykonują poszczególne funkcje, więc baw się, aż uzyskasz odpowiednią konfigurację.

W przypadku aparatów Nikon znajdź menu ustawień niestandardowych (jest to ikona ołówka) i przejdź do opcji Sterowanie. Wybierz opcję Przypisz przycisk AE-L / AF-L i wybierz opcję AF-ON. Następnie przejdź do opcji Autofocus i wybierz Aktywacja AF. Wybierz opcję Tylko AF-ON i gotowe.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy lub Twój aparat nie pochodzi od jednego z tych producentów, wygoogluj model aparatu i „autofokus z przyciskiem wstecz”. Ktoś prawie na pewno będzie miał konkretny przewodnik.

Fokus za pomocą przycisku wstecz jest znacznie bardziej elastyczny. Gdy zaczniesz już opanowywać podstawowe ustawienia ekspozycji, warto się tym bawić i sprawdzić, czy to dla Ciebie.